Amplficare sunet Netflix

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
Misu60
Posts: 3
Joined: 17 Feb 2021, 13:34

Amplficare sunet Netflix

Post by Misu60 »

Buna ziua,

Detin un amplif Denon dra-800h cu boxe B&W 707 s2. Pot receptiona atat sunetul din smartTV cat si cel de pe youtube prin boxe, in schimb daca accesez Netflix din smartTV nu mai am sunet deloc. Spuneti-mi va rog unde gresesc pentru nu mi se pare logic fenomenul.

Cu multumiri, :) :)

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Amplficare sunet Netflix

Post by Kross »

Selectează PCM din TV pe ieșire. Nu DTS/DOLBY sau automat. Văd că receiverul tău este stereo. Nu știu dacă, stereo fiind, decodează DTS/DOLBY, deși văd că e dotat pentru un stereo. Pare că nu, având în vedere că nu scrie pe el nimic DOLBY sau DTS. Probabil că netflix are multichannel surround. Încearcă asta. Te duci în setările din TV, intri pe sunet și selectezi ieșire SPDIF/ARC. Treci pe PCM de pe DOLBY/DTS/AUTO/MULTICHANNEL . Depinde de aparate, marcă, model, etc. Cum ai cuplat tv la receiver? Spdif (coaxial sau optic) sau hdmi-arc? Dacă nici mișcarea de mai sus nu merge, atunci nu știu.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Amplficare sunet Netflix

Post by puf »

Cand esti pe film de la Netflix ai optiuni de unde poti selecta sunetul stereo sau 5.1 in mai multe limbi, selecteaza fara 5.1.

Misu60
Posts: 3
Joined: 17 Feb 2021, 13:34

Re: Amplficare sunet Netflix

Post by Misu60 »

Multumesc pentru suport. Am sa incerc sa fac setarile sugerate. Tv-ul este legat la amplif prin eArc, iar amplificatorul are HI-Res si suporta 192kHz/24bit FLAC, WAV, ALAC si DSD 2.8/5.6MHz.
o zi excelenta,

Misu60
Posts: 3
Joined: 17 Feb 2021, 13:34

Re: Amplficare sunet Netflix

Post by Misu60 »

Am incercat sa selectez fara 5.1 dar rezultatul este identic.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Amplficare sunet Netflix

Post by Kross »

Setează ieșirea TV pe PCM (PCM STEREO, DOLBY DOWNMIX 2CH, depinde de tv și model) . Încearcă și pe spdif. Și vezi dacă e la fel. Nu se justifică neapărat uzul HDMI ARC doar la stereo...rezultatul este același și la spdif. Eu folosesc un convertor SPDIF - STEREO, marca...xangpangfongdeng (a se citi no name, luat de la un magazin de electronice) și face treaba. E cam cât o cutie de chibrituri. Deci dacă tâmpenia asta își face treaba, nu văd de ce o sculă mai performanta nu ar merge.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Amplficare sunet Netflix

Post by puf »

Este posibil ca sunetul sa fie Dolby Digital chiar si cand selectezi stereo iar televizorul nu stie sa il converteasca in altceva.Probabil ampliful nu este compatibil cu Dolby Digital.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Amplficare sunet Netflix

Post by Kross »

Eu am Panasonic, Sony și Hitachi (adică vestel).
Toate trei știu DOLBY Digital. Protv (și încă câteva) au coloană dolby și îmi specifică asta în infobar. Dacă vreau să scot semnal pe ceva ce nu știe dolby, se aude un fâșâit, se aude doar dacă trec în PCM. Și astfel televizorul redă doar stereo. Dar e posibil in același timp, ca postul respectiv să aibă și pistă dolby și pistă stereo. Probabil că netflix nu are pistă stereo. Acum nu știu cum e cu Netflix.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Amplficare sunet Netflix

Post by kaav »

Scopul lui ''netflex'' este de buffer (exact cum sunt tampoanele de la tren). O memorie tampon strict legata de evenimentele lumii actuale. Este un gunoi mega sofisticat de politica/psilologie/resetare. Asta inseamna ca nu sunt filme care merita vazute de ''netflex''?
Evident ca nu. Sunt seriale exceptionale, cu mult peste filmele de ''Oscar'' aici, dar sa nu uitam aspecte simple:
Binele vine in acelasi timp cu ''raul'', niciodata separat.
Din ce este primit, cat discernamant a participat la acceptarea ''noului''?
Nu sunt o persoana foarte inteligenta deci exista riscul major sa nu fiu indulgent cu glumele nesarate :P
Cel mai greu de suportat pe lumea asta sunt oameni prosti, nu cretinii la care este usor sa le schimbi macazul, cand declara la comanda ''HAND MADE'' by ''inteligence'' & alte cacaturi corporatiste - lozinci demne cu adevarat de a fi in ton cu ''politica adevarului'', adica entitatii ipocrite, profund. Adica niste nimeni (oameni fara suflet= gunoi). Sa ai asigurata mancarea/confortul pe toata viata, nu te scuteste deloc sa nu fi un nimeni.
Netflix=''capra cu trei iezi''. O abureala sofisticata .

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Amplficare sunet Netflix

Post by kaav »

O ''confesiune'' - toate hainele de pe mine sunt lucruri aruncate de alti. Mor de ras cand vad pe cineva da 50-100 de lei pe un tricou. Este absurd sa vrei tot timpul ceva nou, este decadent, imoral, grotesc.
Nu sunt ''off-topic''. sunt in ton cu ''netflex'' :lol:

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Amplficare sunet Netflix

Post by SOLO »

Kaaaav ... avem topicul unde filozofam de zor.

Aici oamenii vor sa amplifice sunetul de pe Netflix si cam atat :-)
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Amplficare sunet Netflix

Post by kaav »

Solo, ai perfecta dreptate, nu comentez deloc negativ interventia ta. Ieri, o situatie care a implicat o oarecare cantitate de ''emulsie antigripala'' (veche de 15 ani, pastrata in butoi de stejar) a facilitat sa incurc rafturile pe forum :P . Partea buna este ca mesajele mele ''filozofale'' au aparut dupa ce forumistul Misu60, a primit raspunsurile la nelamurirea lui.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Amplficare sunet Netflix

Post by SOLO »

Nu-i bai, oameni suntem.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply