Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Bobinator
Posts: 3
Joined: 04 Jan 2022, 11:59

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Bobinator »

***un fost client al forumului, banat de multiple ori, banat si de data asta - s-a devoalat instant, aveam deja banuiala cine este***
Sfatul meu = lasa-te de alcool! Si de a-ti face conturi pe aici!


Joined:04 Jan 2022, 13:59Last active:21 Jan 2022, 15:03Warnings:0 [ View user notes | Warn user ]Total posts:3 | Search user’s posts
(0.01% of all posts / 0.17 posts per day)Most active forum:STEREO
(2 Posts / 66.67% of user’s posts)Most active topic:Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?
(2 Posts / 66.67% of user’s posts)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Multe review-uri si comparatii cu doze, omul mi se pare cinstit si pasionat. Merita urmarit, am gasit cateva informatii si impresii valoroase:

HiViNyws channel

https://www.youtube.com/c/HiViNywschannel/videos
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by yinyangbt »

Apropos de reglajele tablelor MK1 de la Technics , pentru cei interesati , poate fi foarte util !

https://www.youtube.com/watch?v=2VbGif2f-WA

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Intrebare (la care nu-mi va raspunde nimeni, ca nu are cine) - ati folosit vreodata step-up transformer (SUT) pentru a amplifica o doza MC cu un preu MM ?

Aici scrie o explicatie interesanta si rationala:
Why use a step up transformer?
This is two questions in one, the first is why use a step up transformer (SUT) and if using one, why its better to have it separate and not built into the phono amplifier.

The first question: Why use a SUT?
There are two good reasons why a properly constructed SUT is the best way of listening to a low output moving coil cartridge. The first one is distortion (well, so is the second, but not so obviously). Both a solid state gain stage and a SUT will introduce distortion to the tiny signal, but its the nature of that distortion that is important. A transformer will distort most at low frequencies, becoming increasingly perfect as the frequency increases. By the time the all important mid range of frequencies are reached, the level of distortion is vanishingly small (approaching the mythical straight wire. Because it is basically just that, a wire). A transistor gain stage on the other hand will have a lower level of distortion at low frequencies than a SUT, but that distortion level will stay constant as frequency increases, so by the time the all important mid range is reached, the transistor gain stage will be audibly distorting the signal whereas the SUT will be completely clean. The difference is easy to hear, even the best solid state device will sound edgy and grainy, whereas the SUT will sound like nothing, it will just let the music through.

The second reason is similar to the first, but relates to the rest of the phono amplifier. There is no point is dodging the truth here. A good valve phono stage will sound better than a good solid state phono stage, and a great valve phono stage will sound better than anything else (we are ignoring the bad examples that are out there of both types, the fact that you are on this web site shows that you are only interested in the best). By its nature a valve phono stage is that its at its best with the signal level of a typical moving magnet cartridge, so to get the best from a valve phono stage with a low output moving coil cartridge (considering the previous facts about distortion) the best solution is to use a SUT.

The second question: Why use a separate SUT?
Well, its perfectly possible to build the SUT in the same casework as the phono stage. But to do so we either limit the size of the step up transformer or we have a huge phono stage. Small step up transformers can be made, but remember the discussion about distortion and low frequencies? Well, the solution to get that distortion as low as possible even at low frequencies is to use as large a core to the transformer as possible (there are limits, beyond a certain size other problems start to be introduced). While its possible to make a SUT smaller than the size of a box of matches, doing so will severely limit the potential performance.
https://www.mcru.co.uk/product/music-fi ... ansformer/
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by yinyangbt »

Buna seara , momolo ! :)
Raspunsul e NU , nu am folosit .
Am aflat despre ele cand cautam o solutie pentru un MC Denon .Intre timp , MC ul Denon nu s-a mai concretizat in sistemul meu , dar mi s-a parut foarte interesant . Va pun aici site-ul pe care m-am documentat . A fost o lectura instructiva .

http://www.rothwellaudioproducts.co.uk/ ... xplai.html

PS Inca nu am renuntat la a dezvolta sistemul in directia asta , dar nu e la rand

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Evident pentru mine ca nu avea cine sa imi raspunda (in tara asta).
Intre timp am pus in aplicare planul si ieri mi-a sosit traful fabricat in Japan, nou (cumparat de la Paris). Am fost avertizat chiar de vanzator ca nu se potriveste cu doza mea HANA EL.
El are de vanzare numai doze care costa mai mult decat masina din parcare! Asa ca opinia omului am servit-o cu mustar.
Ei bine, pe langa faptul ca totusi japonezii.....sunt asa cum ii stim, cei mai buni nebuni perfectionisti, adica e minunat ce au facut, vanzatorul a avut dreptate, nu a existat o potrivire daramatoare din prima clipa. Insa interesant, am reusit intre timp sa ii dau de capat si acum imi dau seama practic de ce aceasta solutie (MC cu SUT) pare sa fie varful la care ajung audiofilii cei mai grei.
Deci, sa descriu pe scurt, problema delicata a fost gasirea unor cabluri phono cat mai potrivite. Mi-am dat seama ca ar trebui unele cu capacitate cat mai mica si in acelasi timp preul phono sa fie setat pe capacitatea minima de intrare. Am testat pe doua preuri phono, unul tranzistorizat si altul cu lampa. Pe cel cu lampa s-a potrivit mai bine. Faptul ca intre doza MC si preu se interpune traful face sa fie nevoie de 2 cabluri phono. Iar aici discutam de un MC cu 0,45mV semnal (cred ca pe mana am tensiune statica mai mare!), Asta evident, complica situatia! Mult! Nici macar nu am avut la indemana cabluri foarte scurte asa cum imi imaginez (teoretic) ca ar trebui. Cert este ca l-am acordat din sarme si chiar acum constat.... chiar si eu mirat, ca varianta cu traf (SUT) e mai misto!
Pe scurt avantajele - in primul rand o curatenie teribila a sunetului pe medie-inalte, o puritate deosebita, adica lipsa de distorsiuni. Apoi lipsa zgomotului. Teribil, pur si simplu nu exista zgomot de fond! Traful fiind excelent facut, are totusi 1,2 kile!
Inca nu sunt pe deplin multumit, doza MC are impedanta interna 30ohmi, traful este dat la 1,5.....40ohmi iar dozele facute de fabricantul japonez sunt toate la 4 ohmi. Practic ma aflu spre capatul limita cu cei 30 ohmi de la HANA, o rezistenta/impedanta cam maricele (insa am vazut si unele DENON ca au 40 ohmi).
Deci, asa ca o oarecare concluzie, solutia cu SUT pare sa fie foarte interesanta, as spune ca recomand preuri phono (MM) pe tuburi dar e o varianta complicata, nu e deloc o cale usoara sau fara riscuri. Si evident....costa!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Intre timp am mai bibilit, setat, experimentat si mai ales am comparat asa cum se face. Asta cere timp si efort. Dar am vrut sa aflu direct "la ureche" care e adevarul si nu am obiceiul sa ma mint singur, indiferent daca anumite chestii m-au costat destul de mult.
Concluzia finala la care am ajuns, suna mai bine varianta MC cu traf step-up (SUT) si preu MM decat varianta directa, MC si preu phono MC activ. E vorba de acelasi preu phono - altfel discutam despre diferentele intre preurile phono - ceea ce ne-ar duce direct in balarii - deci e voba de un preamp phono care poate fi setat si MM dar si MC (amplificare activa. Am 4 trepte de amplificare, de la 42dB la 69dB cu impedante si capacitati diferite. Pentru doza mea MC setez direct 61dB).
Evident, ca sursa e acelasi pickup, doza, aceeasi placa LP, etc.
Unica modificare care apare in circuit este un cablu phono in plus la varianta cu traf step-up.
Introducerea unui cablu phono in plus intre doza MC, traf (SUT) si preu nu e de natura sa favorizeze varianta cu SUT, ba dimpotriva, insa totusi asta e varianta cea mai buna, cea cu SUT.
Am vrut sa aud comparatia A/B sa nu am dubii. Rezultatul a fost mai clar decat as fi anticipat! Evident, chiar si asa exista unele mici variabile, ca de exemplu impedanta preului si capacitatea pe intrare. In cazul in care preul este setat MC impedanta poate fi aleasa intre 100....220.....470 ohmi, avand in vedere ca la dozele MC nu exista o unica impedanta standard ca la dozele MM unde avem 47Kohmi. In cazul montarii trafului (SUT) preul trebuie pus pe 47Kohmi. Deasemenea, mai e variabila alegerii capacitatii care influenteaza modul in care sunetul se prezinta, adica la o capacitate redusa pe intrare, inaltele sunt mai aspre si mai evidente (putin), la o capacitate marita sunetul se rotunjeste dar in acelasi timp se mai "amesteca", e mai putin precis. Totusi diferentele din capacitate nu sunt foarte mari. Nici cele date de impedanta. De exemplu la HANA care are rezistenta interna mare, adica 30 ohmi trebuie o impedanta ideala de 10 ori mai mare, deci aprox. 300.....400 ohmi. Exista o oarecare diferenta daca setez preul phono MC activ pe 220 ohmi. Dar nu mare. Am setat pe 470 ohmi deoarece teoretic e mai bine sa avem impedanta de intrare mai mare decat mai mica. Totusi cele doua variabile nu influenteaza sunetul atat de mult cat influenteaza varianta prin SUT.
In consecinta, peste asteptari sau peste impresiile de prima oara fara comparatii A/B, diferentele in sunet sunt chiar mari si am gasit o singura "metafora" sa ma exprim.... e ca intre 2K si 4K la video. Varianta "4K" este cea cu traf (SUT). Pe traf sunetul in mod special pe medii-inalte e mult mai clar, mai precis, mai detaliat, mai curat si mai viu, mai realist. Pe varianta cu amplificare activa MC sunetul e cumva mai "poluat", mai "aburit", mai neclar (precum diferenta intre 2K si 4K la imagine). Cumva la anumite feluri de muzici sunetul pe varianta activa poate parea usor (adica putin) mai cald, mai rotund dar imediat daca pun varianta cu SUT il depaseste evident..... fac ce fac si ma intorc la metafora mea, e cum ai pune 4K dupa 2K. Mai mult mi-a luat sa imi dau seama care varianta e mai naturala. Pana la urma a fost evident, varianta cu SUT a fost mai naturala.
Nu e chiar usor de comparat. Sunetul are multe " aspecte", conteaza si felul muzicii. In final judecata a fost finalizata cu o placa superba, LP-ul Electric Light Orchestra, albumul "TIME" din 1981 care este pe langa superb si extrem de variat ca muzica, in opinia mea unul din cele mai bune albume din toate timpurile!
Deci, in concluzie, comparatia am facut-o 1/1 (instant), adica am inregistrat digital ambele variante ("high-rez") si astfel am putut compara instant. Altfel, montarea trafului (SUT) si setarea preului pe amplificare MM dureaza destul de mult si deci nu se poate compara A/B instant.
In concluzie (surprinzatoare si pentru mine), varianta cu traf a iesit castigatoare intr-un mod evident! Nu ma asteptam sa fie atat de evident. Desi asa cum am spus, varianta SUT este defavorizata (penalizata) de introducerea inca unui cablu pe semnalul de la MC pana in preul phono. Dar inainte de comparatie alesesem totusi niste cabluri mai potrivite din ceea ce am avut. La treaba asta nu e numai cerinta (probabila) de capacitate redusa pe metru, mai sunt alte aspecte dar cert e ca nu am cabluri de mare calitate, dimpotriva, chestii ieftine din zona "profy". Exista cabluri mult, mult mai bune dar si alea costa ceva parale. Si dupa cum unii stim, cablurile trebuie alese "la ureche". E cam dificil spre imposibil in tara asta. Deci e o loterie. Dar macar acum stiu pe ce directie sa merg.

OK, cam asta a fost descrierea mea. Evident, sunt doar propriile observatii si pareri. Totusi de multa vreme stiam ca prin lume audiofili grei ajung in final la varianta asta cu MC, SUT si preu MM pe tuburi.

Apropos, am si un preu pe tranzistori, foarte bun. Totusi in cazul astuia nu am comparat, necesita munca si timp. Dar deocamdata pot spune doar o parere initiala, insa neverificata de comparatii A/B - potrivirea tranzistorizatului cu SUT nu pare la fel de buna ca in cazul "lampadarului". Ramane sa il bibilesc si pe asta, chestie care necesita timp. Tranzistorizatul este exclusiv MM in timp ce lampadarul e si MM si MC. Tranzistorizatul suna tare frumos cu niste doze MM, de aceea nu sunt prea interesat in combinatia cu SUT din moment ce la primele incercari nu m-a dat pe spate. Dar cumva mai am o banuiala - potrivirea asta cu SUT tine si de preu. Si pare sa fie tot "la ureche", adica dincolo de teorie si de date tehnice sau teorii. Cam ca in intreg domeniul asta cu vinilul.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Multe teste cu doze si "table":

https://www.youtube.com/user/sergiy864/videos
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by vjvarta »

Foarte slab sunetul, in special pe videoul cu shure m95 si sade. Nu stiu daca este de la telefon, camera de auditie sau powerul onkyo nu conduce JBL -urile cum ar trebui.
Nu contest calitatea audio a nici unei doze ci doar rezultatul final din filmare.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

vjvarta wrote:
12 Mar 2022, 09:34
Foarte slab sunetul, in special pe videoul cu shure m95 si sade.
intamplator l-am ascultat si pe asta seara (pe instalatie sa aud maxim) si parerea mea..... atat poate doza aia (care e un MM). Am placa cu Sade si suna cam asa, asta e stilul, dar diferenta e data si de biata doza MM mult inferioara la dozele MC din alte clipuri video ale omului. Asa ca mie mi se pare ca sunetul a fost captat chiar bine si intr-o anume masura chiar reflecta diferentele. De-a lungul timpului am captat si eu sunetul de "sisteme audiofile" cu tot felul de chestii, aparat foto sapuniera sau profy, telefoane, etc Mi-am dat seama cu mare surprindere ca in majoritatea cazurilor sunetul pastreaza ceea ce este mai important si se poate face o idee in mare despre ce e vorba cu adevarat. Adica, spre surprinderea mea, chiar este de folos! (desi e necesar ca in real life sa cunosti si sunetul real, adica nu sa fi doar spectator de youtube)
PS - am avut la mine (in real life) aceeasi senzatie pe care o ai tu (in cazul tau dai vina pe captare, dar am zis mai sus, nu cred ca e de vina captarea) cand am pus exact placa cu Sade pe Shure M75 si m-a socat, suna ca o trompeta ruginita gaurita gasita la groapa de gunoi dupa ce o stiam pe dozele MC si pe alta MM moderna, dar scumpa, lemn, fitze, etc. Din pacate asta e totusi nivelul unui MM ieftin. Ti se pare minunat cat nu ai cu ce compara..... Stiu ca am trecut si eu prin asta. Ignorantza (trancotara) e cateodata o binecuvantare (in mod cert este pentru buzunar!).

PS - acum imi caut o alta doza neaparat MC cu impedanta bobina neparat cat mai mica si oscilez spre Audio Technica pentru ca oferta AT este imbatabila pret/calitate. Insa deja incep sa fiu hotarat sa NU aleg nici un Audio Technica (pe care le stiu de o viata) din cauza caracterului de sunet (pe vremuri am avut chiar si un MC de la AT). Niciodata nu mi-au placut 100%, nici una. In opinia mea AT au un anume caracter de sunet care nu e pe strada mea. M-am tot gandit cum sa definesc in putine cuvinte si cu rezerva as spune doi termeni, japonache si "sunet de tabla". In schimb cautand sa imi fac o imagine, dar subliniez ca stiu si din real life tot felul de alte doze, incep sa imi conturez o idee despre caracterul de sunet al unor mari branduri de doze si cu parere de rau constat ceea ce stiam (dar mereu refuz sa accept), ca..... ce e bun, COSTA (firar sa fie! Si eu consider doza un consumabil, de aceea refuz ideea de a plati prea mult iar second hand nu as cumpara decat o doza la care pot schimba acul, niciodata o MC second hand).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by vjvarta »

Eu am albumul asta pressing UK 1984 si nu suna deloc asa strident pe un Dual 1228 cu acelasi shure m 75.
Incep sa cred ca e de vina camera de auditie din video. Bineinteles ca e o doza fara pretentii, dar care in anumite conditii poate avea un sunet destul de ok, genul de sunet care sa nu te faca sa analizezi muzica ci sa o asculti.

Momentan, placile le ascult pe un Sony PS LX-5 cu doza lui originala Sony XL 200. Pentru mine suna foarte ok, mai bine de ce am avut pana acum, evident tot vintage. Are un sunet complet, nu lipseste nimic si nimic nu iese in evidenta, diferentele intre pressinguri sunt foarte evidente. Imi place foarte mult bratul care este un adevarat ultra low mass, chiar mai usor decat cel de la Dual. Am un single pe 45 care are o ondulatie destul de nasoala dar bratul il citeste fara probleme. Desi e quartz direct drive, are si un sistem magne disc care regleaza turatia in timp real.
Am masurat viteza cu o aplicatie de smartphone si e ceas atat pe 33 cat si 45. Singurul inconvenient este ca doza e incorporata in headshell si nu se poate schimba. Exista un headshell care suporta schimbarea dozelor dar pe net e mai scump decat pick up ul. Momentan nu simt nevoia sa o schimb dar as fi curios sa i pun un Philips-ul 412 cu ac NOS din dotare sa vad cum canta.

Cat despre dozele MC , nu am avut ocazia sa ascult live, doar de pe net . Sunetul mi s-a parut mai 3D , mai adanc ca la un MM, mai finut cumva. Bineinteles si acele erau contact line sau fine line care sunt peste un eliptic obisnuit.
Intr-adevar singurul inconvenient e ca nu se gasesc ace de schimb(sau nu m-am documentat destul de bine) si trebuie trimisa doza sa i se faca re-tipping cand acul s-a dus.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

vjvarta wrote:
12 Mar 2022, 13:25
Momentan, placile le ascult pe un Sony PS LX-5 cu doza lui originala Sony XL 200
este exact tabla dupa care (baiet fiind, paduri cutreieram) trageam benzile mele dupa placi in perioada neagra '80. Mergeam cu magul in brate noaptea (luam taxi) la niste amici unde noi, trei oameni, plateam sa inchiriem "un lot" noaptea, de la ora 23 pana la 5 dimineata ca era mai ieftin (suma era foarte mare, cam cat un salariu mai mic si o faceam pe din trei). Fiecare eram cu magul lui. Ampliful cu phono in el, un Yamaha din ala frumos argintiu model 1978. Eu mergeam ori cu un AKAY Gx4000D, ori cu un Rostov 105 bricolat de mine, ei aveau maguri AKAI (Gx625), cassdeck Yamaha K-950 (negru), cassdeck-uri AKAI, cateodata mag AKAI Gx636 si intotdeauna un Tascam profesional (ala era cel mai tare). Sursa..... exact pickupul tau! Argintiu. Dar doza era cea mai tare AKG de atunci, anii 80 care doza din pacate nu mai exista azi. O data aveau si o Audio Technica AT11 dar AKG era net superioara (tot MM). Practic daca ma gandesc bine am printr-o lada benzi trase de mine atunci. La mintea si urechea din vremea aia mi se parea ca suna fabulos de bine acest pickup, cel care il avea zicea ca l-a ales pentru stabilitatea exceptionala a turatiei. Pe vremea aia noi (trancotarii de atunci, nu exista inca termenul de audiofil) judecam si alegeam foarte mult pe criterii tehnice, date tehnice. Oricum, pickup-ul asta chiar e bun, in timp inregistrarile alea s-au pastrat ca niste referinte. In rest plateam si eu ca multi altii diversi bijnitari care trageau pe bani, majoritatea la care mergeam eu aveau "matrita" facuta de ei pe propriul pickup care de obicei era invariabil un Technics (genul 1200) cu doza Shure V15. La urechea mea de atunci (needucata insa frageda) mi se parea ca acele Technics cu Shure V15 sunau ceva mai plin decat Sony cu AKG ...cred ca e vorba de AKG P8 ( https://www.vinylengine.com/library/akg/p8.shtml ).
Deci am ramas cu impresii pozitive dupa aceasta tabla cu aspect destul de subtireanu.

"Tabla" da cel mai mult din sunet. Asa cum am mai scris (primind si injuraturi). Uite aici un Kenwood sa auzi cat de diferit suna de celalalte Pioneer si acel Yamaha de top. Doza AT OC9 se comporta altfel decat pe Pioneer sau Yamaha:
https://www.youtube.com/watch?v=HlowurYjBnE
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by vjvarta »

Nu zic ca tabla nu conteaza. Chiar am facut un test mai demult, aveam un dual 1228 cu shure si un philips 406 cu doza philips 412 si am zis sa incerc si eu sa vad daca se schimba ceva mutand doza philips pe dual.

Stiind cum suna ambele, am sesizat ceva diferente, doza philips pe dual sunand mai subtire ca pe philips, bineinteles nu am facut cine stie ce reglaje, doar de greutate si de distanta in headshell. Nu stiu daca diferentele au fost din cauza cablurilor bratului si a celor phono, care la ambele erau captive, sau potrivirea cu bratul , rezonante etc.

Ideea e ca sunt multumit cu Sony, stiu ca exista mai bun si ca doza si ca pick up, dar costa bani, timp si frustrari, si nu mai avem timp sa ne bucuram de muzica.

Daca atunci cand pornesti sistemul si nu incepi sa analizezi muzica , totul e ok.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Linkuri folositoare pentru estimarea compatibilitatii intre o doza si un brat

The Korf Blog - Compliance/Effective Mass Calculator
http://korfaudio.com/calculator

Calculate Tonearm - Cartridge Capability
http://www.mh-audio.nl/Calculators/RF.html

Cartridge Resonance Evaluator
https://www.vinylengine.com/cartridge_r ... luator.php

Resonance Frequency
http://www.resfreq.com/resonancecalculator.html

Cartridge and tonearm systems resonance frequency
https://www.ortofon.com/support/support ... frequency/

Original Cartridge Database Tools
http://www.edsstuff.org/tools.htm

Matching a cartridge to a tonearm
https://www.theanalogdept.com/cartridge ... tching.htm

TONEARM/CARTRIDGE COMPATABILITY
https://www.gcaudio.com/tips-tricks/ton ... atability/

nirvanasound PDF:
https://nirvanasound.com/wp-content/upl ... 20Mark.pdf

Tonearm resonance theory – or how I learned to stop worrying and love the heavy Japanese arms.
https://auditur.dk/tonearm-resonance-theory/


PS - daca teoria poate nu corespunde mereu cu real life, totui o compatbilitate in teorie mareste sansele unuie compatibilitati in real life. Si poate e de ajutor pentru ne orienta catre ce se poate modifica daca intalnim unele neajunsuri.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Un excelent si foarte interesant review pentru Denon DL-103R. Merita citit pana la capat, contine informatii si subtilitati foarte interesante si e clar ca e scris de cineva care stie cu ce se "mananca" sunetul.
Denon DL-103R Phono Cartridge Review

Denon DL-103R does not have a “rounded” and “melodious” sound that most of the slow tonearms and cartridges produce with ease. Denon DL-103R is a sharp and explosive fighter who ride through all the modulation and does not mask the sound. The Denon DL 103 is a true audio legend. Since 1963. when the production of this model for the needs of Japan’s national radio started, over 1970. when the same cartridge was offered in the Hi-Fi market, to date, neither production nor demand does not cease.
https://worldofturntables.com/denon-dl- ... ge-review/

https://www.youtube.com/watch?v=onpeey2E5BA

https://audionostalgia.co.uk/thorens-td160-mki-upgrade/

Site-ul lui e foarte interesant si in opinia mea, omul stie ce spune, le are cu sunetul si judecata, adica merita citit:
https://audionostalgia.co.uk/

PS - cunoscand din real life anumite chestiuni si citind ce scrie omul acesta, parerea mea, foarte valoroase informatiile, descrierile si experimentele lui.
E atat de rar de gasit pe net review-uri si opinii de calitate!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply