Putere amplificator - putere boxe

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Putere amplificator - putere boxe

Post by Kross »

La petreceri...acolo deja e cel mai periculos. Pentru orice amplificator. De aceea e mai bine pentru aceste aplicații să ai un subwoofer cu 2 sateliți, ceva gen Logitech, Genius, ceva de zgomot și bubuiala, nu un amplificator bun. Nu merită sacrificat în amplificator pentru aplicații din astea. Dacă vrei sonorizare, alegi ceva profesional și gata. Care tolerează uz și abuz și gata. Amplificatoarele integrate de casă, boxele de casă, nu sunt de petrecere, contrar a ceea ce se crede în popor. Revin la ce am zis, cu 2x15 W deja trezești vecinii, fie la bloc fie la curte.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Putere amplificator - putere boxe

Post by resitent »

Contrar multor păreri audiofoole am întâlnit și sisteme de calculator mișto care sunau bine, poate nu mega extraordinar dar sunau bine. Chiar și genius a mai avut modele decente. Problema lor principala e că majoritatea erau din plastic, epoca de plastik
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Putere amplificator - putere boxe

Post by Kross »

Genius a avut primul 5.1, (cel din lemn, culoare deschisă) cel cu selector mecanic, foarte reușit, transformator baban, și niste boxe din lemn 2.0, destul de reușite. Ulterior evident că le-au abandonat, ieftinit.
Și philips au avut unele decente, mai ales în perioada 2002-2005. După aceea... Pa.
La fel și altec lansing, modelul 641. După ele, potopul, plastice sau cartoane presate.
Dar așa este, au fost și boxe PC ok, chiar și unele din plastic. Doar că în timp, s-a ieftinit difuzorul, s-a subțiat plasticul, micșorat traful... Etc
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Mirciulik
Posts: 36
Joined: 15 Mar 2018, 14:18

Re: Putere amplificator - putere boxe

Post by Mirciulik »

Kross wrote:
08 Jul 2021, 10:36

Eu am la muncă un Technics SU-Z1. Trancota. ..... Îmi plac mult vumetre le, și execuția interioară, și traful ecranat, și este extrem de silențios (chiar incredibil) dat fără semnal la maxim poți să juri că e stins.
Primul meu amplificator stereo a fost un technics SU-Z2. Vumetrele alea mi-au placut cel mai mult. Pana sa-l iau avusesem numai sisteme surround, mi se parea ca dolby prologic II e cel mai tare standard in muzica. Initial am avut la calculator placa Creative 5.1 cu sistem Genius, dupa care am avut o serie de receivere (Sony, Harman Kardon cu diverse boxe etc). Povestea cum l-am luat e interesanta. Ajunsesem cu treburi intr-un oras cam devreme si am intrat ca sa treaca timpul intr-o bomba unde se vindeau vechituri audio. Acolo un nene mesterea ceva la un pick-up, cand m-a vazut m-a intrebat bucuros daca vreu sa ascult ceva, am zis ok, a pus o placa electrecord cu tangouri celebre dupa care una de muzica populara. Am ramas masca, la vremea respectiva era cel mai tare sunet pe care il auzeam, cu totul altceva decat eram eu obisnuit acasa. Avea o statie Technics mare, niste boxe mici prapadite pe jos fara insemne, si pick-up-ul Technics care il avea la vanzare cu 15 milioane adica foarte scump la vremea aia. A doua zi cand am ajuns acasa m-am hotarat sa iau si eu o statie Technics :D . M-am dus la un samsar si am luat un Technics SU-Z2 cu 3 milioane. Cand am ajus acasa, surpriza, sunetul nu avea nici o treaba cu ala pe care il auzisem. La ceva timp dupa aia m-am lamurit eu de ce sunau bine tangourile, pai statia aia era un Technics 8099 pe care evident ca nu vroia sa o vanda, era doar de probe ca sa puna in valoare si sa vanda mai usor sursele, boxele erau niste vechituri wega ieftine dar se potriveau acalo in sistem.
Technics-ul SU-Z2 l-am potrivit pana la urma cu niste boxe de ratf (Infinity) si l-am facut cadou unui prieten care il are si acum si merge fara nici o problema. Asa am dat si de forum, cautam niste boxe pentru technics, m-a luat lumea cu huo :D :D :D .

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Putere amplificator - putere boxe

Post by Kross »

Z2 nu e un amplificator rău. Dacă Z1 nu e rău, Z2 mă aștept să fie mai mult. Nu se compară cu 8099, ăla e un mastodont față de plăpândele Z1 și Z2, care sunt coada seriei. Dar care dacă sunt în mintea lor, nu vor dezamăgi un audiofil la începutul carierei sale. Referitor la potrivirea cu boxele, este crucială, nu are vreo regulă, este pur aleatoare. Ce boxe cu ce amplificatoare se potrivesc, rămâi uneori fără vorbe văzând combinația. Z1 (ca și fratele mai mare z2) sunt din categoria low cost ale vremii lor, când sursele de muzică erau pick-up și tuner. Deja casetofonul era prea scump. În 1980, când au fost lansate, dacă aveai așa ceva, riscai un ilicit. De unde bani tovarășe de așa ceva? Își făcea lumea care intra în casă ta cruce cu limba în cerul gurii. Evident, după 1990, multe au fost abandonate, funcționale în favoarea plasticelor. Oricum Z1/z2 sunt încă decente, seria Z** și VZ ulterioară, ca și cele de la mijlocul anilor 90 de la Technics (și nu numai, nici pioneer, jvc, Sony sau kenwood nu erau mai breze în perioada aia). Dar deh, plasticele, telecomenzile, afișaje luminoase colorate, scrisul pompos de mână (Mark II, Reference Series, Master Class, etc) deja câștigau teren în fața finisajelor din aluminiu și lemn...plus că era la modă cât mai mic, compact, bubuitor, pufaitor. Așa s-au impus combinele audio. Ce mai trebuia tuner, amplificator, cd player, deck, pick-up, toate să fie într-un singur bloc. Rețeta anilor 90 era dublu deck, cd changer, radio digital, telecomanda completă, bubuiala cât mai mare și mai moartă. Deși au existat și combine / minisisteme /microsisteme decente calitativ de la Sony, Panasonic, Technics (chiar erau peste separatele lor din anii 90), jvc, etc...
Azi,standardul este : bluetooth, bubuiala, pufaiala, becuri albastre, USB, și cam atât.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Putere amplificator - putere boxe

Post by vjvarta »

https://worldradiohistory.com/Archive-A ... 984-06.pdf


pagina 44 pdf cu continuare in pag 103 pdf, un articol mai mult decat suficient si detaliat.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Putere amplificator - putere boxe

Post by _BGD_ »

Salutare,

Am acum un alt caz, in familie.
Niste proaspat JBL ES80-uri achizitionate de cineva la inceput de drum audiofil (salut finule!), si o prima statie avuta de mine la indemana, un Technis SU-VZ220. La volume mici, duce bine.
Dar cum cresti in volum, deja nu mai e ce trebuie (gajaie, se chinuie..).

(Tehnics SU-vz220 pe care si eu l-am pus la treaba 1-2 ani pe MA RS8-uri, si la fel, pentru auditii la volum "de camera", a dus cu brio!)

A mai fost un fenomen, de care stiam, si de care propietarul a fost surprins cand l-a experimentat. Initial, in prima seara, avea la indemana cablu 2 x 1.5 mm. Amandoi stiam ca nu e ok, dar l-am pus in lipsa de altceva.
A doua zi s-a achizitionat (Hornbanch, cablu de cupru normal, cel cu camasa transparenta), de 2x4mm, si se diferenta este notabila!

Momentan se cauta o amplificare corespunzatoare.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Putere amplificator - putere boxe

Post by Kross »

SU-VZ 220 este un amplificator de jucărie. E ok pentru ascultat știri la bucătărie. Dacă vrei adevaraciune Technics, ai SU-VX800, VX700, VX900, sau mai bine V8, V9, V900, V8X, 8080, 8099, etc. De asemenea exista și alte mărci. Toți producătorii au avut și scule grele care duc boxe foarte grele, au avut și scule mici și entry, gen VZ 220. Trebuiau satisfacute toate gusturile și bugetele. Cablurile afectează grav la distanțe mari (peste 2 m), până la 2 m cablul de 1 mmp e suficient. Și acuma, daca ai amplificator de 2x50 W, tu vei asculta la maxim 2x5 w, dacă vrei să nu vină poliția peste tine că ai deranjat vecinii.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Putere amplificator - putere boxe

Post by momolo »

De aia am tot scris despre alfabetizarea necesara in baza teoriei. Cine cunoaste macar la baza electronica si vede continutul trancotei SU-VZ 220, nu o mai ridica de la langa tomberon, o lasa acolo la deseuri:
https://i.ytimg.com/vi/dooBcpa7b68/maxresdefault.jpg

Insa pentru lazile alea cu difuzoare de doi lei (la pret de porc = de nesimtite ori peste cat merita) chiar nu conteaza. Insa scrie pe ele, JJjjjibieeel! Brandul, sigla aia micuta e cea mai scumpa din toata treaba! (o stanteaza chinezul la 0,2 centi bucata, un container plin pe zi)

Kross wrote:
08 Dec 2021, 09:56
Cablurile afectează grav la distanțe mari (peste 2 m), până la 2 m cablul de 1 mmp e suficient.
iti soptesc asa la ureche, ca intre electricieni, merge si asa, stai linistit, stiu eu ce fac! Totul este sa faca CONTACT!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Putere amplificator - putere boxe

Post by _BGD_ »

Momolo,

Era un raspuns la care ma asteptam, nu te judec, nu ma supar, este punctul tau de vedere.
Punt de vedere al unui om cu multa experienta. Care a ascultat multe, si care este normal sa aiba un asa etalon.


Oricum, pentru proprietar, saltul este mare. Iar pentru gusturile lui muzicale, pentru timpul alocat si sursa pe care o foloseste (digital, urmand un DAC, at some point), boxele sunt mai mult decat suficiente.

Da, statia este cam chiftea, dar la volum mic isi face treaba. Oricum o sa se faca upgrade. Alta chiftea, dar cu marar si usturoi :)

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Putere amplificator - putere boxe

Post by Kross »

Salut.
Nu cred că pentru puteri casnice îți trebuie cablu de 4 mmp la 2 m. Eu folosesc 1,5 mmp la linn isobarik și tot 1,5 mmp la Jbl, și rezultatele sunt foarte bune. Și nu sârmă de oțel sau AL aurite. Lungimea cablurilor (amplificator - boxe este cam 3 m). Dar pentru un 2x30-2x50 w la 8 ohmi, cablul de 2x1 este suficient. Iar la puterile la care asculți în casă...2x0,5 mmp ar fi suficient. Acum să nu picăm în extreme, de a folosi cablu de 4 mmp la un amplificator de 2x25 W.

VZ 220 este ceva low end. Am auzit unul, sună...ok (să fiu indulgent), dar atât. E sculă fără pretenții. Așa se purta odată, făcut din 3 integrate. Toți au avut astfel de amplificatoare în oferta lor. Oricum VZ220 face parte din seria care a cam însemnat decăderea Technics. Dar au avut și ei amplificatoare capabile și în anii 90, doar modelele de vârf. Ce a venit la noi era ce e mai ieftin (V300 și V500, care sunt chiar umile nu doar în fața lui VZ220, ci și a lui Electronica sau Tehnoton, ceva mai slab nu există) Comparat cu SU Z1, VZ220 este o frecție. Și la design și la sunet și tot.

Știu pe cineva care a avut linia formată din rs tr 373, st gt 350,su v300, și un cd player technics dar nu știu modelul. Tot cu boxe technics, seria low. Omul a făcut upgrade de la BUCUR 8..Are sculele și azi. Și le-a muncit, nu glumă, sunt chiar fiabile aschimodiile alea, dar ca sunet, mie personal nu mi se mai par Technics, nu mai au sunetul ăla impulsiv specific, sună plat. Parcă microsistemele technics sunau mult mai bine. Mai Technics.

Sunt destule boxe care au cablu subțire în mod voit. Soluția era folosită frecvent la minisisteme/microsisteme. Dar și la sisteme mai puternice pentru ca firul să aibă oaresice rezistivitate, proteja și ampliful și boxele la puteri mari.

JBL, deja am văzut destule lăzi cu difuzoare de la ei. Unele cică "MADE IN DENMARK", dar sunau chiar cca niște tomberoane. Tehnoton sau Electronica Iei erau audiophile quality pe lângă ele. Nu știu cum o firmă de așa prestigiu a putut pune sigla sa pe așa ceva. Cred că dacă scria pe ele E-BODA sau ALLVIEW sau gigitech sau domotec sau eurotec, costau la 10 %. Știu și eu să fac sigle autocolante din silicon, asemeni brelocurilor auto din silicon, e o mașinărie specială, care doar se programează cu ce ai desenat tu, bagi formatul și aia e. Nu e mare inginerie. Iar o matrita de stantat e ieftină se face imediat și scoți banii pe ea imediat.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Putere amplificator - putere boxe

Post by momolo »

_BGD_ wrote:
08 Dec 2021, 13:08
Oricum, pentru proprietar, saltul este mare. Iar pentru gusturile lui muzicale, pentru timpul alocat si sursa pe care o foloseste (digital, urmand un DAC, at some point), boxele sunt mai mult decat suficiente.
chestiile alea chiar suna ca un butoi de varza in care ai bagat difuzoare Zgomotek. Inteleg ca omul a trecut de la galena, insa ii doresc sa treaca cat mai repede peste perioada asta de tranzit.
Kross wrote:
08 Dec 2021, 18:45
Nu cred că pentru puteri casnice îți trebuie cablu de 4 mmp la 2 m.
pentru rufe iti trebuie (casnic) 4mmp daca pui o patura uda. Sa tina!
Restul textului nu-l pot duce, ma oboseste prematur!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Putere amplificator - putere boxe

Post by resitent »

Subscriu, acel Panasonic cu STK este un deșeu.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Putere amplificator - putere boxe

Post by _BGD_ »

"Nu stiu altii cum sunt, dar eu, cand ma gandesc..." cum se auzea mica pocnitoare SU-VZ220 pe acele ES80-uri; no comment. Si la un volum respectabil, presteaza mai mult de cat bine. Chiar nu ma asteptam.
Am facut niste teste, si....no comment. Mai mult decat satisfacator.

Degeabea o dati voi pe aiureli ca e deseu, ca bla bla. Nu zic ca este o statie potrivita, o avea ea "defectul" de arhitectura pe STK, dar mie personal mi se pare foarte ok.

Momolo, ne povesteai acum ceva vreme ca ai luat din targ o mini-combina Yamaha pe care ai legat-o la Lyrr-uri, deci nu vad cu ce acest mic matching despre care am discutat eu a ridicat atatea pene pe spatele unora.


Sanatate! Ca-i mai buna decat toate.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Putere amplificator - putere boxe

Post by momolo »

Nu e nici o problema, asta e nivelul tau de pretentii (pentru calitatea audio).

Fiecare avem propriul nivel de pretentii si comparam cu ceea ce am mai auzit si ceea ce stim (adica cu ceea ce putem compara - suntem analogici).

Probabil prin toamna anului 1980 si mie mi-ar fi placut (ca si tie) parnaile alea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply