Munchen 2009 show

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: Munchen 2009 show

Post by Constantin C. »

Sunt , precum alti colegi , nostalgic si eu cu gandul la anii trecuti si la muzica vremii…
As indrazni sa privesc lucrurile dintr-o perspectiva putin diferita: regasim astazi tot mai multe inregistrari memorabile ale anilor ‚’50 ,’60 sau ’70 reeditate - remasterizate – recunoscandu-se astfel valoarea si actualitatea lor.Unele pe vinyl , altele pe suport digital.

Sunt , in egala masura , foarte interesat de ceea ce este mai nou si mai performant atat in ceea ce priveste creatia artistica si , desigur , in ceea ce priveste tehnologia inregistrarii , stocarii si reproducerii muzicii.
Excelenta istoria relatata de fluffy38.Cu toate astea….
Imi plac la nebunie masinile de epoca , dar nu am lipsit de la nici un Salon Auto organizat la Bucuresti.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Munchen 2009 show

Post by LEKTOR »

momolo wrote:LEKTOR, nu prea vad legatura topului din 1972 cu ce discutam noi pe aici ![/i] ! :lol:
Pai uite la ce ma refeream eu - vezi mai sus, inaintea postului meu - cred ca am in colectie , pe cd, cam 1/2 din melodiile acelea din top 100, si toate au orchestratii excelente, in special Rock and roll cu Glitter - CAUTA PE YOUTUBE MELODIA, E UN CLASIC !

"Camera ramasese la fel,aceleasi postere,aceleasi maguri,mai aparuse un televizor color.Am stat mult de vorba si intrebandu-l daca nu vrea sa-si ia si el alte boxe sau o statie sau un cd-player,mi-a raspuns simplu:"ce sa fac cu ele,cum suna un magnetofon nu suna nimic altceva".
L-am inteles perfect ,fara sa il contrazic.
Apoi mi-a zis..."hai sa-ti pun o melodie tare din 72" si a inceput sa caute cu aceeasi figura inseninata brusc:)
Era fericit si se vedea clar pe fata lui.Era un om simplu "

Gary Glitter - Rock and roll - http://www.youtube.com/watch?v=GAxb72cssGE
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by momolo »

imi dau seama ca inregistrarile ne dau sansa sa ne jucam cu timpul, eventual sa-l sfidam un pic! Iar asta e mare lucru!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Munchen 2009 show

Post by fluffy38 »

Daca intre timp s-au gasit doritori oferta mea este valabila...mai e o saptamana :D
Am 3 locuri disponibile in masina si nu costa absolut nimic transportul pana la Munchen.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Munchen 2009 show

Post by kaav »

LEKTOR wrote: Gary Glitter - Rock and roll - http://www.youtube.com/watch?v=GAxb72cssGE
Nu seamana, dar Gary Glitter (parerea mea subiectiva) sunt premergatori curentului punk,asa cum a fost Dead Kennedy's in ani '80 :
Dead Kennedy's - ''California Über Alles''
http://www.youtube.com/watch?v=UW8UlY8e ... re=related

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Munchen 2009 show

Post by felixx »

Culese de la urechi de incredere:
Se pare ca anul asta la Munchen,MBL-urile au facut din nou "muzica".
KEF Muon,TAD Reference One,JBL Everest deasemenea au avut vizitatori.
B&W....nu au fost...cica i-a lovit criza.
Foarte multe cabluri si firme de cabluri aparute recent.....multe amplificatoare chinezesti SS si tuburi prezente.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by momolo »

Cine asculta MBL afla ca totusi, se poate! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: Munchen 2009 show

Post by audioexpert »

Nu stiu cat de incredere au fost urechile care au auzit MBL-urile insa eu am fost personal si le-am ascultat, si pot sa spun ca candidau cu succes la top 3 "cel mai prost si scump sunet hi- end 2009 Munchen"

Aparate spectaculoase, finisari de lux, sunet rece, artificial, fara coerenta, lipsit de timbre, produse destinate milionarilor ce cauta luxul si nu melomanilor.

Poate nici camera nu era ideala, insa MBL-urile mi-au facut impresia de aparete "generaliste" ridicate la statut de high-end genul accuphase si multe alte firme in categoria de pret ultra inalt.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by momolo »

audioexpert
Nu stiu cat de incredere au fost urechile care au auzit MBL-urile insa eu am fost personal si le-am ascultat, si pot sa spun ca candidau cu succes la top 3 "cel mai prost si scump sunet hi- end 2009 Munchen"

Aparate spectaculoase, finisari de lux, sunet rece, artificial, fara coerenta, lipsit de timbre, produse destinate milionarilor ce cauta luxul si nu melomanilor.

Poate nici camera nu era ideala, insa MBL-urile mi-au facut impresia de aparete "generaliste" ridicate la statut de high-end genul accuphase si multe alte firme in categoria de pret ultra inalt.
- dupa cum unii dintre noi stiu, sculele audio cu cat sunt mai bune, cu atat e mai usor sa le faci sa sune prost! Pare sa fie un paradox, insa e pura realitate, sculele bune trebuiesc potrivite din cabluri, acustica si matching. Cu maestrie!

Stiu concret scule bune si sisteme bune si foarte, foarte scumpe care suna absolut neimpresionant si chiar respingator. Dealungul vremii am judecat gresit multe scule audio din cauza unor auditii nepotrivite si nefericite. Dar cu timpul mi-am dat seama ca trebuie timp, rabdare si in mod esential mai multe auditii si preferabil in mai multe configuratii pentru a putea judeca cat de cat corect si obiectiv niste scule audio.

De exemplu, unul din cele mai bune surse digitale pe care le stiu eu pana la ora asta, un model de Accuphase (nu cel de top) l-am auzit atat in combinatii fabuloase, superbe, impresionante cat si in combinatii unde nu dadeai doua parale pe asa ceva! Astfel am avut cel mai concret exemplu de ceea ce inseamna sa judeci pripit si gresit.

Cat priveste MBL, eu (si spre satisfactia mea nu eram singur si am am avut deplina confirmare ca nu mi s-a parut mie) am ascultat in Italia cel mai bun sunet sintetic auzit vreodata in viata mea! Calitatea sunetului acelui sistem complet MBL era atat de mare, incat parea ca suna cel putin de doua ori mai bine fatza de ORICE altceva! Sunetul era de un realism vecin cu holografia, pur si simplu daca inchideai ochii jurai ca ai in fatza interpretii vii sau pianul mare de concert!

Asa ceva nu oricine are ocazia sa asculte! E un privilegiu si simpla auditie in calitate de "gura casca"!

Tot acolo mi s-a spus ca in Germania existau prezentari proaste la aceste MBL din partea unui dealer local care nu-si da interesul cu aceste ocazii.

Genul asta de scule se comanda si se aduc acasa (la palat) fiind instalate si setate de personal specializat. Nu au nevoie de publicitate vulgara. Cei care le pot cumpara le aud la prietenii lor (de aceeasi putere financiara) si apoi le doresc. Nu sunt pentru genul de clienti care navigheaza pe net si forumuri dupa review-uri sau care citesc reviste hifi pe buda.

Dar numai cine asculta cu urechile lui ceea ce am auzit eu, ma poate intelege!

Dupa acea auditie, alte boxe si sisteme foarte bune mi se pareau....jalnice! False, nenaturale, electronice, etc....

Despre MBL eu am o singura apreciere, FABULOS!

..si daca ne gandim bine, preturile mari poate ca nu sunt chiar degeaba! Cineva le cumpara si a presupune ca toti cei cu bani care si le permit sunt niste papagali fara ureche este cel putin o dovada de naivitate!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by TomJones »

Am vb cu cineva care a fost acolo si mi-a spus ca nici Accuphase nu au fost.....mai poate cineva sa confirme asta? (din cei care au fost binenteles)

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: Munchen 2009 show

Post by audioexpert »

Accuphase nu a fost prezent la Munchen. La fel si Focal-ul. Oricum peste 50% din expozanti erau nemti. Si cu gandirea lor analitica numai sunet nu faceau. Focalul (utopiile mari modelele noi , cam 180 000 euros, erau prezentate in camera revistei stereoplay unde nu erau centrul atentiei, ci un test stupid intre 3 pickup-uri din gama 10-15000 euro cu tot cu brat si doza, care treceeau printr-un preu phono cred ca nad sau ceva de genu 2-300 euro. Te luai cu mana de cap. Oricum in acea camera era o varza cumplita, au adunat la un loc cam tot ce le-au dat lor 5 stele prin revista si au facut sistem. Ma asteotam ca o boxa cu bass-ul cat casa si inalta de 1.90 sa faca ceva presiuni, sa se intample ceva , dar nimic. Cu mult mai mare impact cantau niste Wilson Max 3 puse pe o electronica noua extrem de scumpa (Solution), monobloace de 73 000 euro etc, firma care exista de 2-3 ani.
Binisor combinatia kharma exquisite cu varfurile de la chord, niste monobloace cat o masa de bucatarie.
Un pletos de la Nordost incerca sa ne convinga ca un ipod poate fi audiofil daca il pui pe docking-ul de la Wadia si prin noul lor cablu Odin , intri in varful de gama de la Burmester-DAC si iesi prin boxele pe care le tinea ascunse Hafner acum vreo 2 ani la hi-fi arena si care si atuni sunau prost pe celebrele Meridianuri
Oricum cel mai prost sunet era la Aavantgarde. Cred ca acolo era ceva defect. Sau aveau nemtii ceara in urechi. Sistemul de boxe mare, cu basii pe centru (6 la numar) si 3 palnii stanga-dreapta in care bagai linistit 2 oameni, inalte de vreo 2.3m te dadeau afara din camera de 150-170m patrati.
Sistemul care mi-a placut cel mai mult desi nici macar nu vroiam sa intru acolo, a fost cominatia intre varful de gama de la TAD si monobloacele mari de la Thorens. Prima zi siuna divin pe o inregistrare Mercury Living Presence din 1958. A doua zi cand a venit gloata baietii au trecut pe Stockfisch si s-a stricat tot.
Nu ma asteptam ca si TAD-ul sa sune asa de bine.
In rest, pentru cunoscatori si adevarati melomani te puteai retrage in camera lui Hiraga sa-i asculti noile lui boxe si in mai multe locuri fara epatari gen burmester,accuphase etc.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Munchen 2009 show

Post by felixx »

Cum au fost Hiraga cu Altec 604?
Last edited by felixx on 06 Jun 2009, 17:00, edited 2 times in total.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
Teal'c
Posts: 24
Joined: 09 Oct 2008, 12:59

Re: Munchen 2009 show

Post by Teal'c »

Confirm, cumva, cele spuse de audioexpert. MBL sunau cat se poate de prost. Acelasi sunet mort si la German Physics pe electronice Vitus, ca sa nu mai vorbesc de Avantgarde, care sunau rau a... goarne :D
Foarte multa spoiala si kitsch la acest show! Rar mi-a fost dat sa vad asa o concentratie pe metru patrat de butoane si carcase lucioase, parca era o intrecere care sa fie mai de prost gust.
Sunet foarte slab la multe firme cu pretentii: Gryphon, Audio Physic, Vivid Audio cu Luxman - o combinatie absolut nefericita. Sunet ne-natural la Wilson + Solution, sunet acceptabil in camera Tannoy.
Neasteptat de bine au prestat electronicele Lindemann pe boxe cu acelasi nume.
Sunetul de top, dupa parerea mea, a fost redat de sistemul de boxe Arabesque de la Crystal Cable (!) amplificate de VTL iar ca sursa player DCS.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Munchen 2009 show

Post by SOLO »

"The worst sound at the show goes to ... Burmester. I am sorry guys - you are in the cul de sac of audio world."

Cel putin asa pretind cei de la lampizator ..

http://www.lampizator.eu/Munich/Munich% ... 20End.html

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by momolo »

Am tot spus, sculele bune pot fi facute sa se auda nesperat de prost!

Defapt vizitele la TAV Milano mi-au confirmat lucrul asta de atatea ori!

Plus ca in harmalaia unei expo nu prea sunt conditii.

Muzica nu poate fi consumata la modul fast-food.

Iar anul trecut in septembrie la TAV 2008, MBL erau inghesuite intr-o camera intunecoasa, mica, si sunau prost. De data asta erau combinati cu NORMA. O aiureala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply