Gemene Elac cautam barbat puternic

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
saintjimmygd
Posts: 3
Joined: 17 Jan 2021, 13:00

Gemene Elac cautam barbat puternic

Post by saintjimmygd »

Salutare tuturor !
De curand am inceput sa cumpar una-alta pentru noul sistem audio ce-mi va delecta simturile .. destul de rar, prevad.. Si am inceput sa arunc cu bani in stanga-dreapta ( pe datorie, da ? carduri de cumparaturi, rate, toate cele, doar suntem romani ! ). Neavand posibilitati de a ma deplasa in diverse showroom-uri dedicate audiofiliei, am mers dupa cum m-a taiat capul, tinand cont totusi de experienta placuta care am avut-o cu 4-5 ani in urma cand am detinut o pereche de Elac BS 184 in combinatie cu un amp Yamaha A-S500.
Prin urmare, am reusit sa adun urmatoarele obiecte :
DAC : Topping E30
BOXE : ELAC FS 208.2
Sursa, ati ghicit, este PC-ul. Iar acum sunt in cautare de amplificator si va rog sa va dati cu parerea. Personal am fost multumit de combinatia yamaha+elac si ma gandeam sa merg tot pe un Yamaha A-S501, dar poate stiti voi ceva amp care sa gadile mai bine urechile. De retinut faptul ca boxele sunt pe 4 Ohmi iar amplificarea recomandata, din specificatii, este de 30 - 300 W. Si poate ma ajutati si in alegerea cablurilor ( cabluri boxe max. 3m, cabluri rca-rca max 2m, cablu usb a-b pentru dac ).

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Gemene Elac cautam barbat puternic

Post by momolo »

saintjimmygd wrote:
19 Jan 2021, 19:21
DAC : Topping E30
BOXE : ELAC FS 208.2
Sursa, ati ghicit, este PC-ul. Iar acum sunt in cautare de amplificator si va rog sa va dati cu parerea. Personal am fost multumit de combinatia yamaha+elac si ma gandeam sa merg tot pe un Yamaha A-S501, dar poate stiti voi ceva amp care sa gadile mai bine urechile. De retinut faptul ca boxele sunt pe 4 Ohmi iar amplificarea recomandata, din specificatii, este de 30 - 300 W. Si poate ma ajutati si in alegerea cablurilor ( cabluri boxe max. 3m, cabluri rca-rca max 2m, cablu usb a-b pentru dac ).
Pentru boxele astea uita de Yamaha in secunda unu.

Excelent pretul la ce stie sa faca DAC-ul asta!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

saintjimmygd
Posts: 3
Joined: 17 Jan 2021, 13:00

Re: Gemene Elac cautam barbat puternic

Post by saintjimmygd »

Am uitat sa specific, dispun de maxim 2500-3000 lei pentru amp si musai sa fie nou, nu ca as avea ceva cu piata sh, dar dupa cum am spus, pot cumpara doar online cu cardul.
Bun, ce alte brand-uri fac pereche buna cu Elac ? Sa ma intind un pic sa ajung la un Primare I22 ?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Gemene Elac cautam barbat puternic

Post by momolo »

saintjimmygd wrote:
19 Jan 2021, 20:04
Sa ma intind un pic sa ajung la un Primare I22 ?
din cate vad eu este alimentat in comutatie si e amplificator in clasa D (digital). Iar modelul i22 este depasit, acum au i25 care arata mai sofisticat la matze, dar evident tot digital alimentat in comutatie:
https://www.aoy.ro/amplificator/25468-3 ... e-i22.html
https://primare.net/product/i25-modular ... fa567b72d7

Eu personal nu as da nici doi lei pe un amplificator in clasa D (culmea, si alimentat in comutatie! Costa mult un transformator in ziua de azi, e mult cupru in el!).
Primare le stiu din vremea cand erau normale, adica clasa AB cu traf de alimentare toroidal devenit intre timp un lux ca si fludorul cu plumb, ca branza reala din lapte de oaie reala, etc. Erau scule facute in Taiwan pentru brandul asta care se considera "scandinav" adica suedez. Am surubarit unele si stiu ce contineau. De baza piese no-name decente, lucratura asa si asa cateodata cu defecte de lipituri proaste. Sunau cam taios insa aveau "coaie" sa duca boxe Dyanudio ieftine care nu sunt duse de majoritatea amplifurilor entry level. Dar acum habar nu am ce au facut cu clasa D de amplificare! Ideal este sa probezi inainte de cumparare, mai ales ca te bagi la datorii.
Insa cum ti-am spus, eu pe clasa D nu dau nici doi bani.
Si la bugetul tau ai sanse sa cumperi un amplificator decent numai second hand. De nou pe banii astia cumperi o pocnitoare. Nu am idee ce pricepere ai tehnica dar sa fiu constrans sa cumpar lucru nou cu cardul m-as uita la zona profesionala (pentru lautari), unele "finale" sunt racite pasiv (adica fara ventilatoare) si mai toate au potentiometri pe intrare. Pe banii astia gasesti ceva decent in zona pro daca renunti la bibiluri si fandoseli "haudiofile". In zona asta "de casa" plangi dupa bani daca te pricepi asa un pic tehnic (de exemplu sa sti ca orice intrare balansata poate fi utilizata si pe nebalansat, etc) si ai si ureche.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply