Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

La vinil imi place ca e....democrat! :) Se pot nimeri combinatii incredibil de bune pe componente de "doi bani" si combinatii... incredibil de proaste pe componente incredibil de scumpe!

Pentru vinil nu sunt de ajuns banii, trebuie si experienta dar si munca. De aia e "democrat".

Sunt foarte de acord cu teoria care spune ca potriveala buna intre doza si brat valoreaza mai mult decat doza sau bratul luate separat. Sunt doze ieftine care suna mult mai bine pe un brat potrivit decat doze extrem de scumpe care sunt montate pe un brat nepotrivit.

Iar ca lucrurile sa fie si mai complicate, nu sunt de ajuns lectura si informatia scrise pe net, nici potrivelile recomandate nu sunt intotdeauna bune, trebuie sa experimentezi si iar sa experimentezi. De cele mai multe ori rezultatele sfideaza logica.

In weekend am nimerit ...din greseala o combinatie turntable + doza care costa maxim 200 euro si care suna (mult) mai bine ca alta combinatie de 1300 euro. Culmea este ca prima nu e recomandata pe net iar a doua este.....

As vrea sa rectific o afirmatie mai veche - nu este mai ieftin sa obti sunet de calitate din vinil in comparatie cu CD'ul audio ci este MULT mai ieftin! :D

Iar partea democratica e faptul ca nu se poate cumpara doar cu bani, mai trebuiesc si altele! (si cand ma gandesc ce sunet de doi lei am auzit din scule "viniloase" scumpe.....)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

pickup din lemn (inclusiv brat din lemn...de mlastina!):

http://www.audio-consulting.ch/?Product ... _Turntable" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.audio-consulting.ch/?Products:Tonearm" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.tubebbs.com/thread-105255-1-5.html" onclick="window.open(this.href);return false;

(pentru cine are ochiul format, se pot intelege multe chestii interesante de acolo! :wink: )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Adrian_2k8 »

Peria speciala pt. sters discurile (probabil e cu fir din panza de tarantula) e bestiala! :P Cat o costa?
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Obelix »

220 Kg... poate ca exagreaza... TOTUSI... :roll:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

fix peria aia mi-a atras si mie atentia din prima! :D Aveam una de la bunica, de prin anii 30 care arata practic identic si era pentru maturat firimiturile de pe masa.

Da' pe mine ma bate gandul sa-mi fac un brat de pickup din lemn. Macar sa vad si eu cum suna ? Usor de zis, greu de facut......ca nu am lemn de mlastina! :D

Obelix
220 Kg... poate ca exagreaza... TOTUSI...
cred ca e cu baterii cu tot.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by DorinD »

Momolo, link-ul al 3-lea (cel cu camera balaurului audiofil) m-a facut sa constientizez ce sinistra poate sa devina aceasta pasiune. Ma gandeam eu ca nici hornurile mele nu dau prea sanatos in ochii unui strain dar camera aia cu pick-up geamantane mari pe mijloc si panourile electrostatice depaaarte in fundul camerei m-a batut de departe. Oricat de bine ar suna, te face sa te simti exact ca-n tren.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

DorinD
Momolo, link-ul al 3-lea (cel cu camera balaurului audiofil) m-a facut sa constientizez ce sinistra poate sa devina aceasta pasiune. Ma gandeam eu ca nici hornurile mele nu dau prea sanatos in ochii unui strain dar camera aia cu pick-up geamantane mari pe mijloc si panourile electrostatice depaaarte in fundul camerei m-a batut de departe. Oricat de bine ar suna, te face sa te simti exact ca-n tren.
Tocmai tu?! :shock: Ati ajuns sa va mancati intre voi ?! :D

(sunetul nu se poate vedea in poze...asa ca....)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by kaav »

momolo wrote: http://www.tubebbs.com/thread-105255-1-5.html" onclick="window.open(this.href);return false;
In afara de o invidie condescendenta catre ei, din partea noastra ca si forma de respect mutual, oamenii aia nu au gresit cu nimic fatza de noi :mrgreen:

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Obelix »

Invidie... sunt multe comentarii aici... amestecata cu un pic de mila... :wink:

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by DorinD »

E adevarat ca ma racaie o invidie galbena (panouri electrostatice in hornuri configurate ca dipol!) dar cu gramada aia de geamantane din mijloc ar trebui totusi sa faca ceva, sa o dea intr-o parte sau s-o mute in alta camera.

Zic si eu, poate ca li se strica soundstage-ul daca se ating de ea ...
"It is never too late to have a happy childhood"

ViMe
Posts: 56
Joined: 20 Nov 2008, 05:40
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by ViMe »

momolo wrote:In weekend am nimerit ...din greseala o combinatie turntable + doza care costa maxim 200 euro si care suna (mult) mai bine ca alta combinatie de 1300 euro. Culmea este ca prima nu e recomandata pe net iar a doua este.....
Ai putea sa detaliezi care erau cele doua setupuri/combinatii audiate si ce plusuri/minusuri avea fiecare in opinia ta?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

ViMe sti cum e regula aia, cand incep vorbele inceteaza muzica. Mai usor ar fi un simplu experiement de o ora, adica sa auzi cu urechile tale.
Cu vinilu', pana nu pui umaru' la treaba nu ai cum sa intelegi chestiile astea. Povesti pe net gasesti cu tonele, useri care habar nu au de vinil dar isi dau cu parerea (si judeca crunt !!!.... dupa grafice si date tehnice :lol: ) gasesti deasemenea cati vrei, insa adevarul il aflii doar singur, cu urechile si manutele tale, in timp! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Mars.X
Posts: 55
Joined: 27 Dec 2008, 15:11
Location: Craiova
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Mars.X »

Am tot citit atatea despre cat de important este sa aliniezi stylusul respectiv doza, brat, etc. Exista unele doze gata "reglate din fabrica" - ma refer la P-mount T4P.
Aici treaba e f simpla - caracteristicile dozei P sunt standardizate (greutate - 6g, dimensiuni, unghiuri, chiar si forta de apasare - 1,25g).
Din pacate nu am niciun fel de experienta cu aceste doze, cei drept mai rare, dar care ar putea satisface un ascultator pretentios, dar mai putin pregatit. Daca este cineva care are ceva de zis, il rog respectuos :) s-o faca...

Dintre aceste doze P-mount, cateva sunt de luat in considerare: Ortofon OMP-20/30, Audio-Tehnica AT316EP, Shure V15 V-P, Shure M92E, Grado P-mount...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Obelix »

T4P erau greu de gasit chiar si acum 20 de ani (in "epoca lor de aur") si se puneau (in general) pe "masini" ieftinute, dozele nu au fost niciodata de calitate de varf, ci in cel mai bun caz "medie"...

User avatar
Mars.X
Posts: 55
Joined: 27 Dec 2008, 15:11
Location: Craiova
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Mars.X »

Inca se mai gasesc doze P-mount. Asa cum am spus, sunt mai rare, deoarece au aparut la sfarsitul perioadei de glorie a vinilului. Insa daca ai doza P, stylusul e relativ usor de gasit, pt ca este comun pt cele 2 tipuri majore de doze (monturi P si 1/2).
Nu cred ca nu te poti bucura de vinil decat pe o scula care este neaparat high-end...

Post Reply