Munchen 2009 show

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Munchen 2009 show

Post by c6t9 »

cosmin wrote:Rasa Ariana superioara, pura... si in zilele noastre nemtii au in mental asta. Incercati sa discutati la un sprit mai prelungit cu un neamt si va veti da seama imediat despre ce vorbesc.
ce-ai "nene", m-am simtit excelent in germania, fara sa stiu nimic. prima data m-am urcat in avion si am plecat. dupa ce am trecut peste mica problema ca sunt din romania si le era frica putin, au fost de nota 10. sincer la noi de la anumite terase (sa nu zic toate), fie ma dadeau afara, fie ma furau. acolo eu am facut atmosfera ca imi notam ce mananc si cat costa si nota era mai mica. comunicarea se facea exclusiv prin semne. asa m-am plimbat cu metroul, cu trenul, cu taxiul, nici o problema. putini stiu engleza si mai putini franceza. si am mancat de cateva ori acolo, deja ma stia lumea. saracii nu intelegeau de ce nu mananc tot (portii extrem de mari) si daca e ceva ce nu-mi place, de nenumarate ori. eu un gica papurica cu mainile in buzunare, in blugi si tricou.
plus ca in nici o tara nu am dormit mai bine ca acolo.

stii cum sunt tratat in romania, ca un gunoi, chiar daca am costum sau nu.
ba mai mult, la bulgari, culmea, am avut niste probleme cu o carte de credit. dupa vreo luna mi-au returnat aia banii in cont, desi nu au existat hartii care sa ateste tranzactia, le-am spus asta e, o paguba, nu m-am crizat acolo. desi au si ei gunoaiele lor de care nu prea scapa, mai ales combinatia mafie+politie e nociva maxim.

si ce daca nemtii ori sarbii au coloana verticala si nu sunt niste "prostituate rromanesti" prin europa. pune mana si vezi filmul Die Welle si o sa intelegi cum oricine e susceptibil de a gresi cu putin efort.

Obelix, nu e cazul sa te ia cineva la bataie aici. la plaza, la semafor, la restaurant, ai toate sansele, dar aici nu.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by momolo »

Rasismul este foarte tentant. Mai ales cand exista probleme grave NEREZOLVATE intr-un sistem social si politic INCOMPETENT si IMPOTENT.

Asta s-a intamplat dupa primul razboi mondial in Germania strivita economic de catre niste invingatori care nu s-au gandit prea departe. Asa ca au ajuns sa plateasca. Cu al doilea razboi mondial.

Acum vad ca apare problema rasismului in Italia. Acelasi scenariu. Un stat impotent si incompetent (cel italian) care elibereaza de 9 ori la rand un pierde-vara miortic pana acesta prinde momentul si mai comite o crima, un viol, etc.
Azi se povestea de o conationala eliberata de politia italiana de....124 de ori!

Este acelasi scenariu. Asa a fost mereu, cititi istoria (cosmin, citeste istoria!). Holocaustul nu a fost unul singur, toata istoria omenirii dinainte de imperiul roman si pana azi a fost presarata cu holocausturi.
Omul este lup. Un mic strat ii ascunde adevaratul caracter de fiara suprema pradatoare. O societate bolnava scoate la vedere si actiune fiara din orice natiune, atat din neamtul cu sute de ani de cultura inalta si civilizatie in spate cat si din sarbul cu sute de ani de saracie in spate sau din mioritic, sau din ORICE alta natiune!

Cosmin, daca vorbesti de Hitler si holocaust citeste si holocaustul armenilor din Turcia in timpul primului razboi mondial! Sa vezi acolo holocaust, insa de data aia nu au mai supravietuit multi ca sa povesteasca.....si nu conduc armenii finantele mondiale si USA ! :wink:
...Nu ca sunt impotriva vreunei natii (cu zulufi si palarie), toate au pacatele lor dar si cele bune ale lor. Sunt pentru luciditate. De vina sunt societatile bolnave care o iau la vale, de vina este educatia care se schimba mult prea lent in bine (si se pare ca de la o vreme se schimba in rau), de vina sunt multe cutume si traditii la fiecare popor care nu de multa vreme era doar un trib. Toti stramosii nostrii au fost tarani trogloditi si daca sapam mai adanc o sa vedem ca si neamtul, si mioriticul dar si evreul au plecat de un maimutoi comun care a cazut din pom la un moment dat. Insa nu a uitat sa manance carne si sa-si ucida semenii!

Nu va lasati dusi de furie si sentimente sau de propaganda inselatoare! Lasati-va dusi doar de sentimente bune si mai ales de responsabilitate! Caci daca niste oameni ca noi, ce oarecum pretindem ca suntem ceva mai sus cultural si educational ne lasam numai si teoretic dusi de sentimente rasiste, atunci ce sa mai pretindem de la gloata cea mare ?!

Ar fi multe de zis insa gata cu off-topicul, hai sa vorbim de Munchen....caci cu vorbitul ramanem. Cel putin eu.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: Munchen 2009 show

Post by Constantin C. »

momolo wrote:
De exemplu, cum ai vedea integrata in UE actuala Ucraina, Belarus sau Russia ?! Ti-este clar ca ar fi anapoda! Nu ar functiona nimic, le-ar crea numai incurcaturi, i-ar umple de mafie, curve, hoti si smecheri, le-ar exporta coruptia DE TIP ORIENTAL (atentie!, aici e o una din problemele de baza!) direct si fara preaviz! :)
quote]

Da-mi voie , te rog , sa-ti amintesc ca target-ul tarilor occidentale este integrarea Turciei in UE.
Este posibil sa le mai fi trecut putin in perioada asta , ca nu se mai vorbeste cu aceeasi convingere...
...Dar pe mine ceea ce ma intristeaza cel mai mult este cand vad cat au construit ei si cat nu am construit noi! Decalajul este imens....
Numai ca halucinant mi se pare ca noi am platit mult mai mult pe ce nu s-a facut decat au platit ei pe ce au construit - vezi celebra autostrada fara termen de executie si fara limita de buget -.
Asta ma dispera de-a dreptul!
Acum avem un pasaj care costa mai mult sa nu-l facem decat daca il construim.
Ei , noi ne gandim inca daca sa-l construim sau nu !

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by TomJones »

momolo wrote:Cosmin, daca vorbesti de Hitler si holocaust citeste si holocaustul armenilor din Turcia in timpul primului razboi mondial! Sa vezi acolo holocaust, insa de data aia nu au mai supravietuit multi ca sa povesteasca.....si nu conduc armenii finantele mondiale si USA !
Asa este ! Din aceasta cauza nu va intra Turcia in UE pentru ca nu vrea sa recunoasca acest genocid....

Alt exepmlu: Holocaustul care l-a facut Japonia in Coreea si China......doar simplu fapt ca erai femeie koreeana te obliga sa te prostituezi cu orice japonez care avea chef de tine...la fel si in china, prin Manciuria....

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Munchen 2009 show

Post by fluffy38 »

momolo wrote: fluffy38
Pe 23 mai v-as putea duce eu pana acolo,dar de intors....eu merg in alta parte apoi.
- din ce stiu eu, nu esti din Bucuresti, parca Lugoj daca nu ma insel ?!
Mergi si pe la expo? Sau doar treci prin zona ?

M-am uitat un pic la zboruri. Nu ar costa mult si avand in vedere distanta si timpul necesar, avionul e cel mai ieftin. Problema e cazarea, orasul ala e scump, mai ales in perioada de expozitie!
Da,sunt din Lugoj si in principiu trec prin zona(prin oras), daca este sa mergem mai multi incolo va trebui sa ne adunam aici. Am 4 locuri disponibile in masina si nu costa absolut nimic transportul pana la Munchen(hai sa zicem o bere seara cand ajungem acolo 8) )
Va pot duce pana la expozitie,desi eu nu sunt genul care frecventeaza asa ceva :oops: apoi plec spre Manheim.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by momolo »

fluffy38 eu iti multumesc in numele celorlalti pentru propunerea CONCRETA!
Rar propune cineva ceva concret!

In ce ma priveste, deocamdata nu am banii necesari si mai mult ca sigur, nici timpul. Dar mai e pana atunci.

Nu inteleg de ce spui ?!:
desi eu nu sunt genul care frecventeaza asa ceva
chiar nu ti-ar place sa vezi/auzi cate ceva in domeniul asta ?! Ma mira foarte mult afirmatia ta.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Munchen 2009 show

Post by c6t9 »

nici eu nu sunt prea mare amator (doar ca oricum ajungeam acolo, nestiind ce si cum, o voi face mai devreme cu o luna si m-am lipit la alta "actiune", acum ar fi tardiv). as prefera sa fac altceva in timpul ala, poate sa ma plimb printr-o capitala civilizata (sau orice oras linistit de fapt) pe o vreme placut calduta cu o inghetata buna de lamaie (stiu ca ar fi de preferat o femeie :mrgreen:). e, ce viata...
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Munchen 2009 show

Post by Obelix »

Constantin C. wrote:
momolo wrote:
De exemplu, cum ai vedea integrata in UE actuala Ucraina, Belarus sau Russia ?! Ti-este clar ca ar fi anapoda! Nu ar functiona nimic, le-ar crea numai incurcaturi, i-ar umple de mafie, curve, hoti si smecheri, le-ar exporta coruptia DE TIP ORIENTAL (atentie!, aici e o una din problemele de baza!) direct si fara preaviz! :)
Da-mi voie , te rog , sa-ti amintesc ca target-ul tarilor occidentale este integrarea Turciei in UE.
Este posibil sa le mai fi trecut putin in perioada asta , ca nu se mai vorbeste cu aceeasi convingere...
*
Rusii ca rusii, find un popor "de tip crestin" s-ar adapta cum s-ar adapta pana la uma, optiunea turceasca fiind insa, in esenta, cea pe care vrea s-o impuna cu forcepsul Big Brother Sammy, care si-ar freca mainile pana la sange in fata unei Europe si mai impotente decat acum.
In plus, este "rewardul" promis de 50 de ani si ceva generalilor turci care asigura "manu militari" democracy de tip occidental intr-o tara cvasi-feudala si fac sluj in directia Washingtonului mai abitir decat cu fata la Meca...

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Munchen 2009 show

Post by fluffy38 »

momolo wrote: Nu inteleg de ce spui ?!:
desi eu nu sunt genul care frecventeaza asa ceva
chiar nu ti-ar place sa vezi/auzi cate ceva in domeniul asta ?! Ma mira foarte mult afirmatia ta.
Am sa-ti raspund un pic off-topic
Cand aveam vreo 16 ani,tatal meu m-a luat cu el la un prieten de-al lui sa ascult muzica stereo(eu trageam de zor muzica de la sarbi pe un cas mono).Tin minte ca am intrat intr-o camera tapetata de postere cu Jimi Hendrix,Deep Purple,Abba,Boney M si multi altii. Avea tipul vreo 3 maguri Maiak,un Kashtan si un Tesla,benzi erau cateva sute,tot felul de liste,microfoane si alte minuni.Muzica mergea non-stop.
Nu am priceput mare lucru atunci,stiu doar ca "m-am speriat" de efectul stereo(omul nu avea amplificator ci doar 2 boxe de Kashtan)
Dupa 20 de ani m-am intalnit intr-o zi cu tipul asta prin oras...am baut o cafea apoi m-a intrebat cu ce ma mai ocup si daca stiu pe cineva care poate sa-i repare magul Tesla.Dupa cateva zile i l-am reparat si m-am dus la el sa-i faca proba,aici vroiam sa ajung de fapt.
Cand am intrat in aceeasi camera,o amintire s-a desprins din negura timpului si a coborat in fata ochilor. Camera ramasese la fel,aceleasi postere,aceleasi maguri,mai aparuse un televizor color.Am stat mult de vorba si intrebandu-l daca nu vrea sa-si ia si el alte boxe sau o statie sau un cd-player,mi-a raspuns simplu:"ce sa fac cu ele,cum suna un magnetofon nu suna nimic altceva".
L-am inteles perfect ,fara sa il contrazic.
Apoi mi-a zis..."hai sa-ti pun o melodie tare din 72" si a inceput sa caute cu aceeasi figura inseninata brusc:)
Era fericit si se vedea clar pe fata lui.Era un om simplu cu un orizont nemarginit.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by momolo »

meloman adevarat!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Munchen 2009 show

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by momolo »

LEKTOR, nu prea vad legatura topului din 1972 cu ce discutam noi pe aici insa mi-ai dat o idee! Daca mergem la Munchen sa umblam cu o banda de magnetofon din 1972 si sa le cerem la fiecare sa ne-o puna sa cante pe sistemul lor! Asta in momentul cand ne vine randul dupa cei dinainte care au cate un CD de test! :D Cum nu stim germana, ba mai si spunem ca suntem r(r)omani, sa ne facem ca nu pricepem de de protesteaza aia cand ne vad banda de magnetofon oferita !? :lol:

Merge si o caseta! Ba chiar ar fi si mai haios! :D Asta in timp ce ne uitam cu mirare la discurile alea mici argintii, noi avand pe tricou scris mare, Rromania, fuck the digital era ! ! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Munchen 2009 show

Post by felixx »

:mrgreen: :mrgreen:

Si ...dupa un timp....ne striga cineva cu ochii oblici dintr-un stand de prezentare ...aratand spre un Technics RS sau Fostex...come,come my friends...here ..here. :D
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Munchen 2009 show

Post by c6t9 »

"io" cred ca ala e standul trancotarului roman.

si culmea, inca am un deck technics, de mobila. si 2 casete :mrgreen:
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by cosmin »

am ascultat recent un deck Aiwa vindut doar pe piata japoneza. Caseta era trasa pe analogic de pe un cd player Accuphase. Nu mi-a venit sa cred cat de bine se auzea. Incredibil ! Am mai gasit pe multr forumuri afirmatii numai de bine cu privire la maguri. Se pare ca analogicul o sa reinvie in toata splendoarea lui !
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Post Reply