Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by cosmin »

momolo wrote:eu il am chiar acasa dar nu pot sa descriu. Ma tot scarpin in cap si ma gandesc daca e in clasa A sau clasa AB !? :roll:
Asta chiar a fost o ironie gratuita. :|
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

cosmin, tocmai astfel de intrebari ("cum suna?") puse in contextul actiunii de a afla/alege/selecta/discerne, constituie in fapt sursa celor mai mari aberatii tipice forumurilor mioritice. Sa sti ca eu mai citesc (si chiar activez) pe forumuri stereo straine (unde nu e picior de mioritic) si acolo nu regasesc deloc unele (hai sa-i spunem) obiceiuri mioritice.

Chiar si daca incerci tu singur sa gandesti logic, ce descriere (obiectiva) poti citi de la cineva care are "scula" audio despre care intrebi tu cum suna ? ?!:roll: sau de la cineva care a auzit-o fiind intr-o vizita, intr-o dupaamiaza la cineva care o are ?! Dar daca te gandesti logic, de unde sti ca gusturile celui care iti povesteste cum suna coincid cu ale tale ?! De unde sti daca nivelul de pretentii ale celui care iti face "descrierea" sunt de nivelul tau ?! Daca sunt mult mai jos sau mult mai sus decat nivelul tau de pretentii nu inseamna ca "descrierea" primita poate sa te conduca (pe tine) la o concluzie complet eronata ?!

Si ce faci daca 3 forumisti fac descrieri "cum suna" care se bat cap in cap ?! Faci un sondaj de opinie ?! Dai cu banul sa sti ce sa crezi ?! :roll: ..... Pana la urma ajungi tot la simpla actiune ca tu in persoana sa testezi obiectul in cauza. Iar in cazul asta ce rost are sa ne facem de ras umpland de balarii forumurile.

...Ca sa nu mai spun cat este de dificil sa poti concluziona (cat de cat) calitatea unui turntable! Intreg sistemul de redare a vinilului este atat de complicat si delicat, conteaza atat de multe in tot lantul incat a concluziona calitatea unui turntable (la modul serios) este o actiune care poate dura ani de zile si nu cred ca o persoana cu integritate, decenta si seriozitate ar sari cat ai pocni din degete sa-ti spuna concluziile sale capatate in ani de zile si cu mari cheltuieli de timp si bani la o intrebare pusa in felul asta pe un oarecare forum.

Eu am contatat ca oamenii cu cat sunt mai intelepti si mai experimentati cu atat sunt mai modesti, mai retinuti in aprecieri (pompoase, agresive, umplatoare de pagini alambicate de expresii exotice si neologisme), cu atat raspund mai selectiv, doar celor care dovedesc meritul si capacitatea de a primi un raspuns cu adevarat valoros.

Pentru a primi un raspuns adevarat trebuie sa sti a pune o intrebare adevarata. Defapt cei mai intelepti oameni din istorie au considerat ca intrebarea e mai importanta decat raspunsul. In cazul asta, la o intrebare (scuza-ma!) tampita, ce raspuns crezi ca poti obtine ?!

Bunul simt ar trebui sa-ti spuna ca cineva care la intrebarea ta ("cum suna?" :roll: ) sare sa umple o pagina cu descrieri plina de "sunet moale, tare, repede, lent, de seara si culcare sau de sculare dimineata, lifelike, vitezos, coios, lesinat, tranchilizat", etc,etc, nu este altceva decat un papagal de forum (mioritic..... mereu m-am intrebat ce ne face ca in majoritate sa fim atat de originali in ridicol si prostie fatza de aia din tarile civilizate ?!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by cosmin »

Ok am inteles.

Din moment ce imi sugerezi ce trebuie si ce nu trebuie sa vorbesc, plus ca se mentin in continuare aceleasi jigniri gratuite, consider acest lucru totalmente inacceptabil !

Prin urmare, acesta este ultimul post al meu pe acest forum.

Eventualele comentarii (inclusiv la ceea ce scriu acum) imi sunt total indiferente.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Adrian_2k8 »

Cosmin, eu zic ca exagerezi aici. Parerea mea. Si crede-ma ca nu-l tin pe "M" in puf, ba chiar am avut destule dispute cu el (a se citi smuls unghiile de la maini si bataie la talpi cu vana de bou). :D Si nimeni nu s-a suparat, vad ca inca e viu si modereaza. :P
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

cosmin
Ok am inteles.

Din moment ce imi sugerezi ce trebuie si ce nu trebuie sa vorbesc,
evident ca nu ai inteles. Ti-am explicat de ce la anumite intrebari primesti anumite raspunsuri, adica asa cum e intrebarea, la acelasi nivel vine si raspunsul.

Daca nu ma insel este a doua oara in care scrii:
Prin urmare, acesta este ultimul post al meu pe acest forum.
Sa sti ca nu esti obligat sa postezi aici (si nici nu te-a dat careva afara) te gonesti singur iar reactia ta arata infrangere, parasirea arenei cand nu mai poti face fatza "luptei" (inteligente si la un anume nivel).

Abandonarea dialogului, ruperea legaturii din dorinta unilaterala, trantirea telefonului, injuraturile si atacul la persoana (sau judecare, reprosuri si caracterizari) arata INFRANGEREA PERSONALA. Cand partenerul de dialog nu mai poate face fatza si orgoliul a pus stapanire pe judecata logica ajunge la fuga, abandon, parasire a terenului si eventual atac la persoana.

Insa de orgoliu ce sa spun..... :roll: il avem cu totii, diferenta este ca oamenii intelepti stiu sa si-l stapaneasca. :wink: (si isi asuma greselile personale)

Consider ca orice comunitate trebuie sa fie selectiva si mai consider ca e foarte reala zicala - cine se aseamana se aduna.

Daca ai considerat ca nu mai poti face fatza nivelului acestei comunitati este alegerea ta. Suntem pe un forum, o arena deschisa, orice dialog sau "lupta" este condionata de un regulament, numai cel care faulteaza regulamentul este dat afara de arbitrii. Nu ai incalcat nici o regula, abandonand iti recunosti infragerea (intelectuala). Totusi ma asteptam la un nivel ceva mai ridicat al raspunsului tau.... sau de ce nu, sa-ti dai singur seama cand bati campii...
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Un brat (DIY) foarte interesant, DURAND TALEA:

http://www.durand-tonearms.com/Gallery/gallery.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.artisanaudio.co.uk/Brands/Du ... Talea.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.galibierdesign.com/prd_durand.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

A High Quality, Low Cost Record Cleaner

http://www.teresaudio.com/haven/cleaner/cleaner.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Sa vedeti ce am patit.
M-i s-a rupt acul la doza mea de suflet Micro Acoustics MA630 cand incercam sa vad cum se aude pe un brat SME III.
Am crezut ca lesin. Daca facea asa ceva altcineva din familie iesea tambalau dar asa am inghitit galusca si s-a asezat resemnarea. Acul s-a rupt deoarece am lovit-o de clamp. Asa ca mare atentie cu dozele.
Au trecut vreo trei saptamani de atunci si am tot incercat sa ma imbat cu apa rece adica sa ascult la cd.
Pe scurt : N-ARE SUFLET !
Dar astazi mi-a venit salvarea adica am luat de la un prieten o doza care o mai avusem dar in alta configuratie- picup Systemdek XII brat Profilo II amp Conrad Johnson MF2300 si preu Audio Research LS22 si sarme de trompeta.
Acum am un LENCO L-70 modificat de mine cu brat Hadcock GH228 Super Arm.
Vreau sa va spun ca nu ma asteptam sa-mi placa adica asteptam un sunet banal care sa nu ma omoare pana gasesc o doza acatarii. Doza este GRACE F9E.-tip MM
Am ramas -dupa mai multe reglaje de inaltare a bratului ,de cautare a greutatii optime- ca la dentist si eu si sotia mea- care fie vorba intre noi ea e sefa in materie de sunet.
Sunetul este clar mai bun dar nu la toate capitolele.
Adica a batut clar la:
mai multa viata in sunet
tridimensionalitate
separatia instrumentelor
soundstage
efect de scena la inregistrarile live
adancimea sunetului
si a fost batuta de fosta doza-dar nu foarte detasat- la:
dinamica
textura
Si acum am revenit la forma initiala adica acum pot sa scot si eu capul pe strada si sa trag din nou aer in piept cu tarie.
Mare lucru si vinylul asta.

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Micky »

Asta e tare nasol, eventual cauta sa dai doza la reparat. Eu vreau sa schimb zilele viitoare doza Micro Benz LP-S cu o doza Clearaudio Victory H 24Gold si tot asa nu mi-am gasit starea necesara. Cand umblu la doza si eu sunt ff atent iar cum spune Michael Framer "Daca in ziua aia esti agitat si nu ai rabdarea necesara sa umblii la tabla, mai bine o lasi pe alta data"
Trebuie sa fie ceva cu doza Micro Acoustics MA630 de a fost batuta categoric din punctul tau de vedere de GRACE F9E. Poate nu era tocmai bine cu pre-ul phono. Uneori specificatiile date de producator nu sunt chiar tocmai ce iti place tie si atunci poate mai umblii la incarcarea in impedanta a dozei sau poate chiar greutate-pozitie pe brat.
Bafta si asteptam sa ne spui ce a mai urmat.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Problema e ca doza Micro Acoustics MA630 e o doza fff usoara ce cantareste doar 2.5g !!!! greutate care eu nu am mai intalnit-o si poate de aceea e f greu de facut un mariaj bun cu un brat. Si de aceea cautam sa schimb bratul cu SME III care e facut special sa se pupe cu astfel de doze de greutate extrem de mica. Dar atat cat am ascultat eu pe SME pana sa rup acul nu m-a dat pe spate.
Ce vreau eu sa mai spun e ca daca vrei sa ai un sunet de calitate cu bani mai putini atunci vechile doze MM sunt calea.
Vedeti aici o dezbatere pe unul din forumurile americane care dureaza de ani buni si care m-a facut pe mine sa incerc calea MM.

http://forum.audiogon.com/cgi-bin/fr.pl ... when-we-ha" onclick="window.open(this.href);return false;

Inainte sa pun Grace am mai incercat o doza MM care e citata in acesta dezbatere si anume Astatic MF-100 pe care am probat-o si nu mi s-a parut superioara dozei Micro Acoustics MA630 adica mi s-a parut ca in general vocile nu sunau natural si per total preferam sunetul MA630.
Grace F9E e o surpriza f placuta pentru mine si poate la mine s-a potrivit f bine cu bratul. Si poate si cu preul phono pe lampi din preul meu Luxman CL-35 MKIII caruia intre timp i-am schimbat toate lampile 12ax7 cu Sylvania 5751 din anii 50'.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by PolyGram »

Am cateva nelamuriri/intrebari legate de brat:
un brat unipivot e mai bun? e de preferat? are mai multe avantaje? care sunt acestea? care sunt dezavantajele?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Nu cred ca se poate afirma ca un bratul de tip unipivot e mai bun decat celelalte brate.
In general cred ca trebuie luate neaparat impreuna bratul cu cartusul.
Din ce am avut eu brate pana acum -asta ca sa nu vorbesc din forumuri- cel mai versatil mi s-a parut Rega RB300 modificat Origin Live adica bratul RB300 asa cum vine el e un brat mediocru dar daca schimbi firele din interiorul bratului , dupa asta cablul phono si partea de la spatele bratului adica greutatea si cu tevusca ce tine grautatea bratului iese un brat care are mari pretentii de brat adevarat.
Eu luasem acest brat deja modificat si m-a costat vreo 500 CAD si imi dau seama ca merita acest pret cu varf si indesat.
Bratul RB300 a putin mai greoi de reglat dar odata cu timpul capeti experienta si devine un mizilic de reglat ca sa scoti tot ce poate mai bun din el.
Dupa parerea mea ca sa ai un brat mai bun ca Rega MODIFICAT trebuie sa dai de la 1500 in sus,
Bineinteles ca poti gasi si un brat mai ieftin de 1500 dar trb neaparat luat in ansamblu cu cartusul.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by PolyGram »

Pick-up-ul Roksan Radius 5 are un brat unipivot si e foarte laudat si apreciat si, la fel, pick-up-urile de la VPI care sunt apreciate in intreaga lume audiofila
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Si eu am auzit ca e bun dar cred ca neaparat tot asa trebuiesc gasite cartusele potrivite pentru bratul Nima. De la VPI am citit ca e f bun la banii lui 10.5-ul. Chestia sta cam asa daca ai cumparat prima data bratul atunci trb sa cauti gama de cartuse care se potrivesc cu bratul respectiv. Adica vreu sa zic nu cumperi ce brat iti place tie si apoi cartusul care ai auzit ca e f bun ca s-ar putea sa ai mari dezamagiri ci mereu incearca sa cumpari ansamblu brat cartus care ai auzit tu ca se aude bine. cu toate ca si asta e destul de empiric adica daca cine spune ca se aude bine are urechi de tabla.
Si in general e bine sa te uiti pe audiogon.com la sistemele userilor cu pretentii cam ce brate cu cartuse au, daca vrei sa cumpari ceva pe neauzite,
E tare greu sa ai multe cartuse si multe brate ca sa vezi care se potrivesc.
Dintre bratele noi si bani multi unul din cel mai laudate nu de presa hi-fi ci de useri e Graham Phantom II care s-ar potrivi superb cu cartusul Dynavector XV1-S dar care impreuna la second handu fac cam 6000 de paralute. Mi-as dori si eu sa am o asa minune dar ma infranez puternic.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

porto
Si in general e bine sa te uiti pe audiogon.com la sistemele userilor cu pretentii cam ce brate cu cartuse au, daca vrei sa cumpari ceva pe neauzite,
un sfat foarte bun. Cine este suficient de istet isi da seama ca articolele din revistele specializate sunt scrise din interes comercial, isi da seama ca cei care vand nu pot fi obiectivi 100% pentru ca au interesul sa vanda ce au de vanzare, asa ca raman doar locurile pe net unde poti intalni si vedea hobbystii. Un bun indiciu este observarea listei cu fostele scule pe care le-au avut hobbystii de vaza. Daca omul e normal si stie ce vrea (nu unul facut audiofil alaltaieri) intotdeauna isi va cumpara ceva mai bun, asa ca se pot deduce unele clasamente reale. De cele mai multe ori, raportat la povestile de pe net, articole si review-uri in spatiile de specialitate, adevarul poate fi complet altul, vorba aia, pe afara e vopsit gardul, inauntru-i leopardul.

Cat priveste bratul unipivot NIMA de la Roksan Radius 5 (pe care il si detin), nu ma pot referi in buna cunostinta de cauza, mai scump si mai bun decat acest R5 nu am avut pana acum, mai ieftine si diverse vintage am avut iar ce am vazut si auzit la altii nu se pune. Nu poti sa asculti un sistem cu sursa pickup si sa ghicesti in sunet cum suna bratul de la turntable! Asta o pot face numai greierasii :D , dar nu oamenii.

Pentru a te dumiri cu adevarat cat de bun e un brat este teribil de complicat. Necesita mult timp si multe comparatii precum si multe doze cu multe preuri si diverse cabluri de phono pentru ca, by the way, cablul phono este cel mai problematic cablu din toate cablurile inventate in audiofilie.

Sfatul lui porto de a judeca numai ansamblul brat + doza este nepretuit si vine dintr-o experienta si pasiune autentica. Eu as adauga in ecuatie si preul phono, dar fara dubiu, daca doza nu se place cu bratul nu mai ai ce-i face, trebuiesc divortate, daca phono nu se place mai poti cabla cate de cat.

Desi am un brat unipivot si imi place, dar repet, nu am suficiente repere sa aflu pe unde sunt, inafara de diverse trancote care au fost toate zdrobite de R5+Nima, nu pot afirma ca automat unipivotul e mai bun ca cel normal. Pot spune doar ca e mult mai pretentios la reglaje deoarece doza e libera sa se incline pe 360 grade, ceea ce nu e cazul la bratele normale unde macar ai scapat de problema. In opinia mea unipivotul e cel mai cusurgiu si nemilos brat cu dozele, ori se place si se iubeste, ori se uraste.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply