Wharfedale Diamond 225

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Wharfedale Diamond 225

Post by brighty »

Domnul Florin, daca nu v-a placut ce ati primit era cazul sa dati retur instant! Nu v-a bagat nimeni pe gat statia, ca sa afirmati ca sunt tepari si pe aici, pe forum... Eu doar v-am pus in legatura cu acea persoana, dupa ce anterior va sugerasem de vreo doua ori sa va descurcati cu ce aveti acasa, fara sa aruncati banii pe altceva!

Iar vanzatorul v-a cautat insistent la telefon pentru retur si pentru a va inapoia banii, insa nu ati catadicsit sa ii raspundeti, sa luati legatura cu el!...

Asa ca, ramaneti cu ce ati cumparat, la banii pe care i-ati dat, nesilit de nimeni.

A fost PRIMA si ULTIMA oara cand am intermediat pentru cineva...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Wharfedale Diamond 225

Post by momolo »

Florin_C wrote:Am crezut ca o recomandare de aici de pe forumul iubitorilor de muzica e ca un certificat de calitate, dar m-am inselat amarnic, smecheri sunt peste tot,inclusiv aici. Cu parere de rau spun ca am ramas cu un gust amar in urma acestei experiente.
afirmatia e nedreapta, aberanta insa la nervi, o inteleg. Dar si tu trebuie sa intelegi ca nimeni nu-ti "garanteaza" nimic ce nu poate controla (si orice e pe bani, chiar si o garantie! La magazin o garantie extinsa costa bani). Cel care ti-a facut recomandarea este un coleg vechi de forum si un om de calitate (pentru asta garantez eu 100%), in mod cert a vrut doar sa te ajute. Nu e genul sa se bucure la doi lei, suma e prea mica sa putem suspecta interese ascunse. Inteleg ca ....nu ai vrut sa dai retur desi din ceea ce descrii e un dezastru caruia i-as fi dat retur instant. Daca cel care ti-a vandut-o ar fi refuzat sa ia inapoi, atunci era alta poveste. Dar inteleg ca cel care a vandut a fost de acord sa ia inapoi. Dar tu ai vrut sa pastrezi "chifteaua" ciobanita.

Ti-au scris mai multi, nu numai eu (care folosesc metafore cateodata neintelese), NU poti cumpara experienta cu bani. Trebuie traita. Ti-am spus ca dupa ce cumperi un camion de trancote in ani si ani de zile, dupa aia vei sti exact ce sa alegi si nu vei mai intreba asteptand recomandarea miraculoasa dar mai ales garantata..... de forum! :shock:

Evident, toti am luat tzepe, nu exista cineva sa nu isi ia portia! Dar sa dai vina pe forum e ca povestea cu vacarul suparat pe sat. Insa te inteleg, e la suparare.

Cat priveste statia pe care ai pomenit-o inainte sa ne spui deznodamantul, eu nu am vrut sa intervin cand am citit.
"Cancibridgi" am avut si eu chiar cdplayerul frate cu statia asta. Suna bine dar era executat mizerabil. Insa facut sa dea frumos la matze, cel mai penibil lucru fiind un capac rotund auriu de alama care acoperea un trafultez patrat "de sunerie" ca sa iluzioneze ca exista un traf toroidal "haudiofil". Dupa o vreme am aflat ca rezistentele marcate in codul culorilor erau expre marcate gresit, adica aiurea, ca nimeni sa nu inteleaga nimic de pe cablaj. Evident astia nu dadeau schema. Trancota totusi suna bine insa nefiabila, lucrata prost cu greseli si ticalos ca sa nu se poata repara de catre nimeni, evident, probabil numai ei.

Am vazut in vara lui 2019 un amplif fix la fel cu al tau intr-o gramada a unuia care venea prin Vitan duminica. Cerea 300 lei pe el si arata bine, intreg, cu suruburile neatinse dar murdar. Nu i l-a cumparat nimeni duminici la rand, il tot vedeam pe acolo (anul asta nu m-am mai dus din motive de covid). Nici nu cred ca l-a vandut vreodata acolo. Eu nici macar nu am intrebat ca daca ma tocmeam il scoteam la cel mult 250 lei. Dar le stiu prost facute, cablaje si lipituri de rahat, piese marcate dubios, etc.
Pe net totul e mai scump, mai ales pentru cine intreaba.

