Linn Sondek LP12

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Linn Sondek LP12

Post by gabip »

Salutare!

Rog membrii forumului sa impartaseasca experientele cu aparatul din subiect. Am gasit un SH la un pret interesant cu brat Ekos.
Ma "roade" un upgrade la o tabla de calitate, Technicsul din semnatura a inceput sa dea fluctuatii de viteza.

Multumesc anticipat.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Linn Sondek LP12

Post by gabip »

Completare la mesajul anterior, tabla in discutie este fabricata prin anii 80.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Linn Sondek LP12

Post by momolo »

gabip wrote:
04 Apr 2021, 12:39
Technicsul din semnatura a inceput sa dea fluctuatii de viteza
sunt niste electrolitici prin el care au inceput sa cedeze. Ar trebui "recapat".

Cat priveste ceea ce vrei tu sa afli, nu sunt sanse pe forumuri si din vorbe. Pana nu cumperi si compari in conditiile tale nu vei sti nimic.
Dar oricum, un direct drive si un belt drice suna cumva din familii diferite de sunet. In general DD-ul suna mai precis, mai cu viteza si mai detaliat iar cele pe curea sunt in general mai muzicale dar mai pierd din precizie insa mai rotunde si mai naturale. E doar o parere foarte generala despre tendinte, asa ca in realitate situatia poate sta diferit in multe cazuri. In ecuatie intra doza, firele, preul si intreg sistemul de amplificare care poate sa sune ascutit, grav, prea detaliat, prea aburit, mai lalait, mai rapid, etc, etc, etc. Sursa cumva trebuie sa compenseze ce lipseste din amplificare (boxe + amplificare). Tu ai acele JBL foarte interesante si in genere am idee cum suna JBL-urile asa ca ma astept ca Linn sa sune mai muzical si mai rotund dar Technics-ul poate mai precis si mai nervos (cu vana). Insa depinde tare mult de doza si in sine nu doza e problema ci potrivirea dozei cu "tabla". Nu in ultimul rand conteaza mult genul muzical ascultat si calitatea placilor. Sunt variabile de variabile de variabile si nimeni nu iti va putea da un raspuns folositor. La modul general in opinia mea pe LINN il consider superior la ceea ce conteaza. Dar trebuie sa-i gasesti o doza potrivita. Ambele fiind probabil diferite cum am sugerat, as folosi Technics pe muzici pop, rock, disco iar pe LINN la clasica si naturale. In mod cert sunt foarte diferite dar nu va fi usor sa te decizi care e mai bun nici dupa ce le ai unul langa altul.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Linn Sondek LP12

Post by gabip »

In ultima vreme m-am orientat numai pe jazzuri, mai pe soft, o fi si varsta :mrgreen: Sunet cald si rotund nu am avut din Technics indiferent de doza.
Am avut pe curea un CEC o conserva din anii 70, canta superb, l - am vandut unui prieten, imi pare rau si acum :cry:
Parca DD este mai steril, parerea mea...
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Linn Sondek LP12

Post by momolo »

Incearca si Thorens din alea vechi pe curea, nu sunt mai prejos de Linn. Adica "TD"-uri (exemplu 145, 160,166, etc). Suna peste asteptari (unele au brate grele si trebuie doze pentru asa ceva). Mai ieftine decat Linn care din cauza faimei are pretul prea umflat.
Pentru pop si disco unele Technics DD sunt imbatabile. Conteaza enorm cum se place doza cu "tabla", am zis.
Trebuie mare atentie si cu cablurile. Cel de phono este critic.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Linn Sondek LP12

Post by gabip »

Multumesc pentru sfaturi Momolo!

Am avut ocazia sa compar DD cu tabla pe curea, diferentele sunt destul de evidente si chiar nu as putea sa spun care suna mai bine. Fiecare are plusuri si minusuri dar parca pe curea sunetul era mai spatial, mai mare, mai muzical si mai putin rezolut. Este chestie de gusturi. Si da, pot confirma influenta cablurilor phono in special cu dozele MC probabil cauza este semnalul mic. La MM parca nu este asa de pronuntat efectul.
O sa merg sa pipai Linnul, poate reusesc sa-l aduc acasa in sistemul propriu pentru teste cu diverse doze.
Revin cu detalii.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Linn Sondek LP12

Post by vjvarta »

Referitor la comparatia intre DD si curea, nu spun ca nu exista diferente, dar atata timp cat nu avem acealsi ansamblu de brat+doza+cabluri pus pe rand pe o tabla DD si apoi pe una pe curea, totul e cam irelevant.
Sunt curios totusi daca cineva a facut vreodata acest test pt a evidentia clar diferentele intre transport.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Linn Sondek LP12

Post by Kross »

De exemplu între technics SL-B202 și SL5300 e o oarecare diferență. La muzică clasică. La pop, rock, italo disco, Eurodance, ambele sună la fel. Modul de acționare al platoului e ultimul care contează la sunet. Mai mult contează sasiul, brațul, lagărele, cablaraia interna a pick-up ului, ecranajele interne ale pick-up ului, apoi transmisia mișcării la platou. Nu e o regulă, ca dd să sune bine și bd să sune prost, și nici invers. Cât despre greutatea platoului, am văzut pick-upuri cu platou de 300 g și sună minunat, și pick-up cu platou de 3 kg care sunau prost. Contează uneori și matul.
De unde l-am luat pe SL1500 C, aveau și LINN KLIMAX. Mult mai scump, evident. Sincer, nu era ceva wow. Suna doar ok, dar nu am căzut pe spate, mai ales la banii ăia. Doza era un ortofon. Probabil, nu era bună potriveala doză - pick-up, reglaje, etc. Probabil că linn e mult mai pretențios la reglaje. Technics SL1500-C e ceva mai puțin pretențios (îmi plac la el finisajele, platanul greu și amortizat fonic, și sunetul, mai ales pe rock, pop, italo disco, Eurodance, nici la clasică nu e rău, acolo prefer B202) . Am pus oricum altă doză pe el decât ortofonul lui, ortofon nu sunt neapărat pe gustul meu. Nu am susținut că Linn ar fi prost. Departe de mine acest gând. Ce știu de la Linn, și de cca 4 ani nu mă mai satur de ele, sunt Linn Isobarik. Eu personal aș considera reparația Technics-ului. E un pick-up foarte bun (e cel cu afișaj?) e cam peste SL5300. Eu am căutat mult unul, dar nu am găsit... :(. Rămâne de văzut, mai bine testează înainte, să nu cumva să te trezești că ai căzut din lac în puț. Linn s-ar putea să fie mai pretențios la doze, reglaje, etc. Zic din lac în puț că s-ar putea să ai mai mult de furcă cu el să îl faci să sune bine (găsit doza potrivită, etc). Eu zic să repari totuși și Technics ul.
Legat de doze MC, la mine singurul care văd să meargă foarte bine cu acest tip de doză e "găina de gostat" SL-B202. Merge bine și cu Grado, știute a brumui pe multe pick-upuri (inclusiv pe 5300, dar nu pe 1500c) . Are cabluri captive dar sunt bune. Nu le schimb atâta timp cât sunt încă în stare bună.
La MC, contează cablaraia interna a pick-up ului, precum și cablurile dintre pick-up și amplificator, și pe unde sunt pozate (de evitat pe lângă cabluri de difuzor sau de rețea). La MM treaba e mai simplă. Recomandat e să ai cablu de maxim 1,5 m de calitate la MM. La MC, se recomandă cablu de maxim 1 m, tot așa, de calitate. De aceea nu prea mă complic cu dozele MC, prea mult deranj. Poți obține performanțe bune și cu MMuri bune pe pick-upuri bune. Merg uneori și pe principiile KISS și BMW.
Orice ai alege, îți doresc succes și spor.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Linn Sondek LP12

Post by gabip »

Multumesc @Kross. pentru urari!

Referitor la doze pe table Linn, vad ca se vand cu dozele lor MM branduite si se pare ca sunt facute de Goldring de fapt.
Dozele Ortofon noi nu mi-au placut, adevarat ca nu am ascultat MC urile lor.
Pe Technics, utima doza montata a fost AT OC9/III MC, cumva s-a potrivit cu bratul si preul, dar am testat/ schimbat vreo 3 perechi de caluri phono pana am nimerit ce-mi placea.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Linn Sondek LP12

Post by momolo »

Kross wrote:
05 Apr 2021, 10:08
Modul de acționare al platoului e ultimul care contează la sunet.
aberatie absoluta. Modul de tractare e primul care conteaza in sunet. Nu degeaba atatia audiofili din toata lumea se chinuie cu sistemul pe idler, nu degeaba EMT urile din anii 50 sunt la asa preturi. Mutarea aceluiasi brat cu aceeasi doza pe un platan antrenat cu sistem diferit va conduce la o modificare substantiala in sunet pana la altfel de sunet. Chiar si numai schimbarea curelelor in sistemele "belt" (de exemplu in loc de 1 curea, 3 curele pe acelasi motor sau o curea mai subtire din alt material, etc, etc) conduce la modifcari in sunet (chiar daca trancotarul standard gandeste ca tot aia e, adica se invarte la fel).

Kross, iti zic eu cum e mai bun un pickup, daca are doua trafuri!!! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Linn Sondek LP12

Post by gabip »

Am pleat sa-l caut pe dreaq si am dat de Jupan :lol:
Linn nu m-a dat pe spate, cred ca din cauza dozei si combinatiei de aparate din lant... Naiba stie... Un sunet extrem de analitic spre distors, poate doza nereglata, uzata... Nush, si ici acasa nu am putuf sa l iau la teste.
M a dat cu cracii in sus insa: un Microseiki cu brat Koshin Lustre GST 801 si doza SEAC XC 40 MC :oops: :shock:
Sterge pe jos cu Linn in acelasi setup. Nu spun cum arata...Rupere..
Nasol momentul si nici pe asta nu l da la teste.
Mai bine stateam dreaq acasa... :D
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Linn Sondek LP12

Post by gabip »

Microseiki, (este vorba de BL 91)mai are cineva pe aici, un coleg de forum dar parca cu alt brat. Acum ceva ani l-am ascultat la el cu o doza Nagaoka MP 500 parca, am venit cu o traista de placi sa facem auditie. Nu prea ne-am dezlipt.... A zburat timpul... Bineinteles ca pe alta scularaie, alt sunet alta prezentare.
Vreau sa spun ca si atunci si acum mi-a placut jucaria, nu numai aspectul dar si sunetul.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Linn Sondek LP12

Post by resitent »

Cea mai completa scena am obtinut-o pe doza MC, însă datorită gain-ului necesar foarte mare, posibilitatea apariției "zurgălăilor" a zgomotelor de carcasa sau de motor (mai ales în AC adică la belt și idler) este mult mai mare. MC ul canta bine doar pe table serioase bine ecranate și în sisteme decente. Pe pikapuri mai nasoale e chiar indicat MM. Am întâlnit și doze MC in pikapuri de doi bani, ieftine doar din considerente de masă și complianța, adică acolo unde totul era ușurel, un braț de plastic mic și foarte ușor.
Asta e chiar o filozofie recentă, pui un pikap de doi bani din plastic și investești mult în doza, sunet tot nu iese, se aud gândacii cum merg pe.capac
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Linn Sondek LP12

Post by momolo »

resitent wrote:
05 Apr 2021, 20:44
Cea mai completa scena am obtinut-o pe doza MC
era sa cad sub masa, am crezut ca un hacher audiofil ti-a luat contul insa a urmat cuvantul "zurgalai" si m-am linistit, esti tu!

Micro Seiki am si eu o trancota la colectie, una de jos, eftena (dar nu cea mai ieftina). Suna efectiv grozav, nu am avut ce sa-i critic. Se pare ca au stiut meserie!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Linn Sondek LP12

Post by resitent »

Era unu acu câțiva ani care tot lauda noile pikapuri audiotechnica dar întreba de ce se aude un huruit când dai volumul mai tare, i-am răspuns că are un pikap cu zurgălăi (un gunoi sinistru) și m au banat ajajjajajajjaahjaajajajjajajaj :lol:
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Post Reply