Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

ionroata wrote:Urmeaza sa schimb dozele, dupa cum am spus, inca studiez forumurile pentru referinte.
Daca te referi la educatie muzicala, am ascultat de toate. Am trecut prin faza casete, cd, mp3, flac mai putin. Benzile nu s-au prins de mine, n-as putea spune de ce.


Daca benzile nu s-au prins de tine nu stiu cum vinilul se poate prinde de tine deoarece sunt cam pe acolo. Iarta-ma sunt doar suspicios.
Dar daca este asa te felicit pentru ca, la varsta ta, pe care o banuiesc, ai puterea sa accezi la
un nivel superior de sunet...vorbim de sunetul natural...eu,de ex, nu cred ca sunt inca acolo dar fac eforturi intru cunoastere.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

comanr de acord cu tine, norocul este determinant, pana la urma chiar si faptul ca traim e un noroc chior. De acord si cu flerul din fatza monitorului, exista. Insa nu poti sa-i spui unui incepator despre fler si alte fineturi care nu se pot invata din povesti, sunt lucruri care se invata in timp si cu eforturi, costuri, etc, insa intai trebuie sa-l constientizezi in ce se baga. Mi s-a intamplat sa ma roage un prieten sa-i cumpar nustiuce de pe ebay deoarece nu avea cont si habar nu avea cum se face; credea ca e la fel cu a trimite pe cineva la paine sa-i aduca o franzela de 4 lei. Trebuie sa fie pentru fiecare o experienta personala. Ca si cu norocul.

Teac px550, poze elocvente aici:
http://www.ebay.com/itm/TEAC-PX-550-TUR ... 0811776503" onclick="window.open(this.href);return false;
Cred ca poate fi interesant dar nu merita 150 euro, asta e pret de magazin de provincie pentru disperati.
Pare un OEM, dupa cum arata pare produs de CEC sau AKAI. Model tipic mediu, sasiu de plastic, mecanism foarte complicat automatic, motor probabil luat de la un alt mare producator (TEAC nu prea le-a avut cu pickupurile).

In opinia mea, la modul general sasiul-carcasa din plastic nu este un lucru rau. Nici macar greutatea mica nu este un lucru rau. Conteaza mult felul si calitatea plasticului (si plasticul nu este un material prost acustic, dimpotriva! Un exemplu de material prost acustic este piatra, marmura, mai ales granitul)
Greutatea mare nu garanteaza un sunet bun. Exista jucarele usoare care suna bine.
Si cum am spus, nici aspectul exterior de poza nu spune nimic, pana nu asculti jucareaua, nu sti nimic.

De exemplu, am un pickup asemanator cu acest TEAC (si pe care am platit o suma ridicola, cam costul unui kil de branza). La matze nu e la fel dar tot cam asa, traful cam tot atat de mare, motorul tot cam ca ala, matzaraia de automatizare deasemenea extrem de complicata (il am pe masa de catva timp si nu am timp sa-l termin de restaurat). Daca ar fi sa ma iau dupa aspect nu l-as ridica de pe bordura. Insa i-am pus o doza destul de pretentioasa (un Acutex) si suna intr-un mare fel, defapt la inceput credeam ca doza e asa senzationala ca o puteam pune si pe tigaia de la bucatarie. Insa dupa ce am pus-o pe alte invartelnite mi-am dat seama ca doza e cameleonica, poate suna si minunat, poate suna si de rahat, se potriveste cu ce vrea ea si intamplator s-a potrivit cu japonezul respectiv (produs OEM de JVC pentru un brand nemtesc din anii 70-80, anul de facere fiind exact 1980, stampilat pe interior. Apropos, pe eticheta nu scrie ca e din Japan insa este 100%, nu are european nici macar un surubel).
Defapt am mai spus, depinde mult de potrivire brat-doza-tabla si nici o teorie sau logica nu ne poate spune dinainte care e potrivirea optima.
...Pana la urma si asta tot pe noroc e. Poti asculta o tabla buna degeaba daca are doza nepotrivita, prost reglata si sarmele sunt proaste sau chiar si preul si amplificarea.

Apropos de sfaturile bune si cumpararea experientei altuia. Nimeni in tara asta NU plateste doi bani pe experienta altuia. Dimpotriva, daca esti om priceput si cu constiinta normala si vrei sa vinzi ceva, vei vinde la pret mic si cu chinuri. Aici in tara cel mai bun comert se face pe calea marlaneasca, intai de toate trebuie sa spui ca nu te pricepi, ca habar nu ai; nu trebuie sa vorbesti prea mult, nu trebuie sa incerci sa ajuti cu ceva cumparatorul, trebuie sa-l lasi in spumele lui si nu trebuie sa-l contrazici chiar daca spune o enormitate si tu sti 100% ca e gresit ceea ce vrea.
Pe scurt, pentru a fi comerciant de succes in Romania trebuie sa fi in primul rand egoist, cinic, marlan, sa-i scuipi eventual coji de seminte cumparatorului direct in ochi, sa nu-l ajuti cu nimic, sa nu-i vrei binele cu nimic, sa-l lasi sa se zabata in spumele proprii, sa-ti lauzi marfa cu maxim tupeu si neobrazare, sa fi complet nesincer, sa nu cumva sa ai aerul ca te pricepi ca sti ce vinzi, dimpotriva, daca reusesti sa pari fraier, afon, tembel care habar nu are ce vinde, cumparatorul va fi cel mai bine stimulat sa creada ca face chilipir. Partea trista este ca respectivul comportament de bijnitar mioritik functioneaza pentru toti cumparatorii din Romania, atat aia afoni cat si aia care se mai pricep, care au educatie (insa aia care se pricep cu adevarat nu pot fi dusi cu nimic). Iar la chilpir pune oricine botul, stiutor si nestiutor, totul este sa-l faci sa creada ca-i chilipir deoarece valoarea e o chestiune de perceptie relativa si multi sunt mai fericiti de pret si tocmeala decat de obiectul cumparat. Astia care traiesc numai pentru bani sunt in general ghinionisti, cumpara multe tampenii degeaba, si-o fura urat cu multe tzepe falnice si inalte. Insa sunt majoritari, foarte putini pot trece subiectul bani, discount, chilipir pe locul secund asa cum trebuie. Si ce am spus este valabil si datorita caraterului majoritar de sluga la neamul nostru. De aceea am observat ca nu e bine ca vanzator sa fi amabil si cumsecade ci dimpotriva, trebuie sa fi un fel de zbir, jupan, stapan deoarece slugile sunt majoritare si acestea isi cauta permanent stapanul si biciul.

Asa ca, nimeni nu invata decat pe pielea lui, platind personal si direct! Ma amuza cei care vor din prima sa gaseasca solutia definitiva chiar si bine intentionati si atenti la sfaturi! :D Pai nici macar astia batranii nu am gasit-o dupa o viata! :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

Inca ceva: la pick-up-urile pe care le posezi, poate gresesc, nu cred ca schimbarea dozei va face diferenta. Trebuie sa lucrezi cu altceva, parerea mea. Cel putin Technics-urile sunt slabe. Despre celalalt nu il cunosc dar nu arata formidabil.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

nu stiu daca sant slabe technicsurile ca doze, eu am pus doza pioneer in cui, la rele, ascult pe technicsul luat de pe tzepador, fostul oleix :D
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

oake, ai avut tu Technics SL-Q2 sa sti ca e slab ?! Sau faci aprecieri doar asa din poze ?
https://www.google.ro/search?q=Technics ... 80&bih=935" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

momolo
Chiar am avut, acu ceva ani, un SLQ 2 sau 3 nu mai stiu. Ca pick-up era o jucarie, ca sunet era banal cu un shure V15 III original.
Probabil ca nu toate Technics-urile suna bine.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

eu zic ca ai la ce asculta cu asa pick up, nu e ca si cum e o panarama, bratul e foarte fain.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

oake, ai avut dar nu ai avut cum intelege. Nici cu ce.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

momolo
In opinia mea, la modul general sasiul-carcasa din plastic nu este un lucru rau. Nici macar greutatea mica nu este un lucru rau. Conteaza mult felul si calitatea plasticului (si plasticul nu este un material prost acustic, dimpotriva! Un exemplu de material prost acustic este piatra, marmura, mai ales granitul)
Greutatea mare nu garanteaza un sunet bun. Exista jucarele usoare care suna bine.
Tind sa iti dau dreptate din experientele proprii. Deunazi m-am pricopsit cu o jucarica de plastic un Philips belt-drive lightweight, l-am achizitionat prin telefon la recomandarea unui amic. Cand l-am pus in masina, dupa ce am platit banutzii (ca deh il comandasem prin telefon la fler...) imi cam muscam buzele un pic asa de ciuda, singurul fapt imbucurator era doza originala Phily in stare bunicica. Pentru un necunoscator arata decent, insa cand am vazut lucratura... am ramas un pic dezamagit(plastic is fantastic, un brat subtirel cu un headshell cred ca din plastic spoit cu crom).

