Backup pe HDD la CD-urile audio

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by kaav »

Cosmin,nu lua nimic pe cat este posibil prea personal.
Situatiile difera,cromatica este vasta.Si eu fac copii pe hdd,nu tusesc de la atata lucru :D
Dar,adevarul este, care este........
Vrei copie ''perfecta'',redata ''gigea'',de care vrei sa te folosesti, atunci evita sculele audiofile,rezolutive,e.t.c.....(daca nu esti super pretentios,tot ce am zis ''cade'')
Ai dreptate sa faci ce faci,dar ai ascultat comparativ un disc original si copia lui ''identica'' pe scule de ''doamne ajuta''?.Daca remarci diferentele, nu vei mai dori scule audiofile fara sa ai rezerve,tu avand,parol - totul garantat identic pe hdd....

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by nicumur »

cosmin wrote:
nicumur wrote:@cosmin:
Pe un CDDA (Compact Disc Digital Audio) datele NU sunt sub forma de biti 1 si 0!
Datele se regasesc sub forma de pit si land.
Foarte corect ce spui. Dar, in DAC ajung tot secvente binare de 0 si 1. Ori eu nu mai am habar ce inseamna DIGITAL. :twisted: .
Perfect adevarat, dar conteaza cum ajung bitii aia in DAC :mrgreen:
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by cosmin »

Am gasit un tutorial interesant pentru ripping :
http://users.fulladsl.be/spb2267/index.htm

Si un site pe masura
http://www.hydrogenaudio.org/forums/
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by c6t9 »

cum zicea momolo intr-un alt topic, esti tanar, ai timp :mrgreen:
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by cosmin »

c6t9 wrote:cum zicea momolo intr-un alt topic, esti tanar, ai timp :mrgreen:
Nu te contrazic. :lol:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by cosmin »

Am efectuat un test de backup CD Audio.

Invit pe oricine sa asculte comparativ CD-ul original cu cel backup-at, pe orice setup doreste.

Backup CD: Laura Pausini - the Best of (e ritorno da te). Warner Music Group - http://www.warnermusic.it

Software utilizat:

EAC v.0.99 pb4
ImgBurn v.2.4.2.0

Pas 1. EAC Ripping. S-a utilizat metoda accurate, cu viteza redusa de citire.
Fisierele .log si Cue generate sunt cele din arhiva atasata.

Pas 2. S-a ars la viteza de 4x, plecand de la fisierul cue sheet.

Pas 3. S-a efectuat o comparatie intre cele doua CD-uri cu piesa nr. 2. CD-urile au fost schimbate intre ele imediat, fara pauza semnificativa.

Rezultatul comparatiei: NU EXISTA NICI O DIFERENTA SESIZABILA AUDITIV DE URECHE INTRE CELE DOUA DISCURI.
Daca exista vreo diferenta care se poate pune in evidenta de vreo masuratoare (soft etc.) NU MA INTERESEAZA, atat timp cat nu este sesizabila de catre urechea umana !!!
Attachments
Laura Pausini - The Best Of - E Ritorno Da Te.rar
(2.52 KiB) Downloaded 140 times
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by puf »

Uiti un amanunt esential , pe sistemul tau nu este nici o diferenta sesizabila.
Nu vreau sa par rautacios dar am mai spus acelasi lucru si in cazul cablurilor cand nu se observa diferente.
Daca nu se sesizeaza diferente insemna ca sistemul nu este suficient de bun pentru a evidentia aceste diferente ...solutia :alt sistem, mai bun :roll:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by momolo »

cosmin, ma alatur lui puf si-ti raspund acelasi lucru.

In general e bine sa nu generalizam din anumite experiente personale (discutabile) si asa foarte subiective in sine, ca idee.

Ti-am mai spus (voalat) ca nu poti descoperi audiofilia pe un receiver, chiar si Marantz cap de serie cuplat pe "pure direct". :wink:

Daca doresti sa auzi chiar tu acele diferente (care exista, sunt mari si incontestabile), ma poti contacta si poate facem o auditie impreuna.

PS - nici un soft pe lumea asta nu va pune in evidenta diferentele (in cazul oricarui CD-R copie tras decent) ci....culmea! :D , numai urechea umana!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by cosmin »

momolo wrote: Ti-am mai spus (voalat) ca nu poti descoperi audiofilia pe un receiver, chiar si Marantz cap de serie cuplat pe "pure direct". :wink:
Am folosit un amplificator stereo pentru comparatie. Stiu ca voi il considerati execrabil (Yamaha AX-497).
momolo wrote: Daca doresti sa auzi chiar tu acele diferente (care exista, sunt mari si incontestabile), ma poti contacta si poate facem o auditie impreuna.
Evident ca nu pot rata o asa ocazie. Poate ma lamuresc si eu odata cum stau lucrurile cu audiofilia :twisted: :lol: :oops:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

AWDRobert
Posts: 71
Joined: 06 Dec 2008, 14:34

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by AWDRobert »

Cosmin,
Te rog sa ma tii la curent cu detaliile si concluziile, Poate duci Yamaha cu tine - daca ti se ingaduie :roll:

Toma
Robert
"doar trancotar"

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by cosmin »

AWDRobert wrote:Cosmin,
Te rog sa ma tii la curent cu detaliile si concluziile, Poate duci Yamaha cu tine - daca ti se ingaduie :roll:

Toma
Am sa completez aici in thread. Sau am sa-l las pe momolo sa o faca, deoarece se pricepe mai bine ca mine :P

P.S. Pe Yamaha AX-497, adica amplif-ul cu care am facut testul comparativ, subliniez inca o data ca nu exista vreo diferenta sezisabila. Probabil pe un amplif/setup dintr-o clasa superioara sa fie vreo diferenta, dar trebuie sa aud cu propriile urechi.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

AWDRobert
Posts: 71
Joined: 06 Dec 2008, 14:34

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by AWDRobert »

cosmin wrote: P.S. Pe Yamaha AX-497, adica amplif-ul cu care am facut testul comparativ, subliniez inca o data ca nu exista vreo diferenta sezisabila. Probabil pe un amplif/setup dintr-o clasa superioara sa fie vreo diferenta, dar trebuie sa aud cu propriile urechi.
Eu ma gandeam ca dupa ce ati facut auditiile referitoare la matritat/ copiat sa ai ocazia sa pui amplificatorul tau in sistemul lui momolo - intre sursa si incinte.

Teoretic dupa citeva minute de ascultare poti sa iti dai seama daca ampliful tau are ceva de zis in noul setup. Daca da - continua si repeta testul matritat/copiat.
Vei invata astfel despre ce poate ampliful tau si poate il vei identifica ca vinovat "flagrant" pentru "lipsa de diferenta" - mai ales cu ajutorul lui momolo care poate sa-ti atraga atentia asupra diferentelor - desi cred ca ele vor fi evidente.

PS - Oricum - sa duci Yamaha acasa, sterge-l de praf si trateaza-l cu respectul de care a avut parte si pana acum.
Robert
"doar trancotar"

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by cosmin »

Multumesc pentru sfaturi :lol:
Dar apropos de praf: n-ai sa gasesti praf pe nici o componenta din lantul audio-video de la mine, sunt aproape maniac pe chestia asta - nu suport sa le vad cu praf pe ele. Le curat aproape in fiecare zi :wink: In general sunt atent cu tot ceea ce cumpar: e usor sa iti bati joc de ele lasandu-le prafuite sau punand cd-uri, dvd-uri etc alandala. Dar consider ca asta reflecta si o anumita educatie, mentalitate, rafinament si nu in ultimul rand respect fata de propria persoana si fata de banii investiti.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by momolo »

AWDRobert eu nu-mi permit sa atrag atentia nimanui la ce ar trebui sa auda! Fiecare aude singur ce vrea, cel mult intreb impresiile omului sau cum i se pare?

cosmin, nu numai un amplificator poate fi vinovat de lipsa de calitate a intregului sistem. De vina poate fi cablarea, aranjamentul, sursa, modul de pozitionare al boxelor, poate si discul nepotrivit pentru a face comparatii. Stiu cateva sisteme audio destul de scumpe care nu suna deloc grozav. Nu toata lumea poate scoate sistem audio bun dintr-o gramada de scule audio si cabluri.

Ma asteptam sa ma contactezi pentru detalii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by cosmin »

ai PM
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Post Reply