Recomandare subwoofer de camera

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
lau_cip
Posts: 5
Joined: 13 Dec 2020, 22:12

Recomandare subwoofer de camera

Post by lau_cip »

Va salut :wink:

Detin o pereche de boxe Monitor audio MR4 intro camera de bloc de 18m^2, au un bass foarte rapid si placut urechiilor mele dar slab ca intensitate.

As vrea sa le imperechez cu un subwoofer, am urmatoarea lista in ordinea costului dar nu sunt sigur ca si a potrivirii optime..

Numan RETROSUB subwoofer activ 25,4 cm (10 "), negru
https://www.electronic-star.ro/HiFi-TV/ ... c3je1jim91" onclick="window.open(this.href);return false;

Monitor audio MWR-10
https://www.sono.ro/subwoofer-activ/937 ... w-rms.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Monitor audio Bronze W10
https://www.avstore.ro/boxe/monitor-aud ... -6g/#negru" onclick="window.open(this.href);return false;

Subwoofer SVS SB-1000
https://www.avstore.ro/boxe/svs-sb-1000/#black%20ash" onclick="window.open(this.href);return false;

Bugetul este undeva la ~1200 lei, intrebarea este, merita efortul pentru ultimele 2 variante mai scumpe?
Daca aveti si alte idei de woofere care credeti ca ar suna bine in setup-ul existent doresc sa le ascult.


Multumesc! :)

vidax
Posts: 21
Joined: 02 Jan 2009, 04:00
Location: Boldesti-Scaeni, Prahova
Contact:

Re: Recomandare subwoofer de camera

Post by vidax »

Cu multi ani in urma si eu eram preocupat de aceasta problema. Am citit multe articole dedicate acestui subiect si concluziile au fost urmatoarele: pentru muzica este recomandabil subwoofer pe compresie (incinta inchisa) si mai bine doua subwoofere decat unul, adica unul pe canalul stang si unul pe canalul drept. Am cumparat un JAMO SUB 660 si la scurt timp l-am cumparat si pe al doilea. Dupa multi ani de exploatare pot spune ca acele concluzii au fost juste. Si din experienta personala, difuzorul sa fie de minim 30 cm diametru pentru rezultate notabile.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Recomandare subwoofer de camera

Post by SOLO »

Nu am ascultat personal niciunul, dar majoritatea detinatorilor de SVS SB-1000 pe care ii cunosc sunt foarte multumiti.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare subwoofer de camera

Post by momolo »

lau_cip, pe acest forum exista o rubrica pentru prezentare si dat "buna ziua":
viewtopic.php?f=9&t=11&start=675" onclick="window.open(this.href);return false;

Cel mai bun subwoofer pentru muzica apropiat bugetului tau este asta:
http://stereoplanet.ro/rel/rel_t_zero" onclick="window.open(this.href);return false;

Din punctul meu de vedere sunt extrem de putine subwoofere care merg folosite si la muzica. Foarte putine branduri reusesc sa faca asa ceva iar REL este (in opinia mea) "regele" in domeniu: https://rel.net/" onclick="window.open(this.href);return false;

Problemele ar fi:

1) la 18mp (probabil camera de bloc) basul ar fi la vecini, nu la tine. Camera e prea mica pentru utilizarea unui subwoofer. Apropos, acel micut REL eu l-am auzit intr-o camera de peste 60mp pe care o acoperea excelent (pe muzica, acolo unde era nevoie si cum era nevoie, adica discret dar de calitate). Deci NU iti recomand utilizarea unui subwoofer. Probabil vei avea probleme si cu vecinii si chiar in restul casei. Vibratii, rezonante urate, etc. Tu in camera de 18mp abia vei auzi BASUL SI CU TOBA MARE, insa altii la distanta nu vor sti ce i-a lovit! Apoi politia la usa.

2) boxele tale sunt niste GUNOAIE sinistre (eu le spun "vome bashite") de care trebuie sa scapi si sa-ti cumperi boxe de o calitate minim decenta. Recomand (in 18mp) model bookshelf si nu floorstand. Unele mici si "rele" mai poti gasi second hand la pret uman, mai ales pe foamea asta. Din pacate ce ai cumparat nu se numesc boxe ci lazi cu difuzoare la care nu discutam nici de bas, nici de calitate, de nimic, doar de un zgomot ca o bashina prelunga si moarta. Am fost efectiv socat cat de proaste, sinistre sunt aceste "boxe"! Deci scapa urgent de aceste gunoaie!

3) daca totusi ca orice incepator in domeniu ma injuri si ramai "la parerea ta"si vei cumpara subwoofer si iei acel REL (care e pomana la banii lui, mai ales ca vad ca e si discount), o sa-ti ramana la filme (in orele legale de facut zgomot - desi exista amenda si in conditiile astea - depinde de vecini). Dar solutie cu boxe + subwoofer nu da rezultate bune, mai ales in camere mici. Unica chestie cu gagalici + sobwoofer buna am auzit-o la Cabasse ( https://www.cabasse.com/en/" onclick="window.open(this.href);return false; ) ceva de genul doua bile mici in varf de tzeapa fiecare si un "sumufer" Cabasse dedicat astora pus central si care daca nu ma insel continea si amplificarea dedicata. Chestia aia suna interesant, impresionant, dar costa....MULT. Cu banii dati pe lazile alea cu difuzoare nu le iei nici stecherul la Cabasse, din pacate......Deci, calitatea costa. De aceea trebuie sa fim bine informati ce sa alegem pe spatiul avut la dispozitie.

4) chestia cu subwoofer de minim 30cm (deci "galeata mare") nu e valabila la modul general. Ideal o membrana mare poate cobora lejer si nefortat in frecventa, din punct de vedere ingineresc e solutia cea mai buna dar vine la pachet cu alte neajunsuri. Pentru spatii relativ mici membrana mare nu e un musai. Am auzit subwoofere cu membrana mare care sunau de porc in comparatie cu altele mici dar "rele". Calitatea unui subwoofer sta nu numai in calitatea difuzorului. Si conteaza ENORM amplasamentul subwooferului in camera, loc care se gaseste prin tatonari si de multe ori este aparent ilogic.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

lau_cip
Posts: 5
Joined: 13 Dec 2020, 22:12

Re: Recomandare subwoofer de camera

Post by lau_cip »

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. :wink:

Momolo, legat de boxe, sunt cele mai bune de pana acum (inainte am avut magnat monitor 880 si magnet vector 55 si niste bookself sony si tesla de 15W :roll: ).
Acum 15 ani am ascultat niste boxe MA gold si tare m-au impresionat, bugetul insa nu cred ca imi va permite prea curand asa ceva :) .

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Recomandare subwoofer de camera

Post by resitent »

Mooooor bașina prelunga și moarta, genial
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Recomandare subwoofer de camera

Post by Micky »

Salut tuturor!
Acesta chiar e un subiect de dezbatut in care sa ne impartasim experientele noastre.
Bravo lau_cip pentru topic indiferent de intentia care te-a facut sa-l deschizi.
Eu chiar am ceva experienta cu sub-uri, inca super twee n-am incercat, deci detin doua sub-uri active Cabasse de 25cm care le folosesc sa adaug bas pentru ca boxele mele Cabasse Riga nu canta sub 85Hz, setarea mea pentru sub-uri e undeva pe la 80Hz, trebuie evitat sa cante sub-ul peste incinte ca ies aberatii, problema la mine e relativ simpla cand combin cu Riga, dar din cand in cand le combin si cu niste boxe de raft JMR iar aici chiar trebuie sa cobor taierea la sub-uri sub 40-45 Hz. Pozitionarea in camera trebuie facuta in asa fel incat basul sa nu se sparga afara din camerea ca nu asta e scopul. Teorii sunt mai multe, exemplu una foarte interesanta este sa pui sub-ul in locul in care asculti tu si sa te plimbi prin camera, iar cand ai gasit locul unde se aude cel mai bine basul sa sti ca acolo trebuie amplasat sub-ul. Eu merg cu doua suburi active din cauza ca simt o pierdere a scenei redate de boxe cand folosesc un singur sub. Conteaza si cum il folosesti adica pe intrarea high sau low, recomandabil e prima varianta dar daca amplificatorul nu are pamantare apar ceva probleme si atunci poti folosi intrarea low. Reglarea nivelului sonor la sub trebuie facuta diferit in functie de inregistrari si asta te pune sa faci gimnastica daca nu ai telecomanda la sub. din cauza asta am vazut pe un tip care asculta cu subul aproape de el pentru a putea sa-l regleze mai usor, dar pozitionare implica si probleme de faza iar daca nu ai reglaj de faza sub-ul ar trebui sa-l pui in zona incintelor sau prin incercari pana ii gasesti locul potrivit.
Punctual pe intrebarea ta, eu nu am ascultat nici-un sub din lista ta, dar sper ca ideile de mai sus sa te ajute.
In principal cam astea ar fi de spus asa in mare viteza.
REL e super si stiu ce spun.
Nu dati cu pietre cei care nu suportati ideea de sub, si eu eram dispus sa fac asta acum 15 ani, dar cand am ascultat de sub-uri muzicale, mi-am schimbat parerea dar am pastrat opinia ca sub-urile proaste nu au ce cauta intr-un sistem foarte bun.
Va doresc multa sanatate si un an mai bun ca 2020!
Al vostru,
Micky G

lau_cip
Posts: 5
Joined: 13 Dec 2020, 22:12

Re: Recomandare subwoofer de camera

Post by lau_cip »

Va salut si La Multi Ani!

Multumesc Micky G pentru comentariul detaliat!

Am cumparat un svs sb-1000 si monitor audio W10 si le-am comparat foarte minuțios (am mutat ambele woofere prin camera si am ascultat comparativ)

Legat de sunet subiectiv:
Sb-1000 suna mai bine ca W10(mai adanc, mai controlat, efect redus de butoi) daca este pus in spatele meu simetric langa perete cu material fonoabsorbat iar W10 tinde sa sune mai bine in anumite daca este pun langa perete lateral sau in coltul camerei.

Tehnic obiectiv:
sb-1000 distorsionează la semnal de intrare sau castig mic setat din potentiometru, in cazul in care dai muzica încet si el se afla aproape de tine(<1 metru) poti constata ca basul se opreste detot sau se aude cu intreruperi .
Zgomotul de fond nu este foarte mare insa in functie de pozitia de crossover acesta poate creste si devine deranjant la < 1 metru(testat fara intrarea conectata).

w10 distorsionează si el cu semnal de intrare mic mai ales la setarile crossoverului < 80hz insa se aude corect cu un semnal pe masura, la un +10 db din receiver nu am mai avut problema intalnita la svs la volum mic de ascultare global.
Zgomotul de fond este mai mare decat la svs iar difuzorul se misca haotic cu o frecventa foarte mica <=1hz la volum mare. La o cursa a difuzorului >5 mm începe sa scoata un mic pacănit care nu se intensifica la curse mai mari(bănuiesc ca este electronic si nu mecanic)

W10 il voi returna, oare ce sa fac cu sb1000, subwooferul REL recomandat de Momolo ma indoiesc totusi ca imi este mai potrivit mie ca svs-ul (nu coboara asa bine chiar din specificatii), posibil alte modele mai scumpe sa fie net superioare insa bugetul deja l-am depasit serios...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare subwoofer de camera

Post by momolo »

lau_cip wrote:
03 Jan 2021, 01:42
subwooferul REL recomandat de Momolo ma indoiesc totusi ca imi este mai potrivit mie ca svs-ul (nu coboara asa bine chiar din specificatii)
La niste "tomberoane" (lazi cu difuzoare) asemenea bubuitoare sunt fix potrivite, mai ales ca au amplificare in clasa D (ideal, brandul "no-name").
Parerea mea este sa mai incerci cateva!
Si mai ales sa le alegi dupa specificatii!

PS - la faza asta imi aduc aminte cand mereu spunea maestrul VTP despre lipsa de cunostinte tehnice care este fatala multora! Dar e fatala si calitatii generale a ofertei de vreo cateva decenii de cand a inceput sa se duca in jos. In fond producatorii vor in primul rand sa faca profit. E o lupta permanenta, ei incearca sa ne vanda balega, depinde de noi daca o cumparam, daca o mancam, daca o indesam pe nara sau in urechi, depinde mai ales si cat suntem dispusi sa platim. De aceea se ajunge la o situatie uimitoare in "piata audiofila"!
Eu oricum, de la o vreme am trecut pe "piata profesionala", acolo inca mai exista o oarecare decentza, adica mai putin bullshit deoarece lautarii chiar daca unii habar nu au de teorie macar au ureche si ii doare direct in buzunar daca aleg prost.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

lau_cip
Posts: 5
Joined: 13 Dec 2020, 22:12

Re: Recomandare subwoofer de camera

Post by lau_cip »

momolo wrote:
03 Jan 2021, 10:25
La niste "tomberoane" (lazi cu difuzoare) asemenea bubuitoare sunt fix potrivite, mai ales ca au amplificare in clasa D (ideal, brandul "no-name").
Parerea mea este sa mai incerci cateva!
Distorsiunile date de difuzor+ incinta + camera de auditie depasesc cu mult cele date de clasa D(<0.1% typic la Pmax/2). Amplificatorul nu este no-name, tot SVS il produce. :D

Ca un viitor upgrade la boxe ce recomandati?, poate trec la seria silver de la MA.
Urmeaza sa imi amenajez si camera si va trebui sa gasesc solutii pentru tratamentul acustic. :shock:

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Recomandare subwoofer de camera

Post by c_andrei »

Uite astea ar fi o recomandare la bani putini.

https://m.olx.ro/oferta/boxe-kef-refere ... ml?reason=

Nu am nicio legatura cu vanzatorul.

Mirciulik
Posts: 36
Joined: 15 Mar 2018, 14:18

Re: Recomandare subwoofer de camera

Post by Mirciulik »

Micky wrote:
31 Dec 2020, 02:37
Salut tuturor!
Acesta chiar e un subiect de dezbatut in care sa ne impartasim experientele noastre.
..............
Micky, din experienta ta poti sa ne spui daca si cablurile conteaza la sub-uri? De ex. REL-ul vine cu un cablu de sunet high-level (speakon neutrik) foarte lung. Teoretic ma gandesc ca ar trebui mesterit unul identic cu al boxelor si de lungime egala. Asezarea am observat si eu ca e cruciala, mai importanta decat orice setare. Legat de cablul de alimentare, problema e ca e unul scurt si nu poate fi conectat la aceeasi priza cu amplificatorul. Conteaza?

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Recomandare subwoofer de camera

Post by resitent »

Contează, daca ai cablul lung te.poti împiedica și poți să îți spargi buza
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Recomandare subwoofer de camera

Post by kaav »

Gresesti. Un cablu scurt este mult mai probabil sa fie tensionat si ''in aer'' aproximativ pe la inaltimea gleznei - adica sa nu fie lipit de podea ca si un cablu lung; abia aspectul asta este potential periculos cu adevarat. Tind sa cred ca la oamenii care consuma prea mult ''feisbuci'' li se usuca gelul din cap. Presupun rezonabil ca esti calit cu meandrele umorul mai negru in cerul gurii, dupa cum trantesti informatii complet inutile pe forum.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Recomandare subwoofer de camera

Post by resitent »

Desigur, principalul parametru care variază cu lungimea unui cablu este atenuarea, care la lungimi de câțiva metri este nesemnificativa
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Post Reply