Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by kaav »

trancotistu wrote:
04 Jun 2021, 22:14
Bineînțeles că se simte lipsa lui momolo.
Nu pot sa-mi neg mie insumi, ca o parte din aceasta absenta, intr-un procent (nu stiu cat de mare si nu stiu daca asa ceva poate fi calculat ''obiectiv'') imi apartine si mie. Stiu foarte clar momentul din care am fost partial gratuit fata de el (a fost o reactie de aparare fata de un forumist care nu avea la momentul respectiv resursele intelectuale a lui momolo ca sa se apere la un nivel egal cu el).
As fi vrut sa nu fi existat vreun motiv sa ne certam vreodata si din acest motiv am dorit (aspect pe care l-am si exprimat punctual la raionul de ''doleantze'') ca orice rubrica de off-topic sa dispara complet si imi doresc si acum acest lucru. Domeniul meu real de interes nu este domeniul hi-fi, imi pasa superficial de el si niciodata lucrurile nu au stat altfel; de ce imi pasa efectiv tine de aspectele sensibile a ceea ce ''ne face sa fim cum suntem'' + faptul ca imi place muzica. Atat.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by resitent »

După război multi viteji se arată. Bai kaav daca vine acuma momo și îți aplica un tur de gat urmat de doua perechi de palme peste ceafă schelălăi 3 posturi
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by kaav »

Pe ce te bazezi? Pe ce presupui ca ar putea fi (din punctul tau de vedere?)
Poate asta ti-ai dori tu, dar daca ai fi fost atent cu adevarat, ar fi trebuit sa remarci (dar nu ai putut) ca a fost un gest de bunavointa si onestitate pe care sincer sa fiu, nu te vad capabil sa il faci.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by kaav »

Tu, in ochii mei esti un manz si eu sunt ce am fost din todeauna, un balaur :mrgreen:

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by resitent »

AjajahahhajH
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by kaav »

Ai remarcat ca intr-un topic dedicat pasionatilor de vinil incepe sa se ingroase posturile cu prea mult off-topic?
Tie ti-ar place sa intervina cineva in topicul tau despre masina ta cu postari care nu au nici o legatura cu subiectul? Tu ai impresia ca nu puteam sa fac deja asta daca eram lipsit de masura? Devine dezagreabil.
Consider ca ar fi potrivit sa fie sterse mesajele care nu au legatura cu topicul de catre un moderator.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by resitent »

Nu fi frustrat, stai domol și ascultă la vinyl
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1880
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by SOLO »

resitent wrote:
24 Jun 2021, 21:42
Nu fi frustrat, stai domol și ascultă la vinyl
risistent, ori te plictisesti, ori nu stii cum sa ne spui la revedere. :?:
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Soul »

"Mesaj din care comunitatea nu are de nimic de castigat".

sters de catre moderator
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

Bizy-Jo
Posts: 65
Joined: 01 Jul 2021, 12:01

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Bizy-Jo »

Salutare,
Asi vrea sa va intreb ce pickup-uri mai folositi? Ce table interesante ati mai ascultat/vazut?
Eu , momentan folosesc un Telefunken TS860. Nu este nici pe departe cel mai frumos pickup insa suna foarte bine iar constructia este robusta. In afara de logo-ul de pe carcasa nu are nici o treaba cu Telefunken. Inauntru se pot vedea cateva logo-uri Matsushita(Technics) iar componentele elctronice si ele sunt japoneze.
Vi-l rocomand daca il gasiti la pret acceptabil si in mintile lui.
P.S. Pacat de Telefunken! Nu am inteles cum naiba o firma asa de mare, care a avut o gramada de invovatii a reusit sa falimenteze. Ca sa nu mai zicem de Grundig, Saba, Aeg, Siemens, Uher, .....ce sa mai....aproape toata industria audio din Germania. Am imresia ca cineva a avut un "master plan" de a dobora industria audio germana.
Zi faina!

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by resitent »

Mai bine că scrie Matsushita pe el. Industria germana de electronice s-a închis din cauza asiaticilor, mai întâi firmele au mutat producția prin China sau Taiwan dar principala problema a fost că asiaticii au început să producă foarte multe gunoaie de plastic (Panasonic technics) unele chiar bune și ieftine bazandu se pe forța de muncă ieftina asiatica dar și pe noile tehnologii de ieftinire (folosirea plasticului și a proiectării pe computer, tehnici de asamblare rapida, etc). Neamțul facea un Saba din lemn care costa o avere și era greu de reparat iar goldstar a făcut ieftin(cu costuri mici in multe exemplare)niste televizoare care au mers 25 ani dar din plastic și ieftine relativ. Lumea asta a cerut și ghici ce? Încă cere. Ieftin, mult și dacă se poate și bun
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by trancotistu »

Fals!

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by resitent »

Poți să îți spui părerea, cum știai tu că stau lucrurile
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Bizy-Jo wrote:
18 Jul 2021, 17:25
P.S. Pacat de Telefunken! Nu am inteles cum naiba o firma asa de mare, care a avut o gramada de invovatii a reusit sa falimenteze. Ca sa nu mai zicem de Grundig, Saba, Aeg, Siemens, Uher, .....ce sa mai....aproape toata industria audio din Germania. Am imresia ca cineva a avut un "master plan" de a dobora industria audio germana.
Zi faina!
(e vechi din iulie dar merita discutat) - deci, o gandire un pic cam "ocultista" (la moda) cum ca cineva a pus ceva la cale (ocult) sa-i piarda pe astia pe drum. Explicatia e mult mai simpla. Iei aparate audio hifi din perioada cand gigantii europeni au inceput s-o ia la vale si le compari cu aparate din aceeasi perioada, adica de la gigantii japonezi care i-au zdrobit pe astia europeni. Nu prea incape comparatie. Si hazul e ca alea europene (ex. germane) din vremea respectiva erau mai scumpe in magazin! Si mai urate si mai prost lucrate si cu mufele alea (DIN) de rahat de s-au incapatanat sa le pastreze pana nu s-a mai putut. NU discut de sunet! Ca asta nu conteaza. Majoritatea alegerilor in domeniul asta de cand lumea sunt facute pe orice criterii, mai putin sunetul de calitate! (pentru ca foarte putini oameni au ureche si educatie urechiometrica sa-si dea seama de sunet si oricum, cand cumperi nu poti sti ce ai luat pana nu ai pus banutul pe tejghea si ai adus odorul acasa).
Asa ca gigantii europeni au luat-o la vale din cauze pur naturale ale pietei libere asa cum azi le-a venit sorocul si gigantilor japonezi aflati in coma din cauza de koreeni si de chinezi.
Piata libera nu are mila si nici nostalgie, ce se vinde se vinde, ce nu, la revedere afacere!

LA SUBIECT - tocmai ce mi-am dat seama ca imi bag p_ula intr-un cablu scump de phono dupa ce am pus un Cordial de doi lei de la Senia si l-a facut in sos tomat!
Intrebare - voi ce cabluri phono ati descoperit a fi mai bune in zona ieftina (umana) de pret ??
...Sa nu va inghesuiti cu raspunsuri! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by resitent »

Eu la modul cel mai sincer am păstrat cablul de phono, adică sarma de rufe care era lipită direct in tablă, am încercat și alte cabluri (de doi lei) dar am lăsat scula așa cum era înapoi.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Post Reply