Linn Sondek LP12

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Linn Sondek LP12

Post by gabip »

Album in play Siouxie and the Banshees Looking Glass din vremea lui.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Linn Sondek LP12

Post by gabip »

A se lua cu paine, Echilibru curatenie, placi vechi se aud miez, Technics rules se pare
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Linn Sondek LP12

Post by resitent »

Sa îl stăpânești sanatos
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Linn Sondek LP12

Post by gabip »

Multumesc pentru urari!
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Linn Sondek LP12

Post by gabip »

momolo wrote:
08 Apr 2021, 20:06
Aproape m-am molipsit de la bucuria ta. M-am mai uitat acum ce spune lumea (aia care trebuie) si constat ceva ce rar am vazut, nu exista decat laude de 5 stele, nici macar un carcotas! Pai cred ca merita 73 de bulioane.
Sa incerci o doza Stanton 680 si s-ar putea sa pui si clasica pe el.
Eu zic ca merita banii in comparatie cu dubioseniile noi la nivelul asta de pret.
La vechituri este matza in sac cum stii preabine. Nu am priceperea si nici timp sa umbu cu troacele in sacosa pe la servisari.
Esti sigur cu doza Stanton? Vad ca este pt scrach DJ.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Linn Sondek LP12

Post by gabip »

resitent wrote:
07 Apr 2021, 20:54
Exista un truc foarte mișto folosit doar în soluții foarte pretențioase. Mutarea sursei fie ea și un simplu trafo cu o mica redresare într-o carcasă ce va sta langa pikap sau in apropiere.
Oricum nu cred că e ok sa vorbim aici despre soluții tehnice, aici se discuta chestii atehnice, poate pe un topic dedicat, producem iritație.
Nu fii sfios Mr.Grinch, lumineaza comunitatea noastra aflata in bezna... :twisted: :mrgreen:
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Linn Sondek LP12

Post by Kross »

Omul a fost politicos. Nu a făcut off topic.
Oricum, la un pick-up ca SL1200, nu e valabil. Ăla e un pick-up plug & play. Ușor de reglat, și fără pretenții, așa și 1500c. Cât despre cuplu, 1500c are cuplu oarecum egal cu 5300. Doar că are frână mai rapidă, 5300 o are mai lentă. Atât 1500c cât și 5300, fiind QUARTZ, schimbă instant viteza. Cele doar servo au o ușoară latență. Dar la cuplu, cred că 1200 le bate pe ambele. Nu îl pun aici și pe b202, ăsta e alt concept. Aș fi luat 1200, dar de unde atâția bani...așa că zic mersi pentru 1500c.

Eu merg cu Grado prestige și AT în general. Eu sunt fan al dozelor Grado dar și AT. Ortofonul original al lui 1500 c l-am dat, nu era o doză grozavă.

Stanton au mai multe tipuri de doze. Eu am doar un Pickering (model XV 15). Care e tot Stanton. Nu este o doză rea. E chiar plăcută, merge chiar bine pe clasică.

Sper să își bage mințile în cap și ăia de laudă AT-LP120 (și alte astfel de invenții asemănătoare cică de dj) , ce bun este...ce face, ce drege...sper ca toți posesorii, de LP120 să facă o audiție cu un 1200GR, sau chiar 1500c. Doar că atunci va crește cantitatea de deșeuri . Am avut un LP120, și e...modest (ca să fiu indulgent). Avea toate problemele descrise pe toate forumurile (antiskating ca și lipsă, zgomot și avea un soi de zgomot ciudat când mergea, un fel de zgomot mecanic, care creștea cu volumul, și chiar și peste muzică se auzea, enervant chiar, precum și alte probleme, brațul dubios de rudimentar, platan foarte subțire și enervant de rezonant, schimbare greoaie a vitezei, uneori și fluctuații), nici măcar Unitra 424 (ăla direct drive) nu avea atâtea hibe ca acest AT, așa că după un week-end , l-am făcut pachet și dat retur, cu un puternic gust amar. Jenant.
Să ne mai împărtășești impresii, poate mă oftic, vând 1500c și iau 1200...dar să vezi ce-mi pun nevasta în cap :lol:
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Linn Sondek LP12

Post by resitent »

Gabip e aiurea să discuți cu oameni care nu înțeleg cum functioneaza diverse subansambluri, nu au noțiuni elementare de fizica (cuplu, viteza unghiulara, accelerație) și care nu simt sau miros mărimile electrice ( impedanța, curent, tensiune, faza frecvență). Nu mai intru in noțiuni mai complexe. Uleiul de Sharpe sa curgaaa :)))

Guvizi
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Linn Sondek LP12

Post by Kross »

Problema este că proiectanții / producătorii nu țin seama de fizică și alte fenomene , ori din neștiință ori din indolență, lucru la normă. Contează doar să vândă. Atâta timp cât pui traful sub traseul dozei (sau lângă baza brațului) , sau motorul sub traseul dozei sau lângă baza brațului, mai bine lipsă. Ca și la Megane 2 cu schimbarea becului de far (și nu e singura mașină). Aia cu traful și controllerul lângă pick-up, se aplică la chestii scumpe, nu la o amărâtă copie ieftină din plastic a lui 1200 sau la vreun unitra de când era mamaie tânără, bune de ascultat Gică Petrescu la un păhărel.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Linn Sondek LP12

Post by resitent »

Bătălia e acum pe cât de ieftin sa faci ceva, asta e clar.Totusi eu cred că mutarea în regim diy a transformatoarelor la Pick purile cu zgomot ajuta și nici nu e mare filozofie
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Linn Sondek LP12

Post by gabip »

resitent wrote:
09 Apr 2021, 19:53
Gabip e aiurea să discuți cu oameni care nu înțeleg cum functioneaza diverse subansambluri, nu au noțiuni elementare de fizica (cuplu, viteza unghiulara, accelerație) și care nu simt sau miros mărimile electrice ( impedanța, curent, tensiune, faza frecvență). Nu mai intru in noțiuni mai complexe. Uleiul de Sharpe sa curgaaa :)))

Guvizi
Nu e chiar asa, treaba e pe undeva la mijloc, fizica elementara de liceu cred ca se cunoste cat de cat.
Miezul acestor discutii cred ca trebuie sa fie muzicile preferate si ceva aparate decente ca sa avem mai mare placere la ascultare.

De exemplu, apropos de fizica , da mi o explicatie ref la faptul ca un headshell mai greu, cablat modifica sunetul vis a vis de cel original Technics. Cu aceeasi doza si aceeasi greutate de apasare....
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Linn Sondek LP12

Post by resitent »

Este absolut normal, utilizând headshell mai greu intrăm pe alte coordonate de complianțā totala. În funcție și de propria complianța a dozei putem obține rezultate mai bune sau mai proaste( cel mai prost rezultat ar fi că acul să sară la denivelări)
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Linn Sondek LP12

Post by gabip »

resitent wrote:
11 Apr 2021, 16:06
Este absolut normal, utilizând headshell mai greu intrăm pe alte coordonate de complianțā totala. În funcție și de propria complianța a dozei putem obține rezultate mai bune sau mai proaste( cel mai prost rezultat ar fi că acul să sară la denivelări)
Scuze, dar raspunsul este nefundamentat in fizica mecanica, miroase a povesti de pe google in limba de lemn haudiofila. Vorbim de ingineria materialelor? Nu vreau sa te jignesc dar am vaga senzatie ca faci caterinca de lume pe aici... Stiu ca esti hater frustrat, treaba ta dealtfel si incerc sa ma abtin din respect pt acest forum.
Bagi batul prin gard si cam atat.
Asa e pe la noi, toti se pricep la toate si de fapt la nimic.

Si sa stii ca gioarsele adunate din tomberoane sar si pe discuri impecabile, rar se intampla pe o scula ok asa ceva.
Vorbim de aparate in stare normala de functionare.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Linn Sondek LP12

Post by resitent »

Mai citește, vezi ce e aia complianța, vezi ce se întâmplă cu o dozā cu o complianța foarte mică pusă pe un braț greu, învață! Și cel mai important nu jigni oameni care fumează pickup uri și probabil unicul om din Europa care oferă reparatii pentru table tangențiale de la pioneer.

Poți să jignești ștekerari și năzăritori in schimb, dar asta ar însemna cumva o autojignire.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Linn Sondek LP12

Post by gabip »

resitent wrote:
11 Apr 2021, 17:12
Mai citește, vezi ce e aia complianța, vezi ce se întâmplă cu o dozā cu o complianța foarte mică pusă pe un braț greu, învață! Și cel mai important nu jigni oameni care fumează pickup uri și probabil unicul om din Europa care oferă reparatii pentru table tangențiale de la pioneer.

Poți să jignești ștekerari și năzăritori in schimb, dar asta ar însemna cumva o autojignire.
Esti un fel Vadim Tudor pe acilea al tablelor tangentiale :lol: :lol: :lol: :lol:
Mare e gradina internetului :roll: :lol: :lol: :lol: :lol:
Compliantza lu matale e nascuta din marketingul vanzatorilor de scule. De ce suna electronicile diferit? Ai idee ca majoritatea cablurilor audio noi sunt de fapt filtre? Stii ce inseamna vanzari? Stii de ce a scos iar pe piata Technics ta ble? Stii de ce se vinde scump sau ieftin? Stii de ce electronicele englezesti suna diferit de cele japoneze sau nordice? Intelegi ceva din lumea asta ascultatore de muzici? Intelegi ca este vorba de placere pur umana si de bani?
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

Post Reply