Exista si alte amplificatoare "britanice" de genul astuia care ar putea duce boxele chinezofile insa nu ma bag sa recomand... Acum se stie de ce. Ba mai mult, nici nu vreau sa vand cuiva pe forum tocmai pentru ca fara motiv pot sa mi-o fur! Exista tot felul de oameni cu tot felul de pretentii si atitudini asa ca cea ma sanatoasa vanzare e la un necunoscut caruia i-as prezenta cinstit marfa cu bune si cu rele si i-as atrage atentia ca nu sunt magazin sa iau inapoi sau sa dau garantie. La prieteni e cea mai mare greseala sa vinzi! Toate prieteniile se strica de la bani. Unul chiar si daca nu ti-e foarte prieten sau cunostinta sau coleg de forum sau te sti cu el din vedere, ulterior poti sa-l ai pe usa cu obiectul in brate spunand ca nu-i place cum suna (dupa ce l-a probat, l-a luat incantat, te-a sunat imediat ce a ajuns acasa si a spus ca e minunat..... chestie care dureaza cateva zile pana se razgandeste sau ii baga altul tampenii in cap); bonus il poti lua inapoi si stricat sau ciobanit si daca refuzi incepe scandalul si dusmania.

Deci fiecare e pe cont propriu, asa e mai sanatos! Ba mai mult, daca am sa dau ceva pomana mai bine duc si pun langa tomberon decat sa dau la prieteni, vecini sau cunostinte! Dupa aia aud ce am auzit de la var-miu dupa ce i-am pus in brate un monitor de PC nou, nout, adica model mai vechi dar total nefolosit si mergand perfect....."-Stiu de ce mi-ai dat ala, ca e prost si stricat si nu aiveai ce face cu el!" Era si oleaca beat..... (dar la betie omul spune ce are in cap) Nu conta ca nu a stiut sa bage cablul la PC-ul lu' nevasta'sa si monitorul mergea perfect nevand nimic, PC-ul era dus la placa video.... dar ei nu se pricep! Trebuia ca dupa ce le-am dat peste pomana sa-l si curat, sa-l gatesc si sa-i chem si la masa dupa care primeam poate si observatii! Dupa aia a dat-o cotita si a spus ca el vrea laptop, ca nu se mai chinuie cu chestii din astea insirate cu fire care-i ocupa casa. Si pe tonul ca parca mi-ar face o favoare! Tocmai ii umplusem casa cu deseuri si mi l-a pus in brate (si nu am nici o obligatie fata de el, e fix invers). Evident, monitorul mergea perfect.

Ei bine, de atunci eu duc lunga tomberon sa ia un om sarac. Am vazut azi unul umbland cu bicicleta plina de fiare vechi si gunoaie. Ala merita pomana mea!
brighty wrote:A fost PRIMA si ULTIMA oara cand am intermediat pentru cineva...
nu sti de cate ori mi-am furat-o eu! Am vrut sa fac o fapta buna si m-am ales cu dusmanie grea! E vorba aia celebra cu facerea de bine care e f_tere de mama sau alta vorba care spune ca nici o fapta buna nu scapa nepedepsita. Observasem intr-o vreme ca apareau tot felul aici pe forum cu ZERO postari sau trei fraze si-mi cereau ajutorul in mesajele private. Primele dati am incercat sa dau ajutor si mi-a luat-o instant, apoi le raspundeam ca refuz si mi-am luat-o instant chiar si injurat zdravan, asa ca in final am ajuns sa ignor mesajele pur si simplu. Intr-o vreme am simtit si lipsa de respect specifica poporului din care facem parte, adica unii credeau ca sunt un baietel care o freaca la rece pe net si il chemi ca pe chelner la carciuma sa-ti aduca meniul. Dupa ce te saturi pleci si daca a fost simpatic ii lasi trei lei. Multi mi-au zis ca sfatul sau ajutorul dat pe gratis.... nu are valoare! Cum si-ar da seama un incepator ca daca ii spun ceva si ma asculta, poate scuti ani de zile de chin, timp si bani pierduti?!?! Ba mai rau, respecta ce-i spun si apoi nu stie sa aprecieze pentru ca daca habar nu are nimic, nu stie nici ce e rau ca sa-si dea seama ce e bun. Daca incepe direct cu ce e bun, habar nu are valoarea reala.

Asa ca sunt foarte prudent chiar si cu oameni pe care-i cunosc direct, nu prin internet. Pe cei mai multi ii las sa-si cumpere "zgomotekul" din "Alimentara" si nu ma bag, fac pe ala "care nu stie". Asa nu-mi mai fac nervi si nici nu atrag animozitati pentru ca ala daca afla ca tu sti si te pricepi, dar nu-l indrumi, capata sentimente negative fata de tine (ca nu vrei sa-l ajuti). Asa ca cel mai sanatos este sa faci pe prostul in cele mai multe situatii. Cand intalnesti oameni de nivelul cunostintelor tale, atunci e alta poveste, ai cu cine discuta, ai pe cine indruma, etc! Aici e cheia, sa ai cu cine discuta pe aceeasi limba.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Wharfedale Diamond 225

Post by Kross »

De ce ai dat 500 lei munciți greu...pe o petarda nu știu. Eu am văzut multe amplificatoare cambridge. Și toate mi se par făcute pe genunchi. La 500 lei poți lua, sh, amplificator foarte adevărat. Ți-am mai spus și repet: pioneer și yamaha pe care le deții sunt nave spațiale față de cambridge. Dar și momolo are dreptate, unele cambridge sună bine, dar la execuție sunt, uneori sub tehnoton Iași sau Electronica Pipera nu mai zic de IEI.
Am văzut pe aici că a pomenit cineva de celebrul Amplituner Delia. Să știi că făceai afacere mai bună cu unul din ăla, la execuție e peste Cambridge. Se trage ușor în banda vest (exista și în varianta cu fm vest, plus că a fost comercializat în toată Europa sub varii nume, Amplituner Delia, UNITRA AWS303, Elta, Universum, Neckerman, Hanseatic, Lenco, etc, ba chiar a ajuns și în Anglia, ca și produs buget (probabil prin Tesco și Sainsbury). E relativ ieftin și destul de rezistent, bașca că nu e deloc rău la sunet. E chiar...bun. Păcat că are doar 2x20 W/8 ohmi. Îi înfigeai un cd player în mufa mag și un pick-up și aveai o referință.
Sincer, mai bine rămâneai la Pioneer. Mai cautai prin casă un DVD player ieftin cu ieșire stereo rca și gata. Te formai așa în ale audio. Apoi, un cd player mai bun, poate un pick-up, un magnetofon. Dar părerea mea că la pioneer ul ăla al tău mai adaugi un tuner (preferabil tot pioneer să fie din serie și egale la lungime să arate bine) și un cd sau dvd player (sunt mai ieftine) și te rezolvai cu sub jumate.
Dacă poți, returnează-l. Și data viitoare, vezi și asculți ce iei. Nu cheltui averi pe...cutii de tablă goale.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Wharfedale Diamond 225

Post by resitent »

Ce sume vehiculați :))
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Florin_C
Posts: 15
Joined: 21 Nov 2020, 23:31

Re: Wharfedale Diamond 225

Post by Florin_C »

scuze tuturor. nu am absolut nimic cu modelul asta de statie, iesirea mea nervoasa nu a fost din cauza ca acest amplificator e executat intr-adevar sub un model tehnoton, chiar in mod oribil cum spunea cineva,am gasit 2 trasee fisurate sub vopseaua intacta ,o gramada de lipituri reci, condensatori cu un esr deplorabil,dar toti la fel, nu erau uscati, bornele de intrare "de top,aurite" cu circuite de masa intrerupte, din 8 perechi de borne ,deci 16 in total numai 9 aveau contact la masa, nu mai spun cine a lipit piesele ,parca si-a batut joc, aruncate aiurea pe placa, nu suport asta, o sa remediez problema, majoritatea se pot pozitiona cum trebuie numai cu o penseta!!!

in schimb, ma deranjat enorm faptul ca desi proprietarul a zis ca e impecabil, de fapt amplificatorul era intr-o situatie jalnica. a zis ca doar el nu e meserias sa se uite inauntru,de unde sa stie ? pai , eu zic, trebuie sa te uiti in interiorul unui amplificator sa constati ca daca dai volumul la maxim fara semnal statia vajaie si harsaie pe fundal, nu tare ce-i drept dar se aude de la 1m !!! nu iti dai seama ca in momentul cand conectezi o sursa pe 3 intrari vajaiala si harsaiala care se auzea pe fundal se aude atat de tare ca striga neavastamea din camera de alaturi sa o inchd ca nu mai poate suporta, 2 intrari functionau cat de cat bine,dar la volum maxim se auzea aceeasi harsaiala,incet dar exista acolo !!! nu iti dai seama cand schimbi canalele din comutator ca sare membrana la boxe, sau pe alea 2 canale care mai functionau cat de cat sa o faci sa mearga stereo trebuia sa gadili comutatorul si sa ai dai bobarnace !!! deci cand ii spun aceste aspecte imi spune ca ce vreau,sa dau niste spray contact si o sa mearga, dar, acelasi om mi-a zis cu 2 zile inainte ca e impecabila statia !!! da,tot imi dadea mesaje ca ce vreau, la el merge perfec de doi ani,cum sa cred asa ceva !!! a zis intr-adevar sa vorbim si poate sa o trimit inapoi, cum sa o trimit inapoi, ce incredere aveam (asta afost jumatate din motiv,cealalata jumatate fost ca imi placea timbrul statiei). deci, repet, nu modelul statiei e problema, ci inadvertentele din ce mi s-a spus si ce am primit . scuze tututror si pt acest mesaj.

momolo ca de obicei are dreptate, un singur repros as avea , lucrurile se rezolva la timpul lor !dar sa lasam asta, cum a zis momolo asa e, constructie oribila dar sunet chiar bun,sau mai bine spus,sunet potrivit pentru urechile mele. Apropo de pret, parerea meste ca daca yamaha ax400 in stare imecabila se vinde cu 200 ron,atunci ampliful asta in stare impecabila merita 500 ron (nu asta care am primit-o eu), e diferenta destul de mare intre ele strict referindu-ne numai la sunet,de fapt asta ne si intereseaza la un amplif. Pioneer-ul l-as cota la 100 ron maxim. Mi-am spus si offul si am facut si o "trancota" de review la acest model de statie. Va salut pe toti , inclusiv pe brighty, cu el nu am nimic, nu avea de unde sa stie ca oamenii se mai pot schimba intre timp !

User avatar
bfmteam
Posts: 1
Joined: 02 Jun 2021, 19:59

Re: Wharfedale Diamond 225

Post by bfmteam »

Salutare colegi de forum,
Am citit cu mare interes acest topic din două motive: primul, am și eu niște Wharfedale Diamond, dar model 230 și, al doilea, am avut căutări similare cu ale lui Florin_C în a găsi perechea cu ouă grele care să le ridice în slăvi.

E prima postare pe acest forum, așa că o să încep prin a povesti cum am ajuns într-o situație similară cu Florin_C.

Era prin martie-aprilie, anul trecut, când virusul malefic a determinat guvernul să ne închidă în case. Astfel, am făcut lucruri care nu ajunseseră pe ordinea de zi până acum: curat în podul casei (și dacă nu era pandemia asta, veci n-ar fi ajuns). Am racolat la această manevră toată familia. Fetița a reușit să dezgroape niște discuri vechi, uitate în pod deodată cu ea. Și, ca orice copil modern, i se păru cool că avem discuri și că putem fi „vintage”. Dar, marea problemă a fost că nu mai aveam la ce le asculta. Pick-up-ul vechi, moștenit de la bunica era nefuncțional, așa că am apelat la un prieten binevoitor care făcu repede rost de un pick-up ieftin, Philips, iar eu m-am întrebuințat cu netul și am cumpărat o doză nouă AT VM95E și l-am legat la sistemul existent. Așa că să fim și noi vintage ... în pandemie ! Sistemul era format dintr-un amplificator Sony F319R pe care îl aveam din liceu, cumpărat prin 1994 de la consignație, iar boxele erau cele de la pick-up-ul bunicii, adică niște Tesla de 5W care sunau ok pentru pretențiile de atunci.

Așa cum spunea și momolo, mă cam prinsese microbul și am luat un disc nou de pe emag, două-trei second de pe OLX. Era fain, stăteam închiși și savuram muzică pe vinil. Prietenul binevoitor, mi-a sugerat să caut niște boxe mai de seamă că de Sony nu putea zice nimic, avea valoare sentimentală.

Similar cu Florin_C, am „primit” niște boxe Wharfedale Diamond 230. Am pus ghilimelele pentru că eu le-am ales: făcusem ceva lucrări pentru o firmă și i-am amendat cu niște boxe. Studiasem eu că pentru ampliful meu Sony care era slăbuț, undeva pe la 25W, trebuie niște boxe sensibile. Din căutările mele pe AVstore, astea erau singurele floor-standere cu sensibilitate sub 90 și cu bass-reflexul în jos, deoarece camera în care veneau montate e plină de colțuri. Aa și am uitat ceva foarte important: erau singurele pe stoc în bugetul de 1500 lei.

Bun, FFWD, sosiră boxele, excitare mare, le leg la Sony și... sunau un pic mai bine decât Teslele bunicii. Adică, un pic bine mai bine, dar nu mă impresionau. Eu, mare fan de bass bărbătos, dar nu din ăla de iese din portbagajul unui Passat și îi rupe numărul de înmatriculare, nu simțeam nimic care să mă bată în piept. OK, oi fi greșit eu ceva, dezgrop netul dinnou și găsesc grămadă de informații cum că aceste boxe sunt pentru 5.1, că au nevoie de subwoofer etc.

Mi-am asumat greșeala și m-am resemnat. Dar, tovarășul Gooagle, simți cum căutai eu cu ardoare informații despre sisteme audio și îmi trimise într-o dimineață un articol cu și despre ceva amplificator vintage Sansui despre care autorul articolului era super încântat ! Bass bărbătos, putere și sunet cald ! Hmmm, parcă de așa ceva aș fi avut și eu nevoie... FFWD câteva luni de arat netul, luat-am (la insistențele fetei mele că altfel aș fi dat F5 în continuare) un Amplituner Sansui 5050. A fost vreo 200 euro, cel mai mic din serie, putere vreo 25W, și de aceeași vârstă cu mine, din '77.

Bun, leg animalul la Chino-engleze și ... rămas-am fără cuvinte ... pentru că nu mai aveam aer în plămâni ! Chino-englezele fură violate de moșul japonez ! Nu doar „coaie grele”, vorba lui momolo, ci și păroase ! :twisted:

Acuma, asta este impresia mea, mi-e greu să compar cu alt sistem pentru că nu am experiența necesară, dar mi-aș dori să aflu părerile voastre despre această împerechere.

Ciudată fază, treaba cu forumul, am ajuns să citesc topicul după ce am luat componentele și mi se păru interesant cum alții de pe aceleași meleaguri avură aceleași dileme sau similare.

Florin_C sper să îți găsești coiosul aferent !
Sansui 5050
Wharfedale 230
Sony CDP 950
Sharp RP-30
Technics RS-BX601
Fiio X3 Mk 1

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Wharfedale Diamond 225

Post by _BGD_ »

bfmteam, bine ai venit.

Multi ne regasim in povestile altora, in experientele lor.
Multi si invatam lucruri noi.

:)

Post Reply