Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Mai, voi nu auziti nimic, nici o diferenta (poate nici nu aveti pe ce), dar vreti pistol electrostatic. Care chiar e o frectie, adica e tichia de margaritar pe capul chelului. Cat priveste si presupunerile cu vibratiile pe care le citesc razand..... in final imi dau seama ca imi pierd vremea pe aici.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Bizy-Jo
Posts: 65
Joined: 01 Jul 2021, 12:01

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Bizy-Jo »

Ai dreptate! Suntem niste prosti surzi! Tot o sa fie bune pistoalele pt cand nu o sa mai auzim deloc, atunci o sa ne jucam pac-pac.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

Bizy-Jo wrote:
20 Apr 2022, 20:18
Momolo, pocniturile generate de discurile incarcate electristatic se aud si in dozele fara ac. Pucul este e chestie de fine tuning pt sisteme rezolute.
Eu spal discurile regulat insa tot se magnetizeaza din stim noi care cauze, asa ca mai iute pistol decat puc. Eu zic ca o imbunatatire mare ar fi daca ai putea izola vibratile motorului/sasiu de platan/brat insa asta e treaba grea, cu care s-au confruntat firme cu resurse mari si oameni foarte pregatiti. Ma indoiesc ca discul genereaza vibratii care se perturbe sunetul , el doar le propaga. Prin urmare pucul este o chestie care nu zic ca nu imbunatateste insa este ca o picatura de apa intr-un lighean. Sunt curios tu pe ce pickup ai sesizat diferente intre pucuri/ materialele pucurilor? Sau poate ne spui intreg sistemul audio. ?!?!?!?!?
Explică-mi cum se magnetizează un disc.
Izolarea motorului de platan se face eficient la pick-up cu curea și șasiu flotant. Și sunt, unele ieftine. Discurile descentrate ( cu abatere de coaxialitate) pot genera vibrații. La fel, am găsit odată un disc, care era mai greu pe o parte. Punându-l la vertical, se vedea clar că e descentrat masic. ( l-am aruncat, nu avea valoare oricum).
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Bizy-Jo
Posts: 65
Joined: 01 Jul 2021, 12:01

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Bizy-Jo »

[/quote]

Explică-mi cum se magnetizează un disc.
[/quote]

Principalul motiv este frecarea cu aerul, invelitori din materiale aiurea, plus ……. restul…
P.S Nu e cazul sa te dai inteligent!!!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Bizy-Jo , nu trebuie sa te simti coplexat. Concluzia de mai sus iti apartine in exclusivitate dar nici eu nu am fost politicos. Insa cand am scris m-am gandit ca poate imbie pe vreunul dintre voi sa se gandeasca ca pot exista mai multe dincolo de orizontul personal de moment (si in felul asta poate evolueaza pe viitor. Ca nu ne-am nascut nici unul destept). Si toate aceste presupuneri teoretice cu frecarea, magnetismul si alte bazaconii nu e de natura sa va ajute pe voi sa treceti dincolo de orizontul actual. Dupa cum unii stiu, in dablaua asta (se numeste hobby si costa mult!) pasionatul nu se opreste niciodata din explorare si mersul catre orizont. Doar trancotarul se opreste, pune punct si isi gaseste "explicatii-presupuneri stintifice" (adica cum i se pare lui ca ar fi despre lucruri pe care nu le cunoaste si refuza sa le cunoasca). E simplu. Toti trecem prin etapele astea. Unii se opresc, altii merg mai departe.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by trancotistu »

Totuși, dincolo de barieră ar trebui să cunoaștem care materiale sunt organice și care anorganice. Eu zic că e elementar.

Bizy-Jo
Posts: 65
Joined: 01 Jul 2021, 12:01

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Bizy-Jo »

momolo wrote:
21 Apr 2022, 08:16
Bizy-Jo , nu trebuie sa te simti coplexat. Concluzia de mai sus iti apartine in exclusivitate dar nici eu nu am fost politicos. Insa cand am scris m-am gandit ca poate imbie pe vreunul dintre voi sa se gandeasca ca pot exista mai multe dincolo de orizontul personal de moment (si in felul asta poate evolueaza pe viitor. Ca nu ne-am nascut nici unul destept). Si toate aceste presupuneri teoretice cu frecarea, magnetismul si alte bazaconii nu e de natura sa va ajute pe voi sa treceti dincolo de orizontul actual. Dupa cum unii stiu, in dablaua asta (se numeste hobby si costa mult!) pasionatul nu se opreste niciodata din explorare si mersul catre orizont. Doar trancotarul se opreste, pune punct si isi gaseste "explicatii-presupuneri stintifice" (adica cum i se pare lui ca ar fi despre lucruri pe care nu le cunoaste si refuza sa le cunoasca). E simplu. Toti trecem prin etapele astea. Unii se opresc, altii merg mai departe.
Badeeee,
Nu ma simt deloc complexat, daca nu te-ai prins am fost sarcastic. Bazaconii sunt afirmațiile tale despre diferentele acustice dintre pucuri/materiale.
Descarcarile electrostatice se aud pe toate pickup urile, de la Akord la ce racheta vrei tu. Incarcare electrostatica din cauza frecarii cu foliile de protectie sau din cauza frecarii cu aerul le poate incerca oricine la el acasa. Nu trebuie sa ma credeti , puteti experimenta singuri.
Discutia se opreste aici pt ca nu are rost.
“Sarbatori fericite!”

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by trancotistu »

Vad totuși că are rost, principala cauză de încărcare electrostatică e alta. ... O a doua greșală pe care am sezizat-o la intervențiile tale... De fapt am mai văzut încă una in postarea de adineauri.

Bizy-Jo
Posts: 65
Joined: 01 Jul 2021, 12:01

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Bizy-Jo »

trancotistu wrote:
21 Apr 2022, 13:04
Vad totuși că are rost, principala cauză de încărcare electrostatică e alta. ... O a doua greșală pe care am sezizat-o la intervențiile tale...
Si de ce nu ne spui si noua care este cauza principala?
Care e a doua greseala?

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by trancotistu »

In total trei!!!

Bizy-Jo
Posts: 65
Joined: 01 Jul 2021, 12:01

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Bizy-Jo »

Astept cu nerabdare sa ma luminezi.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Bizy-Jo ia o pauza de 2 saptamani. Data viitoare va fi una mai lunga.

Motiv - atitudine marlaneasca-cocalara-manelara si agresiva, deci nu se incadreaza la nivelul de educatiune cerut pe acest forum.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Sfat de la mine - spalati, spalati si iar spalati! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by trancotistu »

momolo wrote:
21 Apr 2022, 15:21
Bizy-Jo ia o pauza de 2 saptamani. Data viitoare va fi una mai lunga.

Motiv - atitudine marlaneasca-cocalara-manelara si agresiva, deci nu se incadreaza la nivelul de educatiune cerut pe acest forum.
Lasă domne omu' în pace, a întrebat și el. Nu am avut timp, peste vreo oră răspund.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

trancotistu wrote:
21 Apr 2022, 16:00
asă domne omu' în pace, a întrebat și el.
"Bazaconii sunt afirmațiile tale" trancotistule. Ca sa iti raspund si eu :wink: (e bine sa citesti tot ce s-a mai scris). Ce imi poti raspunde la asa ceva?1 Cu "ba pe-a ma-tii" ??? Si uite asa suntem cum suntem. Genul asta de atitudine este toxica pentru orice forum. Iti spun ceva metaforic sa intelegi ideea - sa zicem ca mai traieste Albert Einstein si se apuca sa posteze pe un forum ROMANESC (neaparat romanesc deoarece mitocanie si grosolanie ca in RO nici ca am mai intalnit) si la un moment dat un oarecare (unul care dovedeste prin ce afirma ca nu stie nici ce inseama o ecuatie matematica), ii tranteste lui Einstein ceva de genul, "Afirmi numai bazaconii nenea!".

Sunt satul de mitocania romaneasca specifica (tine de zicala aia celebra, daca prostul nu e si fudul nu e prost destul). Intreg netul romanesc e o tiganiada. La mine in ograda nu iert. Trebuia sa il banez definitiv deoarece mi-am dat seama ca nu aduce nici un aport acestui forum care are totusi un nivel anume. Uite, de exemplu tu, trancotistule, cat ne-am incontrat si balacarit noi la subiectul politic-diverse dar imi dau seama de la o posta ca ai un anume nivel, adica ridicat sa ma exprim direct, si deci tu aduci un aport acestui forum, chiar daca ma contrazici pe toate partile la subiectul ala (si foarte bine faci! E modul tau de gandire - dar totusi sti sa pastrezi un respect nu neaparat pentru interlocutor dar macar pentru bunul simt general - care de exemplu poate spune ca nu e bine sa hulesti ceea ce nu cunosti, nu intelegi si nici nu poti pricepe).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply