Amplificator stereo

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Carmenandrea
Posts: 34
Joined: 23 Mar 2021, 00:20

Amplificator stereo

Post by Carmenandrea »

Hi everyone , i carmen i wish someone who know about some amplifier a good one under 500 euros even second not new but good sound is what i want to find, i have kef q75 as speakers and right now i have an marantz pm 52 amplifier but i am not so happy with him so i want something better fom my speakers what will recomand? Someone? I waiting thank you all.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Amplificator stereo

Post by SOLO »

Carmen, do you speak romanian?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator stereo

Post by momolo »

Yes, he also speaks Romanian, but he has also smoked some grass in the meantime:

viewtopic.php?f=8&t=2547
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Carmenandrea
Posts: 34
Joined: 23 Mar 2021, 00:20

Re: Amplificator stereo

Post by Carmenandrea »

Da vorbesc romana sunt romanca problema e ca in mintea mea a fost ca poate sunt si oameni din alte tari care ar fi bine sa inteleaga deja sincer un roman vorbeste mai mult ca sigur engleza dar cati straini stiu romana? Asta a fost idea , concluzia? Nu am fumat nimic in general nu fumez. Bine astea fiind spuse cine ma poate ajuta in problema mea?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator stereo

Post by momolo »

Carmenandrea wrote:
26 Mar 2021, 10:13
ine astea fiind spuse cine ma poate ajuta in problema mea?
daca iti raspund, e bun, ia-l, esti multumita, e ok, vei fi fericita ?

La vanzari ai postat, "sunt cristi din bucuresti", credeam ca esti baiat. Deci inteleg, avem si noi o fata pe forumul asta?! (a mai fost un caz de curand, tot cu o intrebare punctuala, "ce sa-mi iau ieftin si bun?" insa dupa ce si-a rezolvat problema a disparut asa cum a aparut. Ca multi altii).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Amplificator stereo

Post by Shambala »

Pe acest forum se scrie romaneste.
Postarea in engleza pune un semn de intrebare cu privire la increderea in competentele romanilor.
Daca se doreste un raspuns 'international" se poate pune intrebarea [in engleza] pe unul din forumurile internationale.

Imi permit sa raspund eu [moderatorului], poate il ajuta si pe cel/cea care a deschis topicul:
Daca un astfel de raspuns - dat serios, vinde de la tine, este unul nu doar de luat in seama ci chiar valoros data fiind vasta experienta aflata in spatele lui.

Carmenandrea
Posts: 34
Joined: 23 Mar 2021, 00:20

Re: Amplificator stereo

Post by Carmenandrea »

Buna tuturor, da am scris cristi in primul asta pt ca sincer am gandit ca in general nimeni nu ia o femeie in serios , imi cer scuze, in ce priveste faptul ca unul a venit cu aceas intrebare si a disparut pai bine eu vreau sa va explic de ce am facut acest profil sa zic pe acest site( sunt incepatoare in microbul asta numit audiofilie) deci fiind la inceput vreau sa invat cat mai multe si nu doar am nevoie de sfaturi de la oricine poate si stie , nu sariti la gatu meu din prima ca daca mai fac cate o greseala se intampla pt ca nu am mai avut o experienta de genul asta ( dar pot sa invat) bun va multumesc.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator stereo

Post by momolo »

Carmenandrea wrote:
26 Mar 2021, 18:27
am scris cristi in primul asta pt ca sincer am gandit ca in general nimeni nu ia o femeie in serios
te inseli. O femeie este nu numai luata in serios dar este automat si VIP pe acest forum. Asa ca te-ai gandit gresit. Dar nu stiu cum sa-ti spun?!?! Cristi, Carmen, Andreea?!
Carmenandrea wrote:
26 Mar 2021, 18:27
in ce priveste faptul ca unul a venit cu aceas intrebare si a disparut
e vorba tot de o femeie care a postat ca si-a luat niste boxe bookshelf Dynaudio (unele mici, bune si maxim de rele) si voia sa le amplifice cu ceva care sa le duca, ea avand o lesinatura sinistra de amplificator si probabil avand ceva ureche si-a dat seama ca suna de porc. A fost chiar foarte coerenta si ok, am avut o discutie destul de lunga si interesanta dar la un moment dat a disparut brusc si definitiv dupa ce se pare ca ori rezolvase ceva, ori s-a hotarat sa nu mai rezolve nimic. Daca o sa cauti pe forum gasesti discutia. Deci e un singur caz precedent de persoana care s-a declarat de sex feminin...... desi acum in UE incepe sa devina periculos sa declari sexul si e mai sanatos sa bifezi ca esti de al treilea sex nedefinit sau daca te declari gay ai sanse si de promovare! Deci nu avem nimic cu femeile, ba din contra, devi mascota forumului fara sa vrei!

Cat priveste PM7200, culmea este ca acum un milion de ani am si avut asa ceva, cred ca era din seria speciala KI.
Evident ca stiu bine si trancota PM52 pana in matze.
Boxele tale nu le stiu exact, dar cunosc unele doar cu coaxial, ceva de genul ala, ale tale fiind si cu bubuitor (pasiv).
Teoretic nu e rau sa le misti cu Marantz ca asta e mai lalait si muzical, ori KEF-urile astea desi nu foarte proaste, au un soi de sunet cam nu stiu cum sa spun, oleaca mai dur, mai ciudat. Cert este ca le prieste o trancota muzicala. Problema este ca aceste Marantz sunt cam impotente din punct de vedere al conducerii de sarcini grele. Schema lor e cam pastrata in timp aceeasi si in opinia mea nu au imbunatatiri remarcabile capatate cu vremea, adica astia au mers din inertie, si cam din anii 80 au pus-o in cui (continuand doar cu marketingul si abureala), domeniul audio stereo fiind cam mort de cand s-a raspandit video in decada 80 iar aparitia PC-ului in 90 i-a dat lovitura finala.
Deci, e greu de estimat si nimeni nu-ti poate raspunde in lipsa unor informatii esentiale, unele imposibil de aflat pe un forum scris, ca de exemplu:
- care e nivelul tau de apreciere si pretentii?! Unii oameni cad pe spate daca aud combina Zgomotek pe blatul de la bucatarie (se chiama ca sunt melomani), la altii le pute un KRELL de 90 de kile. Nu e musai sa ai nu stiu ce vasta experienta audiofila in spate. Unele persoane au pur si simplu ureche buna si fara nici o experienta sau educatie tehnica percep ceea ce e bun si prost. Altii au de pomana o viata de audiofilie ca urechea lor tot de tabla ramane. Nu exista diferenta intre femei si barbati la treaba asta, ba dimpotriva, multe neveste de audiofili aud mai corect si apreciaza mai bine ca sotul lor audiofil si pasionat.
- ce tip de muzica asculti si mai ales din ce sursa?! Una e sa bagi laptopul din iesirea de casti si alta e sa ai un cdplayer Wadia de 25 de kile.
- ce camera de auditie ai? E o debara? Este un hangar de avion? E din rigips? Este o casa din beton si caramida?
- ai idee ca asezarea boxelor e critica? Unele persoane le pun sus pe sifonier sau dupa perdea in dosul canapelei. Scriind pe un forum nu ne putem da seama de aceste "fleacuri".
- ai idee despre cabluri? Ce cabluri folosesti? Sti sa montezi, demontezi cabluri la un sistem audio, intelegi ce-i cu ele?
ETC.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Carmenandrea
Posts: 34
Joined: 23 Mar 2021, 00:20

Re: Amplificator stereo

Post by Carmenandrea »

Buna , am citit ce ati scris, sa incep cu inceputul." ma numesc carmen, iar carmen andrea este numele meu si al fetitei mele de 11 anisori, de asemenea carmenandrea e si mailul meu, bun eu repet am fost cumva mai mult ca sigura ca in general audiofili sau cei care cunosc in mare parte lucruri mai putin stiute despre aparatura hifi sunt mai ( mandri de ei) si daca ei vorbesc cu o femeie despre muzica zic ceva de genul( ce sa vorbesc eu cu o femeie ce stie ia? ) stiti ca gandirea veche vedea femeia doar la cratita "" acuma nu spun ca toti sunt asa dar am zis lasa mai bine sa zic ca sunt baiat , vorba dv mai ca am vazut mai bine sa nu spun ca sunt femeie sau barbat. , eu sper sa ma intelegeti ( a fost doar o impresie gresita.

Carmenandrea
Posts: 34
Joined: 23 Mar 2021, 00:20

Re: Amplificator stereo

Post by Carmenandrea »

Bun acum revenim la discutia despre boxe si amplificator, sa incep prin a spune despre camera de auditii care la mine este o sufragerie ( living)pt ca stau la curte , camera are undeva la 15 metri patrati, si culmea boxele sunt amplasate exact langa geam linga peretele de caramida , dar ce esti si mai ciudat? Doar acolo se aud decent am incercat toate pozitiile posibile prin casa ( cu pozitionare boxelor ma refer) si sunetul era dezastru e un cuvant perfect, da nu am stiut ce altceva sa achizitionez in defavoarea marantzului pm 52 , experienta in domeniu? Pai daca spun ca am mai avut un amplif sony? Sau bose technincs ? Erau ceva. Su nu stiu cum , porcari din punctul meu de vedere, dar vreau sa incerc sa formes un sistem mai bun despre bani? Ei bine sunt dispusa sa cheltui cat e nevoie dar sa incep mai incet si ma refer la ceva mai de buget, ca asta e bugetul e ceva la sa zic o mie de euro adica 5 mii de ron? Si ma refer la un amplif mai bun ( sincer nu stiu ce inseamna mai bun la bani astia) daca mai sunt nelamuriri sunt si eu aici si pot sa lamuresc( consider ca e de datoria mea ) avand in vedere ca am inceput cu stangu.

Carmenandrea
Posts: 34
Joined: 23 Mar 2021, 00:20

Re: Amplificator stereo

Post by Carmenandrea »

Revin scuze pentru greseli gramaticale., ma cirecteaza telefonul ( sincer nu stiu cum sa opresc corectarea asta dezastruasa dar imi dau silinta sa scriu cat pot de corect din punctul meu de vedere caci telefonul meu are o alta perspectiva in ce priveste corect.

Carmenandrea
Posts: 34
Joined: 23 Mar 2021, 00:20

Re: Amplificator stereo

Post by Carmenandrea »

Revin , mai mult ca si sigur voi schimba telefonul, deci pana si cand am cerut scuze pentru greselile de gramatica si mancatul de litere pana si atunci mesajul era gresit scris. Imi cer scuze . ps poate ma invata cineva cum sa opresc corectarea la telefon?😜

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator stereo

Post by momolo »

telefonul corecteaza pentru limba engleza asa ca pe limba noastra e un dezastru, caz clasic, poate deforma enorm textul. Trebuie sa cauti in setari o functie de genul Autocorrection sau ceva cu grammar dar si ceva cu suggestion (asta e cea mai distructiva).

E foarte interesant ce spui legat de mutarea boxelor prin casa si cum se aude. Arata ca deja ai facut primii pasi importanti si as avea cu cine sta de vorba. Interesant!

Nu ai spus ce sursa de sunet folosesti?!

Parerea mea ca totusi unul din ele l-am avut si pe altul l-am testat si scurmat la matze, nu vad un mare pas inainte achizitia unui Marantz PM7200 in locul lui Marantz PM52. Sunt cam la fel. Modelul 7200 nu e rau deloc asa la modul general si la banii lui (pret second hand de bun simt si nu specula sinistra pe care o vad acum), probabil e usor mai rafinat insa diferenta este foarte, foarte mica. Deci in opinia mea ai cumpara cam acelasi amplificator si in mod clar diferenta de pret, efortul de cheltuiala e fara rost. Adica dai mere pe pere.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Carmenandrea
Posts: 34
Joined: 23 Mar 2021, 00:20

Re: Amplificator stereo

Post by Carmenandrea »

Buna dimineata, sa incep cu sursa? E un laptope de fapt este un cromebook cumparat initial pentru niste monitoare yamaha hs 80m ceva mai vechi fata de yamaha hs 8 care au aparut acum mai nou, probabil intrebarea va veni get ( de ce monitoare?) pai raspunsul e clar sunet liniar = sunet relativ bun pe bani putini, ca de suntem romani cel putin eu asa gandesc uneori cand vine sabotajele economice ( gen criza economica) spun sabotaje pt ca asa vad eu situatia., sa revin, da nu stiu inca multe despre audiofilie pt mine este si probabil va fi un mister mereu dar sunt foarte curioasa pt orice detaliu. Ca si preamplificare am ales un mic dac amplificator de casti fiio andes , el este bunicel dar pt casti mai mult.

Carmenandrea
Posts: 34
Joined: 23 Mar 2021, 00:20

Re: Amplificator stereo

Post by Carmenandrea »

Buna, am inteles idea cu amplificatorul marantz pm 7200, buna informatia initial banuiam ca mare diferenta nu facea in sunet dar eu tot am sperat ca si putin daca schimba tot e bine, gasisem o oferta la 1400 ron cu telecomanda inclusa, eram wow fericita ca scap de pm 52 in sfarsit dar ghinion al vanduse pana sa ajung eu sa al iau desi vorbisem ca vreau sa al iau , cand am vazut ca al vanduse pai am avut o zi de parca toata lumea se prabusise, cand am aflat ca la vandut eram in drum spre sala de sedinte in care am si intrat bine inteles ca abar nu am ce sa vorbit acolo eu earm gen vai de capu meu ce ma fac? Ca nu imi vine sa mai dau drumu la muzica desi nu vad viata fara ia, in fine dupa 2 zile am zis asta e am inceput sa caut un preamplificator tot crezand ca ma va ajuta cu schimbatul sunetului sa fie mai transparent mai deschis dar la fel nu stiu cat ma poate ajuta un preamplificator desi nici alea nus ieftine unul bunicel care sa arate decent si sa fie si un nume nu al gasesti fara 1500 ron ., deci asteas problemele mele mai nou, bun astept ceva un raspuns sau un sfat stiu ca nu e usor sa dai sfaturi inseamna sa ati asumi esecurile altora dar eu tot sper , sa aveti o zi buna.

Post Reply