Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
bizonu22
Posts: 71
Joined: 27 Jan 2016, 10:45

Re: Solutia finala ce impaca digitalu' cu vinilu' :-)

Post by bizonu22 »

Vai de viata lui. Mizeria asta numai o minte "hodinita" putea fi conceputa.
Asta cred ca a mers pe principiul "de ce sa fi prost numai odata cand poti sa fi de doua ori".
Asta trimite un sunet alterat intr-un dispozitiv care il "realtereaza".
„Sunt mulți care, ajunși la un vârf de munte, au amețeli și cad; iertați-i pe parveniți.” — Octavian Goga

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Preu de phono de 130 kile !

http://www.monoandstereo.com/2017/05/ne ... diton.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://aries-cerat.eu/" onclick="window.open(this.href);return false;

Pe cand unul de o tona?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Inca un motiv in plus sa ascultam la pick-up si eventual lampi, sunt imune la virusi :lol: .
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

Ieri am avut ocazia la un amic sa ascult un pickup marca Onkyo Cp1050. Pickup de 2000 lei. Si am ramas cu un gust amar. Jocuri foarte mari pentru o scula de numai 500$, deasypra vopsit gardul dedesubt leopardul. Doza cu care vine este audiotechnica at3600, o doza acceptabila, dar de pus pe pickupuri vechi nu o dai la o chestie care costa un pogon de bani.Are un aspect retro, e direct drive, insa tot are fluctuații urate si audibile de viteza, unitra gs431 e copil. E foarte greu, din cauza a are ditai placa de fier in el. In rest facut ieftin. Acest amic a avut un akai tta05usb, pe care mi l a dat sa ii schib doza. Sincer o spun, akai tta05usb si onkyo cp1050 sunt foarte asemanatoare la sunet. Onkyo e doar mai bine finisat, in rest aceeași daravela cu alt finisaj. Luni il face retur, si mai ține akai ul pana gaseste ceva mai bun, a si zis ca se.orientează spre sh. Akai ul l a luat la 300 lei, are strobo, are pitch control, are aspect din ala dj, dar e.prea plasticos. Ce vreau sa punctez, ca si azi se ajunge la ce era pe vremuri cu Unitra gs431, un pickup cu design smecher si impozant dar cu multe imperfecțiuni inadmisibile la acest preț, drept pentru care unele sh uri gen technics sau pioneer se vand scump. Are si un review pe vinylengine de la utilizatori. Astept sa vad si sa ascult noul Technics sl1200. La fel, sper ca technics sa faca mai multe pickupuri, dat fiind faptul ca in asta au fost experți, au fost state of the art.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

Astazi insa exista un mare producator oem de pickupuri care si a facut intens simtita prezența dupa 1990, si anume HANPIN. Acesta ptoduce pickupuri oem pentru cam toți marii producatori. Pioneer, Sony, Denon, chiar si Dual, Rega, Audiotechnica. Si are si modele reusite dar si troace. PL990 si PSLX 600de la pioneer respectiv sony sunt hanpin. Nu stiu cat de economic mai e azi sa faci in house un pickup, e mai economic sa il dai in oem. Technics s a vazut invins de aceste agregate, insa daca revine cu scule made in japan (nici macar malaezia), poate are succes. Dar sa faca si dozr de calitate. Nu e AT91 cea mai rea doza ( avand in vederr prețul ei e chiar buna, dar pentru pickupuri ieftine si vechi gen NAD5120, si altele contemporane vestice), dar nu de pus pe un sl1200, de aceea sper sa vina cu o doza capabila.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

Alt producator de pickupuri oem: leetac. Dar de data asta e mai rau...astia fac acele pickupuri tip valiza, cu designul retro, si apoi le denumesc cum vor ei. Nu mai zic ca astea sunt cu doza ceramica, deci ce e mai rau...si se vand ca painea calda la nestiutori, acestia zic ca suna bine, cand de fapt le toaca discurile...cu forța lor de apasare de 6g. De stiut ca un disc rezista pana pe la vreo 8 grame, dar nu e recomandat sa depasesti 4 grame, daca vrei sa.nu il distrugi. Tipic, forța de apasare a unei doze e intre 1-2,5g la magnetice si maxim 3-3,5 la ceramice. Cat despre dozele ceramice : nu distrug neaparat discul, daca brațul si mecanismul sunt in stare buna, si forța e corect reglata. Adica la 2,5g.e suficient. Dar dozele ceramice nu sunt hi fi, erau ieftine si implicit mecanismul de pickup era mai ieftin. Dar au fost si pickupuri cu doze ceramice (piezo) care sunau chiar bine, dar erau rarități (philips, panasonic, sony, sanyo ) au avut cateva exemplare, si care nu distrugeau discurile, deoarece aveau forta de apasare mica, si mecanisme mai precise
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

Mitul ca pickupuri cu doza ceramica distrug discul sunt de la cele exploatate in Romania. Deoarece Tesla, RFT(cs29 insa suna decent), aveau niste.mecanisme tare proaste, care se dereglau usor si astfel distrugeau discul. Nu mai zic ca romanul mergea cu acul pana ce nu mai avea varf, se auzea ca dracii, dar se mergea in continuare pana ce discul era distrus. De aceea imi e teama sa iau discuri din targ sau necunoscute. Nu mai zic ca unii faceau inventii, de genul lestat doza sa fie mai mult bass...se adauga ceva ceva...dar nu mult...uzura pe disc...da. Nu sunt pro doze ceramice, nu as lua asa ceva niciodata, dar e bine de stiut. Si inca ceva : Un ac de doza magnetica uzat e mai daunator discului decat un ac de doza ceramica in stare buna. Deci mare grija. Nu luați radiouri cu pickup din astea noi retro, sunt niste troace, nu luați sh pickupuri cu doze ceramice si schimbați acul cand calitatea audiției scade, altfel se duce discul. Pentru incepatori, cel mai bun pickup e cel cu doza cu montura 1/2", antrenare prin curea si motor de curent alternativ, sunt si mai ieftine. Cele cu motor CA, nu au fluctuatii de viteza, iar doze cu montura 1/2 se gasesc, de la doza entry level MM, Audiotechnica AT91, Care pentru cat costa e decenta, pana la doze de mii de euro.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Zilele trecute, in incercarea de a "bibili" un sistem la un amic, am avut "onoarea" sa fac cunostinta cu un pick-up entry level de la project. Nu mi-a venit sa cred ce se poate cumpara in ziua de astazi la pret de nou cu banii munciti cu sudoare, de fapt nu se poate cumpara nimic relevant...o colivie de plastic glossy cu un brat(de carbooon) enervant de echilibrat. Lipsa headshel-ului iti smulge niste vobe de duh la montarea dozei. Apropos, doza Ortofon red ce vine montata este foarte slaba, are un sunet metalic subtzirel, fara urma de bas. Picioarele de plastic cauciucos ale pick-up-ului nu se pot regla in inaltime, mat-ul este o mocheta sinistra de genul 100m2 la 0,1 centi, platanul fabricat dintr-un fel de tabla spoita ce pare destul de rezonanta. Am montat o doza mai OK-ish, aparuse bas-ul insa sunetul era sifilitic, mort, impaiat, nu imi venea sa cred. Comparatia cu un cd-player vintage(deja prezent in sistem) era daramatoare, in acel context cd-ul suna magistral parca venit de pe alta planeta. Incep sa intelege reticenta unora ce pasesc in vinil cu timiditate la nivelul asta de performanta deloc ieftin (~500$); digitalul decent poate suna in acest context mult mai bine. Pentru nivelul asta de pret singura salvare sta in vintage (si cu privire la pick-up si la doze) pentru a avea sansa unui sunet decent si relevant pentru analog, parerea mea... In acest caz este nevoie de un numar minim de cunostinte pentru a evita o "tzeapa"...deoarece si achizitia vintage aduce potentiale riscuri pentru cumparator.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

Eu am avut azi ocazia de a testa un pickup primit de la cineva care a dat din.casa...un akai tta05usb...desi finisaje ieftine, plasticos, are un aer de technics sl1200, stroboscop si pitch variabil, nu are autostop, el e dat ca pickup pro(st)fesional, cu curea, am ramas surprins sa vad ca totusi...suna bine. Mai are mult pana sa egaleze nordmende rp1010 la care ascult curent, dar am ramas uimit...e peste onkyo cp1050, care e un junghi scump si prost...la fel si saraciile pioneer pl990 si sony pslx300, denon dp29...akai tta05usb e mult mai bun...totusi, daca vrei pickup adevarat, cauta un vintage... Mie project mi se pare o firma entry level, cu produse prea scumpe raportat la ce ofera. Sincer, tot ce vad azi in magazinele de profil imi provoaca greață. De aceea piața sculelor sh e cam in floare...
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

Adica a sculelor vintage...chiar si astia de ascultau odata muzica pe pc au inceput sa fie interesați de vinil si amplificatoare calumea in loc de boxe bubuitoare gen logitech si genius...ca s au saturat de ciocan pe tabla (youtube si mp3). Prefera muzica...adevarata...asa ca...cool. Totusi tot ce vad si ascult azi in altex, e sinistru, chiar si la zona high end...pickupuri plasticoase cu usb, cu doza montata pe genunchi stand pe bordură, plastic turnat stramb, boxe de 1,5 m inalțime de numai 4 kg, amplificatoare goale pe interior, dar cu afisaje si butoane multe, sarme de legatura subțiri...normal ca piața sh de scule audio prosperă. Si chiar si la samsarii de scule poți gasi chestii decente chiar foarte bune la bani puțini. Mai e o tteaba: scule care au fost candva si sunt in continuare opere de arta sunt pe cale sa ajunga sau ajung la gunoi, iar gunoaie veritabile al caror loc e doar in colectorul de gunoi sunt vandute pe bani mulți in magazine gen altex, flanco, sau magazine audiofile cu nume pompoase.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Eu cred ca fabricantii actuali au "mirosit" nisa(aka fraierii) cu vinilul la moda si servesc chiftele de plastic (nu ca nu ar putea sa sune si bine daca ar fi facute cu oarece simt de raspundere), cu toate ca imi voi atrage in mod sigur oprobiul "eterului", voi mentiona si eu niste exemple din ciclul "asa nu!": cam tot ce produce astazi entry level Rega, Music Hall, VPI (Calatorul este un exemplu perfect de tabla de plastic spoita si cocotzat pe niste conuri, cu un stutz minuscul ce trage cu o guma un platan patetic la un pret necinstit),Denon, Audio-Tehnica, Onkyo, etc. Din pacate tot cam tot ce se invarte in zona de pret entry (deloc ieftina pentru omul muncitor) este de ocolit dupa parerea mea.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Septi
Posts: 6
Joined: 23 Apr 2017, 16:26
Location: Dej

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Septi »

Si eu care in mintea mea ma gandeam sa iau un pick-up "nou" :roll: deci foarte bine ca n-am facut asta si raman pe vintage, cel mai bine pentru auditie si pentru discuri inclusiv! :wink:

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

Orice scula audio de calitate pleaca de la 2500 lei in sus, nouă. Se aplică si la pickup. Sub 1000 lei pickup nou iei un gunoi, o chestie care se invarte si pârțâie...nou. SH, poți gasi chestii excelente la prețuri decente...bine, nu te astepta nici acolo la foarte ieftine, dar din astea noi...nimic nu prea merită. Akai Tta05usb pe care mi l a dat, e o oaresice exceptie...desi sincer eu personal nu as da banii pe el, l am acceptat sa vad cum suna. Si chiar nu e rau...dar numai "nu e rau". E mai degraba mediocru...adica suna acceptabil...dar mai are mult...si bine. La importatorii de sh uri, te lasa sa le testezi cum vrei, unii negociază, acolo e pe vazut si placut. De ai noroc ai si garantie. Doar ca si ei se plang ca acum nici in strainatate nu prea mai arunca lumea chiar tot...si ca ce se gaseste e aruncat pe bune...rar sunt recuperabile. S au prins si strainii ca alea vechi "e mai bune"
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

Cand am fost la cineva in vizita on Dresda, am ramas surprins sa vad ca foloseste un RFT, amplituner si pickup VEGA rusesc...zicea ca nu ar lua niciun gunoi din mediamarkt...si ca lumea acolo e cam conservatoare...la fel si in olanda...unde scule vechi inca au cerere si sunt uneori scumpe sh...pe buna dreptate...cand vad ce pickup uri sunt azi, ma ia cu soc si groaza...regreti vechile ziphona...sau supraphon... :(...trist.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Din pacate, eu cred ca pentru un pick-up nou(cu doza inclusa) decent pretul de intrare este la nord de 1000-1500 heuroi. In banii astia iti poti aranja, cu oarece grija, un sistem complet vintage bunisor. Cine vrea un pick-up nou si calitativ trebuie sa bage mana adanc in buzunar...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply