CDDA vs. SACD

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CDDA vs. SACD

Post by momolo »

akaiofil
pentru ca din idei mai mult sau mai putin preconcepute ma feresc de solutiile gen: "perfect...", "world no1..." si asa mai departe.
sau go for it ! :D

Ai dreptate cu fiabilitatea. Putini in ziua de azi mai ofera fiabilitate adevarata, iar asta o fac pe niste preturi de-ti sta cucul la pendula!

De la SONY iti recomand ochiul pus pe SCD-1 care in opinia unor audiofili (ne-mioritici si ne-forumisti) ar fi o scula....totusi....high-end ! Insa e vechi si se cam bate lumea pe el.

http://www.stereophile.com/hirezplayers/180/

Si asta nu inseamna automat ca SONY face playere SACD bune! Dimpotriva, eu am audiat in conditii foarte bune un model "9000" care s-a dovedit realmente un gunoi (auditiv).
Modelul mentionat mai sus pare un caz singular la brandul asta si oricum, provine din vremuri din ce in ce mai indepartate (si ca mentalitate de marketing).

Si nu vreau sa spun ce super-vechitura de CDplayer SONY ar umili in ziua de azi o gramada mare de playere "audiofile" din game destul de elevate la pret! (pentru omul muncitor si nu "furator"). Problema acestuia e ca fiind atat de vechi nu-l mai gasesti in viata sau iti moare la tine acasa dupa scurt timp.
Ideea e ca, iata, se poate totusi!...sau defapt se putea !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: CDDA vs. SACD

Post by c6t9 »

incearca si un Sony SCD-333ES Swoboda daca ai ocazia.

in rest din parerile cunoscutilor, astia mizeaza pe transport/dac esoteric p03/d03

din nefericire, numai transportul e vreo 50.000 lei.
acum nu stiu ce sa spun, ei sunt in principiu fani esoteric si eu nu am ascultat combinatia niciodata.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CDDA vs. SACD

Post by momolo »

fani exista pentru orice prostie. Daca citesti pe net gasesti toate opiniile.

Insa din putinul ascultat de mine si din ce am discutat cu oameni care au avut si au TEAC-Esoteric, sunetul iesit din transportul ala e putin cam metalos, cam nenatural si cam aseptic. Genul de perfectiune japoneza 100% sintetica.

Si in continuare cred ca sunt singurul nebun care tot spune ca cea mai mare parte din sunet o da transportul si nu DAC-ul !

Dar un lucru e clar la Esoteric, sunt descurajant de scumpe! Trancotele SONY par mai ieftine si au destule kile de piese frumoase. Si se pare ca se pot bricola cat de cat. Nu sunt convins ca merita.

Exista un fost user forumist intre timp disparut, cred ca se numea Garfield si era din Arad. Bricolase in stil grande un player SONY ES. Am auzit ca bagase bani seriosi in piese si facuse modificari radicale. Insa nu a mai activat pe forumuri ca sa mai povesteasca ce a reusit pana la urma! (am ramas doar cu greierasul care inca nu a reusit sa-si strice complet Vincentul si nici sa-si termine preul "Acuifaze", cel cu o singura rezistentza de 1 ohm!)

De la Sony, personal am auzit un singur aparat care mi-a placut, ampliful ES din seria 777. Conditiile nu erau prea minunate pentru auditie si intelegere calitate insa cand e ceva bun catodata sclipeste si din noroi. Ala sclipea un pic.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: CDDA vs. SACD

Post by c6t9 »

uf, sunt atatea pareri, atatea perceptii, atatea opinii, ca pana la urma nu mai stii unde sa tragi linia. pana si comparatia personala poate sa nu fie cea mai buna solutie. damn, insa asa macar alegi ceva ce te atrage, fie si pe moment, si ai o multumire sufleteasca o vreme.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: CDDA vs. SACD

Post by akaiofil »

pina la urma a invins trancotarul din mine, cistigatorul fiind un Sony xa7es. mai multe detalii daca e cineva interesat cind l-oi primii....
It's the music, stupid!

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: CDDA vs. SACD

Post by c6t9 »

akaiofil wrote: varianta cea mai atragatoare Vincent cd-s5 (balansat, hibrid, dar nu e sacd) (urmind a fi completata cu SV234 cindva....mai cindva decit cindva-ul de la nad :)); adio munte :)
sa-mi trag una, CDS5 ce fel de hibrid e?
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: CDDA vs. SACD

Post by akaiofil »

j-fet cu opa :) am ars-o aiurea :)
nu mai e de actualitate oricum...dar mersi de atentionare. sper doar ca nu ti-ai tras una prea tare :)
It's the music, stupid!

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: CDDA vs. SACD

Post by c6t9 »

pai nu, dar poate se explica dintr-o data de unde era sunetul cald. acum nu se mai explica :lol:
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"


User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: CDDA vs. SACD

Post by akaiofil »

prima impresie: cutia asta stie sa cinte muzica. si arata bine...
a doua impresie (o ora mai tirziu): cutia asta stie sa cinte muzica BINE. si arata tare sexi...
It's the music, stupid!

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: CDDA vs. SACD

Post by c6t9 »

eu n-am avut unul asa pretentios si nu a fost deloc rau. ce-i drept e ca la impresia artistica rulez :mrgreen:
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CDDA vs. SACD

Post by momolo »

akaiofil pe ce si cu ce il amplifici pe baiatul sony ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: CDDA vs. SACD

Post by akaiofil »

preu sony TAE77ESD si putere onkyo M504...
It's the music, stupid!

Post Reply