Da, da' io numa' acu' am aflat !!!!

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Da, da' io numa' acu' am aflat !!!!

Post by yinyangbt »

Azi ( de-abia) am aflat si eu ca firma britanica de boxe ieftine si bune Epos e gata .... Sau cam gata...de un an deja .Firma cu traditie de 40 de ani a fost preluata de un domn expert din Essen specializat in proiectarea de boxe ( daca inteleg bine a colaborat cu multe marci cunoscute Q Acoustics ,intre altele) ,fondator al firmei FinkTeam .
Pina una-alta , de un an nu am gasit vreun anunt concret despre viitorul Epos Loudspeakers .
Un anunt pe https://www.epos-loudspeakers.com/ ca ''o sa''....in toamna 2021.Suntem in Februarie 2022.
O alta victima a acestei perioade dificile , pe langa Jelco ?

PS Daca dai cautare Epos pe net nimeresti in cu totul alta ograda , la Sennheiser , gaming , etc

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Da, da' io numa' acu' am aflat !!!!

Post by yinyangbt »

Oricum, în caz că este cineva interesat, iată cine a preluat difuzoarele Epos.
Perspectivele ar putea fi bune.
Sunt curios să văd cum vor arăta filosofia de calitate și preț și abordarea de marketing a mărcii.
Produsele lor erau bune, chiar foarte bune, dar nu prea s-au descurcat cu marketingul. Oriunde m-am interesat, marca este cunoscută (teoretic) dar nu prea vândută. Un paradox pentru niște incinte cu un raport calitate-preț cel putin foarte bun.

https://soundcloud.com/johnhdarko/exper ... eries-more

https://www.youtube.com/watch?v=gJuPCDwh824

https://www.whathifi.com/features/most- ... ever-heard

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Da, da' io numa' acu' am aflat !!!!

Post by momolo »

Interesant, am citit. Se pare ca tipul ala obez si firma lui sunt specializati in boxe mediocre, ieftine, de container. De exemplu ce a proiectat el pentru Tannoy sunt exact boxele de rusine la faimosul brand, exact alea despre care ziceam ca s-au prostit aia de la Tannoy, unele fiind incredibil de proaste la bani prea multi, caz clasic in care unii isi vand sigla.
Genul de boxe "IQ", niste mediocritati, nici bune, nici prea proaste, pret mediu-mic, chestii de mass market.
Deci un fel de mercenar in domeniul boxelor.
Cat priveste EPOS, am avut, auzit, pipait si eu cateva pe vremuri. Nu erau proaste dar nici geniale, nici speciale si nici deosebite. Genul de marfa la care principala alinare a cumparatorului este pretul destul de decent in raport cu ceea ce primeste. Dar nu as face o pasiune pentru asa ceva.
Pe mine ma uimeste altceva, multitudinea de branduri "de care nu a auzit nimeni" care totusi exista pe piata si ma tot intreb, cine naiba le cumpara?!?! Se pare ca exista totusi clientela multa pentru mediocritati.
Si alta chestie, dupa cum se vede, banutzul gros s-a mutat (in domeniul audio-boxe) in zona auto. Am avut ocazia sa ascult niste sisteme audio de branduri faimoase in diverse masini mai scumpe, chestii laudate, faimoase. Nu mi-a placut nimic, ba unele mi s-au parut penale, preferam unele chestii audio din masini ieftine. Tipul o zice pe aia ca DSP-ul e bun (daca e folosit bine). Eu unul nu o mestec pe asta. Cand ai bagat DSP ai terminat si cu Muzica.
Dar mi-a placut ca s-a sucit cand vine vorba de single sau bi wire. Aici are o pozitie, parerea mea, de bun simt. Deci bi wire e mai ok dar costa mult ca asa cum zice omul, decat doua cabluri proaste mai bine unul dar bun. Insa cand exista banul gros, tot bi wire e cea mai buna solutie.
Ce mi-a mai placut si mi se pare interesant este afirmatia ca trebuie sa bagi materiale teribil de proaste ca sa iti iasa un difuzor prost si ca acum nu e nici o mare taina sa faci difuzoare bune. Aici pare un pic hazardata dar nu as exclude ca nu e adevarat. Posibil ca tehnologia si cunostintele acumulate sa permita ca difuzoarele bune sa nu mai fie o mare taina.
Si foarte interesant este ce spune de facerea boxelor in epoca moderna, ca acum e invers, ei fac intai cutia si dupa aia inventeaza difuzoarele pentru ea. Asta e cea mai tare chestie de aflat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Da, da' io numa' acu' am aflat !!!!

Post by yinyangbt »

Se pare ca chestia cu pretul rezonabil la produlesle firmei a trecut. Ma intreb daca raportul pret /calitate va ramane acelasi .Se va vedea(auzi)

https://www.whathifi.com/news/revitalis ... dern-twist

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Da, da' io numa' acu' am aflat !!!!

Post by momolo »

We're still awaiting concrete pricing information at the time of writing, but the Epos ES14N speakers are expected to cost in the region of €4500 – so around £3800/$4700/AU$6750. They should be available around September this year. We can't wait to test them.
putzin! E cat factura englezului la gaz pe un an. Si cat un cazan pe roti bemwe importat in RO din Nemtia. Asta pentru o laditza de placaj si doua difuzoare produse in China pe cativa euro.
PS - o parte din pret se duce pe spaga data astora sa le bage 5 stele rosii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.


Post Reply