Recomandare subwoofer de camera

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Recomandare subwoofer de camera

Post by Micky »

Mirciulik wrote:
16 Jun 2021, 13:43
Micky wrote:
31 Dec 2020, 02:37
...Teoretic ma gandesc ca ar trebui mesterit unul identic cu al boxelor si de lungime egala....Legat de cablul de alimentare, problema e ca e unul scurt si nu poate fi conectat la aceeasi priza cu amplificatorul. Conteaza?
Salut Mirciulik
Te gândești bine să folosești aceleasi cabluri de boxe, recomand același lucru și la cablul de alimentare pentru a nu compromite ce fac bine cablurile deja instalate. Lungimea nu contează foarte mult, pune cât trebuie pentru a folosi același distribuitor. Un Cablu de alimentare bun ar fi bine sa fie de minim 1.5m.
Baftă!
Micky G

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Recomandare subwoofer de camera

Post by resitent »

Un cablu de alimentare bun ar trebui să conțina macar vreo 10 lițe. :lol:
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Mirciulik
Posts: 36
Joined: 15 Mar 2018, 14:18

Re: Recomandare subwoofer de camera

Post by Mirciulik »

Multumesc Michy, am testat acasa un subwoofer REL (t5) si mi-a placut, am inteles si eu ce inseamna discret, practic l-am folosit la 25% din putere, conectat prin high level. Sub-ul intervine doar cand e cazul, in rest nu-si manifesta prezenta. De ex. cand a ciupit instrumentistul contrabasul se trezeste si reda sunetul dupa care adoarme la loc. Nu deranjeaza. Singura problema e pozitia, daca nu il asezi unde trebuie e inutil. Cablul de sunet cu care vine mi s-a parut de slaba calitate, de asta am intrebat aici. Mi se pare o solutie buna la niste boxe mici care nu au bas.

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Recomandare subwoofer de camera

Post by Micky »

Mirciulik wrote:
25 Jun 2021, 13:51
... am inteles si eu ce inseamna discret, practic l-am folosit la 25% din putere, conectat prin high level. Sub-ul intervine doar cand e cazul, in rest nu-si manifesta prezenta. De ex. cand a ciupit instrumentistul contrabasul se trezeste si reda sunetul dupa care adoarme la loc.
Cu mare plăcere și sper că sfatul meu sa fie de ajutor. În legătură cu discreția ai dreptate parțial, nu depinde doar de setări, ci contează înregistrarea, la orchestre in filarmonici mari o să auzi murmurul sălii prezent în zona joaselor... Recunosc că niste boxe mici trebuie ajutate cu un sub de calitate. Bravo de achiziție și să te bucuri de sub.
Baftă!

Post Reply