Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by tatatodor »

Pentru doza ORTOFON FF 15 EO ce corectie RIAA s-ar cere ,tip MC ?Am incercat-o pe corectia (intrarea MM) unui amplif. AudioAnaloPuccini si pe una diy pe lampi cu e188cc,si pe amandoua se auzea f.slab,chiar cu volumul ridicat la 0ra 12.E doza defecta sau se cere o preamplificare dedicata pt doza tip Variable Magnetic Shunt -moving iron ?
Back in the days music was the only drug you needed

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by tatatodor »

Ulterior ,am gasit incadrarea ei la dozele tip MM, dar cu o iesire de doar 1 mV ! o valoare de 3-4 (5) ori mai mica decit iesirile altor doze MM.
Care tip de corectie RIAA ar fi mai indicata ,la aceste modele ,cu semnal mai mic de iesire?
Back in the days music was the only drug you needed

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by TomJones »

Ia uitati ce ce pickupuri interesante fac italienii astia infiintati prin 1993.
http://www.vyger.com/2008/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by nicumur »

Am si uitat sa precizez ca am achizitionat un pick-up nou, si anume un Technics SL-1210 MKII.
Beneficiaza de o doza Shure M97 xE.

Mai interesant este faptul ca am ascultat la MarianS viniluri "vechi" comparativ cu viniluri "noi".

Rezultatul este unul dezolant, vinilurile masterizate acum nu mai difera aproape deloc de CDDA-uri - aceasi imagine sonora focalizata perfect intre boxe, acelasi sunet lipsit de viata.

Pacat, mare pacat ca digitalul a corupt si acest ultim bastion al placerii auditiei.
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Pentru cei ce sunt foarte interesati de vinyl o discutie extrem de interesanta pe Audiogon

http://forum.audiogon.com/cgi-bin/fr.pl ... flup&1&4#1" onclick="window.open(this.href);return false;

e f lunga dar captivanta.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Un alt articol f interesant despre importanta mare a montarii nu la intamplare a unui brat pe o tabla.

http://www.stereophile.com/features/arc ... _geometry/" onclick="window.open(this.href);return false;

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Pentru cei care au apucat sa-si faca o tabla modificata Lenco a aparur o modificare care la mine s-a dovedit suuupeeer !

http://forum.audiogon.com/cgi-bin/fr.pl ... 075&4#1075" onclick="window.open(this.href);return false;

http://forum.audiogon.com/cgi-bin/fr.pl ... 069&4#1069" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.lencoheaven.net/forum/index.php?topic=4680.0" onclick="window.open(this.href);return false;

Eu ma adaugat 48g si nu mai este nimic ca inainte de aceasta modificare.
Ca gaura prin care sa treaca firul de care atarna grautatea am folosit chiar una din gauri din apropiere unde de obicei are loc un surub de reglaj pe care de obicei il reglezi cu mana dar am abservat ca lipsa celor doua suruburi nu dauneaza cu nimic ba chiar ajuta deoarece daca strangi cele doua suruburi tare se va transmite o parte din vibratie la platan si nu e bine. Pe marginea gaurii am pus un plastic lipit ca sa nu aiba loc frecare mare intre ata ce tine greutatea si gaura prin care iese firul in jos. Am dat si cu vaselina fina la gaura ca frecarea sa fie minima.
DPDV practic nu e grea modificarea dar e fu....toare - scuzati va rog expresia dar nu ma pot abtine.
Am in continuare peste matul original de la Lenco matul din piele de porc si cred ca e in directia buna adica se merita.
LENCO cea mai buna tabla ieftina daca esti un pic indemanos !

Ascult acum un album

http://www.amazon.ca/Crazy-Love-Lp-Mich ... B002P3RCVU" onclick="window.open(this.href);return false;

care nu m-a dat pe spate niciodata " pa spate" si cant acum de unul singur prin casa. MUZICA si atat.
Si unde mai pui ca mi-am schimbat boxele cu ceva mai prost fata de ce-am avut inainte ( paralele bate-le vina !) adica B&W DM3(parca sunt boxe facute din bucati rele si bune) ..... si tot se vede diferenta.
Vocile si basul nu mai sunt nici pe departe ce am avut inainte.
Mergem inainte :D
Dar Spec-urile ( amplif si pre luate la sugestia lui Momolo-Sa traiesti !) au ramas tot Spec-uri - fenomenale ptr ce am dat pe ele! ( si nu numai!!!!!!) si cablurile de boxe super tot de la.... nu mai zic.
Acum ABBA- The Visitors ....Anitta e la mine... :oops:
Time Out- Brubeck Quartet parca imi da in freza cu shomoiogul de la tobe... :roll:

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

De fapt ce s-a inbunatatit dramatic este curgerea muzicii .
Adica daca inainte de asta ASCULTAM muzica acum e o experienta deosebita adica o SIMT. Si mai mereu ( mai rau :twisted: ) te face sa tii ritmul.
Orice disc am pus dupa aceasta modificare e o experienta noua.
Cred ca faptul ca transmisia intre axul motorului- idler - platan s-a inbunatatit intr-atat ca pierderile de viteza si variatia vitezei sunt acum mult mai mici ceea ce a permis ca ceea ce e inregistrat pe disc sa fie aproape perfect de precis citit de ac si de aici senzatia de curgere a muzicii.
Au aparut mult mai pregnant amanunte care alta data aproape ca nu le percepeam si de aici cred senzatia de curgere fireasca si legatura intre instrumente, de atmosfera creata-senzatia de aface parte din ceea ce este pe disc.
Cu aceasta experienta pricep mai mult de ce tablele care au transmisia pe curea sunt din punctul meu de vedere mai putin bune decat cele bazate pe transmisie idler.

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Adrian_2k8 »

Daca totusi nu vrei sa te bazezi exclusiv pe ureche, poti incerca asa ceva.
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Deocamdata raman cu urechistii pentru o lunga perioada de timp.
Super misto ce mi-ai aratat dar....paraulele....
Poate ar fi bine sa-l o luam mai multi si sa-l dam de la unul la altul... :mrgreen:
Pentru cine are paralute se merita jucaria.

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Adrian_2k8 »

Mai bine o imprumut pe nevasta-mea decat sa imprumut cuiva my "Adjust+ comes with its own test record pressed in 180 gramm HQ vinyl in germany." :(

PS: Cea mai tare protectie anticopiere. :D

PS: Nu, nu am respectivul program. Sa nu se inteleaga altceva. :)
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Tata...se ingroasa gluma cu schimbarea modului de apasare a idlerului.
Adica nu numai ca muzica curge dar si viteza e mai stabila.
Si ce e mai important este ca soundstage-ul e mai profund si instrumentele mai bine definite si nu mai bine definite ci de fapt mult mai bine definite.
Am ajuns sa ascult si populara cu mare placere... tzambalul ala parca e viu si Gica Petrescu ma ajunge la la suflet.... tata ce jale....
A aaa si intre timp am facut ca firul ce trece prin gaura sa nu mai fie pe buza direct ci sa treaca prin gaura printr-o rola lata de vreo 30mm si de 8-10mm diametru ca fecarea sa fie minima si am si marit un pic greutatea la 58g ca sa preia si mai mult din torcul motorului care e foarte puternic.
La o apasare pe disc de om normal ( la cap :mrgreen: ) platanul nu se mai opreste asa de usor si chiar am facut o comparatie cu torcul de la Micro Seiki DDX 1000 si torcul de la Lenco e mult mai bun.

Traiasca Lenco ca tine cu oamenii amarati.... ca mine !

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Si eu din cate mi-am dat seama, cu cat torque e mai mare cu atat e mai bine.

Mai zi cu gaura si ata aia care trece prin gaura ca nu am inteles o iota din ce spui.

Eu inca nu am avut timp/chef/etc sa ma apuc de Lenco dar am experimentat cu alte pickpuri (la Lenco e mult de munca, cere timp liber) de unde si impresia mea cu torque (cuplu) mare, chestie care duce la calitate audio.
Bashca, acum ascult si pe MM, un AT 10 vintage si am ajuns si eu sa cred ca potriveala brat-doza-pickup e cea mai importanta chestie. Poate suna si MM-ul al naibii de bine.

E boala grea cu turntable astea! Nu mai spun ca am mai gasit o gaselnita dar e poveste lunga.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Pai hai sa ma "esplic" mai bine.( stai sa-mi pun ochelarii ca intre timp am descoperit ca e nevoie de asa ceva la mine)
Deci inainte idlerul era tinut presat pe axul motorului si platan de un arculetz iar acum nu va mai fi in veci asa ci va fi legat pur si simplu de o ata la dublu de pescuit de 4 lb forta ( nu din cea elastica care e nylon si transparenta) care la capat are acum o greutate de 58g facuta de mine din shaibe pur si simplu.
Aceasta ata trece ca sa poata atarna - ptr ca nu am vrut sa gauresc tabla- printr-o gaura lasata de locul unde normal era un surub gros ROSU de 5-2.5-3 mm diam si ca lungime de 3.5-4 cm care normal are rolul de a opri din vibratii motorul atunci cand transporti tabla pe distante mari. Aceasta gaura - care de fapt sunt doua identice- are marele avantaj ca trece prin o parte laterala a motorului si comunica pana jos adica postamentul pe care sta tabla. La mine tabla sta pe trei conuri din grafit care la randul lor stau pe trei pucuri tot din grafit care acestea fac ca tabla mea de fapt sa fie " spanzurata" la o distanta de 7-8 cm de masa ceea ce ii permite greutatii mele de 58g sa fie si ea la randul ei spanzurata la vreo 2-3 cm fata de masa.
Prima data pusesem aceasta ata sa treaca pur si simplu prin gaura lasata de luarea surubuluisi sa se sprijine daca pot spune asa de buza gaurii ceea ce facea ca frecarea sa fie destul de mare , cu toate ca o unsesem cu vaselina fina ptr o mai mica frecare.
Aceasta mare frecare nu cred ca permitea f bine ca aceasta greutate sa se miste micrometric in sus si in jos fct de ceea ce intampina idlerul la contactul neuniform dintre ea si platan si axul motorului.
Asa ca din ce am avut prin casutza am injghebat o rola cilindrica de 30mm lungime si vreo 8 mm diametru care are o suprafata laterala f fina care am pus-o pe un ax -care de fapt avea acest ax- care ax se sprijina pe doi umeri care i-am lipit de tablia tablei exact in dreptul gaurii in asa fel incat acum firul nu se mai scurge prin gaura direct ci prin intermediul rolei care este situata pe cat posibil pe centrul gaurii dar la o inaltime de cativa mm ca sa se poata roti rola in voie si implicit ca ata sa aiba libertate total ca sa spun asa.
Aceasta chestie ce am facut-o eu e mult mai buna ca inainte deoarece am redus pe cat am putut frecarea.
Idlerul meu acum pot sa-i adaug oricata greutate vreau eu ( in limita decentei va rog :cry: ) si deci sa maresc torcul cat vreu eu ca motorul duce saracu'.
Nu credeam si nici nu mi-a trecut vreodata prin gand asa ceva dar am vazut pe lencoheaven.net si am pus-o si eu ca omu' in practica.
E cea mai mare gaselnita de cand tot mesteresc si eu la table si asta face din Lenco frumusetea acestei table ca mereu se gaseste ceva sa se auda mai bine si mai bine.
Sa-mi zica mie acum unul care mai vrea Pioneer P3a sau cum s-o mai fi chemand :shock: ca si ii dau o bucata :roll: ....nu prea mare ca strica.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

porto wrote:Sa-mi zica mie acum unul care mai vrea Pioneer P3a sau cum s-o mai fi chemand ca si ii dau o bucata ....nu prea mare ca strica.
- eu vreau Pioneer P3a !!!! :D (pe bune).

Acum am inteles principiul. Ma mira cele 58 grame, pare cam putin. Pentru reglaj iti dau si eu o idee, faci o mini galetusha cu nisip si scoti/bagi nisip cat doresti, precum un reglaj fin. Ai putea pune si un lichid cu minirobinet dar asta e prea SF.

OK, super, dar poti sa te zbati cat doresti insa un Pio P3a iti spulbera morisca aia. Si mai sunt si altele care fac la fel. :D

Pe bune, cu ce ai comparat-o, adica puse una langa alta ? :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply