Matching amplificator-boxe

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Matching amplificator-boxe

Post by nicumur »

Cat de important este el?
Ce experiente (fericite sau nefericite) ati avut cu matchingul acestor componente?

De-abia ma linistisem cu matchingul dupa ce gasisem boxele ideale (Magnat Monitor 220 :wink: ) amplitunerului meu surround Harman/Kardon (dupa ce am probat mai bine de 8 perechi de boxe pe el, unele chiar mai "rasarite" :lol:) , cand, neavand ce face, am achizitionat inca o "trancota" de Pioneer 602S :roll:
Ma asteptam ca "minunile" de MM220 sa sune dumnezeieste pe amplificator, dar, in aceeasi configuratie (cd-player-cabluri-boxe MM220) rezultatul este unul de toata jena :roll:
Acelasi amplificator Pioneer l-am ascultat pe niste boxe Akai vechi de mai bine de 30 de ani :P - rezultatul? - matchmake in Heaven, se auzea sublim (si, ca sa nu comenteze carcotasii, sublim se refera la "sublimul trancotar", nu la sublimul HIGH-END-HI-FI) :lol: :lol: :lol:

Asadar, buba este mare in zona trancotelor, dar, ce ne facem daca asemenea "potriviri" opereaza si in zonele "mai inalte" de pret? :P

Adica, cum pot eu spune ca o boxa suna infect sau sublim, cand, aceeasi boxa, in acelasi setup, schimband doar amplificatorul poate suna asa de diferit? :roll: :?
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Matching amplificator-boxe

Post by momolo »

E greu de cuantificat si facut reguli. Chiar mai greu este de povestit sunetul in cuvinte.

Dar un lucru te pot asigura, matchingul opereaza si mai rau in "zonele inalte"!

In opinia mea, faptul ca o incinta acustica merge la fel sau (apreciat ca fiind) bine pe orice amplificare nu e de bine, e de rau pentru acea incinta acustica.

Stiu ca in conceptiile vechi si conservatoare se considera invers. Adica incintele acustice care se aud bine pe orice, sunt bune. Aici nu pot spune ca e un adevar din punctul meu de vedere dar nici ca e complet fals. Depinde mult ce asteptari avem de la sunet ? Iar aici nu impart asteptarile in cele ale trancotarilor si cele ale audiofililor! Pur si simplu exista genuri muzicale extrem de variate si orice incinta acustica dar si orice amplificare reprezinta o suma de compromisuri. De aceea una e sunetul natural direct si alta e cel reprodus artificial. In cazul al doilea intervin multe alterari, indiferent de calitatea sculelor, astfel ca din ceea ce ramane unele particularitati ale sunetului pot impresiona pe unii, altele pe altii. De exemplu unii cauta ceva mai mult bas, eventual bubuiala, altii cauta niste inalte tzitziite, altii vor ca media sa le arate informativ cat mai multe detalii, altii vor ca sunetul sa nu fie obositor si agresiv, altii dimpotriva. Nici unul din acestia nu are dreptate si nici unul nu gresesete, este doar o chestiune de interpretare si gusturi. Nu toti rezonam la aceleasi lucruri.

In cazul asta ma intrebi, atunci ce inseamna trancotar ?! :D Pai inseamna cu totul altceva, e vorba de mentalitate si as spune ca nici macar de educatia urechilor inspre audiofilie, pur si simplu e vorba de o mentalitate si filozofie de viata care se repercuteaza asupra oricaror aspecte, printre care si alegerea sculelor audio, alegerea sunetului si muzicilor preferate, felul de a le asculta, felul cum da sau nu da importanta unor lucruri ce par marunte sau nu, etc.

Astfel ca acest magic "matching" este ceva de care nu prea putem trece. din aceasta cauza exista si scule audio, ca in cazul lui nicumur, foarte ieftine care nu se potrivesc, dar exista si scule audio terbil de scumpe (si bune) care iarasi nu se potrivesc sau mai bine zis, nu-si arata complet calitatea daca sunt "pupate" impreuna.

Uite, eu de exemplu mi-am pus la colectie inca o pereche de boxulitze bookshelf destul de bune care nu au prestat deloc multumitor pe o amplificare de 5k euro insa au prestat minunat pe una de 400 euro! Nu e vorba ca boxele sunt proaste, pur si simplu nu s-au potrivit cu o amplificare chiar buna, care dealtfel se potriveste cu multe boxe foarte scumpe si considerate "rele".

Aici sunt destule explicatii tehnice. Cele legate de dumping, curent, excursie in tensiune, impedante, etc. Dar eu cred ca in timp ce dupa constatarea practica a faptului ca incintele X nu merg perfect cu amplificarea Y, poti gasi destule explicatii tehnice valabile (dumping, curent, tensiune, inductanta, filtre pasive in incinte, etc), deci cum spuneam, in timp ce cazul expus e normal, invers nu se poate, adica citind datele tehnice ale incintelor si amplificarii sa putem concluziona inaintea probei ca ele nu se potrivesc sau se potrivesc de minune.
Evident, acest lucru se poate estima INAINTE si se poate face o sortare grosiera, insa numai proba practica ne arata adevarul.
Lucrul asta arata ca totusi datele acestea tehnice nu sunt deajuns pentru a explica intreg fenomenul.
..Ca sa nu mai vorbim ca aprecierea de genul "nu se potrivesc" este ea in sine foarte relativa!....Dar pentru ce scop exista aceste "jucarii" daca nu pentru...aprecierea noastra relativa cu urechile noastre ?!...

In concluzie, matchingul e poate cel mai important lucru care sta in calea fericirii audiofile! :lol: Si de aceea experienta si succesul sta si in intelegerea practica a acestui fenomen aparent ciudat si care ar enerva destui ingineri electronisti (cu gandire liniara si inflexibila :D ).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Matching amplificator-boxe

Post by fluffy38 »

In general amplificatoarele de o anumita "varsta" se cam potrivesc cu boxele de aceeasi "varsta:.Nu este o regula generala,este doar o observatie personala facuta de-a lungul anilor.
Dar,asa cum zice si momolo depinde foarte mult de gusturile fiecaruia si mai ales de genurile muzicale ascultate.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Matching amplificator-boxe

Post by momolo »

In general amplificatoarele de o anumita "varsta" se cam potrivesc cu boxele de aceeasi "varsta:.Nu este o regula generala,este doar o observatie personala facuta de-a lungul anilor.
cu totii suntem tentati sa facem astfel de observatii cu caracter general. In realitate nu e asa, exista cazuri ciudate in care incinte acustice vechi par sa "invie" pe amplificari noi sau incinte acustice noi suna mai muzical si mai placut pe amplificari vechi.

Dar legat de treaba asta (fiind totusi un off-topic), un lucru l-am constatat in mod cert, faptul ca sunetul de calitate (provenit din scule audio) nu este o descoperire a ultimului deceniu sau ultimelor doua decenii de impliniri marete in domeniul tehnologiei. E o "descoperire" mult mai veche....Ba as spune ca lumea s-a prostit pe an ce a trecut!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Matching amplificator-boxe

Post by nicumur »

E delicata treaba cu matchingul, dar vad ca nu se pune accentul pe ce am vrut eu sa subliniez:
Cum pot spune ca boxa X suna execrabil cand eu am ascultat-o pe un sistem oarecare?
Daca acea boxa, pusa pe un alt sistem suna "divin" ? :mrgreen:
La mine a fost cazut cu trancotele :P
Sony SS-X90ED prestau slab puse pe 4 amplificatoare diferite (tot trancote) din care as aminti H/K meu surround, un Teac stereo, un amplificator in clasa A/B (destul de scump) si inca un amplificator al carui nume nu mi-l mai aduc aminte :oops:
Concluzia ar fi evidenta: boxe de cacao :lol:
DAR, dupa mult timp, am ascultat acele boxe amplificate de Vincentul Greierasului.
Cum sunau? de vis as putea spune :shock:
Am crezut ca sunt eu nebun, dar le-am ascultat si impreuna cu Greierasul, ajungand amandoi la aceeasi concluzie :P

La fel, in cazul amplitunerului surround H/K am pus la el o gramada de boxe, sa vad care ar fi mai bune - inclusiv Spendor S3/5, care sunau cel mai prost din toate boxele (trancotare, bineinteles :wink: ) probate pe H/K (ceea ce ma facea sa ma minunez de threaduri gen "magia Spendor" :P - pana cand, absolut intamplator (si fara proba :lol: ) am luat Magnat Monitor 220, care suna pe H/K asa cum imi place mie sa sune niste boxe (eu fiind fan declarat al inaltelor "cristaline" :twisted: )
Acum, cand auzeam pe altii ca MM220 n-ar fi chiar asa de bune saream in sus si ziceam ca-s cele mai bune boxe din lume :mrgreen:

Cu introducerea in ecuatie a Pioneerului 620 (care presteaza execrabil pe MM220 :shock: ) am intrat definitiv in ceatza.

Asadar, cum putem noi spune ca o boxa sau un amplificator sunt bune sau proaste?
Daca sunt bune doar pe amplificarea X si proaste pe restul amplificatoarelor?
Dar, daca-i asa, ce rost mai au review-urile? :mrgreen:
Last edited by nicumur on 11 Feb 2009, 12:10, edited 1 time in total.
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Matching amplificator-boxe

Post by momolo »

nicumur
DAR, dupa mult timp, am ascultat acele boxe amplificate de Vincentul Greierasului.
Cum sunau? de vis as putea spune
Am crezut ca sunt eu nebun, dar le-am ascultat si impreuna cu Greierasul, ajungand amandoi la aceeasi concluzie
una din doua, ori nu v-ati luat alcoolemia, ori folosea pe ascuns acel preu Accuifaze cu o singura rezistentza de un ohm ?!
Dar, daca-i asa, ce rost mai au review-urile?
daca sunt tiparite, poti da de mancare la pisica pe ele, daca sunt puse pe net, poti apasa sageata verde din coltul de sus.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Matching amplificator-boxe

Post by nicumur »

Neah, nici eu si nici Greierele nu suntem bautori :mrgreen:
Dar, ma irita faptul ca, aceleasi boxe, puse pe doua amplificatoare diferite suna asa de diferit.
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Matching amplificator-boxe

Post by momolo »

Dar, ma irita faptul ca, aceleasi boxe, puse pe doua amplificatoare diferite suna asa de diferit.
asta e farmecul! :D

Pe mine ma irita faptul ca boxele bune (si scumpe) se aud bine numai pe amplificari bune (si scumpe), chestia asta dubland automat cheltuiala.... :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: Matching amplificator-boxe

Post by Constantin C. »

momolo wrote: ......
Dar, daca-i asa, ce rost mai au review-urile?
daca sunt tiparite, poti da de mancare la pisica pe ele, daca sunt puse pe net, poti apasa sageata verde din coltul de sus.
Iar cel care este autorul , cu un review bine scris si-ar putea cumpara chiar pisica cu tot cu mancare si castronel pentru ea...

Post Reply