Digital si analog impreuna, se inteleg oare?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Digital si analog impreuna, se inteleg oare?

Post by horex1952 »

In primul rand trebuie sa mentionez ca analogul este pozitionat pe primul loc in ceeace priveste ordinea si gradul de utilizare in setup-ul meu. Ascult analog de cate ori am posibilitatea si nu ma plictisesc niciodata. De cativa ani realizez fara sa vreau, ca digitalul incepe sa-si gaseasca locul tot mai mult in domeniul audio. Nu este o sursa principala pentru auditii dar este un mijloc de inregistrare, arhivare si pastrarea benzilor analog. De cativa ani am inceput sa-mi arhivez benzile master in format DSD, bineinteles pe mai multe Harddisk-uri si trebuie sa recunosc ca nu observ nici o pierdere de calitate la auditie. Ce se pierde este nostalgia vederii cum se invart acele benzi mari si lumina galbena a VU-metrelor. Digitalizarea o fac cu un aparat Tascam DA-3000, un aparat exceptional, care mi-a starnit interesul si in directia altor aparate din familia Tascam. Am reusit sa-mi construiesc o linie Tascam numai cu aparate capete de serie. Pana la ora actuala nu am posedat un minidisc sau und recorder DAT. Poate ca trebuie sa recunosc, ca imi pare rau de timpul pierdut, dar cum se spune, mai bine mai tarziu decat niciodata. Tot mai des m-i se intampla ca sa ascult o banda digitalizata, decat sa pun o banda pe magnetofon, din doua motive si anume, odata ar fi timpul care este limitat, cateodata avand doar 10-20min timp sa ascult ceva, al doilea motiv este ca vreau sa-mi pastrez benzile master doar pentru auditii in tihna sau cand ma viziteaza cate un prieten la fel de inrait in domeniul analog ca si mine. Mai jos cateva poze cu linia mea digitala, compusa din(de sus in jos):

- Neutrik NYS-SPP-L1 - Patchbay
- Tascam DA-45HR - DAT 24Bit High Speed
- Tascam MD-801RMKII - Minidisc
- Tascam DV-RA1000 - DSD Recorder
- Tascam CD-RW5000 - CD-RW Recorder
- Tascam CD-01U Professional - CD Player
- Tascam DA-3000 - HD Master Recorder
- Tascam SD-20M - Wav & MP3 Master Recorder
- Tascam BD-MP1 - BluRay Player
- Tascam 133 - Deck

Toate aparatele sunt interconectate printr-un Patchbay(modificat), in asa fel pot conecta rapid orice iesire cu orice intrare al oricarui aparat.
Attachments
DSC00264a.JPG
DSC00264a.JPG (15.44 KiB) Viewed 1890 times
DSC00260a.JPG
DSC00260a.JPG (15.15 KiB) Viewed 1890 times

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Digital si analog impreuna, se inteleg oare?

Post by TomJones »

Minidisc? mama-mama ce mai imi placea...Eu am si acum un walkman Sony MZ-R55 , merge perfect...Ce imi place este ca are si Line out si il poti atasa la amplif.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Digital si analog impreuna, se inteleg oare?

Post by momolo »

CD-urile revin la modă / Vânzările au crescut în SUA pentru prima dată din 2004 / S-au vândut 40,5 milioane de discuri

Vânzările de CD-uri sunt în creştere pentru prima dată din 2004, în Statele Unite. 40,5 milioane de unităţi au fost vândute aici în 2021, cifră în creştere cu 17% în raport cu anul precedent, potrivit Billboard.

Revista americană a explicat această revenire a compact-discului prin lansarea mai multor evenimente ale marilor case de discuri.

Albumul „30” al lui Adele a fost vândut în 898.000 de exemplare pe CD. Lansările cântăreţei Taylor Swift au permis a creştere a vânzărilor. Albumul ei „Evermore”, lansat în decembrie 2020, apoi versiunile reînregistrate ale discurilor „Fearless” şi „Red” s-au vândut cumulat în 713.000 de unităţi.

Grupul K-pop BTS a vândut 1,03 milioane de exemplare din ultimele două albume, lansate în 2020. În total, acestea trei reprezintă 7,1% din vânzările totale de CD-uri în Statele Unite în 2021.

Revista remarcă, de altfel, că şi fondurile de cataloage – albumele vechi de cel puţin doi ani şi regulat reeditate – au avut vânzări în creştere de 1,4%. În 2004, ultima dată când vânzările de CD-uri ai încheiat anul în creştere, primele în top au fost ocupate de albume Usher, Norah Jones şi Eminem.

Apărut în anii ’80 şi simbol al muzicii anilor ’90, CD-ul a dispărut uşor din uz de-a lungul anilor 2000. Democratizarea internetului şi uşurinţa cu care au fost făcute descărcări ilegale au aruncat o întreagă industrie în criză istorică, formatul intrând la rangul de artefacte.
https://www.g4media.ro/cd-urile-revin-l ... scuri.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: Digital si analog impreuna, se inteleg oare?

Post by horex1952 »

Buna dimineata dragii mei, CD-ul este cea mai ieftina sursa si la indemana unei mase mai largi de ascultatori ca de exemplu Vinyl-ul de benzi Master Copy sa nici nu vorbim. Suportul magnetic, deci deja banda goala este foarte scumpa unde mai adaugam si necesitatea de a avea un magnetofon pe masura.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Digital si analog impreuna, se inteleg oare?

Post by brighty »

O, ce veste minunata!!

https://economie.hotnews.ro/stiri-it-25 ... 18-ani.htm
Vânzările de CD-uri au crescut de la 31 milioane de unități în 2020, la 46 de milioane în 2021 pe piața din SUA. În 2004 se vindeau peste 750 de milioane de CD-uri, au urmat 16 ani de scădere și acum unul de creștere.

Post Reply