Sunet, termeni audiofili si altele

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Sunet, termeni audiofili si altele

Post by SOLO »

Mi s-a parut un articol interesant.

https://parttimeaudiophile.com/2020/07/ ... ound-like/" onclick="window.open(this.href);return false;
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sunet, termeni audiofili si altele

Post by momolo »

Before the Music Dies
https://www.youtube.com/watch?v=9RIkDljsk0s" onclick="window.open(this.href);return false;

Si o carte, Steve Knopper, “Appetite for Self-Destruction
https://www.nytimes.com/2009/01/07/books/07garn.html" onclick="window.open(this.href);return false;

PS - adica in curand o sa ramanem numai cu termenii de descriere dar fara Muzica. Digitalul, flacul si dacul si acum "strimul" ingroapa Muzica, insa oricum ingroapa cel putin industria muzicala care totusi se umflase ca broasca lui La Fontaine (cea care inncerca sa ajunga cat boul).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sunet, termeni audiofili si altele

Post by SOLO »

Ne adaptam, asta-i viata pana la urma, ne place sau nu.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sunet, termeni audiofili si altele

Post by momolo »

SOLO wrote:Ne adaptam, asta-i viata pana la urma, ne place sau nu.
ce spui nu are nici o legatura cu ceea ce am postat mai sus si e cu totul alt subiect. Ca nu am zis niciodata sa ne punem latzul de gat pentru ca nu mai avem etc/etc/etc. Viata merge inainte mereu!

Cat priveste primul post al tau, problema este aceeasi din anii 1950, nu s-a schimbat nimic, e vorba de perceptie si fiecare om are perceptia lui. Mai rau este ca si problemele lumii audiofile au ramas cam aceleasi, de unde si glumele si atacurile trancotare de batjocura care au si unele miezuri de adevar (de exemplu snobismul si obsesia unora).

Eu prin ceea ce am postat atrag atentia ca dincolo de termenii de apreciere audiofila si dincolo de perceptia fiecaruia diferita avem MATERIALUL MUZICAL. Intr-o zi cand asculti ceva pe sistemul tau, nu conteaza, sa-ti pui intrebarea.... cati morti si cati vii asculti in momentul ala! Daca faci asta cativa ani la rand o sa constati ca pe timp ce trece vei asculta din ce in ce mai multi morti pana intr-o zi cand vei asculta numai mortii (daca nu ai si facut-o deja). Ei bine, parerea mea, ce este sounstage-ul sau transparenta (tzi-tzi sau altceva?!) chiar nu conteaza daca materialul auzit provine de la oameni mutati la cimitir. De acord ca ne putem adapta (la orice, de foame mancam si curele de acordeon fierte) dar trebuie sa ne intrebam, la ce?! Si cu ce pret?! Si cateodata chiar daca ne costa mult nu ar trebui sa ne predam fara lupta!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply