Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by cosmin »

Ce parere aveti ?

Este complet balansata, are piese de foarte buna calitate, in general lucratura pare exceptionala. In plus, preturile sunt foarte bune.

P.S. Nu neg ca intentionez sa o achizitionez.... daca dupa auditie o sa intruneasca preferintele mele. Apropos, stie cineva unde pot asculta in Bucuresti aceasta combinatie ?
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by momolo »

Pe ce boxe vrei sa le pui ?

Ma tem ca in Buc (si in restul RO) nu ai unde sa le asculti si nici daca importatorul sau vreunul din vanzatorii on-line mai civilizati (e unul in Pipera) ar avea conditiile necesare sa faca probe, ai putea sa intelegi ceva dintr-o demonstratie de-a lor.

Inteleg ca scopurile tale sunt audiofile, ca de aia le alegi pe astea. In cazul asta, importante sunt conditiile de ascultare. De la boxe, aranjament acustic si pana la cabluri. Chestiile astea pot face sa sclipeasca niste scule audio bune sau sa le bage in rahat. S-a vazut si la HiHi Arena cum scule de zeci de mii de euro sunau ca niste banale HiFi-uri plictisitoare ca te si intrebai ce naiba costa atat!?

Conteaza mult pe ce boxe le pui. Mai ales la Yamaha!

Despre player iti pot spune ca in opinia mea, sunetul e cam japonez, cam subtirel insa curat si detaliat. Nu cred ca merge amplificat cu orice.
Cat priveste ampliful, nu e rau deloc insa tot in opinia mea, e foarte nazuros la boxe. Trebuiesc unele foarte speciale. Nu-mi pare ca are forta sau ceea ce este necesar sa conduca orice difuri. Defapt eu cred ca ei proiecteaza si pentru difurile lor care cam zbiara metalic.
Dar nu pot spune ca mi-am format o opinie avizata, doar o anume impresie. Pot spune doar ca eu nu as avea curaj sa le cumpar.... primul! As astepta sa le ia altul si sa le testez la mine cu maxima atentie si in diverse combinatii. Aici e cheia, la combinatii. Mie imi par scule dificile.

In bugetul asta mai ai alternative.

Oricum, nu-ti recomand sa te iei dupa review-uri, forumuri si nici dupa mine. Cel mai bine e sa incerci sa le asculti. Probabil ca mai repede ai reusi in Ungaria decat in RO. Insa la banutii astia poti sa pleci in Ungaria dupa Yamaha si sa vi cu altceva! :D

Dupa cum observ, pretul bun la aceste Yamaha este datorat si faptului ca nu sunt bagate prin lantul de dealeri audiofili insa treaba e cu doua taisuri, pe chestia asta nici nu pot fi testate si apreciate corect sau "imbucate" cu boxe bune si potrivite!....Caci sa fim intelesi, tot opinia mea, boxele de la Yamaha mi se par oribile!(ca sunet).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by cosmin »

Le pun pe Focal Chorus 836V. Momentan am un amplif. stereo de la Yamaha - Ax-497 si le conduce foarte bine. Asta e un motiv pentru care inclin sa cred ca se vor potrivi si cu A-S2000.
De asemenea, imi place cum se aude Marantz pe Focal.
Insa o combinatie full balansata de la Marantz care sa concureze pe aceasta din topic este mult mai scumpa: PM 11-S1 + SA-11S2.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by momolo »

Din ce stiu eu de la Focal, nu-mi pare proasta combinatia cu Yamaha.

Insa mai sunt si alte solutii inafara de Marantz si Yamaha.

De exemplu, la niste amplifuri pe lampi nu te-ai gandit ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by cosmin »

momolo wrote:Din ce stiu eu de la Focal, nu-mi pare proasta combinatia cu Yamaha.

Insa mai sunt si alte solutii inafara de Marantz si Yamaha.

De exemplu, la niste amplifuri pe lampi nu te-ai gandit ?
Ce-mi recomanzi ?

Sa nu razi, dar, vis-a-vis de amplif-urile pe lampi am o nedumerire.... De ce nu sunt dotate cu corectii de ton (basi si inalte) ? Eu obisnuiesc sa ascult cu basi ceva mai puternici si cu inalte ceva mai accentuate.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by momolo »

cand o sa asculti sunet de calitate o sa-ti dai seama singur de ce corectiile de ton nu se folosesc.

Exista lampase si cu corectii de tot si fara dubiu, nu orice lampas e bun. Defapt nu solutia tehnica da calitatea ci implementarea ei. Din pacate, implementarile bune costa mult. Exista amplificari exceptionale si pe lampi dar si pe tranzistoare.

Gusturile si intelegerea sunetului de calitate nu vin de la sine. Se formeaza in timp. Cu totii am plecat de la bubuiala (si tzitziiala).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by c6t9 »

stai linistit, o solutie simetrica cap-coada la nivelul asta nu e garantia succesului, daca asta e un criteriu atat de important.

cu focal poti incerca si un marantz mai ieftin ;) sau un audio analogue.

ps. pe mine dou-ul 2000 nu m-a convins, dar asta nu inseamna mare lucru.
ps.2 la unguri e mult mai ieftin daca esti decis.

momolo, despre "un" advance acoustic ce parere ai?

au mai aparut 2 mesaje :)

cand o sa ai reproducerea fidela a unui cd (pe cat posibil desigur), o sa doresti corectii de bass in jos la inregistrarile noi (si bubuite) si nici o corectie la restul.
de asemenea corectii "in sus" nu prea fac bine la nimic.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by cosmin »

momolo wrote:cand o sa asculti sunet de calitate o sa-ti dai seama singur de ce corectiile de ton nu se folosesc.

Exista lampase si cu corectii de tot si fara dubiu, nu orice lampas e bun. Defapt nu solutia tehnica da calitatea ci implementarea ei. Din pacate, implementarile bune costa mult. Exista amplificari exceptionale si pe lampi dar si pe tranzistoare.

Gusturile si intelegerea sunetului de calitate nu vin de la sine. Se formeaza in timp. Cu totii am plecat de la bubuiala (si tzitziiala).
:lol:

Sa nu ma intelegi gresit ! Nu ascult cu basi si inalte la maxim... Numai ca la anumite CD-uri sau piese este nevoie de corectii de ton, cel putin asa mi se intampla mie.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by momolo »

c6t9
momolo, despre "un" advance acoustic ce parere ai?
chinezarii care zbiara dezagreabil. Merg acceptabil pe boxe slabe. Insa pe difuri bune sunt insuportabile. Opinia mea subiectiva si personala.

Nu vad rostul corectiilor. Daca ajungi sa simti nevoia inseamna ca ai sunetul varza.

Dar unii dintre cei mai buni le mai pun pe amplificarile lor, Accuphase. Asta in mod traditional si obligatoriu cu buton de by-pass.

Eu unul (dar si majoritatea audiofililor pe care-i cunosc) prefer sa ascult inregistrarea asa cum e ea de proasta, fara corectii si chestii deastea. Iar daca ai un sistem bun, chiar ca nu simti nevoia sau mai bine zis, iti dai seama de distorsiunile pe care le introduce un circuit de corectie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by momolo »

cosmin
Numai ca la anumite CD-uri sau piese este nevoie de corectii de ton, cel putin asa mi se intampla mie
cand simti nevoia de treaba asta inseamna ca nu ai o amplificare de calitate. Asta mi se intampla si mie pe vremuri cand eram trancotar cu EQ si alte parascovenii.

De exemplu, daca azi iei niste boxe bune si le pui pe un receiver, in mod cert simti nevoia sa bagi corectii. E o chestie normala.

Insa la un amplif bun (pe boxe bune) nu simti nevoia.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by cosmin »

Ideea e ca Accuphase este prea mult fata de bugetul meu de acum saracit de criza economica... :P
Chiar si solutiile de la Marantz sunt prea scumpe... Ar fi doar o singura exceptie de la Marantz: combinatia PM-15S1 cu SA-15S1. Este aceeasi clasa de pret cu cea din topic. Ce ziceti ?
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by c6t9 »

momolo wrote:c6t9
momolo, despre "un" advance acoustic ce parere ai?
chinezarii care zbiara dezagreabil. Merg acceptabil pe boxe slabe. Insa pe difuri bune sunt insuportabile. Opinia mea subiectiva si personala.

Nu vad rostul corectiilor. Daca ajungi sa simti nevoia inseamna ca ai sunetul varza.

Dar unii dintre cei mai buni le mai pun pe amplificarile lor, Accuphase. Asta in mod traditional si obligatoriu cu buton de by-pass.

Eu unul (dar si majoritatea audiofililor pe care-i cunosc) prefer sa ascult inregistrarea asa cum e ea de proasta, fara corectii si chestii deastea. Iar daca ai un sistem bun, chiar ca nu simti nevoia sau mai bine zis, iti dai seama de distorsiunile pe care le introduce un circuit de corectie.
jur ca n-am baut :roll: , audio analogue trebuia sa scriu
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by kaav »

Corectiile de ton nu seamana pe undeva cu zoom-ul digital aplicat unei fotografii (pe motiv ca vrei sa ''prinzi'' detaliu)?.Daca este asa atunci mare branza nu este si ''miroase'' a distorsiune corectia;trebuie sa te multumesti cu calitatea propiuzisa a inregistrarii care o ai.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by cosmin »

kaav wrote:trebuie sa te multumesti cu calitatea propiuzisa a inregistrarii care o ai.
Asa este. Degeaba investim in scule, daca nu avem si inregistrari pe masura. Si cu cat sculele sunt mai performante, cu atat vor pune si mai mult in evidenta calitatea proasta a inregistrarilor.
In ultimul timp am insistat foarte tare pe CD-uri foarte bine inregistrate, cu predilectie XRCD-uri. Insa acum am dat in extrema cealalta: inregistrarile mele sunt acum mult peste ampliful meu stereo AX-497 :lol: ; de aceea vreau sa trec la o treapta superioara.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by c6t9 »

kaav wrote:Corectiile de ton nu seamana pe undeva cu zoom-ul digital aplicat unei fotografii (pe motiv ca vrei sa ''prinzi'' detaliu)?.Daca este asa atunci mare branza nu este si ''miroase'' a distorsiune corectia;trebuie sa te multumesti cu calitatea propiuzisa a inregistrarii care o ai.
nu, seamana mai mult cu o retusare grosolana in photoshop (ca exista si unele subtile :D)
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

Post Reply