Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Acest videoclip este o mostra din bullshit-ul produs de industria moderna de entertainement pentru noua generatie de spalati la creier ce butoneaza smartfone-ul 20 din 24 de ore pe zi, se imbraca (ieftin si fara gust) la fel in masa, se tund la fel, isi lasa acealeasi barbi, lumberjacky cu strampi mulati si bocanci in picioare, pitzipoance cu unghii de plastic supra-dimensionate si Samsung Galaxy in mana, etc. Ma intalnesc cu ei zilnic la metrou si ii vad in "actiune" ca sa zic asa. Nu ca generatia mea era construita numai din oameni profunzi, era si pe vremea mea moda baitasului de carter in trening de luni pana duminica si ras in cap.

Incep sa inteleg astfel de unde vine si repulsia unora pentru suporturile clasice de muzica, cd, vinil, magnetofon, etc. Cand vor sa asculte niste gheoraieli de genul acesta pe un sistem audio mai acatari, le cade urechea pe jos cat de groaznic poate sa se auda. Industria din spate nu ii ajuta, ca si cum ai manca la restaurant crenvursti facuti din celuloza si spuma de oase si te-ai astepta sa pleci satul si multumit. Dacat sa isi achizitioneze un minisistem decent de auditie, mai bine cumpara un Samsung de plastic, isi pune niste doape in urechi si baga niste fisiere, face liste, etc. si e multumit. Aceste persoane "istete", in trend cu moda, adevarati leaderi de opinie, ii considera fraieri (aici de fapt e problema mea) pe cei ce se chinuie cu discuri prafuite de vinil si boxe de lemn, ce nu sunt glossy :lol: .Singurul fel de a-i trezi pe primii, este sa ii contaminezi cu niste muzica buna, cu o instalatie audio decenta (aici numa refer la hirez cu boxe chinezesti), astfel macar o mica parte dintre ei vor realiza in ce situatie (trista) se gasesc, poate apuca sa isi puna intrebari (cu toate ca pentru multi e deja prea tarziu, nu mai e nimic de facut, au fost lobotomizati) despre traditia concernelor Apple, Samsung, Logitech etc. in a contrui dispozitive de reprodus muzica.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Treaba e cam asa si nu e de gluma:

1) prin muzica nu stiu cum s-o denumesc, hai sa spun pop/comerciala se promoveaza satanismul. Imaginea e mai puternica decat sunetul (simtul vazului are cel mai mare impact) si iata ce se transmite:
http://www.cotidianul.ro/madonna-cazatu ... eo-257298/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://stirileprotv.ro/show-buzz/entert ... video.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Madonna inconjurata de draci, intre timp filmul a fost scos din cauza de drepturi de autor, se pare ca un mega concern, BPI in speta, are dreptul de difuzare a dracilor cu pricina.
Mai sus am dat exemplu clipul piz_ei cantatoare pe nume Inna:
https://www.youtube.com/watch?v=1mzl2Oo8Ncw" onclick="window.open(this.href);return false;
Deasemenea, are elemente satanice ca foarte multe alte clipuri, inclusa fiind si faimoasa Lady Gaga.
Deci, mesajul este in primul rand satanic. Si e foarte puternic deoarece se adreseaza in primul rand prin imagine.

2) aseara am vazut un episod din Sonic Highways (2014)
http://www.imdb.com/title/tt3893538/" onclick="window.open(this.href);return false;
Nu e cine stie ce dar mai sunt chestii interesante de aflat. De exemplu, in serialul de aseara era vorba despre disparitia a tot ceea ce reprezenta New York-ul in perioada veche, anii de glorie disco. Dispar magazinele mici tinute de familii fiind inlocuite de magazinele marilor corporatii- concerne multinationale. Dispar micile ateliere, dispare tot ce nu e corporatist. Dispar micile studiouri de inregistrare, in film apare un tip care inca mai supravietuia cu un mic studio clasic, aparatura analogica si digitala, mixere, microfoane, camera acustica, toate elementele clasice unui studio clasic. Povestea ca muzica se face acum doar pe laptop, fiecare e singur la el acasa cu calculatorul personal. Dispare obiceiul de a inregistra/face muzica in studio impreuna, dispar studiourile clasice. Din nou mega concernele multinationale, marea industrie se ocupa cu promovarea noului "furaj". Omul spunea ca nu a mai ramas nimic din cartierul in care locuia unde exista o viata de strada tipica pentru NewYork-ul vechi. In prezent a devenit un cartier de locuit pentru corporatisti care se inchid fiecare in cutiuta proprie si nu sunt interesati sa cumpere muzica (discuri, LP-uri) din magazine, nu sunt interesati de nimic, nici nu-i vezi, niste umbre care circula intre cutiile in care se izoleaza.

Astfel, problema este la noul model de majoritar, leguma umblatoare corporatista, omulet care se muta dintr-o cutie de sticla in alta cutie de sticla, de la un laptop la alt laptop, lipsit de interese culturale si mai ales, lipsit de viata sociala, un insingurat in fata unui ecran. Deja copilasii de gradinita cresc cu un mic ecran in fatza, daca le iei jucaria, devin rataciti, e ca si cum le-ai smulge ombilicul prin care se hranesc.

De obicei acest om nou (produs de capitalismul liberal de model americanesc) nu are un contact cu lumea vie decat in eventual cele 2 saptamani anuale de vacanta exotica unde evident, face excese bahice, sexuale si ii canta maneaua la cap. Genul asta de om nu creeaza cultura si nici nu participa la cultura, este zero din acest punct de vedere. Evident, unica lui fereastra spre lume este calculatorul, deci internetul pe unde ii parvine "furajul" produs de marile concerne, alea care interzic difuzarea celor 10 secunde de Madonna impiedicata intre draci, alea care ne baga pop-out-uri la fiecare pagina deschisa si reklame peste tot, pana si in buda probabil ne vor pompa in cur niste reklame in viitorul apropiat! Omul asta e complet izolat de natura, viata, societate, realitate si din ce in ce mai mult devine el insusi un produs sintetic, ceva fals. Ori arta, cultura e prin definitie un produs social, nu mai are rost sa ne miram de ceea ce a ajuns muzica azi, adica ceva fals, ne-viu, nefiresc!

Chiar si muzica nigarilor care jucau pe strazi cu boomboxul pe umar reprezenta ceva, un grup social, o viata sociala. A disparut pana si chestia asta, motivul a fost intre timp insusit de marile corporatii industriale care fabrica noile falsuri lipsite de orice continut si orice corespondenta cu ceva real, adica noile "furaje" sintetice produse in serie mare pentru micutii omuleti prizonieri in cuburi de sticla.

3) tineretul actual deschide ochii pe "valorile" care sunt promovate prin mass media. Cel mai mult se invata de la TV si din internet unde tanarul este bombardat cu ceea ce am spus mai sus, satanisme sinistre, cultul distrugerii, crimei si razboiului prin jocurile de PC dar si filme, non-muzica pe care noi o numim gheraiala si care nu are nici un mesaj, e mai degraba un fel de a consuma inutil timpul.... insa, important, un mod de a-i tine anesteziati, inerti, linistiti, sa nu existe revolta, sa nu le vina ideea sa ceara mai mult!

4) nu muzica e bolnava, intai de toate lumea e bolnava iar muzica reflecta acest lucru. Consumul de muzica s-a schimbat o data cu trendul general, practic asistam neputinciosi la constructia oarba a societatii descrise de George Orwell inca din anii 1930-1940! Remarcabil cat de vizionar a fost acest om!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by puf »

Toate astea suna ca un repros sau critica la situatia actuala.
Trebuie spus ca aceia amintiti si implicati in situatiile prezentate au alt nivel de perceptie fata de cei trecuti de o anumita varsta.
Situatia nu este ciudata sau negativa, pur si simplu traiesc in mediu lor social astfel dezvoltat si nu au nici un fel de retinere, repulsie, frustrare sunt "ancorati" in realitatea lor si privesc condescendent batranii care au alte principii despre viata...niste ramoliti.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kostas »

Ce am remarcat la genul de muzica hip hop rap pop este, inafara de lipsa unei melodii complete - prea greu - si pentru ''compozitor'' si pentru auditori mai usor e cu ritmuri si un refren usor - trei patru note - si do do si - mi fa fa sol , noile canoane in imbracaminte - haina de blana cu chiloti si ochelari de soare plus slapi, caciula cu coada de lup si tricou, trening verde cu pantaloni albastrii si adidasi fara sireturi, fetele au si ele fineturile lor - ciorapi grosi cu minijupa si adidasi mov, ceas barbatesc cu curea metalica la mana, decolteu dar si buricul gol, etc.
Dar sa revenim... vinilul parca te disciplineaza, parca iti spune ''stai si asculta'', creeaza alt spatiu sonor .
Dispare zapaceala, schimbatul melodiei dupa cinci secunde, sunetul capata corpolenta,e real, se stinge treptat si natural.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by JohnnyDarkRo »

Kostas wrote: Dar sa revenim... vinilul parca te disciplineaza, parca iti spune ''stai si asculta'', creeaza alt spatiu sonor .
Muzica de care amintiti voi, buna sau proasta, exista si pe vinil. Madonna, Lady Gaga, hip-hop - probabil orice muzica gasesti si pe vinil. Daca o sa asculti Madonna pe vinil o sa-ti schimbi parerea despre ea? Nu!
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kostas »

Sunt genuri care sunt puse in valoare de vinil precum jazz, clasica, blues...in rest poti sa pui pe vinil si cantece muncitoresti-patriotice sau hip hop si nu o sa-mi placa.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by JohnnyDarkRo »

Exista muzica buna si muzica proasta. Asa cum exista carti, filme, piese de teatru bune sau proaste.
Care e muzica buna si care e proasta - probabil fiecare are propria lui versiune si ar trebui un topic separat (si probabil ar iesi cu bataie generala :lol: ).
Dar, ca sa revenim la topicul initial, e placut sa asculti albumul favorit pe vinil. Asa cum au spus si altii, auditia pe vinil presupune o disponibilitate mai mare a ascultatorului decat la alte suporturi. Ce ne facem insa cu timpul, si mai ales cu lipsa lui?!?...
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

Kostas wrote:Ce am remarcat la genul de muzica hip hop rap pop este, inafara de lipsa unei melodii complete - prea greu - si pentru ''compozitor'' si pentru auditori mai usor e cu ritmuri si un refren usor - trei patru note - si do do si - mi fa fa sol , noile canoane in imbracaminte - haina de blana cu chiloti si ochelari de soare plus slapi, caciula cu coada de lup si tricou, trening verde cu pantaloni albastrii si adidasi fara sireturi, fetele au si ele fineturile lor - ciorapi grosi cu minijupa si adidasi mov, ceas barbatesc cu curea metalica la mana, decolteu dar si buricul gol, etc.
Dar sa revenim... vinilul parca te disciplineaza, parca iti spune ''stai si asculta'', creeaza alt spatiu sonor .
Dispare zapaceala, schimbatul melodiei dupa cinci secunde, sunetul capata corpolenta,e real, se stinge treptat si natural.[/quote

Total de acord în principiu. ...nu prea pot simţii notele dar înţeleg sensul. Nu ştiu note muzicale dar ştiu să ascult.
E foarte greu să fiu păcălit.. lemnul sună a lemn... alama sună a alamă asta dacă vrem să ascultăm etc...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

oake wrote:lemnul sună a lemn... alama sună a alamă
si paharul plin suna a pahar plin pana e golit!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

momolo wrote:
oake wrote:lemnul sună a lemn... alama sună a alamă
si paharul plin suna a pahar plin pana e golit!
Dacă nu şti se poate cânta inclusiv la pahare mai mult sau mai puţin pline în funcţie de nota pe care o scot. Nu sună chiar rău şi e sută la sută analogic.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kostas »

In ce priveste efortul de a schimba discul nu trebuie sa exageram ...ca doar nu muti mobile prin casa, poti schimba un disc fara sa faci infarct.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

Ca să revin la postarea colegului Kostas:
Kostas wrote:caciula cu coada de lup si tricou, trening verde cu pantaloni albastrii si adidasi fara sireturi
Îmi place dihotomia verde-albastru...sunt două culori care ''sună'' bine împreună. :lol:

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

JohnnyDarkRo wrote:Dar, ca sa revenim la topicul initial, e placut sa asculti albumul favorit pe vinil. Asa cum au spus si altii, auditia pe vinil presupune o disponibilitate mai mare a ascultatorului decat la alte suporturi. Ce ne facem insa cu timpul, si mai ales cu lipsa lui?!?...
Decât mult şi prost, poate e mai bine puţin şi bun, asta ca să reglăm treaba cu timpul/efortul afectat audiţiei.
Doresc să mă aplec asupra cuvântului ''disponibilitate'' enunţat de colegul JohnnyDarkRo (apropo te-ai chinuit mult până ai găsit ID-ul ăsta?)
Aşa e... ''disponibilitate'' înseamnă o sumă de eforturi puse în joc pentru a ajunge undeva.
Dacă ''undevaul'' merită, efortul e justificat.

Iar pentru lipsa timpului revin la prima propoziţie: ''Decât mult şi prost, poate e mai bine puţin şi bun''

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

Ca să revin la colegul Kostas
Kostas wrote:Sunt genuri care sunt puse in valoare de vinil precum jazz, clasica, blues...in rest poti sa pui pe vinil si cantece muncitoresti-patriotice sau hip hop si nu o sa-mi placa.
Are mare dreptate aici. Nu tot ce e pe vinil sună/transmite adevărat. Trebuie să înţelegem că ''magia'' vinilului este indisolubil legată şi de modul în care a fost captat apoi masterat, prelucrat şi mai apoi '' conservat'' sunetul şi să nu uităm şi ce se cântă acolo. Putem lua o muzică ''creată'' de DJ ''rahat'' prin ''sample-uri'' făcute pe PC şi o ''zgâriem'' pe vinil. Va suna mai bine... mai bine decât ce?. E născută moartă şi sună ca atare.
În artă cel mai frumos instrument este ''omul creator'' acel om care mai întâi munceşte enorm şi ,poate prin voinţa divină, ajunge unde trebuie.
Internet Art este o făcătură, ceva lafel ca junk food băgată pe gât de, să zicem un Mc Donald sau altceva.
Poate ar trebuii să facem un recurs la, nu zic neapărat părinţii noştrii, dar zic la bunicii noştrii.
Poate ar trebuii să facem un recurs la ''metoda'' noastră în a ne redescoperi.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Ca sa revin on-topic (deoarece batem campii cu gratie) as vrea sa-mi expun parerea despre dozele Ortofon 2M de toate culorile. Observ ca multi parca au invatat pe dinafara o rugaciune cu matanii si tot repeta automat cat de bune sunt dozele 2M.

Parerea mea este ca-s de tot rahatul si nu merita nici un sfert de pret. Niste mediocritati overpriced. La bani mult mai putini exista doze MM vechi (la care se gaseste ac nou) si sunt net superioare (la comparatie A/B si pe pickpuri bune).
Pai cu banii de un 2M nou se pot cumpara un pumn de vechituri mult mai bune! E adevarat ca in unele cazuri (MM) acele de schimb bune costa ceva bani dar merita. Insa sunt destule doze vintage cu acul original care presteaza inca foarte bine. Cateodata mai exista chiar si stocuri NOS de ace.

Defapt toate dozele noi sunt niste mediocritati overpriced. Nici o firma care inca mai produce doze nu mai stie sa le faca ca pe vremuri (exceptii mai sunt prin Japonia).
Poate nu mai au materiale, poate le bobineaza cu fir chinez, nu stiu. Cred ca am mai scris pe aici, am intalnit pe cineva care era fan de Grado (care in opinia mea sunt doze excelente), avea si un pickup fain de la Luxman. Avea un sertar plin cu Grado, cumparase intai doze noi si apoi doze vechi ("vintage") si zicea ca astea noi sunt net inferioare la alea vechi, intr-un final trecuse pe vechituri de la Grado si nu mai le folosea pe cele noi. Ba mai mult, ajunsese sa banuie ca astea noi poate sunt falsuri...

Deocamdata calitatea mai e pastrata de unele branduri japoneze, exemplu DENON si Audio Technica. Nu ma pot pronunta de alte branduri japoneze (sunt multe si unele foarte scumpe) deoarece nu stiu. Dar pentru omul sarac dozele "vintege" sunt cea mai buna solutie. Sa dai banii de un salariu mediu in Romania sau mai mult pe un Ortofon 2M mi se pare ca-ti bati joc de bani. Unii care au luat nu au cu ce compara si raman fericiti pana compara, daca compara vreodata! Dar eu am chiar si o doza ("vintege") pe care am dat 100 lei (si nu merita mai mult pe piata second hand) si care-si bate joc de un 2M (in stare perfecta si cu rodajul facut) care costa aproape 2000 lei, iar asta pe orice pickup!

Mi se pare revoltator pe ce rahaturi se pot cere asemenea preturi! Dar sa nu ma intrebati ce doze "vintege" ca nu va zic, sa le gasiti singuri, nu am chef sa urc piata la excroci samsari! Si asa orice discutie serioasa despre scule vechi care merita atentia nu face altceva decat sa urce preturile oricum aberante la vechituri. Noroc ca sunt si multe "vintege" care nu merita oboseala insa multi si-o fura cu ele. Sa faci diferenta, asta e arta!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply