Amplificator conectat cu boxe A+B

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
gehost
Posts: 15
Joined: 01 Dec 2018, 13:48

Amplificator conectat cu boxe A+B

Post by gehost »

Salut,

Nu stiu daca si voi ati facut sau ati face in modul acesta (adica conectare a doua perechi de boxe la un amplificator), dar eu in clipa aceasta sunt multumit de sunet desi nu consider ca am scule deosebite.
La ce ascult este Amplificator Universum M-A 1000, Cd-Player Denon DCD 635 - Gold, Boxe Techinics SB-X5 6 ohm 50W si Technics SB-F333 8 ohm 30W.
M-am interesat de faptul ca amplificatorul ar functiona sub 4 ohmi cu boxele puse in paralel si l-ar solicita mai mult, dar in acelasi timp nici nu ascult la volum mare pentru ca ma intereseaza sa ascult muzica nu sa am zgomot (am camera mica 16mp, fiind garsoniera) si am constatat faptul ca nu se incalzeste decat foarte putin amplificatorul dupa ce ascult peste 2 ore de muzica.
Ce sunt curios sunt urmatoarele doua lucruri; daca voi ati pune in paralel boxe la modul acesta (A+B) sau nu si daca credeti ca ar pati ceva amplificatorul in timp (adica s-ar defecta)?

Multumesc de raspuns,
A fi OM nu te costa nimic, este o alegere.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator conectat cu boxe A+B

Post by momolo »

Ca aspect exterior acest Universum seamana cu FineArts by Grundig iar intern seamana cu Marantz din perioada Philips (deci pe acolo l-au comandat in regim OEM pentru ca Universum nu e un brand in sine). La cat valoreaza nu e problema daca se va arde. Se poate arde si de batranete. In felul asta il folosesti sub impedanta minima de 4 ohmi si nu e musai sa dai tare ca sa se friga si nici musai sa mearga incins. Oricum, la cum e facut nici nu rezista incins, se frige imediat, e din perioada ultima de maxima economie pana la faliment, sunet mai de c_ca.

Si e treaba ta daca iti place cacofonia cu boxe diferite. Evident, e o zona pur trancotara. Macar ca sunt ieftine si fac un zgomot placut (unora).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

gehost
Posts: 15
Joined: 01 Dec 2018, 13:48

Re: Amplificator conectat cu boxe A+B

Post by gehost »

Salut, si multumesc de raspuns.

Din cate inteleg se poate si mai bine, sau poate mult mai bine. Ma intreb daca gandesc gresit. Sincer nu prea dispun de finante dar macar am inteles un lucru si anume la camera pe care o am fiind mica nu am nevoie de numar mare de Watti si de boxe mari, deci (teoretic) un amplificator cu putere mica si o pereche de boxe mai putin voluminoase ar putea sa-mi ofere un sunet mai bun. Oare e posibil sa gasesc amplificator si boxe mai bune la pret "accesibil", sau asa ceva e vis?
A fi OM nu te costa nimic, este o alegere.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Amplificator conectat cu boxe A+B

Post by Shambala »

Periculos pt amplificator este doar daca dai [putin mai] tare.
Ideea este ca nici o boxa nu are 4, 6 sau 8 ohmi, asta este impedanta medie ("nominala").
Toate boxele prezinta si minime de impedanta - la anumite frecvente.
In functie de fiecare model de boxa in parte, aceste minime pot fi de 1/2 sau chiar mai putin din impedanta "nominala".
Asa ca atunci cand conectezi cele doua boxe in paralel (pe fiecare canal) nu ai 8ohmi II 6ohmi = 3,4 ohmi ci si mai multe minime de impedanta, posibil si sub 2 ohmi.
Din fericire la modele diferite de boxe minimile de impedanta nu sunt exact la aceleasi frecvente asa ca nu se vor insuma aritmetic. Doar sa fii foarte ghinionist sa nimeresti asa ceva, dar daca zici ca ai deja multe ore de functionare in aceste conditii, e clar ca nu s-a intamplat.

gehost
Posts: 15
Joined: 01 Dec 2018, 13:48

Re: Amplificator conectat cu boxe A+B

Post by gehost »

Multumesc Shambala de raspuns,

Inteleg ce ai scris cu privire la minimile de impedanta, din cate cred eu aceste minime sunt atinse atunci cand asculti la volum mare iar acest amplificator (Grundig V3 - eu asa ceva cred ca este) are urmatoarele specificatii (pe radiomuseum):
8 Ohm: 2 x 85 W (0,7% Klirrfaktor, f = 1 kHz)

4 Ohm: 2 x 120 W (0,7% Klirrfaktor, f = 1 kHz)

ceea ce cred ca este destul de puternic; si eu nu ascult mai mult de ora 10 (in cazuri foarte rare sa ajung pana acolo), in general ora 9 este suficient. Iar acest lucru ma face sa banuiesc ca ascult cu mult sub puterea pe care o are si "sunt in parametrii", si nu ajung sa-l pun in pericol in aceste conditii.
O singura data am conectat o pereche de boxe 2X90W pe 4 ohmi si am dat la jumatate volumul si cred s-a creat rezonanta in camera pentru ca totul mi se parea galagie, nimic nu mi se parea a fi muzica pentru ca nu mai exista soundstage, detaliu, sau lucruri de genul acesta, parca toate sunetele erau la gramada. Din cate stiu eu volumul dat la jumate nu inseamna chiar jumatate din putere (adica 2x60W) ba chiar mai putin.
Sunt curios la ce putere ascult si cu cati db (desi nu am aparatura sa verific acest lucru), pentru ca imi dau seama ca nu am nevoie de multi Watti ca sa ascult cu placere si de aceea ma gandesc sa-mi schimb sculele pe care le am, dar ma intreb daca merita.
A fi OM nu te costa nimic, este o alegere.

DonCarlos
Posts: 23
Joined: 14 Jun 2020, 14:11

Re: Amplificator conectat cu boxe A+B

Post by DonCarlos »

Ca nație..... pe lângă priceputul la diverse sporturi, politică, viruși, consumul de motorină 5l/100lm, mai avem un fix, unii cred că dacă butonul de volum stă la o anumită "oră" sau la xx din cursă...... au o anumită putere din puterea maximă livrată de amplificator, total greșit!De ce este greșit, pentru că amplificatorul are nevoie de un anumit semnal ca să ajungă la puterea, să zicem 200mV ca să ajungă la 100w, asta cu butonul de volum la maxim, dacă la intrare priește un semnal de 1V...... va ajunge la cei 100w într-o poziție mai joasă a butonului de volum, in plus semnalul audio nu este un sinus constant ca mărime, variază constant, având și vârfuri, în funcție de dinamica muzicii.
Puterea livrată de un amplificator o poți monitoriza doar dacă amplificatorul are vu-metre.

DonCarlos
Posts: 23
Joined: 14 Jun 2020, 14:11

Re: Amplificator conectat cu boxe A+B

Post by DonCarlos »

Nu mai pot edita.
Amplificatorul Universum Ma 1000 este defapt un Grundig Fine Arts V3 , vândut ca Universum prin rețelele Neckernann sau Quelle.

gehost
Posts: 15
Joined: 01 Dec 2018, 13:48

Re: Amplificator conectat cu boxe A+B

Post by gehost »

Salut DonCarlos,

Multumesc ca m-ai corectat. De aceea eu folosesc expresiile "cred", "banuiesc", pentru ca nu sunt convins (paradoxal fiind faptul ca de multe ori in expresii cand se foloseste cuvantul "cred" nu exprima certitudinea ca ceva este intrun anumit fel), nu ma consider "detinatorul tuturor adevarurilor" ca altii; asta consider ca o fac idiotii (care din pacate sunt multi, si intr-adevar zici ca e sport national ca "romanul le stie pe toate"), si de aceea te rog sa nu ma bagi in aceeasi oala cu restu'.
Sunt deschis sa primesc informatii noi si critici constructive considerand ca asa invat lucruri noi, mai ales cand nu stiu multe din domeniul electronica.
Ce as dori sa aflu sunt urmatoarele lucruri:
Din cate am inteles in momentul in care este construita o boxa pe langa impedanta nominala exista si valori minime de impedata pe anumite frecvente care sunt sub nivelul celei nominale, dar acestea sunt atinse cand "se asculta la un volum mare, aproape de maximum suportat de boxa". Corect?
Si, in momentul in care este construit un amplificator si acesta este construit sa suporte aceste impedante minime care apar la volume mari.
Intrebarea mea fiind: Daca ascult la un volum mic fata de puterea amplificatorului nu ma aflu intro "zona de siguranta" atata timp cat aceste impedante apar la volume mari? Sau aceste impedante apar si la volume mici?
A fi OM nu te costa nimic, este o alegere.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Amplificator conectat cu boxe A+B

Post by Shambala »

Valorile minime ale impedantei unei boxe sunt o "realizare" constructiva, si sunt absolut independente de puterea care se injecteaza in ea.
Pur si simplu la anumite frecvente apar minime de impedanta - datorita combinatiei de difuzoare + filtre + cutii (care se comporta ca niste filtre mecanice). Fireste ca fiecare proiectant/producator incearca sa reduca aceste minime de impedanta, dar uneori ele raman totusi destul de acute. Nu poti sti exact pana nu faci o masuratoare cu un soft dedicat.

Ceea ce probabil doriti dvs sa spuneti este ca influenta acelor minime de impedanta asupra curentului tras din amplificator este strict dependenta de puterea aplicata boxei. - Perfect corect.
De asta am si scris in prima postare ca nu ar trebui sa dati prea volumul, pt ca atunci curentul cerut amlificatorului poate creste f mult la frecventele unde [eventual] sunt minimile de imedanta.

gehost
Posts: 15
Joined: 01 Dec 2018, 13:48

Re: Amplificator conectat cu boxe A+B

Post by gehost »

Salut,

Multumesc tuturor pentru raspuns, apreciez mult, a fost educativ. Cel mai amuzant mi s-a parut raspunsul lui momolo "Macar sunt ieftine si fac un zgomot placut (unora)" - partea cu "zgomot placut" e cea mai tare (acum nu stiu daca s-a referit la boxe, la amplificator sau la toate).
Nu contest acest lucru atata timp cat nu am puncte de reper cu privire la cum ar fi bine sa se auda si ce inseamna un sunet de calitate, din cate am mai urmarit si eu din comentariile dumnealui imi dau seama ca a ascultat multe scule audio si stie ce inseamna calitate audio, acum inevitabil vine intrebarea daca exista ceva si la bani putini (foarte putini pot spune) 250 lei - macar amplificator, ca din cate am observat adevaratele scule de muzica costa foarte mult.
Si daca nu exista si ieftin si bun in cazul asta macar raman la trancotele pe care le am si ma bucur de ele, consider ca mai bine am ceva decat nimic (si cred ca este de acord cu mine din punctul acesta de vedere).

Inca o data, va multumesc tuturor.
A fi OM nu te costa nimic, este o alegere.

zoly
Posts: 36
Joined: 14 Oct 2009, 20:13

Re: Amplificator conectat cu boxe A+B

Post by zoly »

Vad ca momolo nu a mai raspuns la intrebarea omului...probabil inca cauta un sistem in bugetul mentionat...eram foarte curios daca exista asa ceva.... :shock:

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Amplificator conectat cu boxe A+B

Post by Kross »

1/Re = 1/Ra + 1/Rb. Așa se aplică și se calculează impedanța. Ieșirile sunt în paralel. Uneori au A și B , alteori Main & Remote. Rar să aibă amplificator pe A și Amplificator pe B. Doar la Bi-amp.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator conectat cu boxe A+B

Post by momolo »

Nu m-am mai bagat deoarece nu e de mine zona asta cu 250 lei. Cel care a initiat acest topic este analfabet tehnic la modul grav si orice discutie in tema mi se pare ca se duce in penibil. Altii si-au pus mintea, insa degeaba. Omul e dragut si bine intentionat, dar nu stie ca nu stie. Se poate discuta eficient numai cu oameni care stiu ca nu stiu. Ce am citit aici e o lectie despre cat de importanta e totusi teoria tehnica in electronica. Faimoasa treaba cu "volumul la ora X" ma face de fiecare data sa ma gandesc ca nu pot fi salvati chiar toti. Iar raspunsul la intrebarea faimoasa cu, "Am 2 lei si vreau ceva bun de banii astia" nu se poate comunica in scris si in general nu se poate comunica. Exista un paradox, cei care au cheltuit enorm (bani, timp, sacrificii) sa gaseasca acel Sfant Graal, adica acel ceva "de doi lei dar bun" , cand l-au gasit ....nu au mai avut nevoie de el. Pentru ca deja erau in alta categorie, mult deasupra, adica fara legatura cu zona asta primitiva. Iar cei care sunt in zona asta nici nu ar putea intelege acel "Sfant Graal" chiar daca l-ar primi cadou in brate. Ar fi risipa si chiar frustrant pentru un binefacator care si-ar lua pedeapsa tipica pentru o fapta buna. Aici e marele paradox care impiedica sarirea artificiala a etapelor. Astfel ca etapele totusi trebuie parcurse asa cum faci instructie militara incepand de jos, taras prin noroi si spalat weceuri. Fiecare trebuie sa invete practic pe pielea lui. Chiar mi se pare foarte trist un caz care se intampla rar, dar exista, adica un om sa treaca direct in zona high-end avand experienta zero (se intampla la unii cu bani multi). Ori nu va intelege nimic, ori va intra in depresie, ori o ia razna. De obicei o ia razna si aici e publicul cumparator de traznai aberante. Nimeni in stadiul primitiv nu intelege ca "investitia" trebuie facuta nu in aparatura ci in noi insine. Din pacate multi considera o astfel de investitie bani aruncati. De exemplu initiatorului acestui topic i-as sugera ca acei 250 lei sa-i dea pe un bilet la un concert de clasica decat pe un aparat "bun si ieftin". Dar nu mai continui ca nu are rost, stiu ca nu are cine intelege.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

gehost
Posts: 15
Joined: 01 Dec 2018, 13:48

Re: Amplificator conectat cu boxe A+B

Post by gehost »

Salut momolo,

Cred ca m-ai inteles gresit cand ai scris ca nu pot fi "salvat", sunt de acord cu tine cu privire la faptul ca sunt "analfabet tehnic", si sunt intro "zona primitiva" (caut ceva "de doi lei dar bun") si nu stiu teorie tehnica si electronica.
Dar se pare ca nu mi-ai citit raspunsurile pe care le-am dat din moment ce ma jignesti gratuit scriind "Altii si-au pus mintea, insa degeaba." si "nu stie ca nu stie" (cu alte cuvinte ma faci prost). Cunosc prea bine ce a zis Pruteanu la televizor (acum ca o fi vorba lui sau a citat pe altcineva, nu imi mai aduc aminte): "Cine stie si stie ca stie, acela este intelept; asculta de el. Cine stie si nu stie ca stie, acela e adormit; trezeste-l. Cine nu stie si stie ca nu stie, acela este neinvatat; invata-l. Si cine nu stie si nu stie ca nu stie, acela e prost; lasa-l".
Intreb si eu: Din ceea ce s-a scris am contrazis pe cineva? Sau am zis ca stiu ceva cand nu era asa?
Cu privire la "volumul la ora X" am inteles si am recunoscut ca am gresit prin faptul ca "ora" nu este un punct de referinta deoarece in functie de semanalul care intra in amplificator, acesta (adica amplificatorul) poate ajunge la puterea maxima mult sub "volumul la maxim", mai ales ca semnalul de intrare nefiind un sinus constant inteleg ca in momentul in care este redata o melodie, in anumite momente in functie de melodie pot fi pasaje in care valorile de iesire ale amplificatorului sa fie mai mari. Cu alte cuvinte Wattii de la boxe pot fi cand 3 cand 10, 15 in functie de "pasaj".
Acum, legat de "Sfantul Graal", nu te supara ca te intreb, dar ce te face pe tine sa consideri ca si daca l-as primi cadou nu as sti sa-l apreciez?
Banuiesc ca te referi la faptul multi apreciaza sunetul plat, 2D sa zicem. Nu un sunet in care zici ca persoana care canta se afla in fata ta si instrumentele le poti localiza in spatiu.
Ai scris despre sarirea etapelor, ca nu se poate sa intelegi ceva pana nu incepi de jos si ca "investitia" trebuie facuta in noi. Daca ne referim strict la sunet (ca nu stii un sunet mai bun daca nu il sti pe cel prost) sunt de acord cu tine, in rest fara suparare, nu inteleg un lucru. Ce legatura are a asculta muzica, cu a intelege si a sti tehnica si electronica? Nu sunt lucruri diferite?
Ca exemplu; nu trebuie sa fi pictor sau sculptor ca sa fi critic de arta. Nu inseamna ca toti criticii sunt si artisti, cred ca marea majoritate nu sunt, dar asta nu ii impiedica sa se bucure de arta si sa o inteleaga.
Daca cineva are pasiune pentru sunet, electronica si tehnica, foarte bine, bravo lui nu am nimic cu el. Dar eu sunt o fire mai practica mie imi place sunetul, muzica mai exact. Asta este ce ma intereseaza, sa ascult muzica clasica, blues, jazz, disco 80-90, new age, opera, balade rock si alte 15 mii de feluri de muzica, indiferent ca muzica e din America latina, SUA, Europa, Asia, etc.
Acum daca nu sunt si electronist si nu sunt mai tehnic inseamna ca nu am voie sa ma bucur de ceva mai bun sau de o scula mai buna? Pe bune?
Dar daca vrei sa spui ca sunt prea sarac sau ca acel "sfant Graal" nu exista sau mai stiu eu ce, macar zi-o direct, nu este nevoie sa ma jignesti, stiu si de vorba buna.

Numai bine,
gehost
A fi OM nu te costa nimic, este o alegere.

DonCarlos
Posts: 23
Joined: 14 Jun 2020, 14:11

Re: Amplificator conectat cu boxe A+B

Post by DonCarlos »

Off topic.
Văd des scris pe aici, mă refer la forum, fi in loc de fii.



https://www.conjugare.ro/romana.php?conjugare=fi

Post Reply