Sensitivitate boxe

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Sensitivitate boxe

Post by _BGD_ »

[/quote]Am scris mai sus ca nimic nu se "asculta" cu prospectul tehnic. Din punct de vedere date tehnice exista niste indicii, dar nu sunt mai mult decat niste indicii asa cum alegi o strada dupa tablita cu numele si ai sanse 50/50 ca directia sa fie buna sau gresita. Afli doar daca mergi pe strada aia.
[/quote]

Pai da, am ascultat acel amp, clar am observat o diferenta in bine, si indiciul a fost slew rate-ul.

Trebuie sa ma ghidez si eu dupa ceva, in a face alegerea a ce sa testez.....

Observ, si inteleg, ca lumea, inclusv tu, se fereste sa recomande....nu un amp anume, macar o serie/generatie...
Tot se zice ca boxele astea au nevoie de amp coios, adevarat, care sa se joace cu ele, dar nu se zice si "vezi ca in categoria asta AR putea sa iti fie de folos modelul/seria X, Y, Z"


Da, RME-ul acela avea o droaie de setari si reglaje, am mai cautat ulterior si pe net, e scula misto. Dar de care nu am bani, si daca as strange banii, as schimba amplificarea prima data :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sensitivitate boxe

Post by momolo »

_BGD_ , nu-ti mai bate capul, nu esti facut pentru asta si ai 2 copii de crescut.
Ia mai bine aminte ce ti-a spus filozoful; ca e mai ieftin sa te impaci cu soarta si sa te bucuri de ceea ce ai.
Se spunea o data ca nivelul THD scade cu fiecare pahar de vin sau bere. Bagi o tuica batrana si creste slew rate pana la cer.
Plus ca vin si vremuri grele (sau sub alta exprimare, s-au cam dus vremurile bune).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Sensitivitate boxe

Post by _BGD_ »

nu ma las :)

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Sensitivitate boxe

Post by _BGD_ »

eh, si uite ca am mai facut putina lumina.
am in proba un PM8004. Alta viata!

Am facut comparatii head-to-head cu alte ampuri, si treaba e clara in favoarea Marantz-ului: claritate, scena marita (inclusiv WAF a sesizat :lol: ), viteza, percutie.

O incantare, parca am dat jos de pe boxe o perdea.

Performeaza foarte bine la volume mici, ceea ce si cautam.
Nu imi vine sa cred ca, fara corectie de ton implicata, toate muzicile de le-am probat suna bine, fara sa simt nevoia sa ma ating de bass/treble.


Revin si cu alte impresii.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sensitivitate boxe

Post by Kross »

Asta cu introducerea corecțiilor în sunet e cu dus și întors.

De exemplu eu la ale mele țin tonurile șuntate. Și nu le duc lipsa. De loudness nu mă ating.
Cred că este mai mult chestie de împerechere a boxelor cu amplificatorul și apoi...de gust. Am văzut pe câte unii stând cu corecțiile la maxim și cu loudness cuplat...si ziceau că fără, nu are bass, Ba chiar și cu ele la maximum plus loudness ziceau că nu e bass... și totul era o bubuiala și o țiuială fără sens. Bine, și muzica era în consecință, un mix prost de sunete și behăieli. Eu la niciun amplificator nu am dat vreodată corecțiile la maxim. Decât scurt și m-am lecuit (la tot ce mi-a trecut prin mâna). Doar loudnessul, ocazional, dar depindea de muzică și sursă. Dacă era YouTube uneori fără loudness nu stăteam sau de pe unele plăci. Dacă era cd player sau tuner net sau tuner fm normal, uitam de corecții și loudness, la fel și la unele discuri.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sensitivitate boxe

Post by kaav »

Kross wrote:
15 Nov 2022, 15:12
Asta cu introducerea corecțiilor în sunet e cu dus și întors.
Sunt situatii cand vrei sa compensezi anumite defecte, cum ar fi camera de auditie, asteptarile. In cazul meu, am nevoie de eq, mai ales seara. Atenuez pe partea de bas de la -10db la 0 db (55hz - 220hz, curba lina); pe partea de inalte, atenuez de la 0db la -5db (5kz - 20kz, curba lina). Are o prezenta mai ''eufonica'' sunetul. Imi convine flexibilitatea oferita de corectii atunci cand ai nevoie.

Post Reply