Las Vegas 2009

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Las Vegas 2009

Post by felixx »

http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Las Vegas 2009

Post by katalin »

Felixx nu ne mai chinui cu frumuseti de feastrexuri puse in cutii finisate superb si atacte cu lampite. :lol: Tocmai mi-au sosit si mie supravoxurile 135lb care suna promitator, insa daca aveam bani luam fie feastrex, fie aer.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Las Vegas 2009

Post by felixx »

Felicitari.
Nu te grabi sa tragi concluzii.
Tre sa ai rabdare cu ele ...se lasa greutz si adevarata savoare apare dupa rodaj.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Las Vegas 2009

Post by momolo »

katalin felicitari pentru alegere! Ai sanse mari cu difurile alea! (calitate pe bani putini)

Dupa ce iese ceva, daca se poate, daca...daca, as fi si eu curios sa le aud!

Cat ai platit pe ele ? Si exact ce model sunt ? Sunt cumva astea http://www.supravox.ro/hautparleurs/135LB.htm ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Las Vegas 2009

Post by katalin »

Da sunt difuzorele din link.De platit am platit 1220 ron cu tot cu taransport. Acum sunt montate pe un baffle de 30*70 si sunt puse la rodat. Intitial le voi face niste incinte bass-refelx de 10 litiri. Dupa ce vor fi gata si daca suna bine, le voi aduce in Bucuresti pentru a le testa si pe alte echipamente si sa aud si parerile altor omeni.
Daca rezultatele sunt promitatore poate proiectul se va extinde la niste incinte de podea in care vor fi ajutate la extremitatile benzii.
Am eu un sentiment ca aceste difuzore striga dupa niste lampite.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Las Vegas 2009

Post by c6t9 »

felicitari si de la mine, aseara eram prea obosit sa mai scriu. sa nu ne uiti cu impresii.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Las Vegas 2009

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Las Vegas 2009

Post by momolo »

super link!!!

Eu as vizita tot! Insa as sta mai mult (cat se poate de mult! :) ) in urmatoarele camere unde (din punctul meu de vedere) sunt lucruri foarte interesante!

De remarcat totusi lipsa unor branduri importante cat si prezenta multor incinte acustice cu difuzoare ceramice. Am ascultat si la Milano multe ceramice din astea si din punctul meu de vedere, sunt respingatoare, unele deadreptul oribile!(si exact alea de la care am luat-o la fuga, am vazut si aici destule!...).
..Nu stiu ce sa mai spun, insa tendinta de sunet audiofil trendy imi pare orientata catre sunetul de tzucal spart sau de tigai date deadura pe scari...Unele in ciuda aspectului exotic (si pot spune ca macar jumatate le-am auzit chiar si fugitiv) ...se "servesc" cu algocalmin. :roll:

Dar in urmatoarele camere pot fi lucruri foarte, foarte interesante:

30-105 MBL

30-226 DaVinci

31-236 Tenor + Hansen

34-208 TAD si 34-207 tot niste TAD

room Venetiano - Usher

Bassano 2802 Silbatone !

30-128 AYON

30-129 EscalanteDesign

30-216 AMR+Avatar

30-219 German Physics

30-322 !

30-334 AudioAero

31-201 Acoustic Zen

31-215 !

29-137 EAR

29-117 Arcici

29-119 Air Tight

29-123 Graham
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Las Vegas 2009

Post by cosmin »

Cum adica audiofil expirat ? Pai daca tu esti expirat, inseamna ca multi altii sunt dusi de mult ! :lol:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Las Vegas 2009

Post by momolo »

cosmin, sunt expirat! Te asigur!

Observ ca la americani e spatiu mare! Dar stiu ca acele camere sunt compartimentate din rigips. Am vazut reportajul constructiei mamutului de hotel la Discovery. Asta ma face sa cred ca trebuiesc puteri mari si boxe mari pentru impresionarea publicului, unul deja problematic, cel american. Oameni cu spatii maricele in casele lor de lemn, carton si gips-carton, deci necesitati pentru motoare puternice ca sa faca fatza la disipare/absorbtie mare de energie.
Plus ca nu prea m-am gandit pana acum la o chestie - multe firme europene nu prea au acces pe piata USA cu alimentare speciala, 110V/60Hz. Se vede si la aceasta expozitie.
Oricum, tendinta e clara catre sisteme cu incinte mari si multi watzi nesimtiti.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Las Vegas 2009

Post by LEKTOR »

Pai nu este chiar asa cu casele de lemn - lemnul e doar pt framing - de exemplu in Florida o casa cit de cit are toti peretii exteriori de blocuri de ciment, fundatia de ciment , iar peretii interiori sint incadrati/frame fie de lemn fie de aluminiu - apoi se pun peretii despartitori la camere care sint de 5/8 " ( deci peste 2 cm grosime ) drywal - deci intre 2 camere sint 5/8" drywall perete gipsat plus insulatie de fibra de sticla plus celalalt 5/8" drywall perete gipsat l Pt soundproof se folosesc pereti dubli de 5/8" drywall plus clipsuri care fixeaza peretele intr-un stil flotant - adica nu atinge cadrul/frameul de lemn ! Acesta constructie este folosita de peste 80 ani , succese remarcabile - poti remodela oricind, izolare termica si fonica excelenta,etc - gindeste-te cum ar fi sa tragi fire sau remodelezi un perete de ciment ! Plus cimentul transmite sunetul ca o membrana de dif.

http://www.soundproofingcompany.com/ind ... y/articles

http://en.wikipedia.org/wiki/Drywall
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Las Vegas 2009

Post by momolo »

fara indoiala America e o alta lume. Iar noi undeva in epoca de piatra in constructii! Defapt am vazut cu totul altceva si dincolo in UE. Tehnologie care necesita o intreaga industrie in spate, nu numai fabrici de ciment si panouri rigips...
La noi se fac multe tampenii fara rost in constructii....

Insa trebuie sa recunoastem, americanul mediu traieste in camere mai mari decat europeanul mediu. Mai ales la casa si nu la bloc. Mai ales cei cu bani. Asa ca cererea de boxe mari e mai mare in USA decat in UE. Asta fara dubiu. Se vede si la expozitiile europene unde se expun boxe ceva mai "umane" la marime (ma refer la o medie a exponatelor) in comparatie cu Las Vegas unde vad un lung sir de magaoaie printre care, rar si cateva piticanii.
perete gipsat
o fi rigipsul american de 2 cm, insa tot panou rigips ramane.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Las Vegas 2009

Post by LEKTOR »

Ai dreptate, dar acest gips e super - precum stii construiesc acum un home theater - peretii exteriori ciment, dar in loc sa pun ceva venetian plaster sau stucco la interior, adaug perete gipsat suspendat / fixat pe peretele de ciment cu clipsuri apoi izolatie fibra de sticla - mie unul imi place acest mod de constructie cu gips !


Aici camerele cu thumbnails - http://theshowlasvegas.com/2010/gallery ... 7ebcc2fdc0
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Las Vegas 2009

Post by momolo »

ar fi scump sa consulti un inginer acustician ?! Sau poate deja ai si facut lucrul asta?..

ma gandesc la faptul ca atat de rar e cazul cand se construieste ceva destinat anume auditiei si video HT, incat ar trebui un proiect care sa aiba si calculul unui inginer acustician de meserie!

de obicei este cazul invers, pe o camera gata facuta se intervine cu o schimbare pentru a fi utilizata la auditie stereo sau HT. In cazul tau este super faptul ca faci constructia de la zero!

Daca iti faci sala HT dedicata nu vad nici un impediment ca sa folosesti pe front doua boxe audiofile de calitate si un alt sistem stereo pe langa cel HT. O acustica buna si un bun amplasament boxe si loc auditie face mari diferente! Plus ca si la surround conteaza acustica!

Eu ma gandeam la ceva lambriuri de lemn, forme de lemn pe tavan, catifea, mochete, etc, asa cum am vazut la salile de cinema.

De cate locuri va fi sala HT ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Las Vegas 2009

Post by LEKTOR »

Pai totul am facut exact cum descriu cei de la http://www.soundproofingcompany.com - multe articole si produse interesante !
Asa voi face, exact cum descrii tu acolo - parca era un topic pe la video/surround despre asa ceva ! 6 locuri , camera este de aprox. 7 x 10 m, ceva minibar in spate ,un spatiu mic de dans, un dj booth,panouri acustice puse pe peretele gipsat zugravit cu vopsea audiofila,tavanul are 2 sectiuni - una cu constelatii si shooting stars pe fibre optice, cealalata cu ceva lumini discoteca,etc - acum am ajuns la stadiul de pereti interiori - toate cablurile si instalatia electrica sint trase ( cam 500 metri de cabluri )

Ceva poze generale aici -

http://www.modernhometheater.com/virtua ... slideshow/

http://www.modernhometheater.com/virtualtours/


momolo, poate duci posturile de aici si uneste-le cu cvea la surround/stuff




P.S AICI gasiti reviews cu poze si impresii referitoare la multe componente prezentate in pozele anterioare de la Vegas

http://www.enjoythemusic.com/ces2009/
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Post Reply