AMR CD-77

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

AMR CD-77

Post by SOLO »

Un prieten tocami si-a cumparat playerul asta . Eu sincer sa fiu nu am mai auzit de firma asta pana azi .
A mai ascultat cineva ceva de la ei ?

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AMR CD-77

Post by momolo »

Eu sincer sa fiu nu am mai auzit de firma asta pana azi .

Abbingdon Music Research

SOLO, amandoi am fost invitati la bauta de catre seful firmei de la Londra, Vince (e asiatic, japonez, un tip pe la vreo 30 si ceva de ani slabut, sigur ti-l aduci aminte) cu care ne-am intalnit la TAV2008 ! Il cunosc din 2007 si ne-am ciocnit la TAV cand umblam besmetici pe holurile alea.

Ulterior mi-a trimis un mail in care imi spunea ca-i pare rau ca noi doi am plecat fara sa mai trecem pe la el spre seara ca sa ne faca cinste! In 2007 l-am ajutat cu niste poze la premiera prezentarii cd-ului.

Il cunosc de doi ani. I-am vazut si auzit (oarecum) marfa. Playerul este opera de arta. Din pacate nu l-am auzit pe ceva sa-mi fac o impresie corecta, erau niste boxe chinezesti, high-end.....insa totusi chinezesti. Se simtea ca jucaria (defapt ditamai baragladina) e piesa de artilerie grea! Insa e foarte scump, aproximativ 6000 euro!

http://www.dagogo.com/AbbingdonMusicResearchAM-77.html

http://www.fastaudio.com/DE/amr300.html

Am incercat sa-i pun o vorba buna pe la dealerii nostrii din RO si chiar a purtat diverse discutii pe mail insa nu s-a lipit nimic. Problema e ca preturile sunt mari si brandul necunoscut. De aceea s-au ferit toti.

In 2007 Vince habar nu avea ca exista Romania pe harta! De atunci stie si a dorit mult sa gaseasca un dealer in RO. Dar nu a fost posibil.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: AMR CD-77

Post by SOLO »

Am citit jumatate di primul rand si deja zambeam de mistoul tau , dupa care mi-am dat seama ca e pe bune . Mi-l amintesc , cum sa nu .. tipul cu berea dupa expozitie . Uite cu nu mai tineam minte ca e cu AMR .
Cat despre calitatile playerului nu stiu ce sa spun , nu am avut inca ocazia sa-l ascult . Intr-adevar ..bomba! . Nu-ti mai zic , primesti valiza aia acasa te sperii si sa o deschizi :lol:
E scump cu draci , pentru noi oamenii de rand , dar amicul asta al meu are deja un Linn Cd 12 :| ( asa-s unii mai norocosi pe lumea asta ) iar ikemi mi l-a dat mie acasa sa-l ascult cat vreau . El zice ca suna aproape de bine ca si CD 12 .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AMR CD-77

Post by momolo »

AMR 77 are inclusiv "tartorele" cel mare de la clubul audiofil din Atena!!!!

Uite aici ce si-a tras omul:

http://www.aca.gr/forum/viewtopic.php?t=2286

Eu ma gandesc, daca unul din astia (audiofilii greci, circula o data si un film pe net) si-a luat AMR, o fi ceva la mijloc !

Cand am vazut si auzit in 2007 mi-am dat seama ca e ceva special la mijloc. Pacat ca aici in RO nu m-a bagat nimeni in seama....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: AMR CD-77

Post by felixx »

In spatele AMR sunt ani multi de experienta DIY.
Rezultatul final este AMR si nu numai.
Vrajitorul sunetului din spatele afacerii este Thorsten Loesch un om deosebit si un nume cunoscut in cele mai inalte cercuri audiofile.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AMR CD-77

Post by momolo »

Si sa le vezi macar cum arata live, nu in poze !!!!! :shock:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply