Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

Chir nu mă miră ce spune momolo.
Nu am avut bani să testez dozele din noul val (adică cele moderne). Poate doar o doză elveţiană MC Benz Micro Gold care nu mi-a ''vorbit''.

Vreau să iniţiez o nouă teorie:

Cred că, inclusiv dozele, urmează trendul muzicii mai mult ascultate. Hai să ne uităm în spaţiul sonor: ce auzim acuma?
Vreau să cred că, pe lingă goana bolnăvicioasă după profit, inclusiv sunetul ''actual'' se circumscrie cerinţelor pieţii majoritare.
În anii '70 un anumit brand avea un ''guru'' care gândea sunetul şi era o ''specie'' deosebită.
Acuma totul e un conglomerat şi nimeni nu răspunde ce şi cum vis a vis de sunet, doar de încasări.
În gândirea mea sculele urmează trendul muzical. Şi asta a început din anii '80.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kostas »

Cred ca multe doze sunt produse dupa ce dicteaza departamentul de marketing - sa fie colorate, sau din lemn ornat cu litere japoneze,etc. Calitatea este pe locul doi.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

momolo
Defapt toate dozele noi sunt niste mediocritati overpriced. Nici o firma care inca mai produce doze nu mai stie sa le faca ca pe vremuri (exceptii mai sunt prin Japonia).
Aceasta afirmatie poate fi extrapolata in mai mult domenii, eu insa nu as generaliza complet. Eu cred ca Ortofoanele astea colorate sunt un fel de aiphone al telefoanelor mobile, toata lumea le cumpara, insa sunt pe piata produse mai bune, mai putin fashion si mai ieftine. Daca ai un pick-up vechi, cu un ac rupt si vrei maine sa asculti muzica ce faci? Te duci si iti cumperi un Ortofon colorat ce suna decent si ai rezolvat problema. Nu toata lumea se pricepe la fineturi vintage, eu de exemplu am vreo 3-4 doze prin casa fara ace si ma uit la el ele, as dori sa le fac sa cante, insa nu am reusit inca. Eu am avut varianta albastra si este decenta, seamana cu muzica moderna totusi, are inaltele un pic tzipate si accentuate. Intr-adevar dozele vintage au ceva magic in sunet atat timp cat ai un ac in stare buna, sunt sigur ca erau si destul de ieftine la vremea lor fata de ce avem astazi pe piata. Un ac aftermarket nu va suna niciodata ca cel original, si acesta poate costa cat o doza entry-level noua. La noi in romanica exista un singur loc unde poti gasi o oferta decenta de doze pe piata, e dealer-ul local Ortofon un fel de "peste" pentru electronice audio, platesti in avans, duci marfa acasa, daca ai probleme (nepotrivire in sistem, razgandeala, etc.) tzeapa ta. Din ce am inteles, nu sunt multe locuri in lume unde poti sa testezi o doza pe pick-up-ul din dotare, exista o doza de risc la achizitionarea acestora.

Denon si AT sunt praf reprezentate in romanica, si au niste preturi de te doare capul la noi ( pretul in dolari de pe site-uri internationale, transformat in euro si pus un 30% peste). Nici nu cred ca gasesti mai nimic pe stoc. Pentru cei situati in epoca de piatra a comertului (cum ma gasesc si eu), achizitionarea unei doze noi, reprezinta o aventura...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Ortofon 2M suna mediocru, basit, plictiseala. Nu poti beneficia de avantajele vinilului cu astfel de doza. Vei trage inerent concluzii gresite. Nu mai spun de pret care e complet nesimtit! Parca (ei parca!) am fi sclavi pe plantatie in Africa daca o doza din asta costa cat un salariu bun pe o luna de zile a nigarului alb de aici!

Denon si Audiotechnica noi se pot cumpara de pe ebay din Japan direct sau prin HK. In Japan sunt vanzatori seriosi si stiu ca in UE se percep taxe si parataxe asa ca vor sti cum sa puna doza ca aici sa nu platesti mult sau chiar deloc. Daca le gasesti in UE (ebay sau alte siteuri) chiar ca nu exista taxe iar posta e ieftina.

Asa ca nu vad motivul pentru care as cumpara doza de la vreun comerciant din Romania. Mai ales ca piata romaneasca e invadata de facaturi, practic e teritoriul nimanui, mare parte din telefoanele mobile, medicamente, cosmetice si alimente sunt contrafacute pe piata din Romania unde nu exista autoritati, nici control, nici pedepse, suntem o colonie africana cu nigari albi unde sistemul e complet corupt, totul merge pe mafie si spaga.
De exemplu, eu am ajuns sa cumpar detergent si cometicale din talciok de la cei care le aduc din Germania, Austria si chiar Ungaria pentru ca alea macar nu sunt contrafacute. Daca cumpar detergent de pe piata romaneasca, nu spala, e praf alb cu parfumanti, facatura! Culmea, aici e mai scump decat pe piata germana sau italiana!

Asa-i cu toate si astfel, la ce ne-ar folosi comerciantul mioritik de doze ?! Sunt sigur, chinezu' stie sa contrafaca orice iar aici se poate vinde orice gainarie! Oricum, mare parte din marfa e mai scumpa aici decat dincolo si daca e vorba de marfa micuta si fara greutate, posta e ieftina, deci nu vad avantajul.

Dar multi sunt comozi, le este teama sa incerce ceva nou, unii sunt batrani si nu se prinde folosirea comertului on-line de ei insa asta e viitorul si e bine ca e asa. In felul asta cu timpul concurenta si legarea pietelor va elimina speculantii si excrocii. Ar fi bine sa nu le mai cumparam marfa celor de aici care nu stiu sa vanda! Acum avem alternativa pentru ca suntem totusi in UE, oricum alt avantaj nu avem.

Cea mai mare problema a ramas si ramane la consumatorul majoritar care e needucat si inghite orice chiftea stricata fara impotrivire. Dar cu timpul lumea se educa cand da de mai bine. E un proces lent, daca ne gandim cum era piata asta cu scule audio in anii 90, acum suntem parca intr-o alta galaxie!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by PolyGram »

Ce parere aveti de dozele MM de la Shure sau Goldring?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by JohnnyDarkRo »

momolo wrote:
Denon si Audiotechnica noi se pot cumpara de pe ebay din Japan direct sau prin HK. In Japan sunt vanzatori seriosi si stiu ca in UE se percep taxe si parataxe asa ca vor sti cum sa puna doza ca aici sa nu platesti mult sau chiar deloc. Daca le gasesti in UE (ebay sau alte siteuri) chiar ca nu exista taxe iar posta e ieftina.

Asa ca nu vad motivul pentru care as cumpara doza de la vreun comerciant din Romania.
Citind discutia voastra, la asta ma gandeam si eu... daca pentru un pickup sunt argumente mai multe sa il cumperi din Romania, pentru doza cred ca se merita cu varf si indesat sa cumperi online de afara. Nefiind vorba de ceva greu, posta este acceptabila, banuiesc comparativ cu a cumpara vreo 1-2 viniluri din tara respectiva.
Totusi, din experienta mea, doar vanzatorii din China, Hong Kong iti trimit fara factura si bifat ca e cadou. Japonezii sunt corecti si nu accepta sa trimita ca persoana fizica.
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

ionroata
Posts: 41
Joined: 15 Aug 2012, 11:42
Location: Piatra Neamt

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by ionroata »

Va salut domnilor
Pentru ca am citit ce s-a scris mai sus va spun si pataniile mele cu comertul online.
Am avut nevoie de un ac pentru doza Technics. L-am gasit in Romania, m-a costat 110 lei cu transport inclus. A venit repede si am constatat ca e contrafacut si strimb. L-am folosit pentru ca aveam nevoie de el si dupa vreo doua luni am cumparat unul de pe ebay de la williamthakker (recomandare de la momolo). A venit intr-o saptamina, a costat 30 euro, totul ok. Acul e super, nu pare facatura, se aude bine si pare sa fie copie fidela a originalului.
Tot de pe ebay am mai luat curea de pick-up la pret de 27 euro cu transport inclus, aceeasi curea costa in Romania 105 lei. Inca doua ace pentru doza cumparate (vinzatorul zicea ca sint NOS si asa par) la pret de 10 euro bucata.
In Romania doza Tesla (aia ceausista) se vinde cu 50-70 lei. O doza AT95E costa 26 euro cu transport inclus. Eu zic ca diferenta de calitate e mai mult decit mare intre astea doua.
Concluzia mea este : nu merita sa cumperi din Romania. De multe ori poate fi mai ieftin din afara (si sigur mai bun).

L.E. Am avut o curiozitate si am luat si un stabilizator (Record Weight Puck Clamp) cu bula inclusa. A costat 125 lei cu transport inclus. Cineva vinde in Romania pe un site de porfil cu cel putin 200 lei bucata.

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by catacore »

fiindca se tot zice ca generalizarile nu-s bune, si fiindca am intentionat, la un moment dat, sa-mi iau un Dynavector 10x5, am comparat oarece preturi dela noi (jack) cu cele depe ebay sau alte magazine de-afara (in speta, originlive). DV10x5 costa acum vreo 2 luni 1500 roni, acum e 1728 roni. Pe ebay, acum se gaseste unul singur, uzat, din Canada, la 325 de dolari US cu transport cu tot (la "make an offer"). Iar la originlive pe site aceeasi doza costa cam 400 de lire, cu tot cu transport. Socotelile le puteti face voi, la 4 lei dolaru', sau 6 lei lira (ceea ce mai trebuie stiut, la plata prin PayPal - care e cam regula la cumparaturile depe ebay - e ca acest PayPal te jefuieste, pur-si-simplu, la conversia valutara. La ultima mea cumparatura, acum o saptamina, din state, conversia a fost de 4.095 ron pentru un dolar, insa la euro sau lire e mult mai rau, fiindca toate sunt trecute prin dolarul american).

apoi m-am uitat si de-un Denon DL-110, la 999 roni in romanica. Pe ebay gasim la 133-140 lire in Japonia sau HK, sau cu 160 de lire (plus 15 lire transport) in EU/UK. Socoteala iese la 175 * 6 = 1050 roni, insa PayPal nu-ti va schimba lira la 6 lei, ci pela 6.2 probabil (rezulta 1085 ron).

La accesorii, gen balanta pentru VTF, coperti antistatice, perie curatare, bula calare, etc, intr-adevar preturile is cam duble la noi.

Io cam pe astea le-am constatat, iar generalizarile de mai sus erau cam in contradictie cu ele. De-aia am zis.

Spor!

P.S. Doza buna si vintage s-ar parea ca e Grace F-9. Eu mi-am luat una din state (am platit si taxe dupa ea) si acum astept acul dela SoundSmith (dupa care o sa platesc iar taxe ;) ). Ieftin n-am iesit, mi-e clar!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

PolyGram wrote:Ce parere aveti de dozele MM de la Shure sau Goldring?
la care te referi, cele vechi sau cele noi in productie ?!
JohnnyDarkRo wrote:Japonezii sunt corecti si nu accepta sa trimita ca persoana fizica.
pe vremuri am luat vreo 3 doze de la un japonez din Tokyo de pe ebay si de fiecare data a trimis in asa fel incat nu a existat taxa. Omul stia deja toata povestea, trimisese mai mult la italieni pe care vama ii jupoaie de vii.
ionroata wrote:In Romania doza Tesla (aia ceausista) se vinde cu 50-70 lei. O doza AT95E costa 26 euro cu transport inclus. Eu zic ca diferenta de calitate e mai mult decit mare intre astea doua.
pe doza Tesla doar se cer banii aia ca de cumparat nu o cumpara nici naiba. E netul romanesc plin de oferte zgubilitice, zac gunoaiele overpriced cu lunile, cu anii si nimeni nu le ia. Daca dam o tura pe fostul tzepador sau celalalte site-uri cu taxa la vanzator o sa observam multe "oferte" incredibile.
Pe de alta parte, ca tot m-am referit la un exemplu de doza mai sus, Tesla comunista este cea mai proasta doza pe care am testat-o vreodata, adica nu exista ceva mai sinistru (si spun asta desi am vreo cateva si as avea interes sa le scot la vanzare).

catacore, in ce spui tragi concluzii gresite. Problema ta este la contul/cardul cu care platesti si poate si modalitatea de plata. Eu am patit cumva ceea ce spui tu, aveam acum ani de zile un cont la ING cu un card VISA si desi (sper ca sti!) Paypal percepe taxa NUMAI de la cel care vinde (tu care cumperi nu platesti taxa la Paypal decat in caz ca te intelegi cu vanzatorul care nu are scris in anunt ca ofera posibilitatea platii cu Paypal), cum ziceam, desi nu aveam teoretic nici o taxa, cu toate astea ING ma ciupea variabil la suma, cam intre 2 pana pe la vreo 7% fara nici o explicatie (ciupeala era variabila aleator si dadea cu virgule). Contul era in RON si astfel aparea o abureala in extrasul on-line din care nu intelegeam nimic, era mentionata suma platita in EURO si apoi cat imi luasera din cont in RON, niciodata nu iesea conform cursului de schimb (oricum prost) oficial al bancii in ziua respectiva. I-am tot intrebat de ce imi lipsesc mai multi bani si-mi raspundeau ca ei nu percep taxe (conform contractului intradevar, platile on-line nu erau supuse taxelor) si ca, cica, banca care a primit banii a luat atat. Cum habar nu aveam ce banca lua banii deoarece banii erau trimisi prin ebay si Paypal, am scris la Paypal care m-a ignorat total. Ei de obicei raspund si sunt ok, am avut de cateva ori probleme cu diversi mincinosi si tzepari pe care Paypal i-a executat in favoarea mea fara problema.

Astfel, am concluzionat ca ING are metode sofisticate de furt si minciuna si mi-am facut apoi un card la Raiffeisen, un card socotit chiar prost dar a fost o intamplare, la un moment dat m-am ales cu acel cont. Nu mica mi-a fost mirarea cand am facut plata de cumparare prin Paypal si ebay dupa care am constatat ca suma lipsa era perfect explicabila, onesta, adica desi contul asta era deasemenea in RON, lipseau bani exact cat EURO plateam inmultit cu, evident, cursul din ziua respectiva al bancii la cumparare de valuta, totul logic, normal si explicabil.

Ar fi aiurea sa avem pretentia sa cumparam valuta la cursul BNR, cateodata sunt ceva diferente dar cate erau la ING nu aveau nici o explicatie, era horror si nu ma credea nimeni. Un amic patise acelasi lucru cu astia de la ING, diferentele erau mari. Unica explicatie pe care am gasit-o singuri era ca banii ar fi fost convertiti prin mai multe valute, adica tu plateai dintr-un cont de RON in dolari care apoi erau facuti in EURO sau naiba stie ca orice calcul am facut nu iesea niciodata, adica nu gaseam nici o explicatie! Culmea, furaciunea era variabila, cateodata la sume mici luau enorm, chiar o data si 7%, alte dati la sume mai mari luau doar vreo 3,5% sau din nou mult, chiar 6% (desi dupa cum probabil sti, Paypal percepe comision de 4% insa cum am zis, tu care cumperi nu platesti comision), pur si simplu era aiurea complet!

Si niciodata nu am capatat o explicatie din partea ING! Imi raspundeau ca ei nu percep nici un comision!

Alti hoti sinistrii s-au dovedit Bankpost la care aveam un cont si card din timpuri imemoriale, anii 90, si prin care am cumparat cu ani si ani de zile anumite chestii prin Paypal sau de pe Amazon. Astia erau hoti primitivi, faceau cumva sa blocheze plata pana cursul RON-EURO sau dolar crestea intr-o zi in care brusc faceau plata! O data Bankpost m-a furat fara nici o justificare cu 20 euro la o suma de 180 euro si m-am dus sa intreb, am dat de un putzoi-ghertzoi obraznic de vreo 30 de ani imbracat la costum si care mi-a raspuns ca eu sunt de vina deoarece nu inteleg complicatele lor taine prin care se ajunge la o conversie RON-valuta pe care pana si camatarii din Ferentari ar fi fost gelosi! Adica faceau in asa fel incat sa ciupeasca.

Asa ca intr-un final am considerat, exista banci care folosesc diverse metode de, hai sa-i spunem, "ciupeala" si am abandonat Bankpost si ING in favoarea Reiffeisen de care sunt chiar foarte multumit pentru ca de fiecare data sumele retinute in RON au avut explicatie pana la ultimul banut. Simplu, daca sa spunem plateam 30 euro, inmulteam aceasta suma la cursul bancii din ziua respectiva si imi dadea exact cat lipsea din cont. Unii ar spune ca asta e normal.... poate e normal in lumea civilizata dar nu la noi!

Si sa nu confundam taxele Paypal! Asa cum am spus, se percepe cam 4% desi in Germania am inteles ca ar fi chiar 5% si mai e chestiunea de valuta si conversie. Dar daca cumperi nu exista taxa, plateste vanzatorul, nici ebay nu ia taxa de la cumparator. Asa ca noi suntem doar pe mana bancilor romanesti, pentru ca defapt toate sunt romanesti, intr-un fel se poarta de exemplu ING in Romania si cu totul altfel se poarta pentru altii in alte tari. Pentru ca li se permite din partea statului condus de spagari si hoti sa ne jefuie in fel si chip. De exemplu in Romania exista comisioane de transfer bancar si sunt mari, sume fixe de obicei, adica chiar daca transferi 1 euro, ti se iau de exemplu 20 euro comision. De exemplu in Germania nu exista nici o taxa pentru transfer, cand le spui la nemti ca iti iau astia taxa daca le transferi bani, se mira.

Asa ca, eu banui, ai o problema, banca, contul, tipul cardului deoarece exista diferente intre VISA si Mastercard, unele sunt mai potrivite la plata in EURO, altele la plata in dolari. Treaba e simpla, daca ai cont in RON si cumperi ceva de o anume suma in EURO sau dolari, trebuie ca din cont sa-ti lipseasca exact suma respectiva inmultita cu rata de cumparare din ziua platii la banca respectiva.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by hondaru »

Din cele descrise mai sus de colegi si din experiente propii sustin faptul ca vinilul nu este o pasiune ieftina daca doresti calitate. Pentru chestii medii cheltuielile sunt mai mici si cu investitii "umane" poti incropi un sistem care suna mai mult decat multumitor (chiar peste CD mediu-sus).
Diferite acareturi ptr pick-up sunt intr-adevar scumpe la noi, diversele magazine afara au preturi ceva mai mici dar, si acolo, variaza pretul destul de mult pana aproape la dublu. Am luat un cantar digital pentru doza si pretul in Hong Kong a fost chiar de aproape 10 ori mai mic. Ce-i drept pe aceelas cantar la altii scrie Ortofon sau mai stiu eu ce alta firma.
In privinta dozelor, acul original face diferenta. Cu greu azi poti gasi ac nou care sa fie la inaltimea celui vechi original si la niste preturi destul de piperate.
Totusi vinil nu este la indemana oricui. Trebuie dare de mana si ceva abilitati sa poti regla cum trebuie o doza/brat, si daca mai vorbim si despre cabluri, headshell-uri, pre-uri phono problema devine exponential de stufoasa. Totusi exista si avanajul ca poti tuna sunetul in ce directie doresti cu conditia esentiala sa ai timp pentru asta. Cred ca este mai mult o indeletnicire pentru cei ajunsi la pensie...eu unul mai am pana acolo si timpul de ascultat (nu mai vorbesc de reglat) s-a redus considerabil. De-aia prefer CD-ul sau chiar flac-ul cateodata...offf ....
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

hondaru wrote: Cred ca este mai mult o indeletnicire pentru cei ajunsi la pensie...eu unul mai am pana acolo si timpul de ascultat (nu mai vorbesc de reglat) s-a redus considerabil. De-aia prefer CD-ul sau chiar flac-ul cateodata...offf ....
citesc cu uimire si ma gandesc, poate ti-a furat cineva nickname-ul! Nu stiam ca preferi flac-ul! Sau poate vrei sa dai bine la popor?!.... (ca tot e la moda).

In opinia mea totul e fix pe dos de ceea ce spui. Vinilul este o modalitate ieftina de a ajunge la un sunet de calitate. Evident, pentru cine este interesat de sunet de calitate, nu discutam aici despre fondul muzical pus pentru momentele cand ai alte activitati. Dupa cum sti (si de aceea ma uimeste ceea ce ai scris!) LP-urile second hand sunt ieftine sau chiar foarte ieftine. Doze "vintage" care suna absolut decent se gasesc ieftin sau chiar foarte ieftin. Ca preu de phono se poate folosi un amplificator integrat "vintage", unele care costa mai nimic au preuri phono minunate. Nici macar nu e nevoie de cabluri phono scumpe, nobile, criogenate pe planeta Marte, exista matze pe care le gasesti gratis si care suna excelent pe phono. Insa ceva tot trebuie, putina munca si putin efort. Cu reglajul iar ai exagerat aiurea. Cat iti ia sa reglezi un pickup?! Mie nici juma' de ora nu-mi ia ca sa nu spun 10 minute. Spui de treaba asta ca si cand ar dura o viata sa reglezi!
Sau poate ajungi sa reglezi intruna dintr-o obsesie care nu e legata de sunet si muzica. Chiar si ideea ca e complicat si ai prea multe variabile e legata tot de o stare nefasta, cand ajungi sa te obsedeze ca, "daca se poate mai bine?!", probabil e o afectiune compulsiva, o incapacitate de a fi impacat cu tine insuti, o incapacitate de a face pace cu tine si viata ta.
Intotdeauna se poate mai bine cum se poate si mai rau dar atunci cand te obsedeaza posibilitatea vasta de a modifica, mai degraba problema asta pleaca din tine si nu e cauzata de factori reali sau exteriori.

Eu am multe trancote pickup, multe doze, multe preuri phono si pot spune in cunostinta de cauza ca nu e ieftin, este indecent de ieftin! Inca o data adaug, doar atunci cand te intereseaza cu adevarat muzica si calitatea audio care-ti permite o intelegere mai buna a muzicii. Nu altceva, nu ergonomia, nu sa pui muzica cand joci pe PC sau dai cu aspiratorul, nu sa-ti umpli timpul aiurea cand nu ai chef de nimic pentru ca te sacaie ceva prin jur!

Parerea mea e ca treaba sta cam asa:

1) ca sa te bucuri de vinil trebuie sa ai un sistem de amplificare, boxe + amplificare + cabluri, toate astea sa sune bine. Dupa aia intelegi imediat (simplu, ascultand!) care e diferenta intre digital si analogic, recte CD si LP ca pe flac nu-l pun la socoteala, e zgomot de dat cu aspiratorul.

2) ca sa te bucuri de vinil trebuie sa te pretuiesti pe tine insuti, sa intelegi cat valoreaza timpul tau cu adevarat fara sa-l risipesti aiurea, sa intelegi ca putin si bun e preferabil la mult si prost. Sunt sigur, inafara de cei mai putin norocosi care nu au de munca, ceilalti nu avem cine stie ce timp liber. In cazul unora au nevestele lor grija sa nu aiba niciodata cu adevarat timp liber pentru ei, sa-i transforme defapt in roboti casnici.

Ei bine, daca tinem cont cat de putin timp liber avem, cred ca a asculta ceva de calitate conteaza mai mult decat a avea milioane de ore de muzica pe un server si a fi magulit de ideea ca ai acces la orice (cand defapt nu ai timp sa consumi ce ai adunat iar calitatea de rahat nu-ti permite intelegerea muzicii cu adevarat!).

Ma refer la actiunea de a asculta, nu a derula, nu a face skyp sau zapping! Astea sunt mai degraba metode de ars gazul de pomana, metode elaborate de a nu face defapt nimic, de a consuma timpul (tau) in zadar! E si o afectiune cumva psihica, unii sunt atat de depresivi ca nu au chef de nimic si ajung intr-un stadiu legumicol-agitat, practic ajung intr-un paradox real. Cand iti pierzi tihna de a te bucura de muzica (nu de scule, de muzica!), iti pierzi defapt directia si e pericol sa-ti pierzi si bunul simt care e defapt singurul reper, singura referinta intr-un Univers al tuturor posibilitatilor (bune si rele).

Practic, daca te pretuiesti pe tine insuti, daca iubesti muzica (mai mult decat sculele audio sau alte ocupatiuni colegate) ajungi la concluzia simpla, calitatea audio conteaza mai mult decat cantitatea audio, decat ergonomia, derularea, detinerea de miliarde de fisiere stocate, apasarea pe un buton, posibilitatea sa dai cu aspiratorul si sa amesteci in ciorba fara grija ca s-a terminat placa, etc, etc! Si atunci calea cea mai simpla este batranul LP. Despre care constant se spun povesti pe net cum ca ar necesita nu stiu ce manopera complicata, reglaje infinite, doze care costa cat o casa, etc, etc.

Mi se pare cu atat mai aberant cu cat dealungul vremii am ascultat table care au costat pur si simplu indecent de putin si care suna minunat, in asa hal ca dupa o vreme daca pui un cdplayer ti se pare ca asculti manea din galena! (dar pentru asta trebuie totusi sa ai cu ce amplifica trancota pikcup, statie, sarme, boxe, acustica cat de cat normala, aranjament si mai ales, linistea de a fi lasat in pace macar putin pe timpul tau!). Dar am ascultat si asistat si la experimente de top cu table scumpe, surse digitale si mai scumpe, mega sisteme care costa cat o casa, etc! De exemplu, in cazuri deastea diferenta intre un cablu phono si alt cablu phono era de la cer la pamant. Potriveala, reglajul cat de cat corect contau insa oricum era minunat. Si una este sa compari o sursa digitala care costa peste 10.000 euro cu un pickup de 400 euro, alta e sa compari lucruri care costa cumva prin aceeasi zona de pret.

Si intr-un final eu zic a nustiucata oara - putem sa ne respectam pe noi insine sau nu ?! Asta e intrebarea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by hondaru »

Eu sugeram ca vinilul nu este simplu cum ar crede altii. Am avut o tanara de curand in casa care m-a intrebat daca CD-ul mare merge (se referea la pick-up)?! Faptul ca tie sau mie ne ia cateva minute sa reglam ceva nu inseamna ca si altora le poate lua la fel sau ca nu vor distruge acul dozei intr-un tremurat al mainii obosite de incordare. Este bine pentru incepatori sa stie ca exista mai multe ingrediente in ciorba vinil si o data atins de microb....
Am spus cu mare regret ca ascult nevoit CD si cateodata flac si cred ca asta e oricum mai mult decat deloc si cred ca toti suntem din ce in ce mai mult capturati de activitati diverse si timpul ptr hobby este redus mai mult decat ne-ar place.
Vinil este un sunet bun pe bani putini insa pentru cei ce vor sa asculte anumita muzica discurile (daca mai sunt de gasit) pot ajunge la sume ce intrec simtitor pretul aparatelor !
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

hondaru wrote:Eu sugeram ca vinilul nu este simplu cum ar crede altii. Am avut o tanara de curand in casa care m-a intrebat daca CD-ul mare merge (se referea la pick-up)?! Faptul ca tie sau mie ne ia cateva minute sa reglam ceva nu inseamna ca si altora le poate lua la fel sau ca nu vor distruge acul dozei intr-un tremurat al mainii obosite de incordare. Este bine pentru incepatori sa stie ca exista mai multe ingrediente in ciorba vinil si o data atins de microb....
Am spus cu mare regret ca ascult nevoit CD si cateodata flac si cred ca asta e oricum mai mult decat deloc si cred ca toti suntem din ce in ce mai mult capturati de activitati diverse si timpul ptr hobby este redus mai mult decat ne-ar place.
Vinil este un sunet bun pe bani putini insa pentru cei ce vor sa asculte anumita muzica discurile (daca mai sunt de gasit) pot ajunge la sume ce intrec simtitor pretul aparatelor !
ce ai spus acum nu face altceva decat sa-i sperie (degeaba) pe cei care citesc aici si nu au minima experienta sa stie ce inseamna vinilul. Pe ceilalti (care au experienta sa stie ce inseamna) nu-i mai influentezi cu nimic. Noi la randul nostru chit ca avem experienta ne putem auto-monta intr-o stare refractara, de lene, de lehamite sau invers, intr-o stare entuziasta. Am observat ca cei mai multi care scriu pe un forum sunt in dialog cu ei insisi fara sa stie; de multe ori fiecare scrie ca si cand ar dori sa se convinga singur de ceva.

Parerea mea, conteaza starea pe care o transmitem prin ceea ce spunem (sau cum spunem) verbal sau in scris. Ori din punctul meu de vedere ceea ce ai scris mai sus nu reflecta realitatea, dimpotriva. Nici macar argumentul cu gasirea de mai multa muzica in digital, recte CD, nu sta in picioare. Pentru simplu motiv ca putini, foarte putin stiu exact ce muzica vor. Daca sti exact inseamna pur si simplu ca o sti, deci iti trebuie mai mult de colectionare.

Insa altfel sta treaba cu descoperirea muzicii. La capitolul asta intradevar ai posibilitati vaste sa descoperi "muzica" in vastele si infinitele formate digitale si flacuite, precum Lady Gaga, Inna sau Smiley! :D

Apropos, altii au scris aici (nu numai eu) ca pe LP-uri (vechi si noi) ai mai repede sansa sa descoperi muzica buna si in plus, esti cumva constrans sa o si asculti, deoarece nu poti face skyp la piesa de pe placa LP. :D Practic vinilul te educa.

Altfel, cu flacul si "tzac-pacul" digital te gadila degetul sa clikai la infinit intr-un fel de zapping compulsiv. Cu CD-ul e la fel de simplu, dai skyp. De exemplu, ar trebui sa te intrebi, cand ai ascultat ultima oara un CD de la cap la coada ?! Dar un LP de la cap la coada ?! Pun pariu ca mai degraba ai ascultat un LP de la cap la coada (macar o fatza de disc) decat un CD intreg!

Practic vinilul ne educa in mai multe sensuri si nu spun asta din motive de taliban analog, dimpotriva, cine citeste ce am scris a vazut ca nu-mi place chestia asta.

Mai degraba cred ca m-am saturat sa citesc aceleasi clisee obsesive scrise pe forum, ca de exemplu:
- pickupul e greu de reglat, reglezi o viata si nu termini nici cand iti albeste barba. Si ca sa reglezi iti trebuie diploma in stiinta rachetelor, trebuie sa fi fost coleg cu Einstein si inarmat cu protractoare scumpe din Germania si raze laser din cosmos!
- vinilul e super complicat si tainic, trebuie atat de multe chestii potrivite incat devine o adevarata spaima, un cosmar, un Bau Bau pentru cel care habar nu are nici cum arata!
- nu se gaseste muzica pe LP si e scumpa. Vorba aia, ai o pofta nebuna duminica dupa sarmale s-o asculti pe Inna si cand colo, in biblioteca gasesti numai concertul nr.5 de pian, Emperor de Beethoven! Ce dezastru!
- o doza buna de pickup costa cat o garsoniera in sectorul 1.
- un preu phono bun trebuie sa coste de la o mie de coco in sus! Nu degeaba am facut anul asta o comparatie de preuri phono si unul de nume sonor si scump si-o lua cu frunze cu tot de la altul pe care am dat 100 lei! Nu zic care, unii judeca dupa brand, l-au pus in altar si fac matanii in fiecare dimineata!
- etc! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by PolyGram »

momolo wrote:
PolyGram wrote:Ce parere aveti de dozele MM de la Shure sau Goldring?
la care te referi, cele vechi sau cele noi in productie ?!
La toate... vechi sau noi. Adica la cele pe care le pot achizitiona.
Am citit ca cele vechi ar fi mai bune, dar si ca nu se recomanda achizitionarea unei doze SH.
Si atunci... eu ce sa cumpar? Gasesc doze vechi, noi?

Pe pick-up actual am un Shure V15 type IV. Asa l-am cumparat. Inainte de asta imi statea gandul la o doza Goldring 1042 sau un Ortofon 2M Blue sau Bronze. Are rost sa o mai schimb? Gasesc o doza MM mai buna - dintre cele vechi sau noi in productie?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Pai deja ai o doza buna! Shure V15 type IV e topul de la SHURE vintage dar conteaza foarte mult acul. Din ce spune lumea, Shure V15 type III e cea mai reusita din serie dar eu ma astept sa nu fie mare diferenta intre aceste tipuri. Diferenta cea mai mare o da acul si din cate stiu exista super ace noi facute de Jico, scumpe, din ce stiam cam 180 dolari unul. Dar cica se merita.
Shure V15 am ascultat pe la altii, type II, III si IV dar nu ma pot pronunta. Problema era vesnic acul, cele vechi sunt uzate si imbatranite la partea de "zgarci", in unele cazuri nu mi-a placut V15 type III la comparatie cu alte Shure, M75, M91 dar conta asa cum am spus oboseala acului.
Insa am avut Shure M97XE. Poti sa stai linistit, V15 este superioara. Totusi aceasta M97XE nu e rea la banii ei daca consideram preturile dozelor noi. Problema cea mai mare e ca-i un fel de loz in plic. Am avut 3 bucati si nu semana una cu alta. Din cele 3 una suna tare prost si infundat, ciudat. Pe net scrie multa lume de treaba asta, ca nu suna la fel si e chestie de noroc, cica depinde de unde le cumperi.
Mai am Shure M75 type II (scrisa cu rosu, corp tabla neagra) cu ac original cu apasare mica, adica 0,7...1,5 grame care suna cel mai bine la 0,75 grame. Apoi mai am un Shure M85 deasemenea scrisa cu rosu pe corp tabla neagra si cu ac original la fel, adica 0,7.....1,5 grame. Modelul M85 e rar, aproape necunoscut dar am citit ca defapt e un M91 care a fost denumit altfel. Ambele suna aproape la fel, evident conteaza acul, am avut noroc sa nu le cumpar obosite. Parca M85 e un pic o idee mai fina. Ambele au soundul specific Shure vechi, basoase, sunet plin, carnos. Se preteaza cel mai bine la muzica pop, disco, country si chiar jazz, mai putin la clasica. Insa depinde de pickup, mie mi-au placut si pe clasica. Interesant este ca functie de brat apasarea optima e diferita, aceeasi doza suna cel mai bine la 0,75 grame pe un brat insa mutata pe alt brat suna bine la 1 gram. Si evident, pickupul da cel mai mult din sunet asa ca aceeasi doza suna diferit functie de tabla/brat.
Lumea spune ca V15 e superioara lu' M75 si M85/M91. In cazul tau nu vad de ce ai schimba V15, cum am spus, mai bine iti cauti un ac superior nou. Asta e avantajul cu MM-urile, poti schimba acele ceea ce la MC-uri nu se poate.
Despre Goldring nu stiu prea multe, nu am avut, doar am auzit doze Roksan Chorus care sunt defapt ceva asemanator cu Goldring G-1040 ( http://www.vinylengine.com/library/gold ... 1040.shtml" onclick="window.open(this.href);return false; ). Evident, sunt facute OEM de Goldring pentru Roksan. Ce am auzit mi-a placut dar nu am cum sa-mi dau seama de ceva fara comparatie directa. Pickpul conteaza cel mai mult asa cum am spus si tablele Roksan suna foarte frumos, sunt foarte muzicale. Daca as avea Shure V15 chiar si type IV ca al tau, nu mi-as bate capul cu Goldring deoarece sunt totusi scumpe, un Roksan Chorus costa vreo 400 euro si nu e de colea iar o Goldring asemanatoare (sau la fel) costa si ea peste 300 euro. Parerea mea este ca un ac nou performant la V15 e prea bine, nu ai nevoie de mai mult chiar si daca asculti clasica. Asa cum am spus, in materie de pop, disco, rock, country, Shure vintage sunt minunate, as spune ca "fac legea"! E fain sunetul plin si basul de Shure vintage! Rezolutia nu e totul in sunet, eu as spune ca muzicalitatea e mai importanta si mai greu de obtinut. Si in functie de pickup se poate si pe clasica fara probleme, asa cum am spus, repet, pickpul e de departe cel mai important, masinaria da sunetul!
Poate ce ai putea face daca te zgandare in palma dreapta, ar fi sa cauti un Shure V15 type III insa de cumparat ac nou nu scapi nicicum. Recomand cumparare directa de dincolo de la magazin on-line serios cu traditie sau user ebay vechi si serios.
Evident, depinde si ce pickup ai insa V15 ca si suratele M75/91 se potrivesc pe mai toate bratele medii conventionale, sunt doze foarte prietenoase cu majoritatea tablelor normale.
Apropos, ce tabla ai ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply