Monitor Audio Silver 50 vs Elac Debut B5.2

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Julian
Posts: 10
Joined: 29 Sep 2021, 16:58

Monitor Audio Silver 50 vs Elac Debut B5.2

Post by Julian »

Buna ziua, dragi forumisti,

In prezent, de vreo luna si jumatate, am trecut de la boxele laptopului la o pereche din noile boxe active Q Acoustics M20 HD - cabluri QED XT25, conectori QED Airloc ABS 4mm Banana Plug, pad-uri Adam Hall Eco 1 -, conectate la laptop prin QED Performance USB A-B Graphite.

Mi-au adus aminte de serile in care stateam si ascultam casete si viniluri cu tatal meu si, mai ales, de el.

Pentru un sunet mai apropiat de acele amintiri, ma gandeam - dar nu sunt sigur/hotarat - sa achizitionez una din boxele din titlu si am nevoie de sfatul si experienta dumneavoastra.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Monitor Audio Silver 50 vs Elac Debut B5.2

Post by momolo »

Julian wrote:
03 Dec 2021, 11:00
Buna ziua, dragi forumisti,

In prezent, de vreo luna si jumatate, am trecut de la boxele laptopului la o pereche din noile boxe active Q Acoustics M20 HD - cabluri QED XT25, conectori QED Airloc ABS 4mm Banana Plug, pad-uri Adam Hall Eco 1 -, conectate la laptop prin QED Performance USB A-B Graphite.

Mi-au adus aminte de serile in care stateam si ascultam casete si viniluri cu tatal meu si, mai ales, de el.

Pentru un sunet mai apropiat de acele amintiri, ma gandeam - dar nu sunt sigur/hotarat - sa achizitionez una din boxele din titlu si am nevoie de sfatul si experienta dumneavoastra.
Salut!
Pe scurt, ai cumparat niste gunoaie sinistre care nu merita nici un sfert din pret si acum te gandesti sa cumperi alte gunoaie (si mai) sinistre fabricate in China cu mai putin de 10% din pretul de magazin.
Adica nu vad nici o logica.
Si alta problema, alegerea unor boxe tine si de gust personal.
Si alta chestie, cei care ca tine apar pe acest forum si din postarea cu numarul 1.......2.......3 isi expun problema sunt deja setati sa aleaga ceva anume, scopul intrarii lor pe forumul acesta (dupa ce vor cumpara, vor disparea definitiv - deci "meteoriti") fiind doar cautarea de confirmare, adica cineva sa le sustina deciziile deja luate. Oameni grabiti care dintr-un click vor RASPUNSUL, vor SOLUTIA CEA MAI BUNA. Adica REPEDE si FARA NICI UN EFORT! Ca oricum, isi pierd repede atentia dupa prima fraza...... deja e foarte obositor sa ajunga la a doua.......ETC.
In general toti musca din otrava marketingului actual pe net eminamente CORUPT si MINCINOS. Pentru ca sufletul reklamei este prosteala fraierului, sa decarteze banul.
De exemplu, cautand despre cablul tau, QED care suna ca o sarma de intins rufele la uscat (adica, e si asta un gunoi....SCUMP, ca orice gunoi) gasesc asta:
https://www.whathifi.com/qed/xt25/review
Jegurile astea de la WHAT Hi-FI sunt eminamente corupte. Sunt un tonomat in care bagi fisa si canta.
TOATE "review"-urile lor sunt platite! Adica 100% platite si corupte. Nu are importanta daca suna ca un cacat pe batz, daca clientul a bagat banul, capata cele 5 stele rosii si 5 limbi umede!

Asa sunt toti. Ba mai mult, acum marketingul asta jegos si eminamente corupt s-a mutat in "privat". Tot soiul de bubuli analfabeti functionali se filmeaza pe youtube sau isi fac BLOG-uri in care fac "unboxinguri" fara numar si "review"-uri la tot ce habar nu au ei. Nu mai distingi decat cu mareeee greutate pe cei atat de putini si de rari care mai spun si ceva adevarat!

Pentru ca treaba e simpla, in on-line e mai usor de prostit oamenii, mult mai usor de mintit. Drept dovada ca in on-line lupul ajunge "guru" pe forumul oilor, expert in subiectul, "cum sa ne ferim de lupi". Dar in general societatea moderna de factura occidentala e asa, adica lupii ajung ciobani la stana oilor. In mod democratic prin "alegeri libere". Mai trist e cu oitzele care se lasa mancate in tacere sperand pana la finalul vietii lor in libertate si democratie.

OK. Dupa ce ti-am zis direct la lingurica (asta fiind un forum FARA PROFIT, deci fara marketing, deci mi se rupe daca supar dealeri, branduri, etc) sa-ti spun ce as fi cumparat eu de banii tai (deja dati pe gunoaiele pe care le deti acum), adica astea:
https://www.avstore.ro/boxe-amplificate ... stics-m20/
PS - nu am nimic cu Avstore, chiar mi se pare un magazin foarte ok si sunt printre putinii care au preturi in Romania ca pe dincolo.

Ei bine, daca mai puneai oleaca in plus luai asa ceva (un exemplu - dar mai sunt si altele):
https://www.thomann.de/ro/tannoy_gold_8 ... D&reload=1

Se vand la bucata si deci trebuie inmultit...... Ai ghicit! Cu doi!
Transportul pana acasa la tine este gratis la ceva cumparat peste 300 euro.
Vama si taxe nu exista, ca e UE.
De banii astia ai cumparat si boxe, si amplificator. Faptul ca ai intrare XLR nu te impiedica cu nimic, cu o simpla mufa adaptoare bagi si semnal nebalansat.

Nu am timp si nici chef, dar detin asa ceva si te asigur ca daca punem unele langa altele gunoaiele pe care le ai cu astea, vei plange. Adica vei plange chiar inainte sa le ascultam, numai sa le vezi cum arata unele langa altele si gandindu-te la banii dati.

Deci, eu zic sa te opresti. Nu e cazul sa cumperi si alte gunoaie! Si pentru boxele alea pasive iti trebuie, evident, amplificare. Alti bani.

Ca sa sti ce vrei insa e o problema mai complicata. Pentru a expune problema ta si a spera sa capeti si ceva informatii de folos, trebuie multe date. Ca de exemplu:
- varsta si muzica (genul) preferate.
- sursa de muzica, din ce scoti semnal.
- spatiul in care le pui (camera mare, mica, debara, curte, sub dud)
- banul, adica cat poti duce.
- experienta (adica te miri cand vezi o trotineta sau deja esti obisnuit cu avionul?!)
- alte informatii relevante pentru judecarea cazului.

Piata e foarte diversa. Preturile nu corespund intotdeauna cu ceea ce capeti. Exista si cazuri rare in care pretul e foarte bun. Orice alegere depinde de pretentiile personale, de nivelul de pretentii adica. Valoarea in sine nu exista, ea este doar relativa, este in capul nostru, este o creatie a noastra. Ceea ce are valoare pentru tine, poate sa nu aiba pentru mine. Ceea ce pentru tine acum e valoare, tot pentru tine in viitor poate sa nu mai fie deloc valoare.

PS - atentie, e posibil ca sa am o anumita varsta, adica dubla cat tine sau si mai mult!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Julian
Posts: 10
Joined: 29 Sep 2021, 16:58

Re: Monitor Audio Silver 50 vs Elac Debut B5.2

Post by Julian »

In primul rand, iti multumesc pentru efort, timp si recomandare. Apreciez. Sincer.

In al 2-lea rand, treaba cu "e posibil ca sa am o anumita varsta, adica dubla cat tine sau si mai mult!" nu mi-ai aratat-o. M-ai amuzat nitel.
Doar mai multa experienta si cunostinte in domeniul audio. Decat mine.

Dupa cum am scris si in primul post, nu doresc neaparat sa cumpar una din acele doua boxe. Nici macar ceva pasiv + amp. Ma gandeam. E mai mult o curiozitate. Am gasit pareri despre una, despre cealalta, despre altele, dar nu si o comparatie intre cele doua. Imi place sa citesc, sa aflu si sa invat lucruri. De orice natura. De asemenea, imi place sa aflu pareri si informatii acolo unde nu cunosc si sa dezbat opinii si idei acolo unde stiu. Doar e un forum, nu?

Nu continui aceasta "discutie", ca nah, am experienta, iar timpul este irelevant.

Deci, sa continuam:
- 34 ani; in general ascult jazz, blues, clasica si rock (ocazional si reggae, pop, punk... dar ceva fain);
- iMac 27" 5k 2017, Macbook Air 2020 M1, Macbook Pro 15" 2015;
- sufragerie 32mp;
- pana in 3500 lei;
- nu ma pricep la audio, dar citesc mult si inteleg rapid;
- nu am loc de amp (l-as fi pus pe o masuta, sub birou); abia am loc pentru boxe.

Daca voi dori sa schimb gunoaiele pe care le am acum, voi deschide un topic nou, pentru a nu-l polua pe acesta si nici pentru a face off-topic.

PS1: Nu sunt strain forumurilor; nu fac "hit & run". Daca stiu ceva, impartasesc cu drag si placere, ca asa invatam si evoluam cu totii.
PS2: Rolul unui forum este de a dezbate, informa si ajuta membrii acestuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Monitor Audio Silver 50 vs Elac Debut B5.2

Post by momolo »

Cea mai mare problema o vad la aia 32mp. E mare camera! Si la buget, avand in vedere ca nu e vorba de un spatiu mic. Tannoy-urile chineze pe care ti le-am recomandat sunt minunate dar sunt monitoare (semi) near field din clasa ceva mai grasune si cel mai bine se aud de la vreo 2m......2,5m distanta de capatzana audiofilului. De obicei near field se baga pe mixerul ala mare cat un birou de director, deci pe la vreun metru de urechi. Dar astea sunt mari. Insa pentru 32mp totusi, nu stiu ce sa zic. Oricum ce ai acum sunt mici si cele vizate, cele pasive sunt deasemenea mici si cu sensibilitate foarte scazuta, deci au nevoie de amplificari destul de potente (=pret mare). In banii astia chiar nu ai sanse cu boxe pasive + amplificare (nu mai spun de cabluri).
Ca sursa MAC-urile ar fi ok daca le pui totusi un DAC dedicat. Aici ar fi niste chestii (China, brand China) pe la minim 400.....500 euro chiar decente. Te ajuta ca ai MAC.
Totusi, nu stiu cum ai inghesuiala in 32mp?!

PS - pot lejer la varsta mea sa-ti fiu tata, nici macar facut la tinerete.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Julian
Posts: 10
Joined: 29 Sep 2021, 16:58

Re: Monitor Audio Silver 50 vs Elac Debut B5.2

Post by Julian »

Cu boxe de 5" si un amp Cambridge Audio intram in buget. Dar nu doresc asta. Ma gandeam daca ar merita (fiind nepriceput, am apelat la cei cu mai multe cunostinte).
Mai mult voiam o discutie despre boxele din titlu. Poate si altele din clasa lor. Nu inteleg de ce sunt gunoaie. Nu am bagat in seama ce spun cei de la What Hi-Fi sau alte publicatii, bloggeri sau mai stiu eu ce. Am facut marketing, branding si advertising si stiu ce inseamna toate astea. Informatiile mele au fost culese de pe forumuri si din comentariile de pe Youtube. Adica oameni care le au (sau au avut brandul ala) si le-au testat. Despre MA nu gasisem la fel de multe infos.

Cat despre dimensiunea incaperii... nu conteaza intru totul. Cred ca mai intai depinde cat de tare sau incet iti place sa asculti.
Eu nu ascult muzica niciodata peste 60-70% din puterea boxelor. Daca as purta o conversatie cu cineva, doresc sa ne auzim fara sa ridicam prea mult tonul. In doua treimi din timp tin volumul la un nivel de auditie aproape ambiental, iar restul aproape de jumatate. De aici si dimensiunea boxelor (bine, si spatiul a avut un cuvant urias de spus).

Am "inghesuiala" pentru ca am un colt de citit (semineu, fotoliu, mini biblioteca), un colt de lucru (birou in L, corp documente/carti/jucarii), o nava spatiala bagata intr-o masa etc.. Cand am amenajat incaperea nu m-am gandit ca voi cumpara mai tarziu niste boxe (pana acum ascultam la boxele laptopului, dar omu', cat si dorintele/gusturile lui, se mai schimba in timp).

Despre gunoaiele pe care le am acum, vom discuta intr-un alt topic (il voi face curand, dar mai intai sa arunc mai bine un ochi pe Thomman si sa ma documentez nitel despre ce sunt monitoarele de studio, unul vs altul, studio vs hi-fi, nearfield, midfield etc. etc.).

PS: la treaba cu varsta, stii ca ne refeream amandoi la altceva, nu ad litteram ;)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Monitor Audio Silver 50 vs Elac Debut B5.2

Post by momolo »

Julian wrote:
04 Dec 2021, 01:51
Cu boxe de 5" si un amp Cambridge Audio intram in buget.
asta da, ar fi bani aruncati.
Inteleg ca un "open-space" destul de populat cu marafeturi. Asta e chiar de bine dintr-un anume punct de vedere, adica ajuta acustica. Daca 32mp sunt goi iti trebuie niste boxe babane sa sustina chiar si un nivel mic decent.
Nici un audiofil nu asculta la niveluri de club de spart creierul. Dar un nivel mic, chiar sub 1 watzisor (fermecat) poate sa coste cat o vila sau un yaht! Majoritatea audiofililor nu trec de 1....5 watzi in camera lor de auditie chiar daca au sisteme de zeci, sute de mii de euroi. Dar ca sa ai caitatea, densitatea, naturaletea, vrajeala pentru aia cinci watzi (nesimtiti).....aici e arta! Si COSTUL!

Un 60% din puterea unor boxe "de casa" e chiar mult. Cam toate boxele au un anume punct optim de redare, ma refer la nivel/intensitate. Unele il au destul de jos (putere mica) altele canta mai bine date ceva mai tare insa majoritatea la peste o treime din puterea scrisa (mincinos) de producator incep sa faca urat, adica nu mai canta in mintile lor. Cu cat sunt mai lazi de 2 lei cu difuzoare de 1 leu (cele mentionate de tine), cu atat procentul asta e mai mic pana la valori rusinoase!

Boxele cu cat sunt mai mici si evident, inerent (legile fizicii) au sensibilitate mai mica (SPL), cu atat au nevoie de amplificari mai babane si potente sa le controleze si sa scoata ce-i frumos din ele. De aia spun mereu ca in acest hobby trebuie un minim de cunostinte tehnice autentice, nu cele obtinute pe net, adica din alea invatate la scoala sau ca la scoala. De aceea e si mult bullshit in marketingul de profil, pentru ca discuta cu oameni care efectiv habar nu au baza teoriei. (de exemplu la una din boxele tale se arata si matzele prin sectiune. Daca ai minim de cunostinte tehnice in domeniu nu vei cumpara niciodata asa ceva cand vezi ce e inauntru!)

Incep sa banui ca am recomandat corect ce am recomandat. Putini isi dau seama ca la monitoare active cumperi si boxe dar si o amplificare construita pe acele difuzoare, deci foarte potrivita. Problema ramane cu stilul de sunet. Pentru monitorizare de studio nu se cauta placerea sunetului ci informatia sunetului, asta e problema la zona profy.

Insa acum e la mare moda sa bage amplificari digitale (clasa D - de aia spuneam eu chestia cu baza teoriei) si parca nu as fi prea incantat de asa ceva. Le sti care sunt chiar si daca nu ar scrie, dupa greutate si putere. Clasa D se poate scoate la multi wati pe foarte putine kilograme si grame. De exemplu la boxele tale pe care ai prapadit banii (ca pretul ala este urias in comparatie cu ceea ce primesti) nu se scrie nimic, sau nu am vazut eu, despre clasa amplificarii. Fara dubiu sunt in D iar din socoteala mea amplificatorul din ele cantareste 300 grame pe canal. Clar sunt cum am spus, gunoaie!

Si revin, de aia e buna invatatura, teoria! Ce ti-am recomandat eu este (uimitor in ziua de azi!) in clasa AB si vezi cat cantareste una! Sa sti ca legile fizicii nu pot fi deocamdata invinse. De aia, ca o paranteza, ti se strica mancarea in 3 zile intr-un frigider clasa AAAAAA+ si masina de spalat super ECO in clasa AAAAA+ scoate rufele murdare. Ca din rahatzel nu poti face bici sa si pocneasca. Insa pe net, inclusiv pe forumuri sunt multi colindatori care povestesc cum au pocnit ei Plugusorul din biciul de rahat. Si mai e o chestie, orice este MINUNAT pana cand dai de ceva mai MINUNAT! De aia cine vrea cu adevarat sa te ajute cu sfaturi te intreaba obsesiv care iti este nivelul de pretentii. Am vazut la viata mea multe cazuri de oameni care isi aparau punctul de vedere si limita lor (=ignoranta) cu furie pana au "degustat" din ceva MAI BUN dupa care si-au inghitit cuvintele si cei mai multi nu au mai recunoscut cat de ignoranti dar si incapatanati au fost si cat deranj si tambalau facusera in perioada aia. Asta ca fapt divers de viata. Toti am trecut prin faze de ignoranta, inclusiv eu.

Deci, spatiul mare dar populat cu marafeturi e teoretic de bine. Un spatiu mare e cam mereu mai bun acustic decat unul mic. Faptul ca vrei sa le ai aproape in coltisorul tau e iarasi ceva de bine ca inseamna ceva mai putini bani. M-am gandit la cazul tau si nu gasesc nici o rezolvare pe banii disponibili. Pentru ca pana nu ai totusi o sursa decenta, nu ai nici muzica. Semnalul scos din jucariile MAC e mac-mac, adica caca-maca. Un DAC cat de cat dragut totusi te cam duce pe la vreo 1000 de euroi. Avantaj ca MAC-ul e sursa buna de semnal digital.

As sti ce sa-ti recomand dar ma abtin pentru ca nu esti pregatit. Si e in zadar ca nu ai bani. Nu sunt genul (cum fac dealerii) sa vina omul la mine si sa ma intrebe ce sa cumpere de cei 5 lei din buzunar si eu sa ii recomand ceva de 15 lei. Te afli in bula ta si eu iar am gresit sa zgandar situatia. Trebuie o vreme sa cumperi gunoaiele despre care faci vorbire si abia peste cativa ani putem discuta. Poate.

Nimeni nu invata din sfaturi. Un sfat bun trebuie sa gaseasca terenul pregatit asa cum samanta gaseste pamantul favorabil sa creasca planta. De aia sfaturile si expertiza in lumea civilizata se platesc; asa e corect si sanatos. Nu trebuie dat nimic pe gratis.

Bafta!

PS - ar fi politicos pentru forum sa ne ti la curent in viitor cu ceea ce ti-ai ales pana la urma. Adica sa nu dispari ca majoritatea celor care intra SA INTREBE.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

dervish
Posts: 16
Joined: 03 Nov 2021, 17:22
Location: Duisburg

Re: Monitor Audio Silver 50 vs Elac Debut B5.2

Post by dervish »

Julian wrote:
04 Dec 2021, 01:51
Eu nu ascult muzica niciodata peste 60-70% din puterea boxelor. Daca as purta o conversatie cu cineva, doresc sa ne auzim fara sa ridicam prea mult tonul. In doua treimi din timp tin volumul la un nivel de auditie aproape ambiental, iar restul aproape de jumatate. De aici si dimensiunea boxelor (bine, si spatiul a avut un cuvant urias de spus).
Avand in vedere ca o putere medie a boxelor actuale este aprox 50W, rezulta ca tu asculti la 2x30W sa zicem. Asta inseamna ca, la 32mp suprafata camerei, geamurile vibreaza in draci si nici vorba sa te intelegi cu cineva. Poate daca urli din toti rarunchii.

Intr-o camera de 30mp e suficient 2x5W ca sa poti purta o conversatie normala cu cineva. Evident discutam de watti reali conform DIN 45500, nu rms, pmpo si alte norme chinezesti de calculare a puterii.

Julian
Posts: 10
Joined: 29 Sep 2021, 16:58

Re: Monitor Audio Silver 50 vs Elac Debut B5.2

Post by Julian »

Ca sa explic printr-o analogie: nu-mi trebuie vreun Rolls ca sa ma bucur de o calatorie pana la munte, cand o Toyota va face pentru mine aceeasi treaba si va aduce o satisfactie excelenta calatoriei mele.

Marafeturi.... cam asta pot spune si eu despre placerile si pasiunile altora, necomune cu ale mele. Dar nu sunt genul care sa jigneasca. Incerc sa inteleg pe fiecare si nu judec. Pentru cineva pasionat care e dispus sa dea cel putin 1000$ pentru un DAC ar trebui sa intelegi mai bine. Apropos, am niste monede batute de pe vremea Imperiului Roman. Te intereseaza sa cumperi una cu 100 euro? Intelegi mai bine?

Nu e pasiunea mea sa aud atingerea firava si tangentiala a laturii fuscinelului. Nu doresc sa fac un hobby din audio. Am alte placeri ce-mi fac viata mai frumoasa si interesanta.
Eu vreau doar sa ascult genurile muzicale care imi plac la un nivel cat se poate de ridicat, de om normal, nepasionat. Atat cat se poate de bine de banii pe care sunt dispus sa ii dau, nu pe care ii am in conturi, ca om nepasionat (ma repet!).

Boxele stau fix in coltul diametral opus de locul in care citesc si ma relaxez, ele fiind in zona biroului.
Nu stiu daca conteaza, dar toti peretii i-am "imbracat" in placi rigips fonice, puse cate doua, una peste alta.

PS1: sunt curios daca cei care au disparut de pe forum au facut-o pentru ca au aflat raspunsul la intrebarea lor si nu mai aveau nevoie de altceva.
PS2: nu credeam ca e un forum pentru oameni cu scule scumpe, pretentii ridicate si ingineri audio, ca altfel nu v-as fi deranjat.

Julian
Posts: 10
Joined: 29 Sep 2021, 16:58

Re: Monitor Audio Silver 50 vs Elac Debut B5.2

Post by Julian »

dervish wrote:
04 Dec 2021, 16:15
Julian wrote:
04 Dec 2021, 01:51
Eu nu ascult muzica niciodata peste 60-70% din puterea boxelor. Daca as purta o conversatie cu cineva, doresc sa ne auzim fara sa ridicam prea mult tonul. In doua treimi din timp tin volumul la un nivel de auditie aproape ambiental, iar restul aproape de jumatate. De aici si dimensiunea boxelor (bine, si spatiul a avut un cuvant urias de spus).
Avand in vedere ca o putere medie a boxelor actuale este aprox 50W, rezulta ca tu asculti la 2x30W sa zicem. Asta inseamna ca, la 32mp suprafata camerei, geamurile vibreaza in draci si nici vorba sa te intelegi cu cineva. Poate daca urli din toti rarunchii.

Intr-o camera de 30mp e suficient 2x5W ca sa poti purta o conversatie normala cu cineva. Evident discutam de watti reali conform DIN 45500, nu rms, pmpo si alte norme chinezesti de calculare a puterii.
Pai, scrie pe acolo ca ascult la un nivel aproape ambiental, iar jumatatea aia pentru mine e la un nivel destul de jos. Asa cum spuneam: nivelul maxim de auditie (pentru cealalta treime din timp) e cel la care pot discuta cu cineva fara sa ridicam tonul prea sus unul la altul.

dervish
Posts: 16
Joined: 03 Nov 2021, 17:22
Location: Duisburg

Re: Monitor Audio Silver 50 vs Elac Debut B5.2

Post by dervish »

Julian, momolo e cam badaran in exprimare, jigneste des si nu-si cere scuze niciodata. Asta explica putinii useri care scriu pe aici. Pe de alta parte stie foarte bine ce spune legat de aparate. Mai ales cele vechi, ca la astea noi depindea inainte de dilarii care-si promovau chinezaraiele. Ma bucur ca a redevenit neutru (cel putin asa vad pe moment).

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Monitor Audio Silver 50 vs Elac Debut B5.2

Post by momolo »

de aia spuneam ca nu se poate discuta cu analfabeti in bazele teoriei. Chestia aia de socoteala cu puterea si metri patrati este o chestie de analfabetism. Pentru ca in ecuatia decibelilor in camera intervin mai multi factori, printre care SPL-ul boxelor.
Julian wrote:
04 Dec 2021, 16:19
Ca sa explic printr-o analogie: nu-mi trebuie vreun Rolls ca sa ma bucur de o calatorie pana la munte, cand o Toyota va face pentru mine aceeasi treaba si va aduce o satisfactie excelenta calatoriei mele.
am citat mai putin ca am inteles ideea. Totusi tu nu intelegi ce doresti, adica nu sti ce vrei si din cauza asta bati la usi gresite. Incerc sa fac si eu o analogie - de exemplu vrei sa-ti faci un costum de haine pe comanda si te duci la cea mai buna croitorie sa intrebi ce sa alegi (material, croiala, etc). Acolo ti se spune cam ce ar fi de calitate (si la moda) insa asa cum stim, calitatea costa. Tu insa te superi pe ei ca iti recomanda chestii scumpe! Pentru ca nu sti ce vrei. Daca doreai ceva ieftin "cu care sa-ti faci treaba" ("pentru ca iti poate tine la fel de cald si un costum mai ieftin croit prost") ai ales gresit sa mergi la cea mai buna croitorie (adica high-end). Te puteai duce la magazinul de serie sau sa iei de la second hand. Daca insa doreai un costum tip Giorgio Armani care sa te coste cat unul de la second hand, din nou ai gresit adresa.
Din acelasi motiv nu se vand impreuna trancote de doi lei de la deseuri electronice si aparate high-end foarte scumpe. Fiecare oferta se adreseaza unei categorii de clienti.
dervish wrote:
04 Dec 2021, 16:39
Julian, momolo e cam badaran in exprimare, jigneste des si nu-si cere scuze niciodata. Asta explica putinii useri care scriu pe aici. Pe de alta parte stie foarte bine ce spune legat de aparate. Mai ales cele vechi, ca la astea noi depindea inainte de dilarii care-si promovau chinezaraiele. Ma bucur ca a redevenit neutru (cel putin asa vad pe moment).
pe langa ca e o incalcare de regulament sa scrii asa ceva, adica epitete (jignitoare si calomnioase) legate de un coleg de forum, dar nu imi bat capul, acum imi dau seama ca am ghicit din prima. Sub acest nick name (nou) "dervish" se ascunde un vechi (lu)zer, adica o laba (trista) de om, adica un onanist vechi in micuta lume forumistica de profil. Adica genul de sobolan biped care se ascunde pe net, insa in viata de zi cu zi iti ranjeste prietenos cand te vede si intinde mana. Din pacate micuta lume de genul asta e plina de acesti sobolani umani (fiinte lashe, abjecte, clevetitoare, pline de pizma) si e unul din motivele pentru care am renuntat sa mai postez zilnic asa cum faceam inainte.

Iar logica ta cu explicatia putinilor care posteaza (cica in cauza mea) e fracturata precum "logica" lui Cazzo. Pentru ca din primavara nu am mai postat nimic pana acum, si intre timp au fost si mai putine postari decat erau cand inca mai postam pe atunci.

Cat priveste obiectivitatea mea, cred ca da, s-a gasit un rahat sa mi-o masoare!

Deci, laba de om (sau "cacat de caine" = citez dintr-un mare Dealer; care este cel mai performant din tara si care a intrat in istorie cu aceasta expresie care descrie unele personaje din viata reala precum si expresia celebra, "Nu aude nici o pula"), eu cand am laudat aparate de la anumiti dealeri, nu conteaza numarul, chiar si unul, o faceam pe bune, pentru ca efectiv meritau. Real! Ceea ce nu merita, nu laudam, cateodata din diplomatie nici nu mentionam de existenta. Pentru ca dupa cum se vede, marfa proasta (= gunoi) are totusi cumparatorii ei si chiar in acest topic vedem unul.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

dervish
Posts: 16
Joined: 03 Nov 2021, 17:22
Location: Duisburg

Re: Monitor Audio Silver 50 vs Elac Debut B5.2

Post by dervish »

Bosu'
Tu esti chiar bolnav daca nu jignesti, da' nu te schimba nimeni in viata asta. Uite eu nu vreau sa te jignesc.
Ma bucur ca inca nu m-ai banat. :D
Din vremurile vechi citire, cica primeai cate un cablu moca atunci cand laudai un dilar pe forum. Sa fie adevarat? :roll:

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Monitor Audio Silver 50 vs Elac Debut B5.2

Post by SOLO »

Dervish, care-i menirea ta pe forumul asta?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Monitor Audio Silver 50 vs Elac Debut B5.2

Post by momolo »

dervish wrote:
07 Dec 2021, 15:33
Din vremurile vechi citire, cica primeai cate un cablu moca atunci cand laudai un dilar pe forum. Sa fie adevarat?
oricine e usor de calomniat si barfit. Oricine poate spune orice despre oricine. Mai ales anonim sau cand subiectul nu e de fatza si nu aude! Si atunci cand preocuparea majoritarului este sa moara capra vecinului si sa caute cum sa-l coboare pe ala care e mai sus ca el, nu prea mai e nimic in plus de inventat in materie de minciuna, calomnie si murdarie umana.

Nu am laudat nimic, niciodata din ce mi-a placut mie (personal) fara sa fie 100% parerea mea absolut sincera. Ba mai mult, de multe ori chiar mi-am ponderat pornirile de lauda in scris sa nu ajung prea gretos, si cei care ma cunosc stiu ca in "real life" laudam si mai mult ceea ce laudasem deja in scris pe forum! E greu de inteles de catre oameni care nu au aceeasi pasiune sau interes sau sunt manati de alte scopuri. Eu (ca si multi altii) pun la suflet daca am pasiune de ceva. Pentru cineva care nu pune la suflet si i se rupe poate parea deplasat sau nefiresc. Dar mereu am considerat ca pe un forum de genul asta sunt mai multi pasionati decat cei prezenti cu alte scopuri. Doar ca cei cu alte scopuri, desi minoritari, pot deveni la fel de toxici cum e un mar stricat pus intr-un butoi cu mere bune. Din cauza asta atunci cand am avut uneltele necesare i-am eliminat drastic si rapid. Nu poti lasa un mar stricat intr-un butoi cu mere bune. Si lucrul asta a fost demonstrat prin dizolvarea si disparitia celorlalte forumuri incepand cu primul, "hifi multimedia", parca asa ii zicea. Minoritatea asta toxica e prezenta probabil pe orice forum de orice profil. Netul e plin de bolnavi si frustrati care nu sunt manati de o pasiune pentru un hobby ci de altceva. Unii isi gasesc un hobby doar sa se defuleze de ceva. Forumul si faptul ca cel care scrie e anonim da un prilej extraordinar de manifestare celor bolnavi si deviati de la normal. Asta a fost motivul principal pentru care in primavara a renuntat brusc si total sa mai postez. Mi-am dat seama ca imi pierdeam vremea, ramasese si partea (minoritara) toxica care mai activa sau dadea semne de existenta, de informare/citire cu ceea ce s-a mai postat, iar partea majoritara buna s-a tot topit pana spre inexistenta.

Nu am de unde sti cati citesc. Poate ca multi oameni ok, normali (pasionati ca si mine = vorbind o limba comuna) citesc. Dar daca doar citesc si nu activeaza, nu am de unde sa stiu de existenta lor. Si din pacate prin afisarea pe care o vede oricine, cate click-uri sunt pe fiecare topic, mi-am dat seama atunci ca cele mai atractive topicuri sunt fix cele de scandal, can-can, barfa, circ, balacareli. Asa am realizat ca nu mai are rost sa-mi consum nici un minut pe zi sa scriu aici. Adica mi s-a facut scarba. Dar a mai fost ceva. In "real life" am cunoscut diversi oameni care m-au dezamagit profund si in timp mi-am dat seama ca nu corespund unor valori in care eu cred.

Si asa s-au adunat mai multe, unele peste altele si intr-o zi oarecare, fara nici un motiv direct, am renuntat sa mai postez. O vreme mai citeam dupa care am renuntat si sa mai citesc. Dar oricum, dupa o vreme cand nu prea mai posta nimeni pana sa renunt, nici atat nu a mai postat chiar nimeni dupa aia, si forumul a murit cu cateva postari rare de la cativa forumisti care au mai ramas activi ca ultimii mohicani.

Masa anonima si de calitate care citea, sa fie sanatoasa, insa daca nu s-a implicat activ inseamna ca nici nu a existat in mod real. Unii aleg asa sa dispara in tacere, anonimi, fara sa lase chiar nimic in urma lor. E treaba fiecaruia, evident. Dar un forum NU exista pentru ca e citit, exista pentru ca e FOLOSIT, adica exista prin postari, prin interventiile noi, prin ceea ce pune, adauga fiecare in scris zi de zi. Exista un ritm optim intre postarile noi. Ca o inima care bate. Poate sa bata foarte rapid sau lent. Insa daca bate extrem de lent, de exemplu cu o bataie pe ora, poti crede ca lighioana e moarta.

Dar stiu, am observat, multi au probleme cu cititul, nu mai spun ca le au si cu scrisul. Nu de putine ori mi s-a atras atentia ca scriu texte prea lungi. Un efort! Insurmontabil! Culmea este ca de la astia am si primit observatii despre gramatica mea. Si mi s-a parut nedrept ca unul care nu scrie aproape niciodata sa imi faca observatii mie care scriam mii de postari lunar. Un bun simt, o decenta care se capata numai prin educatie ar fi trebuit sa-i opreasca, chestie de constiinta, de auto cenzura O chestie fireasca de viata, de exemplu cand te intalnesti cu un prieten care a transpirat mult in ziua aia nu-i spui din prima, "-Buna Gigel, cei mai faci? Putzi ca un canal!"...Unii au simtul umorului si poate rad dar nimanui nu-i pica bine.

Eu unul daca as posta o fraza scurta o data la 3 luni (cel mult - dar exista sfatosi si cu o singura postare la jumatate de an!) nu m-as incumeta sa ma iau de gramatica unuia care scrie o mie de postari pe luna. Mi-ar fi jena, chit ca poate as sti mai multa gramatica si ala, prolificul, ar face greseli in serie. Chestie de bun simt. In fond, unde mai vedem azi bunul simt?!?! Evident, daca eu unul din asta CARE CITESTE (si posteaza o fraza o data la cateva luni, telegrafic) sunt chinuit de gramatica "prolificului", gasesc o alta metoda sa-l abordez, sa-i atrag atentia. Si mai conteaza si cum. Ca poate omul nici nu-si da seama ce agramatisme scrie. Nu merge sa-i trag doar, "-Faci multe greseli!" ca e precum aia cu "-Putzi ca un porc!". Daca ma zgandare dreptatea gramaticala ii arat unde a gresit, punctual...... Evident, daca nu cumva prolificul scrie la misto gresit ca asa vrea. Deci chestii care pana la urma se duc convergent catre mereu cauza finala, cei 7 ani de acasa, educatia, sistemul de valori.

In final am ajuns la concluzia ca micuta lume denumita "audiofila" e populata in majoritate cu oameni defecti din multiple cauze. Frustrati cronici, anormali in multe privinte, barfitori si lashi, falsi pasionati de hobby (asta m-a intristat cel mai mult!), acestia avand subteran alte scopuri, de exemplu cautarea unei comunitati in care sa se dea ceea ce ei nu sunt sau cautarea pur si simplu a unei comunitati = gashca = trib. Tot felul de ciudati si defecti. Dar in suma, oameni cu probleme personale. Care nu se vad la prima vedere, nici la a doua insa ies la iveala in timp, cateodata in ani de zile....

Cabluri am primit cadou si de la dealeri si de la prieteni. Niciodata nu am primit cadou conditionat sau ca rasplata pentru ceva. Daca am simtit asta, am ocolit ferm orice incercare "de cumparare". Insa si incercarile astea de cumparare sunt mai mult iluzia trancotarului care nu stie nici cum miroase, dar viseaza frumos.
Am dat si eu cadou la randul meu, culmea, am dat si la "dealeri"! Nici nu stiu acum cate cabluri am si pe unde sunt. S-au adunat in timp. Cateodata mai gasesc diverse si ma mir ca nu tineam minte de ele. Morala este ca e bine sa pastram cat mai multe "sarme" ca sa avem de unde alege si cu ce compara. Nu exista sarma proasta cum nu e nici o sarma buna. Toate sunt potrivite sau nu. Dar cu o obiectiune paradoxala totusi, exista pana la urma si sarme proaste, insa asta e usor de explicat prin materiale proaste si ieftine. Exista si sarme bune datorita constructiei si materialelor dar nu sunt bune automat si nici absolut. Nici un cablu oricat de scump nu e automat bun oriunde si la orice. Cateodata chiar daca este super scump si foarte laudat poate fi nepotrivit si daunator in anumite combinatii.

Cablurile au fost un subiect care a invrajbit forumuri nu numai din RO. Interesant este ca oricat uram cablurile si ideea in sine, nu vom avea niciodata un sistem audio care sa sune bine fara sa tinem cont de subiectul asta teribil. Cine nu tine cont de cabluri, ala chiar ca nu are ce cauta intr-o comunitate audiofila. Si nu din snobism, pur si simplu pentru ca ignora realitatea si este ignorant. De multe ori am avut senzatia in anumite situatii cum un cablu parca conta mai mult decat aparatele audio! Cine ignora sau contesta aceasta realitate, a cablurilor, este anaflabet in acest hobyy si evident, nu are ce cauta pe aici pentru ca mai mult dauneaza decat poate sa aduca. Adica ce sa aduca ?!?! Ignorantza lui ?!?! Dar exista si specimenul care stie (din practica) ca aceste cabluri chiar conteaza dar contesta din orgoliu si pentru ca asa a apucat sa se pozitioneze.

Chestia cu "lauda dealerilor" a otravit toate cele cateva forumuri de profil de genul asta in aproximativ 20 de ani pana azi. E o sursa eterna de rafuiala, calomnie, rautate. Dar asa e societatea noastra romaneasca, plina de mizerie umana, de aici si vine expresia excelenta, "cacat de caine" importata din Basarabia.

Consider personal ca cei care pleaca urechea la barfe (rautati, calomnii, "informatii") fara sa aiba posibilitatea de a afla (verifica) daca e adevarat sau nu, sunt la fel de murdari ca si cei care le raspandesc.
Sunt si oameni care nu pleaca urechea la barfe. Dar in lumea asta "audiofilo-trancotara" din pacate sunt prea multi barbati (dupa sex, fizic, acte) care se comporta mai rau decat femeile, ca niste tzatze barfitoare si clevetitoare. Numai un "cacat de caine" gaseste placere in raspandirea si consumarea acestor chestii. Mai sus se demonstreaza iar ca am dreptate si nu imi place asta chiar atat de des! As vrea de multe ori sa nu am dreptate! Nu mai sunt asa de optimist ca acum multi ani si asta nu e deloc sanatos. Dar se spune ca pesimistul este un fost optimist, acum bine informat.....

Si apropos', nu cred sa fi avut vreodata certitudinea ca vreun dealer a castigat macar o vanzare sau un client in urma unor laude aduse pe forumuri de mine sau altii. Este o iluzie perpetua. In viata reala mi-am dat seama ca doi bani nu fac laudele scrise aici si in general ceea ce se scrie.

Care este hotarat sa cumpere (aleaga) o marfa si un comerciant, ajunge la hotararea lui din multe alte cauze de viata, forumul fiind in cel mai bun caz ceva foarte secundar, neimportant, lateral. De obicei clientii multumiti aduc alti clienti. Conteaza si compatibilitatea umana. Cu unii ne potrivim, cu altii nu. Dar ce se scrie pe forumuri prea putin conteaza sau a contat vreodata pentru comertul de profil.

Care comert (fizic) este minunat dar cam trage sa moara. Totul se muta azi pe net. Logic, forumurile si netul incep sa conteze determinant. Practic observ ca forumurile libere dispar sau sunt cumparate de interese comerciale. Asta este rezultatul. Interesul comercial in marketing nu poate accepta nici un spatiu liber la opinie. In acelasi timp de orice spatiul perfect liber profita elementele cele mai toxice din societate. Cum e gratis si liber, cum in primele randuri apar exact aia pe care nici in ultimele randuri nu vrei sa-i vezi. Libertatea are doua taisuri, este ca focul, iti poate salva viata dar te poate si omora. Si vorba unui mare american, pana Adevarul isi trage cizmele in picioare, Minciuna da un ocol Pamantului. Cert este ca am ajuns destul de pesimist vazand ce s-a intamplat cu fenomenul asta cu vaccinul de guvid (privesc ca pe ceva simbolic si relevant si care scoate natura umana la iveala). Am ajuns sa cred ca majoritatea oamenilor pe planeta asta NU merita libertatea adevarata. NIci netul nu cred ca va mai fi multa vreme liber. Incet, incet marile corporatii si interese globale o sa-l juguleze. Suntem fierti ca broasca, incet, incet. Insa mereu se dovedeste ca orice spatiu liber ajunge un spatiu al abuzului, nerusinarii, nebuniei. Exact ce am scris mai sus, cei putini si toxici pot strica totul. Un singur mar putred intr-un butoi cu mere sanatoase le strica in final pe toate.

Si legat de subiect, nici cei cativa "dealeri" autohtoni nu au luat vreodata in serios forumurile ca sa creada ca le aduc vanzare sau ceva. Dimpotriva, cateodata unii si-a dat seama ca e tare bine sa nu aiba nici o treaba cu asa ceva si sa stea la distanta. Dar mereu s-au gasit "cacati de caine" sa se duca si sa le sopteasca la ureche ca "ala a scris/zis aia, celalalt a scris/zis ailalta", etc, doar sa se puna bine. Pentru ca barfitorul, tzatza masculina, clevetitorul si pizmosul ("cacatul de caine") e si lingau pe deasupra. Si lash cand se ascunde dupa un nick name anonim pe un forum.

Deci opinia mea nu a fost niciodata de vanzare. Dar in lumea umbrelor nu poti distinge adevarul de minciuna.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

dervish
Posts: 16
Joined: 03 Nov 2021, 17:22
Location: Duisburg

Re: Monitor Audio Silver 50 vs Elac Debut B5.2

Post by dervish »

SOLO wrote:
07 Dec 2021, 18:49
Dervish, care-i menirea ta pe forumul asta?
Cred c-am reusit sa scot ursul din barlog si s-a inviorat si forumul. Cu taxele de rigoare, bineinteles, dar nu-i bai...Johnny Walker....keep on going :D
In alta ordine de idei, voi incerca sa imi aduc aportul prin postari de nota 10. Ca sa devin user de valoare. End of off-topic.

Post Reply