Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Ruland ceva trancote cu fire atarnatoare mi-am dat seama ca pana si prin anii 70 aia stiau ce sarma sa puna la phono. Adica nu bagau la plesneala. Chiar daca unele arata ca naiba, nu sunt automat proaste. Evident, nu e o regula, insa daca un pickup a fost ceva de capul lui acum 40 de ani nu are chiar cea mai proasta sarma atarnatoare.

Si alta chestiune, ce mi-am dat seama - sarmele phono bune se gasesc intre modelele de cabluri facute pentru chitara electrica. Pe acolo trebuie scurmat dupa cablu "ieftin si bun". Am mai observat ca la multe magazine se face diferenta intre "cablu pentru microfon" si "cablu pentru instrument". Desi ambele au fix aceleasi standarde, adica trebuie sa fie cam acelasi lucru. Se pare ca producatori de cabluri cum de exemplu este Cordial.... le asculta sau le testeaza cumva pe la chitaristi si profesionisti de diverse teme. Pana acum eu cautam din zona "pentru microfon" dar mi-am dat clar seama ca alea "pentru instrument" (chitara electrica) sunt si mai interesante.
Si alta chestie - un cablu foarte bun pentru semnal de linie ("interconect") nu este automat bun si pentru phono. Ba in cele mai multe cazuri poate fi chiar super prost! Desi pentru semnal de linie e grozav si costa mult.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by resitent »

Ce mă enervează la cablurile scumpe sau mă rog cele care costa mai mult de 200 lei este că nu sunt maleabile și distrug sau slăbesc mufele de pe placi sau de pe spate.

Mai erau niște zmintiți pe net cu niste cabluri cat piciorul de porc la niste lămpi vai mama lor și le susțineau cu pârghii și macarale. Incredibil unde duce prostia umană
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

resitent wrote:
09 Dec 2021, 23:30
Incredibil unde duce prostia umană
daca asta se traduce in pura ignorantza inseamna ca afirmatia ai facut-o in timp ce te priveai in oglinda. Adica ai avut un moment autocritic involuntar.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by resitent »

Permite-ne sa credem în bunul simt tehnic :)))
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by _BGD_ »

Nu exista concept de cablu scump :lol:

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by resitent »

Corect, exista doar niste litze care conduc curent
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Bizy-Jo
Posts: 65
Joined: 01 Jul 2021, 12:01

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Bizy-Jo »

Va salut,
De cateva luni (vreo 4) am facut echipa cu o noua doza Audio Technica VM540ML si un nou preamp Rega Fono MM MK3.
Sunt foarte incantat de aceasta combinatie. Nu o sa ma apuc acum sa descriu sunetul pentru ca nu stiu cum sa fac asta insa ce pot sa va spun este ca o parte din vinilurile mele parca au prins viata. Atat inaltele, mediile cat si basul sunt mai profunde insa echilibrate, nimic nu "iese in fata" ca sa deranejeze. Majoritatea discurilor pe care le am sunt vechi, din anii 70,80,90 insa in stare buna. Am doar 2 albume noi pe care eu unul nu am reusit sa le "fac sa cante" pe nici un pickup/doza. Nu vreau sa spun ca toate discurile noi sunt "nasoale" insa aveti grija ce cumparati.
Inainte de VM540ML am folosit multe doze vintage insa nici una nu a fost la nivelul acesteia. Printre dozele folosite se numara: Shure DM101MG , DM103, AT-11E(o doza foarte faina ca sunet) , ADC XLM ???(nu mai stiu modelul, dar cu sunet foarte bun), Shure M75(o doza cinstita la raportul calitate/pret), Shure M91MGD, Shure M94. M95, SK 305M, etc.....nu le mai stiu pe toate. Tin sa precizez ca la nici una NU am cumparat ac nou, probabil ca acest lucru nu le-a ajutat pe unele sa se ridice la nivelullui VM54ML.
Va recomand ca inainte sa schimbati dozele sa verificati calitatea acului , eventual sa cumparati unul nou. S-ar putea sa aveti surprize placute.
Din ce am discutat cu altii si din ce am citit pe Internet, cei de la Jelco fac ace de calitate.
Am uitat sa mentionez ca acum folosesc un Telefunken TS-860(Nici o treaba cu Telefunken, nu ca Telefunken ar fi rau. M-ar fi coafat si un TELEFUNKEN PS81DD :wink: . Sub capota totul este marcat cu Matsushita).
Va doresc o seara buna si sanatate!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

De banii acelui AT alegeam alta doza.
La banii preului aluia si calitatea aia care este, nu ai altceva mai bun de gasit.
Din ce am constatat eu, din tot lantul pentru vinil cel mai mult conteaza pickup-ul, adica "tabla", trancota, jucaria. Asta da sunetul mai mult decat doza (obligatoriu decenta - ca daca pui doza proasta nu ai ce sa ceri). Doza canta functie pe ce pickup o pui. La unele trancote poti pune cea mai scumpa si buna doza ca tot cum stiu ele canta. Telefunken-ul ala al tau e foarte muzical si se potriveste cu AT-ul asta. Se potriveste si cu altele, e destul de prietenos. Daca am spus ca alegeam alta e doar pe piticii mei, nu spun ca ai ales prost, dimpotriva, AT-urile moderne sunt mai oneste, mai decente decat ceea ce fac concurentii de la Ortofon unde la categoria ieftina nu sunt deloc ok, trebuie sa bagi banul gros la alea scumpe sa primesti calitate. Insa japonezii de la AT au ramas cinstiti.
Dar pe langa trancota conteaza poate cel mai mult placile. E diferenta mare intre cum sunt trase placile LP, mult mai mare ca intre CD-uri!
Daca vrei sa platesti pentru un upgrade iti recomand un spalator de discuri din China (eu am luat din RO, evident made in China). Cuva cu ultrasunete si o morsica sa bagi 6 discuri cu distantiere. In prospect scrie ca spala cu apa chioara si sa nu bagi substante de spalat viniluri. Insa eu am gasit o "formula", in apa chioara bag oleaca de concentrat de lichid de parbriz si electrocutez discurile in apa adusa la 35 grade intai 16 minute dupa care le mai invart si le mai trag o electrocutare de vreo 10 min. O sa bag si apa demineralizata dar deocamdata am bagat de la chiuveta si rezultatul este spectaculos! Nu mai recunosti placile! Evident, daca au fost arate, asta e, nu ai ce le face. Dar daca sunt doar jegoase, asta e solutia, ultrasunetele. In rest altii se chinuie cu tot felul de dracii dar nu au eficienta jucariei asteia. Iti poti lua si separat cuva cu ultrasunete (a mea e de 5 litri) si morsica cu motor pas cu pas separat. Insa cea mai mare imbunatatire la instalatia ta, asta e, spalarea! Mai mult decat orice ai schimba acum pe bani de bun simt.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Bizy-Jo
Posts: 65
Joined: 01 Jul 2021, 12:01

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Bizy-Jo »

Total de acord cu afirmatia ca pickup-ul este cel mai important, dar si celelalte componente(doze, cabluri, discuri) sunt absolut "vitale" pentru un sunet cat mai real. Pe cat e de simpu principiul de functioneare al pickup-ului pe atat de complicat este sa faci un pickup de calitate. Acest fapt intareste afirmatia ca "lucrurile simple sunt cele mai complicate".
Posibil sa ai dreptate in legatura cu pretul dozei. Este posibil sa fi gasit ceva mai bun la acei bani insa sti cum e, nu poti sa asculti toate dozele din acel interval de pret si dupa aia sa le cumperi. Degeaba asculti doza/echipamentul X la dealer, cand o sa il asculti la tine acasa o sa fie cu totul alta mancare de peste.
Pentru spalarea initiala a discurilor eu foloses un dispozitiv primitiv format din doua discuri de teflon cu o-ringuri de 8 mm si un ax cu surub. Acest dispozitiv izoleaza etichetele de pe disc si ma ajuta sa nu pun mana pe disc atunci cand il spal. Ca si solutie eu folosesc apa calduta, detergent de vase si o laveta antistatica. O sa pun si cateva poze cu dispozitivul dupa ce le redimensionez.
Pentru o spalare mai eficienta folosesc masina cu ultrasunete pe careo avem la servici. Am facut un dispozitiv pe care pun 10 discuri. De rotit, le rotesc manual la 5 minute cate 4 rotatii ca sa fie completa spalarea.
Am o intrebare. Ati gasit pe la noi "plicuri" pentru discuri la preturi omenesti si calitate decenta? As prefera sa fie din plastic antistatic, nu din hartie. Pe cele din hartie nu prea poti sa le mai cureti odata de a intrat praf in ele sau cel putin eu nu reusesc sa le mai curat. Am vazut ceva pe Amazon recomandat de tipul care are canalul de YT "ANADIALOG" insa nu am testat.
Va doresc o zi faina!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Zilele astea ca sa nu ma prinda anul nou fara doza MC (ca nu mai aveam de multa vreme nici o MC de cand s-a tocit acul la fosta DENON DL-103.... totusi, saraca, ce putin a tinut!) am cumparat fara sa am cunostinta sau sa probez exact asta:
https://hifiexpert.ro/produs/doza-pick- ... ving-coil/

De fapt plecasem sa cumpar alta doza dar drumul asa m-a purtat..... Cateodata te poarta drumul si intamplarile.

Dupa ce am surubarit-o de mi-a luat 2 ore sa o pun ca la carte, acum sunt in rodaje. Tot ce pot spune deocamdata pe scurt, suna superb! Nu a rulat inca prea multe placi, ca abia ce am luat-o, le numar pe degete, dar pentru ca ma prind repede, gasesc ceva special ca nici nu imi vine in cap termenul descrierii (desi am rulat jdemii de doze in zeci de ani si le-am cam "citit" pe toate cu caraterul fiecareia, de exemplu Denon au un anume caracter, AT alt caracter, Acutex, Nagaoka, ADC, Shure, Ortofon, Benz, Sony, Technics, ELAC, Sanyo, Stanton, Excel.....si tot asa, etc, etc).
As spune relativ asa din prima:
- exuberanta (muzicala?)
- rafinata intr-un sens foarte delicat, nu stiu cum sa spun, ceva gingas, dar sunetul are greutate in acelasi timp.
- detalii mari fara sa fie ofensatoare sau obositoare, pur isi simplu acele detalii mari care nu te agreseaza si se manifesta doar atunci cand trebuie.
- nu stiu cum face ca parca nu vrea sa citeasca paraiala?! Doar muzica!
- si nu in ultimul timp, viteza sunetului e perfecta, nu o ia nici prea si nici o lalaie ca altele care par lenese la comparatie.
Mult peste dozele "vintage" de care am destule si sunt minunate la banii lor putini dar totusi nu se compara.
Insa urmeaza sa pun pe mai multe preuri phono si sa mai judec. Deocamdata pare o doza peste asteptari la nivelul de pret. (si asa la modul general). ....Ca am auzit si gama de sus, alti bani, alt sunet, vai ce scularaie scumpa, fabulos!..... Insa in gama top sunt niste preturi nu pentru omul muncitor..... Si totusi o doza de 4 mii de euro nu o pui pe orice. Ca toate au o proportie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Bizy-Jo
Posts: 65
Joined: 01 Jul 2021, 12:01

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Bizy-Jo »

Sa te bucuri de ea! Sincer sa fiu acum citesc prima dara despre aceasta firma. Nu cred ca am mai auzit de ea. De la Denon am ascultat si 103 si 110. Parere mea este ca sunt foarte bune in categoria lor de pret, poate mai bune decat unele mai scumpe.
@momolo - tu ce pickup/doza ai pt auditii zilnice?(daca nu e secret :wink: ) Ma gandesc ca ai mai multe pickup-uri.
Eu mai am un Dual 601 (automatizare defecta, il folosesc in regim full manual) in acest moment insa am mai avut de la Dual 1229, 1218, 1019, 1237. Primele 3 sunt tancuri, platanele sunt extrem de grele in comparatie cu toate japonezele pe care le-am avut, iar lucratura este la superlativ(nu ca la japoneze nu ar fi fost). Cei care au proiectat automatizarea full mecanica de la Dual-uri au fost niste eminente in materie de mecanica. Automatizare este facuta de o cama care actioneaza niste parghii pe 3 dimensiuni. Daca incercati sa reparati Dual-uri si nu sunteti surubari avansati nu va recomand sa umblati sub capota.
De la japonezi am mai avut Pioneer pl 540 si Technics sl 150. Amandoua mi-au placut atat fonic cat si optic. Lucratura este de foarte mare calitate insa abordarea japonezilor a fost total diferita de cea a saxonilor. Automatizarile lor sunt predominant electronice sau electromecanice.
Eu nu pot spune ca sunt fan japoneze sau germane insa ce pot spune este ca sunt fan vintage. Din pacate am avut ocazia sa vad 2 table productie relativ noua(2-3 ani) si am ramas cu gust amar.
Va doresc an nou fericit!

Bobinator
Posts: 3
Joined: 04 Jan 2022, 11:59

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Bobinator »

momolo wrote:
29 Dec 2021, 20:35

Din ce am constatat eu, din tot lantul pentru vinil cel mai mult conteaza pickup-ul, adica "tabla", trancota, jucaria. Asta da sunetul mai mult decat doza (obligatoriu decenta - ca daca pui doza proasta nu ai ce sa ceri). Doza canta functie pe ce pickup o pui. La unele trancote poti pune cea mai scumpa si buna doza ca tot cum stiu ele canta.
Dar pe langa trancota conteaza poate cel mai mult placile. E diferenta mare intre cum sunt trase placile LP, mult mai mare ca intre CD-uri!
Daca vrei sa platesti pentru un upgrade iti recomand un spalator de discuri din China (eu am luat din RO, evident made in China). Cuva cu ultrasunete si o morsica sa bagi 6 discuri cu distantiere. In prospect scrie ca spala cu apa chioara si sa nu bagi substante de spalat viniluri. Insa eu am gasit o "formula", in apa chioara bag oleaca de concentrat de lichid de parbriz si electrocutez discurile in apa adusa la 35 grade intai 16 minute dupa care le mai invart si le mai trag o electrocutare de vreo 10 min. O sa bag si apa demineralizata dar deocamdata am bagat de la chiuveta si rezultatul este spectaculos! Nu mai recunosti placile! Evident, daca au fost arate, asta e, nu ai ce le face. Dar daca sunt doar jegoase, asta e solutia, ultrasunetele. In rest altii se chinuie cu tot felul de dracii dar nu au eficienta jucariei asteia. Iti poti lua si separat cuva cu ultrasunete (a mea e de 5 litri) si morsica cu motor pas cu pas separat. Insa cea mai mare imbunatatire la instalatia ta, asta e, spalarea! Mai mult decat orice ai schimba acum pe bani de bun simt.
Deloc adevarata afirmatia ca , "canta tabla "!Si acuma vin si cu argumente clare .
Pe acelasi pick-up, diferenta de sunet o face doza .
Pick-up in sine are un singur rol pe care tb sa faca si sa faca bine:sa invarta constant placa la viteza dorita 33,45 etc si sa nu induca "vibratii","paraziti",etc la amplificator prin intermdiul dozei saual impamatarii.Punct.
Simplu in teorie , greu in practica - pt ca tb un aparat bun.
Mai departe trecand de faza aparatului diferenta de sunet e data de doza .Cel mai simplu pt imbunatatrea sunetului cand ai o tabla decenta e schimbarea dozei nu a tablei.
Exemplul meu :
-cand am luat pick-ul pe care rulez in general -Lenco 78 -idler-era dotat cu un AT 91 sau 70 o porcarie de doza .
-am avut la indemna Ortofon 2m red de la vechiul pick up PS-x 40 ,alta ciorba . Sunet mult peste (si ac mai nou ,etc).
-am pus un Grado reference platinum -deja mergem in zona dream. Sunet mult mai detaliat , bine pozitionat , note care nu le auzeam inainte ,totul mult peste .Si nu era noua -avea undeva la 200 ore de functionare .
Conteaza extrem de mult ca doza sa fie aliniata si calibrata corespunzator .Cantar de doza e obligatoriu.
Total de acord cu calitatea placilor si starea lor de uzura si curatenie .
In schimb ce as adauga e si un aspirator daca cineva isi permite .Deja de la 250-300 discuri e musai sa ai cu ce sa cureti .
Ultrasunetele (eu as pune alcool izopropilic amestecat cu apa - proportia determintati empirc in apa de curatare),curata si nu prea pamanatul din groovurile discului.Daca pamant e bine depus posibil doar sa dizloce ,apoi aspirator trage tot ce e dizlocat .Altfel pamant va ajunge pe ac exact ce nu ne dorim mai ales daca avem doze scumpe cu ace care nu se schimba gen majoritatea MC.
Deci "okki-nokki" e scump da bun .
Din punctul meu de vedere presele Japoneze sunt "mama " vynil . Aceeasi prima presa japan versus Germany chiar si Sua care consider ca ar fi nr 2 , Japan se va auzi exceprional.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Bobinator wrote:
22 Jan 2022, 08:43
Deloc adevarata afirmatia ca , "canta tabla "!Si acuma vin si cu argumente clare .
Pe acelasi pick-up, diferenta de sunet o face doza .
Pick-up in sine are un singur rol pe care tb sa faca si sa faca bine:sa invarta constant placa la viteza dorita 33,45 etc si sa nu induca "vibratii","paraziti",etc la amplificator prin intermdiul dozei saual impamatarii.Punct.
Simplu in teorie , greu in practica - pt ca tb un aparat bun.
exact aceeasi parere de trancotar o aveam si eu acum vreo 20 de ani si era la fel de ferma, definitiva si categorica ca o lege a universului. Ma intriga extrem de mult cand mai auzeam direct de la pasionati audiofili (care aveau dotari tehnice mult, mult peste ce aveam eu atunci), pareri pe care le citeam si pe internet cum ca, "tabla suna". Efectiv trancotarul din mine se revolta la auzul acestei chestiuni..... cum adica, "tabla suna asa si pe dincolo"?!?!?!....."Cum sa sune o tabla"?!?!...."Vai ce prostie!".... "Aia trebuie doar sa invarta discul si atat"!! .....Eram efectiv convins ca de sunat nu poate suna decat doza si preul, eram convins ca daca iau o doza mai buna si un preu mai bun va suna automat si proportional mai bine "cu cat ar fi astea mai bune".

....Dar, a mai trecut timpul, am avut acces la scule de top, am auzit cu urechile mele, am comparat pe munca mea, am avut si eu apoi scule mai bune si in final am inteles ce spuneau oamenii aia chiar din vechi timpuri. Chestie pe care am citit-o chiar din anii 90 si sigur chiar si din anii '80. Dar aia mi se pareau "niste ciudati" (= exagerati) pe vremurile alea. Oricine mi-ar fi spus atunci cand ma aflam in bezna mintii trancotare ca "tabla suna si ea, si culmea, da cel mai mult din sunet" l-as fi demolat pe loc cu teoria (mea.... de trancotar!).

Omul trebuie sa se convinga singur prin experiment, prin practica, auzind cu urechile lui. Asta e unica lectie eficienta!
Din povesti si internet nu se poate progresa in lipsa unei bune practici. Dar ca sa experimentezi (ceea ce inseamna timp si bani) trebuie sa scapi de prejudecatile trancotare, trebuie sa ai o curiozitate naturala in a afla, trebuie sa ai mintea deschisa si nu sa ai mintea deja plina de tampenii.

Deci, "tabla" da sunetul si chiar pot spune..... mult peste cat da doza sau preul in sunetul asta "de vinil"! Placa LP conteaza determinant dar nu o pot pune in acest "clasament" (cu aroma trancotara ....... ca mai e un pas pana la procente! :roll: ).

Este si logic ....insa pentru un "bobinator" nu va fi - INTREBARE - de ce oare unele "table" costa atat de mult chiar daca le masori si ies la datele tehnice (deviatii de turatii, zgomot mecanic, etc, etc) la fel cu altele mult mai ieftine?!
Raspunsul este simplu, pentru ca alea chiar suna! In lumea audiofila preturile astea "de porc" sunt facute dupa ureche. Daca ceva suna bine va costa mult, chit ca poate fabricarea jucariei este mai ieftina. Exista si jucarele extrem de scumpe care suna mai prost (desi asta e relativ la gusturi), mai intr-un fel, cui ii place, dar nu plac la majoritatea audiofililor. In toata lumea sunt pasionati hobbysti numiti audiofili care chiar aud si fac diferente si pot judeca corect la ureche, orice. Cand ceva e cu adevarat bun si ajunge sa poata fi testat de cat mai multi, acel ceva se impune pe piata si evident.... costa mult.

In rest, trancotarii, lumea nepasionata, etc, nu baga de seama asemenea "fleacuri", ba unii sunt chiar refractari pentru ca neavand cu ce si avand si capul plin de teorie, raman in propria ignoranta.
Am fost si eu (cum am spus). Asa ca stiu prin ce poate trece omul.....
Si din pacate nu toti isi pot depasi conditia.
Bobinator wrote:
22 Jan 2022, 08:43
-cand am luat pick-ul pe care rulez in general -Lenco 78 -idler-era dotat cu un AT 91 sau 70 o porcarie de doza .
-am avut la indemna Ortofon 2m red de la vechiul pick up PS-x 40 ,alta ciorba . Sunet mult peste (si ac mai nou ,etc).
-am pus un Grado reference platinum -deja mergem in zona dream. Sunet mult mai detaliat , bine pozitionat , note care nu le auzeam inainte ,totul mult peste .Si nu era noua -avea undeva la 200 ore de functionare .
toate astea sunt doze MM slabute, acea Grado nu merge pe orice brat si nu isi poate depasi conditia de MM (de fapt MI - am si eu). Cade la orice comparatie cu un MC echivalent ca pret. Mai ales in zona de finete in sunet, zona medie. Dar are inalte si bas puternic evidentiate si suna frumos..... pana gasesti una mai buna.
Si evident, potrivirea dozei cu bratul este iarasi determinanta!
Bobinator wrote:
22 Jan 2022, 08:43
(eu as pune alcool izopropilic amestecat cu apa - proportia determintati empirc in apa de curatare)
am folosit deja izopropilic (pentru ca dizolva grasimile) Pare sa ajute. Iar pamantul ala sau ce zici acolo (tot din teorie - adica cum ti-ai imagina tu daca ar fi - pentru ca nu vorbesti din practica reala, tu neavand ultrasunetele astea) se duce in apa. Daca speli piese sau butoane la ultrasunete, ies alea ca noi din fabrica, fara sa aspiri sau sa freci.
Deci aspiratorul recomandat de tine (ca asa iti imaginezi) este ceva inutil.
Bobinator wrote:
22 Jan 2022, 08:43
Deci "okki-nokki" e scump da bun .
in opinia mea e chiar o porcarie (am testat! Deci nu vorbesc din poze) si dupa ce iti iei ultrasunete il scoti la vanzare ca e perfect inutil.
Bobinator wrote:
22 Jan 2022, 08:43
Din punctul meu de vedere presele Japoneze sunt "mama " vynil . Aceeasi prima presa japan versus Germany chiar si Sua care consider ca ar fi nr 2 , Japan se va auzi exceprional.
ce observ eu, o chestie absolut prezenta la toti trancotarii, emit legi absolute (in evul mediu le spunea "bule") ale Universului, categorice si definitive!

Taman de curand am ascultat un vraf de japoneze (pe care nu le gasesti nici sa ai 300 euro sa dai pe bucata, cat e pretul) pe un sistem audio de vreo 200.000 euroi. Dar eu nu pot emite o asemenea lege a Universului. Pentru ca, printre placile japoneze DMM si editii din alea din primele 50 de exemplare, etc, au cantat si placi europene, gen PHILIPS din anii 1980 sau americane de la RCA sau britanice de la DECCA si au fost la fel de mirobolante ca cele japoneze. Ba am ascultat si nemtesti cu disco anii 80, deasemenea minunate! Practic nu se poate emite o "lege" din asta trancotara. Ce am observat totusi ca chestie generala, discurile japoneze au un aport mai consistent pe inalte, cele germane mai ales dar in genere europene sunt mai dark si grase la sunet iar cele americanesti au o mica plusare pe basul de jos, consistent, baban si pe inalta de sus (tzatz-ul), ca un fel de potentiator de gust. Insa trebuie sa tinem cont ca nu a fost folosita o unica corectie mondiala, chiar fiecare casa de discuri mai mare avea o corectie proprie si preurile cu adevarat sofisticate si audiofile au mai multe corectii selectabile.
Dar sper sa nu ajungem la "discutii" de puberi de genul " VW e mai bun ca Mertzul" ! Si ar fi de preferat sa ne dam parerea pe chestii pe care le avem, le-am avut, le-am testat, auzit, nu cu pareri si legi absolute obtinute din privirea pozelor pe internet si din, "asa cum ne imaginam noi ca ar fi".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply