Amplificator stereo

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Carmenandrea
Posts: 34
Joined: 23 Mar 2021, 00:20

Re: Amplificator stereo

Post by Carmenandrea »

Buna tuturor , cine poate sa ma ajute si pe mine sau mai bine zis sa ma lamureasca in ce priveste compatibilitatea a boxelor pe 6 ohmi si unele amplificatoare care zic 4-8 ohmi, ca eu nu am vazut inca un amplificator sa aibe 6-8 ohmi, sunt la inceput de drum si vreau sa stiu cat pot de mult pana sa fac ceva gresit atunci cand ma voi hotara sa achizitionez ceva mai scump care sa fie ceva de suflet sa zic asa., scuze daca pun prea multe intrebari dar cum altfel pot sa invat? Va multumesc.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator stereo

Post by momolo »

Daca nu erai o doamna nu iti raspundeam. Sunt chestii de abc. Deci:

1) NU este obligatoriu sa gasesti amplificare cu aceeasi impedanta ca boxele, in cazul tau 6 ohmi. Nici nu vei gasi, nu e standard. Am vazut rar numai pe la unele receivere surround vechi. Parerea mea e ca amplificatoarele care nu pot 4 ohmi sunt jucarele.

2) Amplificatorul trebuie sa aiba minim impedanta boxelor dar si mai bine, sa aiba o impedanta MAI MICA. De exemplu, un amplificator care accepta 4 ohmi este perfect pentru boxe de 6 ohmi si chiar este mai bun ca eventual un amplificator care sa aiba minim 6 ohmi. Sper sa prinzi ideea - impedanta ampificatorului sa fie cat mai mica fata de cea a boxelor. Dar NU mai mare! Daca pui boxe de 4 ohmi pe amplificator care are minim 8 ohmi si dai mai tare poti arde amplificatorul sau/si boxele. Deci la boxele tale NU e bun un amplificator de 8 ohmi. Va merge si asa dar sa nu dai prea tare si sa nu ai semnal cu frecvente joase prea abundente. Daca are minim 8 ohmi si e o trancota mica si prapadita se poate arde si cand se arde amplificarea de multe ori arde si boxele.

3) deci NU e ok un amplificator cu impedanta MAI MARE ca a boxelor.

4) boxele sunt date la o impedanta medie. De exemplu niste boxe de 6 ohmi pot sa coboare la anumite frecvente si sub aceasta valoare, de obicei toate au si mai putin, de exemplu 5 ohmi sau cateodata pot cobora unele zone chiar si la 3 ohmi. Ideea este ca amplificarea sa poata conduce sub aceasta valoare. Desi 4 ohmi (si 8 ohmi) sunt valori standard la amplificatoare, unele date pe 4 ohmi sunt capabile sa conduca boxe si pe 2 ohmi. Ideea de retinut e simpla - cu cat amplificatorul e capabil sa coboare in impedanta (cat mai mica..... dar deja 2 ohmi e formidabil) cu atat inseamna ca e mai bun si mai capabil sa conduca orice. De aceea sfatul meu este sa te feresti de trancotele care nu au 4 ohmi.

Deci concluzia e simpla, amplificarea trebuie sa aiba cel mult valoarea boxelor in impedanta si mai bine e sa aiba mai mica. Deci un amplif de 4 ohmi pus pe boxe de 6.....8 ohmi este perfect.

Unicul dezavantaj atunci cand amplificarea e data la o impedanta mai mica este ca la iesire nu va mai ajunge la puterea lui maxima. De exemplu un amplificator de 4 ohmi si 100W pus pe boxe de 6 ohmi va avea maxim mai putin, de exemplu 75W. Dar si distorsiunile vor fi mai mici, deci mai putini wati dar mai buna caliitatea audio, pierzi putere in favoarea calitatii. Si daca nu stiai, noi in casa ascultam cam la 1......5W maxim, la 10W iti crapa capul. De cele mai multe ori nu ajungem nici la 1 W .

Inca ceva pentru tine - niste boxe de 100W nu au nevoie musai de amplificator de 100W. NU e ca la becuri. De obicei e bine chiar ca amplificarea sa aiba mai mult decat boxele. Le va conduce mai bine, se va auzi mai bine. E gresit sa crezi ca daca ai boxe de 100W nu ai voie sa pui amplificare mai mare de 100W. Unul de 1000W se va auzi si mai bine pe boxele de 100W. Evident, daca un manelar rasuceste volumul brusc, boxele de 100W vor scoate fumuletzul din ele. Dar am intalnit ideile astea populare cu, "am boxe de 100W, imi trebuie amplificator de 100W si nu mai mult ca se arde becul". Asta e o aberatie. Si ca sa te ametesc si mai tare, un amplificator MAI MIC ca putere decat boxele are sanse mai mari sa le arda. Pentru ca unul mic intra repede in distorsiuni (la bairam) si asa mic cum este poate sa arda boxe de patru ori mai puternice. Sunt fenomene fizice. Simple, elementare.

Deci la boxele tale iti trebuie amplificator de 4 ohmi cat mai puternic. Si inca ceva - puternic nu inseamna automat ca va conduce bine boxele! De exemplu un amplificator de 50W poate sa conduca boxele tale mai bine ca altul de 150W. Puterea maxima e numai un aspect, mai sunt si altele chiar mai importante. Dar pe scurt, la boxele tale trebuie unul mai maricel si neaparat sa stie de 4 ohmi si nu o trancota lesinata data la minim 6....8 ohmi, astea sunt rusini scoase din economie. Cu cat cobori in impedanta inseamna curent mai mare, deci alimentare mai mare, mai grea, mai scumpa. Deci amplifurile date oficial ca pot conduce si 2 ohmi, alea sunt adevarate! (si rare, dar costa!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Carmenandrea
Posts: 34
Joined: 23 Mar 2021, 00:20

Re: Amplificator stereo

Post by Carmenandrea »

Buna, multumesc pentru lamuriri si sincer multumesc mai mult pentru rabdare. Sti se zice ca noi punem multe intrebari cand suntem mici de multe ori este inervante stiu , vine o zi cand punem intrebari la fel ca atunci cand eram mici, nu credeam dar se pare ca asa e , din acest motiv iti multumesc dar sunt sigur ca esti mai mare fata de mine ca am citit mai multe chestii pe forum ma refer la raspunsurile date celorlanti , era unul referitor la muzica electronica unde enumerai cativa din cei care ati plac si ai spus la un momendat ca ai ascultat multu multi ani sau cu multi ani in urma , deci clar esti mai mare de 30 nu stiu cat dar ce conteaza e ca ai rabdare desi la inceput pareai un om repezit si mult prea rigid , acuma vad ca ma pot insela chiar daca ma consider bine infipta cu picioarele pe pamant, deci idea e ca ati mai multumesc de zece ori tie si la toti care au rabdare cu mine si greselile mele gramaticale cand telefonul meu decide sa faca el legea . seara buna.

Carmenandrea
Posts: 34
Joined: 23 Mar 2021, 00:20

Re: Amplificator stereo

Post by Carmenandrea »

Si am revenit buna , ai spus undeva mai sus ca daca nu eram femeie nu imi raspundeam , sincer cred ca sigurul forum in care sunt bagata in seama adica sunt doar 2-3 baieti care au raspuns dar e mult oricum pentru ca in general toti fug de femei cand e vorba de lucruri serioase ca si audiofilia sau ceva de genul asta , si va multumesc desi eu nu am vrut in nici un caz sa spun ca sunt femeie togmai ca nu vrea nimeni sa vorbeasca sau sa imi raspunda , cred si ca probabil uni sunt insurati cu sotii mai geloase? Ma rog. Ce este important e ca ma simt bine ca cineva vorbeste si cu o femeie ( realitate femeile sunt mai grele de cap in domeniu exemplu eu) dar ma straduiesc, va multumesc !!

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Amplificator stereo

Post by resitent »

Ce e important, in audio vorbim de impedanța pe tru că avem semnal alternativ. Boxele sunt sarcina unui sistem, cu cât au impedanța mai mica cu atât sarcina amplificatorului este mai mare adică curentul de lucru creste. Practic orice amplificator poate merge pe orice boxa însă cele care nu suporta decat boxe de 8 ohm se vor încălzi și eventual vor ceda, după ceva abuz. Deasemenea boxele cu impedanțe mai mici sunt mai eficiente dpdv acustic, se aud mai tare dar unele amplificatoare tind sa intre in oscilație la impedanțe mici.

Aici este toată joaca. Un foarte bun profesor de electronică de la facultatea Dunărea de jos spunea odinioară că de obicei când vrei sa faci un oscilator îți iese amplificator și când vrei amplificator îți iese oscilator. E o observație foarte interesanta. Boxele cu impedanța mica ajuta la transformarea unui amplificator in oscilator.

In rest nu te preocupa, o sa fie bine :))
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Carmenandrea
Posts: 34
Joined: 23 Mar 2021, 00:20

Re: Amplificator stereo

Post by Carmenandrea »

Multumesc, sper ca ati citit si raspunsurile anterioare pe care le am dat am sa ma uit acuma la ce ati scris referitor la amplificatoare am gasit unu pe olex care spune ca acel amplif care al are la vanzare poate cobora pana la 2 ohmi chiar si la maxim se comporta beni , dece ai da o un amplif la maxim? In fine am sa ma interesez si de ala , o seara buna

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator stereo

Post by momolo »

Unii spun toate bazaconiile numai sa atraga clientul sa cumpere. Nici un aparat "de casa" nu este dat la 2 ohmi si in fapt, chiar niciodata, nici unul. Sunt doar cateva firme celebre si istorice care dau puterea la 4 ohmi ca toata lumea, insa cand citesti specificatiile o sa vezi si puterea pe 2 ohmi. Foarte rar. Aparate mari si extrem de scumpe. Ca sa-ti dau un oarecare exemplu, o sa observi asemenea situatie la unele modele Accuphase si astea costa asa cam vreo 17.000 euro bucata. Asa ca ala care spune chestia cu 2 ohmi e un mincinos.
Se mai intalnesc specificatii pe 2 ohmi in zona profesionala la amplificatoare de putere (se numesc prescurtat "PA" , sunt teancurile alea negre de aparate pe care le vezi in spatele scenei la spectacole amplfiicate). Dar nici acolo nu se scrie clar ca amplificatorul este pe 2 ohmi, doar ca poate sa reziste pe 2 ohmi ocazional. Adica nu vei gasi unele ca sa legi pur si simplu boxe pe 2 ohmi ca nu se poate, e aberant. Dar gasesti profesionale care pot rezista si sub 4 ohmi, asta e singura diferenta si nu le garanteaza calitatea audio, doar arata ca pot duce sarcini mai complicate si sunt mai robuste. Insa tu nu ai ce face cu un amplificator profesional ca alea nu au preamplificare si acolo vezi mufe pe care nu le cunosti. Am zis ca exemplu oarecare sa intelegi ca omul acela umbla cu abureala, adica iti spune ce vrei sa auzi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Carmenandrea
Posts: 34
Joined: 23 Mar 2021, 00:20

Re: Amplificator stereo

Post by Carmenandrea »

Buna , da am inteles, cunosc mai bine in domeniul profesional pentru ca am pe fratele meu care lucreaza cu boxe de concert si am foarte multe monitoare de studiou pe care le aveam la pc , cunosc dar nu sunt prof acolo ci doar cunosc unele chestii , bun am inteles idea este ca acel vanzator sa spuna multe si marunte pt a vinde ca slava domnului sunt multi ca mine slab pregatiti in domeniul asta care pot fi usor dusi de nas dar si mai rau este ca aceia care nu cunosc nici macar principiile de baza in domeniul audio hi fi sa se dea drept cunoscatori ca pe langa ca iau multe tepe mai se fac si de ras, togmai din acest motiv eu intreb si ma documentez, nimeni nu sa nascut invatat si daca intelegi macar atat inseamna ca nu esti o pierdere de timp in primul rand pentru tine, da interesanta lumea asta a audiofililor cu bunele ei dar si cu samsari ei , va multumesc pentru ajutor e bine sa stiu atatea si stiu ca mai am mult pana sa invat elementele de baza dar ma intereseaza si vreau sa stiu cat mai multe, o seara buna .

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Amplificator stereo

Post by resitent »

In audio de casa(homeaudio) nu este necesar sa se lucreze cu sarcini de 1 ohm sau 2 pentru că tensiunile de alimentare pot fi construite după bunul plac. Impedanțele acelea mici au mare căutare in car-audio acolo unde fiecare watt se obține greu și unde fiecare vrea sa epateze cu sutele de watti la competiții de spart timpanele.

Unde mai pui că pe vremuri difuzoarele din scule și televizoare aveau 16 ohm și sunau foarte bine. Curentul a apărut în audio odată cu audiofilii de carton, cu aparatele de sudurā pe post de amplificatoare și cu boxe ineficiente cu magneți din lut galben de Crevedia.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Carmenandrea
Posts: 34
Joined: 23 Mar 2021, 00:20

Re: Amplificator stereo

Post by Carmenandrea »

Buna , in sfarsit ati scris ceva ma tot uitam pe mail sa vad daca a aparut ceva , in fine vrea sa spun ca ieri de fapt am achizitionat un amplificator care la-m gasit la un pret minim minim pt un aparat de genul asta , si sincer la-m luat ca si experiment sa vad cum poate sa se auda un aparat ca acesta, este un amplificator thule IA 100 , si pot sa spun ca ma surprins placut are si putere are mai tot ce ai vrea la bani care ia m dat pe el face deja prea mult , insa la ce pret de lista avea are o droaie de minusuri, in primul rand nu poti asculta la casti nu are iesire si are un singur buton de scimbare surse , ca sunet este chiar bun stiu ca voi cauta an continuare si sper sa gasesc ceva care sa ma faca sa zic wow. Ps dar mai trebuie sa strang bani, o zi buna .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator stereo

Post by momolo »

Avea bunica-mea o vorba, "alegi pana culegi".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Carmenandrea
Posts: 34
Joined: 23 Mar 2021, 00:20

Re: Amplificator stereo

Post by Carmenandrea »

Buna , da pai asta fac incerc mai multe aparate poate al prind pe ala care sa ma surprinda , acest amplificator thule audio IA 100 avea foarte multe recenzii bune si daca la m gasit la un pret mic am zis hai ca se merita sa risc si daca nu imi place asta e al pun ca si pe marantzul meu an dulap, o veni si ziua in care voi gasi in sfarsit pe bosul amplificatoarelor pentru boxele mele, sincer iubesc mult kef q 75 ca si boxe si nu doar pt ca am dat mult pe ele sa le am dar sunt aproape noi adica am avut norocul sa gasesc o pereche veche de boxe care sa fie aproape noi sa aiba mirosul ala ca si cum tu lea-ai desigilat, si cu siguranta sunt bune problema e sa gasesc eu un amplificator care sa fie ce au ele nevoie, in fine nu vreau sa mai zapacesc pe nimeni cu intentiile mele opsesive de a gasi amplificatorul perfect pt ele, va doresc o zi buna , ps eu tot nu am inteles cum functioneaza acest forum am tot citit pe ici pe colo dar imi e rusine sa imi mai spun si eu parerea prin unele topinguri pe anumite subiecte imi este sa nu zica cineva ca ma bag si eu aiurea an subiectele lor, poate ma indrumati ? Adica sfat cum e bine si cum nu ? Ok multumesc o zi buna.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator stereo

Post by momolo »

Carmenandrea wrote:
30 Mar 2021, 08:50
incerc mai multe aparate poate al prind pe ala care sa ma surprinda
eu unul intelesesem ca nu stai asa bine cu banii. Parerea mea, decat sa cumperi o piramida de amplificatoare relativ ieftine mai bine unul mai scump dar mai spre top (pe asta am inteles ca l-ai luat deoarece ti s-a parut ieftin, adica ai comparat cu cat a costat el de nou - apropos, il stiu din perioada cand un baiat incerca sa faca pe dealerul aici la Bucuresti cu brandul danez Thule. Il stiam pe om. Care brand a dat faliment de multa vreme. Era pe la sfarsitul anilor 90 inceput anii 2000, ce vremuri! Preturile erau astronomice pentru mujicul de rand. In plus acum cativa ani era un Thule din asta, aceasi indicativ care bantuia defect, incerca unul sa dea teapa cu el si apoi a aparut la vanzari declarat defect. Poate a fost reparat intre timp si iata, l-ai cumparat tu. Ca prea multa marfa nu avea omul, "dealerul" care isi facuse la un moment dat si un mic colt cu expunere in sediul vechi de la Senia de care a uitat toata lumea. Pe vremea aia se numea ca daca ai doua aparate deja erai un dealer aprovizionat! Doua aparate costau cat o casa cu curte in Bucurestii Noi. Ce vremuri! Abia incepuse sa bantuie DVD-ul! Eu de la "dealerul" acesta imi cumparasem trei DVD-uril, adica discuri cu filme proveninenta USA cu cod din ala specific si a trebuit sa decodific aparatul pe care-l aveam. Dar ce discuri! Ce calitate! Erau in functie inca VHS-ul si televizorul cu tub catodic).
Decat sa fi aruncat banii pe tampenii mai bine luai acel UNICO Secondo si incheiai socoteala. Dar din cheltuieli multe si marunte se fac marile gauri la buget.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Carmenandrea
Posts: 34
Joined: 23 Mar 2021, 00:20

Re: Amplificator stereo

Post by Carmenandrea »

Buna da asa e , dar mie mia parut ok aparatul si sincer sunetul ma interesa nu brandul , si culmea omul de la care am luat eu aparatul sta chiar in bucuresti noi 😄 dar e adevarat a spus ca a fost servisat gen in germania , e adevarat nu ma dau bani afara din casa e clar dar eu am dat 8 mil lei vechi pe el. Si mi sa parut un pret mult prea mic sa nu al iau adica nu am facut mai nici un efort sa al iau doar ca mi a luat ceva sa gasesc locatia ca era intortocheata , in rest el chiar merge bine se aude decent sincer mai ales pentru bani astia mult mai bine ca marantzul pe care al am, desi pe marantzul asta am dat aproape aceasi bani, dar osa ma uit dupa aparatul asta pe care mi lati recomandat sa vad ce pret are , eu am zis ca am ca si buget 5000 de lei dar pot sa fac un efort sa dublez daca chiar este ceva bun si merita . va multumesc si o zi buna

Carmenandrea
Posts: 34
Joined: 23 Mar 2021, 00:20

Re: Amplificator stereo

Post by Carmenandrea »

Buna , am revenit pentru ca am gasit amplificatorul ala UNICO Secondo pe olex la exact 2 mii de euro al am la favoriti pe olex si sper sa fac ceva pana sa al dea.multumesc acuma ma bag sa gugalesc sa vad ce face si de ce este in stare. O zi buna.

Post Reply