Buun, ajuns in casa l-am pus in priza dupa ce l-am balanganit pe drum (are bratul si platanul intr-o susepensie comuna, nu am mai vazut asa ceva pana acum) am apasat pe butoanele de tip touch (de la inceputul anilor 80-un fel de star trek :lol: ) si motorul ce isi incetineste turatia si daca se aseaza o musca pe platan(pare super firav), a inceput sa se invarta si muzica a inceput sa cante. Sunetul era decent cu o oarece naturalete, nimic fortat sau pitigaiat muzica de calitate as zice (bine.. acum in spatele lui era un amplif si niste boxe cat de cat decente sa zicem, de fabricatie aproximativ contemporana).

Cu un ac nou, eventual un upgrade de cablu si mufe rca, eu cred ca scula are foarte mult potential in ciuda impresiei initiale modeste lipsind fierul si lemnul cu desavarsire din constructia sa. Din acest motiv cred ca multe martzoage vintage ce pot manca un pic de jaratec, se pot transforma in armasari decenti...daca li se da sansa bineinteles.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

bratele din plastic de obicei suna prost pe voce, defapt nu ar trebui sa existe, niciodata sa nu cumparati vreo trancota cu brat din plastic, trio sau kenwood a facut niste modele slabute asa, japan, suna ca naiba, daca exista exceptii as dori sa le cunosc.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

ionroata
Posts: 41
Joined: 15 Aug 2012, 11:42
Location: Piatra Neamt

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by ionroata »

Se pare nu am fost foarte explicit.
Pe SL-Q2 nu am doza originala, am o doza Darling despre care nu stiu nimic ca si performante. Banuiesc ca nu e o doza extraordinara deoarece tipul de ac pe care-l are se potriveste la ceva doze Sanyo si la alte modele. De aici a aparut si ideea schimbarii. La Monarch pe doza nu scrie nimic. Banuiesc ca este Sansui deoarece dupa cum mai spus asa am reusit sa-i gasesc ac. L-am cumparat de pe ebay de aici : http://www.ebay.com.au/itm/STYLUS-for-S ... 47d&_uhb=1" onclick="window.open(this.href);return false; si dupa cum se vede e un ac care se potriveste iarasi la mai multe tipuri de doze. Atunci cind i-am montat acul am avut o surpriza placuta in ceea ce priveste sunetul. Aparatul in sine, daca studiez caracteristicile s-ar incadra in clasa de jos probabil dar dupa cum cred si am citit si aici pe forum important e sunetul in principal. Se poate trece peste faptul ca poate in pauze se aude motorul (desi nu e cazul) sau mai stiu eu ce alte zgomote nedorite. Lucrul deranjant la el e sensibilitatea la vibratii si miscari bruste. Nu am inca o placa/masa foarte grea pe care sa-l instalez.

Technics-ul in sine ca si aparat se misca foarte bine. Bratul urmareste cu brio discul, turatia e tinuta bine de electronica la valoarea care trebuie, eu zic ca e un aparat care merita totusi o doza buna. Se simte o mecanica facuta cu simt de raspundere. Daca nu ma insel bratul seamana cu bratul de pe Technics-urile 1200.

Problema mea in momentul de fata e upgrade-ul de doze dupa cum am spus. As vrea sa incerc o Nagaoka MP110. Din cite am citit cei care asculta rock o recomanda. Nu am studiat inca sa vad daca conform formulelor/tabelelor s-ar potrivi pe vreunul din brate.

Si aici ajung si la ceea ce cred eu ca e marele dezavantaj al vinilui : timpul. Spun asta deoarece iti trebuie timp sa te ocupi. Banii poate pina la urma s-ar mai gasi dar timpul pentru teste reglaje, auditii, etc. e extrem de limitat.
De aceea am zis ca in stadiul actual pentru mine e ok starea in care ma aflu.
Toate lucrurile zic eu trebuie luate pe rind : intii incerc cu dozele, daca nu voi fi multumit va trebui sa investec in alte aparate. Ma voi orienta tot catre vintage deoarece se pot gasi aparate bune la preturi modice. Am intilnit cazuri in care vinzatorul nu stia ce vinde sau era nevoit sa scape de ele si atunci prefera un pret mic.

@ Oake
Cit priveste faptul ca nu am fost atras de magnetofon nu inseamna ca nu mi-a placut sunetul. Intentionez sa cred ca nu am fost ispitit de dimensiunea si greutatea aparatului in sine.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Una din povestile adevarate ale zilelor ce le traim acum...un film despre sunetul actual al copiilor nostri ...si nu numai...


http://www.distortionofsound.com" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

lucrurile se autodetemina intre ele cu siguranta la generatia mcdonalds, foarte bun linkul, e frumos sa vezi artisti vorbind despre muzica.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

ionroata
As vrea sa incerc o Nagaoka MP110
Naga MP110 (eu sunt posesor de MP-150) are compliance mediu spre mic (declarativ are aproximativ 6x 10-6 cm/dyne, masurat de japonezi la 100HZ, ceea ce se traduce la standard clasic de aproximativ 10). Pe limba celor nu sunt familiari cu acesti termeni, aceasta doza se potriveste (teoretic) cu brate medii spre grelute (cum este cel de pe Kenwood-ul meu). Din ce vad sumar, la tine nu e cazul, avand brate light pe toate cele 3 table, recomand sa te indrepti spre doze cu compliance mediu spre mare(oferta este mare pe noi, cel mai bine in zona vintage daca ai posibilitati(raport pret/calitate imbatabil)).

Cu privire la sunetul Naga (ma refer la MP 150,pentru cei interesati, deoarece am mai primit aceasta intrebare) este de o finete extraordinara pastrand o rezolutie decenta, mai laid-back decat Ortofon de exemplu (2M Blue ce este mai tzipata un pic, inaltele sunt prezentate mai in fata), insa sufera un pic (un picutz de tot) de stilul "japonache" dupa parerea mea (daca o comparam cu dozele vintage, ce se prezinta cu un sunet mai carnos insa mai putin fin). Sunt folosite la rock si jazz pentru ca inmoaie putin sunetul (ma refer in sens pozitiv) probabil, eu nu le-as vedea puse pe niste boxe mai inchise si dark, ci pe un sistem cu un sunet mai in fata, viu, poate suparator cateodata pe inregistrari cu inalte agresive. Calitatea ei cea mai mare este posibilitatea de a asculta sa zicem 8 ore neintrerupt fara a cunoaste acea "oboseala" caracteristica dozelor mai tzipate. Aceasta doza reda foarte natural pianul si vioara (pick-up-ul meu are ca punct forte pianul), sunt foarte multumit de ea pe total(cu cat o ascult mai mult, cu atat o plac mai mult fiind un partener de cursa lunga, iti da un sunet fin si senzatia ca nu pierzi mai nimic din rezolutie), asta nu inseamna ca mi-am oprit cautarile in atingerea nirvanei in combinatia brat/doza.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

porto
Una din povestile adevarate ale zilelor ce le traim acum...un film despre sunetul actual al copiilor nostri ...si nu numai...


http://www.distortionofsound.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Stii tu draga porto, hotul striga primul hotul (adica in cazul nostru de fata grupul Harman ce a distrus aproape toate brandurile pe care a pus mana, sa pomenim de Infinity de exemplu...).

Sunt de acord cu mesajul din acest filmulet comercial, respect toti muzicienii ce apar in el, INSA existe un mare insa...urmand ca pizeriile italiene sa faca idem un clip publicitar impotriva distorsionarii gustului de catre Macdonald :mrgreen: .

Ce s-a stricat s-a stricat si nu mai putem sa ne intoarcem unde am fost acum cativa ani probabil in tarile civilizate (pe mealagurile noastre nu am fost mai nimic niciodata), "ucigasii morali" fiind multi si greu de dovedit in tribunal cu probe(s-au discutat multe subiecte pe acest forum). In general toate industriile (auto, alimentare, textile, electrocasnice, s.a.m.d.) astazi produc lucruri ieftine si proaste, marii inovatori din toate domeniile s-au prostituat pe bani si domeniul ce tine de hobby-ul cel mai mult cred. In plus, dupa cum spunea un mare proiectant de amplificatoare cu lampi, in industria audio nu au lucrat si nu lucreaza creierele luminate ale planetei (ce se dirijeaza spre industria IT de ex.) ci tot felul de hobisti, pseudoingineri, etc. La acest fapt daca adaugi si goana dupa confort si preturi mici ale potentialilor clienti obtii...stim cu toti ce... un Aifon cu casti albe date la maxim in metrou la 07:00 dimineata (putem sa explicam in zadar unora ca pick-up ul si amplificatorul cu lampi e solutia nu o cutiuta mica facuta pe vapor cu ecran colorat, eu zic sa nu ne mai imbatam cu apa rece).

P.S. Sa ne inchipuim opusul situatii de astazi: oameni care fac credite (cu ipoteca pe amplificatorul cu lampi :D) pe 30 de ani la sisteme audio de top ca sa isi asculte cantaretul preferat in conditii bune. Sa vad si eu un amplificator decent pe lampi la pretul unei masini de spalat medii si atunci mai vb de revolutie, pana atunci cine are ochi vede, cine are urechi asculta, fiecare se descurca cum poate.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply