Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

concluzia mea este ca cei mai tampiti trebuie sa si ia tangentiale! :lol:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

Corect!!!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

oake wrote:Corect!!!
Defapt gresit. Tangentialele nu sunt rezolvarea universala. Altfel produceau toti tangentiale inca din anii 70. Chiar a fost o moda prin 1975....1983 cu tangentialele, toate marile branduri au scos modele chiar de top insa dupa o vreme de entuziasm, au revenit la cele clasice. Fiecare sistem are avantaje si dezavantaje. Totul e o suma de compromisuri, depinde ce doresti mai mult.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

oake
Ai mare dreptate.
Am si eu 2 sau 3 protractoare ''universale'' si fiecare spune altceva la acelasi pick-up. De aceea prefer reglajul overhang-ului cu sublerul.
Eu personal, pe trancotele mele am obtinut rezultate sonore mult mai bune (dar probabil nu perfecte) cu protractorul universal decat cu reglarea overhang-ului (probabil din pricina ca nici un pick-up nu mai are doza originala). Deunazi, un mare "cunoscator" radea de mine ca reglez pick-up-ul dupa "ureche". Omul cat traieste tot invata, eu cred ca deabia am ajuns la suprafata mierii din borcanul cu viniluri, pana la fund mai am ceva de sapat...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Au trecut ceva zile de cand am facut reglajul cu lupa si ...in continuare sunt multumit de sunet...asta pentru mine este ceva neobisnuit deoarece mereu si mereu vreau sa "pigulesc" sa mai mesteresc si...tot asa...
Totusi...ca "ezista" un totusi...am comparat cele trei clampuri pe care le am si dupa zile bune de ascultat victorios a iesit un clamp facut de mine din discuri lipite care au deasupra un strat de plumb si tot clampul cantareste 464 gr. In runda finala acest clamp a fost mai bun la sunet decat clampul din bronz de 1050 gr de la TT Weights.
Ce a avut mai bun ?...muzica are mult mai multa greutate si e mai carnoasa daca pot sa ma exprim asa.
Sub disc am acelasi mat ca intodeauna...aproape ( zic asta deoarece am avut ca mat si mi s-a parut bun un mat facut cu un disc gros ...din anii 50-60....si pe care am presurat orez din cel foarte alungit...dar am renuntat la el numai din cauza ca mereu si mereu aveam orez cazut prin jurul tablei) adica matul de la fosta mea tabla Lenco 78.
Ce am adaugat , totusi , la matul original de Lenco 78 , este ca in mijloc , unde matul are o adincitura cilindrica de adancime de cativa mm si diametru cam cat este o eticheta de la un vinyl .... am pus toc de hartie de grosimea adanciturii si diametru de aproximativ cat este eticheta si sunt multumit.
Am uitat sa pomenesc ca de vreo cateva luni bune am o alta tabla decat Lenco si anume
TW Acustic Raven One de care sunt multumit...dar asta nu inseamna ca e perfecta si face totul bine . Si Lenco avea ceva care aceasta tabla nu are atat de mult si adica ...mai mult suflet si romantism.
De bratul LINEAR Trans-fi Terminator sunt fff multumit si nu cred ca voi plange vreodata de ceva mai bun...un brat super precis de reglat si cu multe tipuri de reglaje si nici nu te scoate afara din casa ca sa il cumperi...consider ca este acum in audio unul din lucrurile de f mare calitate care are un pret extraordinar de decent pentru ce poate...sunt momente cand ma apuca asa sentimentul si fiorul ala de bucurie si satisfactie cand vezi ce poate sa faca...nu stiu daca vi s-a intamplat?!....
Cartusul Dynavector XX2 MKII il consider bun dar cred ca am avut si cartuse la preturi mai decente si care au aratat muzica...dar stiti cum face maimutza cand nu are ce face ?!...ei bine se scarpina in cap si isi face o buba...nu vreau sa spun ca e cartusul rau dar parca prea multi bani dati...si are tot ce tot zic haudiofilii pe net ...separatia lu' peste prajit...sounstage bun...precizie...usor de reglat ca iti si arata directia in care trb sa mergi...iti spune repede ce nu-i place...e f comunicator ...dar stiti nu imi da asa mari fiori ascultand un pian de cum mi-au dat unele din cartusele MM ce le-am avut si mai ales Acutex 320 "nas lung"...sa nu va faceti impresie gresita de cum cartusul nu e bun ...dar vreau sa imi dea si ..."piele de gaina" de mai multe ori....ca vorba aia am dat o caciula de bani. E la fel ca si cu un om care este foarte corect si de gasca dar nu iti da "bitzul" ala care te face sa nu te mai saturi de acel om adica sunt oameni cu care te duci la o bere si iti face f mare placere sa fii acolo dar ajuns acasa s-a terminat...
Da...divaghez si nu e bine...poate!

Romi

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Dear porto, sunt utterly impressed de pick-up-ul tau impreuna cu doza. Sa inteleg ca ai renuntat la tabla Lenco modificata? Spor la ascultat si la bibilit, sa stapanesti bine tabla teutonica!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Ultima mea tabla Lenco L 78 am dat-o prietenului meu de la Toronto.
El intre timp i-a mai adaugat un al dilea platan si un alt brat ( pe care eu il consider foarte bun ) "COCOSATUL" pe numele sau adevarat RS Laboratory RS-A1 Tonearm & RS-3 Rotary Headshell .
Acest brat nu are nevoie de VTA si azimut. Totusi nu cred ca acest brat e mai bun decat Trans-Fi. Terminator.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

momolo
In opinia mea acele protractoare celebre si universale care se gasesc pe net si sunt citate de toata lumea in domeniu (de exemplu Baerwald amintit mai sus) sunt proaste si inexacte
Intr-adevar, nu exista scula universala, dar pentru cine e la inceput de drum poate sa se situeze in zona Baerwald si apoi cu ajutorul urechii sa se duca in pozitia cat mai aproape de ideal. La mine Baerwald-ul este punctul de inceput (deobicei decent ca sunet) dupa care incep sa mut doza mai inapoi mai inainte pana gasesc compromisul cel mai bun. Dureaza 20 de minute ca o doza noua sa cante decent si apoi in functie de timpul disponibil(nu ascult chiar in fiecare zi) mai poate dura pana la o luna pana scot asa-zis maximul prin bibileala, depinde si de chef si daca am ceva muzica sa ma stimuleze.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

eu stiu ca terminator a rulat in doua episoade :D , spor la ajustari si inovatii, banuiesc ca si preturile sant pe masura.

si tangentialele serioase au reglaj de VTA, cam singurul inafara de contragreutate, reglajul VTA poate fi facut si din inclinatia cartridge ului in headshell, chiar daca nu e ortodox, prin introducerea unor distantiere(laine) de reglaj.

in mod sigur cineva care a inteles taina reglajelor poate scoate dintr o tabla mediocra, slaba sau buna mai mult decat ofera ea la prima vedere, cat despre orez nu stiu ce sa zic, stiu ca strange la burta :mrgreen:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

comanr e boala curata reglarea pick-upurilor sincer, daca iti intra in creieras esti moort :lol:

Eu azi, ca pui de avicola nascut si trait la bloc, m-am apucat sa reglez toate tablele din casa si crede-ma, dupa ce termin, trebuie sa fac dus la cat m-am cracit in jurul lor. Am un vinil de "test" cu un trio (pian, percutie si contrabas) si de dimineata tot bag si scot, noroc ca nu am VTA decat la unul.

VTA-ul este echivalentul equiliser-ului, daca bratul de la ax e prea sus se aud inaltele accentuate si un pic stridente, daca e prea jos, sunetul se inmoaie, bas-ul e pregnant spre bubuit. U got to touch the G spot! Asezarea dozei in headshell are, bag seama, legatura mai mult cu nivelul de distorsiuni (suna groaznic daca nu ai nimerit zona, (bad)cd-like). Dupa ce le-ai nimerit pe amandoua cat de cat, trebuie sa iti schimbi chiloteii uzi (de fericire), asta daca dupa pick-up ai ceva decent sa simti diferenta. La mine in sistem orice modificare la pick-up se sude imediat si in sunet.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

porto wrote:Am uitat sa pomenesc ca de vreo cateva luni bune am o alta tabla decat Lenco si anume
TW Acustic Raven One de care sunt multumit...dar asta nu inseamna ca e perfecta si face totul bine . Si Lenco avea ceva care aceasta tabla nu are atat de mult si adica ...mai mult suflet si romantism.


Să-l stăpâneşti sănătos!. Nu arată rau dedeloc.
Mai este şi altceva înafară de emoţie, fior, piele de găină...? Restul este osciloscop.

porto wrote:De bratul LINEAR Trans-fi Terminator sunt fff multumit si nu cred ca voi plange vreodata de ceva mai bun...un brat super precis de reglat si cu multe tipuri de reglaje si nici nu te scoate afara din casa ca sa il cumperi...consider ca este acum in audio unul din lucrurile de f mare calitate care are un pret extraordinar de decent pentru ce poate.


Şi eu îl vânez de ceva ani dar nu am bani ''şomelier'' fiind. Împreuna cu al doilea braţ cu masă diferită pentru compliance diferit se apropie periculos de 1000 de euroi dacă îmi aduc bine aminte. L-ai testat cumva şi pe Lenco?

Per total eşti mai mulţumit decât Lenco+braţ radial+Acutex320?

User avatar
depecher
Posts: 7
Joined: 25 Aug 2014, 21:18
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by depecher »

Buna seara tuturor!
Am intrat si eu in "cercul celor cu pick-up" dar cumva am intrat pe usa din spate si doar cu jumatate de pas.Asta deoarece mi-am luat sa spunem pe romaneste o "teapa".
Am cumparat de pe site-ul olx un pick-up Philips AF 977 de la o persoana care s-a jurat ca merge.Mi l-a trimis prin posta, dar la destinatie am constatat ca nu functioneaza pe cum se jura persoana respectiva(daca vreti sa-i dau numele userului de pe olx-sa nu patiti ca mine)
Nu merge partea de pitch control -potentiometrele(nu-i pot mari sau micsora viteza ) nici pe 35 nici pe 45,iar display-ul nu afiseaza nimic corect din ce se intampla cu platanul.
Aveti cumva vreun "doctor" priceput care sa repare acest pick-up.Am schema electrica la el .

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Draga depecher,sper ca iti place Depeche Mode, e una din formatiile mele preferate. :D

Sa iti fie invatare de minte sa mai cumperi pick-up de pe OLX neprobat! Si eu mi-am luat tzeapa cu baietii din Targoviste ce vand si azi tot felul de pick-up-uri impreuna cu unii de prin judetul Ilfov (aparent pretini).

Un user priceput pe acest forum(care il stiu eu) in mestereala este comanr, l-a pansat pe al meu Direct Drive de merge si astazi(era initial un dezastru eu mergand tot pe incredere :cry: ), poti sa il contactezi pe "privat", acum depinde din ce judet esti, va intelegeti poate...

Bafta multa!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
depecher
Posts: 7
Joined: 25 Aug 2014, 21:18
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by depecher »

Sunt din Bucuresti din pacate.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

depecher wrote:Aveti cumva vreun "doctor" priceput care sa repare acest pick-up.Am schema electrica la el .
ti-am recomandat in privat un doktor in depanare trancote din Bucuresti. Sper sa-ti fie de folos si bafta la reparatie! Daca il faci, dupa aia sa ne zici si noua cum suna.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply