Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by kaav »

Cui crezi ca ii pasa de ce regrete de care le-ai avut parte, exact pe un topic dedicat pasionatiilor, acum si aici trebuie sa fi si satisfacut?
Esti sigur ca nu te strang ciorapii si din cauza asta nu ti se mai oxigeneaza bine creierul si debitezi nazbatii? Doar intreb....

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

Fiecare cu opțiunile lui .

În altă ordine de idei, am luat din Târg un set de 3 viniluri marca Decca, din 1972, cred că relativ neascultate. Se aud impecabil, zici că e CD, așa de curat sună...stare aproape nouă. Doar un pic cutia murdară... Arcangello Corelli - operele 6. Le-am luat la preț de 5 x intrarea. Dar merită. Impresionant să nu foșcăie sau pocane.

Colecția se cheamă: Arcangello Corelli, 12 concerti Grossi op. 6. MARCA DECCA.
Academy of St. Martin in the fields. Neville Marriner.
Or fi n-or fi trancotare...se aud perfect...starea discurilor e ca nouă...
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by dj_italo2001 »

kaav wrote:
19 Sep 2023, 13:32
Cui crezi ca ii pasa de ce regrete de care le-ai avut parte, exact pe un topic dedicat pasionatiilor, acum si aici trebuie sa fi si satisfacut?
Esti sigur ca nu te strang ciorapii si din cauza asta nu ti se mai oxigeneaza bine creierul si debitezi nazbatii? Doar intreb....
Si tot aici raspund: Mai sunt si alte puncte de vedere, (h)audiofil nu inseamna ca trebuie sa scrijelesti placi fie ele si la 2000rot/mim iar "strungul" sa leviteze in camp antigravitational. Raspunsul la tema acestui topic este un ferm NU !

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by kaav »

dj_italo2001, nu este nevoie sa iti strigi tare optiunea. Fiind un forum dedicat domeniului audio, presupun rezonabil ca lumea care citeste pe aici are auzul rezonabil de bun incat sa nu fie nevoie de megafon atunci cand vorbesti/scri. Consider ca nu este relevant faptul ca la anumite aspecte tehnice poti avea dreptate, cata vreme te bagi cu bocancul intr-o hobby care in timp a devenit irelevant pentru tine.

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Carcosa »

Fiecare cu optiunile lui !Daca nu avea omul o colectie serioasa si nu era cu adevarat pasionat logic ca s-a despartit foarte repede de ceva ce parea lipsit de sens in acceptiunea dumnealui.Pentru sportul acesta cu discuri , e nevoie de rabdare , calm , spatiu si de mult timp ca sa iti cresti colectia . Sunt chestii care nu se fac cu bani (decat daca ai foarte multi ) peste noapte si nu e dispus oricine sa se apuce.Trebuie sa umbli , sa testezi sa mai iei si teapa , si usor usor cu trecerea anilor sa te poti lauda ca ai o colectie de discuri exemplare cu muzica pe care o preferi si de care sa te bucuri in orice moment ( si cand e netul cazut :))).E un sport costisitor dar fain.
Sentimentul pe care i-al ai cand tii in mana un disc nu are nici o legatura cu statul cu telefonul in mana si butonat tidal sau spotify!
Dar de aici si pana a zice ca sunt niste prostii Vynilurile , deja ma pufneste rasul de ce platitudine e asta !

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

Recunosc că pe drum , stradă sau deplasări când mă plictisesc ascult, când am nevoie, YouTube că deh...aia e. Deși dacă sunt în natură sau la relax, apreciez mult liniștea. Acasă, am colecția de viniluri și cd-uri, cu care mă delectez. Când am timp... care în ultima vreme nu prea mai este. Am acel moment când vreau să pun un vinil sau CD... cu toate că am și YouTube și altele la îndemână. Și vreau să gust la maxim...
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by _BGD_ »


Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Stronghold »

Buna seara tuturor. O respectuoasa intrebare? La pickup-ul Jvc QL-Y7, cat de fiabil este acel brat controlat electronic printr - un microprocesor? Daca se strica, se poate repara? Mulțumesc

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Stronghold »

_BGD_ wrote:
06 Nov 2023, 16:54
Maiculita mea...

https://youtu.be/hqz4SQCKv_o?si=RQux3XlOz_w_moDw
In urma cu ceva ani am vazut un video pe aceasi tema, realizat la un domn din Japonia, si mi am facut si eu ceva asemanator la casa mea construita de la zero. Cablu de calitate pentru camera dedicata audio (un producator suedez) , impamantare facuta ca la carte, sigurante de calitate, fire trase de la priza direct la siguranta, nimic nu se intersecteaza cu nimic. De la anu', sper sa ma si folosesc de ea(reteaua electrica)

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Stronghold »

Păreri. Momentan am posibilitatea de a alege intre JBC QL-Y7, JVC QL-A7, JVC QL-Y55F, KENWOOD KP 700, KP 990..imi place jvc ql-y7 insa mi e groaza de acel brat care daca se strica, nu se mai poate repara. Care, ce ati alege, si de ce?

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Carcosa »

SAlut ,
Cunosc model Y7 , ca orice Japonez din perioada aceea e al dracului de fiabil dar , si daca se strica acel brat cu certitudine nu cred ca e nimeni pe plaiuri mioritice care sa iti repare asa ceva . Daca e in mintile lui e super tabla .

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Carcosa »

Daca ar fi dupa mine din ce ai enumerat tu as alege fara sa ezit :A7 !
L-am auzit, stiu exact ce face, e genial ca si pickup ! Daca e si varianta cu furnir natural e si mai bine .Daca scrie Victor pe el , deja esti castigator !

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Stronghold »

Da toate sunt Victor, si furnir. Arata bine. asadar A7 e ok. Si acela e in stare buna, furnir rosewood sau ceva de genul. Un singur -, alimentare la 100V.

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Carcosa »

Daca scrie Victor , e pt piata din japan si atunci e normal sa fie pe 100v . Yamaha mea e tot pe 100 V si nu am nici o problema in sens asta .Transformator 230v -100 v si sa nu pui pe langa cabluri etc .nu lua prea mare , 100 watti e ultrasuficient .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Stronghold wrote:
02 Dec 2023, 15:49
Păreri. Momentan am posibilitatea de a alege intre JBC QL-Y7, JVC QL-A7, JVC QL-Y55F, KENWOOD KP 700, KP 990..imi place jvc ql-y7 insa mi e groaza de acel brat care daca se strica, nu se mai poate repara. Care, ce ati alege, si de ce?
din tot ce ai mentionat, fara discutie as alege JVC QL-A7. Cunosc bratul ala cum suna pe un alt motor DD cam la fel de bun. Bratul are o problema in timp, inauntru are niste cauciuc care se duce de batranete, dar cu imaginatie il repari.
E foarte rezolut insa mai putin muzical. Suna un pic taios, foarte precis dar taios (sa nu uitam ca totusi e un DD!). Dar e cazul cu toate cele mentionate, adica nu-s cele mai muzicale trancote. Banui ca le iei dupa faima si aspect, lectura, nostalgie, etc.

Nu-ti recomand nimic cu brat electronic. Chiar daca as sti pe cineva care ar da de capat la asa ceva, piesele sunt vechi si e probabil oleaca decalibrat si naiba mai regleaza asa ceva, sa vezi manuale service! Te doare creierul! Dar argumentul meu impotriva este ca aceste table cu brate electronice suna tot timpul cam la fel orice doza ai pune. Adica au sunetul lor si ala este, orice ai face. Atunci a fost o perioada de entuziasm tehnic. Dar eu as merge pe ceva conventional, mecanic, simplu. Oricum, un JVC QL-A7 nu e deloc o alegere rea! Insa ai putea arunca un ochi si la Denon daca tot vrei in zona japoneza DD din perioada "de aur". Ca de Micro Seiki alea care merita nu are rost sa discutam, e alta categorie de pret, mai stratosferic.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply