CHESTII GRELE ( ASCENDO )

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: CHESTII GRELE ( ASCENDO )

Post by hersorin »

Si eu prima data cind am ascultat Wilson Audio Maxx 3 amplificate cu cele mai mari Mark Levinson nu m-au impresionat dar anul trecut Alexia cu amplificare Pass si setul DCS Vivaldi m-au cam lasat cu gura cascata . Nici Magico nu impresioneaza din prima dar daca asculti o melodie o vrei si pe a doua si a treia si tot asa .
Oricum Tad e sunetul meu preferat , asta si impresioneaza pe loc , amplificatorul lor in clasa D mai da rateuri pentru unii pasionati (de sentiment) dar in rest e ok .
Daca te ei raport pret/calitate nu merita nici unul .
De ex. toti lauda Tannoy , eu le-am ascultat o singura data dar nu m-au impresionat absolut deloc . Ceva s-a intimplat ,nu stiu ce dar daca si a doua si a treia oara nu imi spun nimic atunci chiar nu imi plac . Nu trebuie sa te ei dupa parerile altora , incearca sa asculti cit mai mult .
Cu Triangle Magellan te lamuresti tu dupa ce asculti citeva sisteme mai de top .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: CHESTII GRELE ( ASCENDO )

Post by remoteviewer1 »

Mda asa o fi... insa eu am Triangle Quartet de aproximativ 3 ani si sunt primele boxe de care nu m-am plictisit de sunetul lor intr-o perioada relativ lunga. Oi fi avand o slabiciune pentru sunetul lor probabil...

Cu privire la sistemele de super top, depinde foarte mult unde le asculti si in ce conditii (expozitii, dealeri ori sufrageria proprie). Eu nu cred ca putem sa la impartim in sisteme rele si bune ci doar sisteme pe gustul nostru sa mai putin pe gustul nostru. Eu cred ca niste boxe de top muncite de un posesor sau un dealer interesat pot suna foarte foarte bine in anumite conditii (matching, pozitionare, cabluri, etc.). Schepsisul la nivelul acesta este destul de greu de rezolvat: eu cred ca este o "capcana" sa cumperi niste boxe de top ce sunt "pe stoc" la dealer, acele boxe vor fi intotdeuna cele mai rezolute, transparente etc., "cele mai cele". Sa zicem ca ai o lista scurta de 3 boxe de top si doar una e pe stoc la dealerii din zona ta, in plus nimeni nu va aduce 3 sisteme de 300 K euro sa te "educi" cu ele si sa alegi ce iti place=> in aceste conditii cum procedezi? Mai pui si ca electronicele tale nu sunt exact identice cu ce au dealerii in showroom si toata lumea te bate prieteneste pe spate ca "o sa fie OK". In aceste conditii poti merge pe mana recomandarilor unui dealer sau citind reviewuri (sponsorizate) pe net...aceasi situatie ca trancotarul de rand. Sau ascultand pe ici pe colo prin showroom-urile din lume pe tot felule de electronice combinate si sperand ca la tine in sufragerie va fi sunetul la fel. Orice dealer are "meniul zilei" adica sculele lui preferate de vandut la momentul respectiv (cu timp de livrare si discount convenabil pentru el, cu orgoliul gadilat de un furnizor care i-a promis marea cu sarea, etc.) . Orice dealer are "duda" zilei, sa zicem poate o aparatura de la concurenta (capatata in buy-back) de care vrea sa scape repede si o ofera la pret foarte bun.

Ascultatul in tihna in sufrageria (generic vorbind) proprie e sfant dupa parerea mea, si nimic altceva nu poate inlocui hazardul achizitiei unui sistem audio decent fie el si de top.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply