Incinte Bookshelf ,soundstage

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Incinte Bookshelf ,soundstage

Post by yinyangbt »

Sunt curios ,din experienta voastra , care din incintele bookshelf au dat mai multa satisfactie din punct de vedere al imaginii sonore si iluziei de spatiu larg in camere obisnuite de bloc 18-20 mp.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Incinte Bookshelf ,soundstage

Post by _BGD_ »

Salut,

Un subiect bine venit si pentru mine personal, deoarece cochetez cu ideea de a testa si niste boxe de raft, pe care ulterior sa le duc la un sistem secundar.

Fiind fan Monitor Audio (actual posesor de RS8-uri), ma tot uit dupa bookshelf-uri MA (BX2, Bronze 2, liga asta...), si sunt curios si de o experienta cu B&W-uri (CM5, S2...)

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Incinte Bookshelf ,soundstage

Post by kaav »

Daca asculti muzica electronica, aspect in cadrul careia ''soundstage-ul'' devine un apendice complet irelevant, la ce foloseste si cui, perspectiva spatializarii ''corecte'' a sunetului? Discriminarea pe genuri? :lol:
Doar pentru instrumentelor acustice si vociilor conteaza ''soundstage-ul''? Daca ''DA'', am scris in toti anii astia pentru pereti si doar ei m-au auzit.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Incinte Bookshelf ,soundstage

Post by kaav »

yinyangbt, topicul tau nu este deloc rau intentionat, dar ignori complet mercantilismul si lipsa de inocenta a lumii in care traim. Orice raspuns direct si onest afecteaza intr-o maniera cinica fluxul preturilor. Nimeni nu vrea sa cumpere scump un produs pe care (daca iti pasa) il gasesti mai ieftin. Fara rautate dar traim intr-o lume cinica din care romantismul adus de pionieratul cautariilor aproape ca s-a evaporat. ''Dark age'' pe steroizii asta mancam pe paine, azi....

Bizy-Jo
Posts: 65
Joined: 01 Jul 2021, 12:01

Re: Incinte Bookshelf ,soundstage

Post by Bizy-Jo »

Kaav , inloc sa ai impresia ca esti vreun mare “influensar” al preturilor pe piata trancotara mai bine raspundeai la subiect. Reciteste interventia ta in acest topic si da-ti o nota!

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Incinte Bookshelf ,soundstage

Post by kaav »

Nu ma intereseaza sa las vreo impresie ca as fi ce nu sunt, adica “influensar”, dar citesc de prea multa vreme, multe si in mod logic simt starea de spirit generala (din punctul meu de vedere). Recunoste ca nici tu nu ai fost ''on topic'' (complet) de data asta. Daca te incalzeste cu ceva, iti dau dreptate si o ai intr-o buna masura, dar nu te mira, macar putin ca un topic care merita mai multe postari, de preferat entuziaste, nu le are?
Oare de ce?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Incinte Bookshelf ,soundstage

Post by momolo »

yinyangbt wrote:
22 Feb 2022, 10:59
Sunt curios ,din experienta voastra , care din incintele bookshelf au dat mai multa satisfactie din punct de vedere al imaginii sonore si iluziei de spatiu larg in camere obisnuite de bloc 18-20 mp.
intrebarea e prea generala si pusa gresit. La iluzia de spatiu larg si imagine sonora contribuie atat boxele dar si spatiul acustic, aranjarea boxelor in spatiul respectiv, mai ales amplificarea (care trebuie sa controleze cat mai bine boxele) si nu in ultimul rand cablurile si sursa de sunet. Deci boxele sunt doar un element dintr-o ecuatie. Poti sa faci sunet prost (fara imagine, plat, ingust, mic) dar si sunetul pe care l-ai mentionat cu aceleasi boxe functie de variabilele insirate anterior. In toata ecuatia asta mereu eu am avut impresia ca amplificarea e chiar mai importanta decat boxele. Insa fara indoiala, si restul sunt importante.
O simplificare a intrebarii tale ar fi - care boxe sunt atat de proaste ca nu poti spera nici la imagine si nici la iluzia de spatiu larg?! Pentru ca, pare ciudat ce spun, cred ca boxele astea atat de proaste sunt in minoritate. Greseala pe care o fac multi trancotari este sa creada ca daca au boxe bune au rezolvat problema. Nici vorba! Nu e de ajuns! Si in opinia mea gasirea unei amplificari potrivite (care sa controleze boxe X, oricare) este extrem de dificila. De fapt asta e si problema principala si cel mai greu de rezolvat. Pe langa acustica. Pe care ori o ai, ori nu o ai.
Deci daca vrei un raspuns cat de cat util, conteaza intrebarea. Si cum bine stim, intrebarea e mai importanta decat raspunsul.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply