Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Stronghold »

Momolo, mulțumesc de informatie. Chiar azi ma uitam la un tip pe youtube cum facea reglajele la brat, apoi la doza, cu explicatii bune.
Sa vad daca gasesc un protractor cand vine vremea. Ceea ce am gasit util in clipul vizionat este acel cantar cu care masori forta de apasare a acului dupa reglaje.

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Carcosa »

Eu am o metoda mai inedita (am si ochii destul de buni inca :).
Am un dummy headshelll venit odata cu doza Dl110 . fac ca acul vazut in dummy sa fie la gradatia fix 50 de la dummy (ce corespunde pt un overhang de 15-16 mm ).Tot dummy respectiv ma ajuta si sa centrez doza in headshell fiind transparent si cu marcaje orizontale e f bun . Alinierea acesta pe headshell de obicei ochiometric in 95 la suta din cazuri e perfect din prima . LA final verific cu protractor .Daca mai e caz mai ajustez din suruburi. Greutatea de apasare cu cantar apoi cu bula verific sa nu trebuisca ajustat Vta (ac pe placa ). Am o bula mica ce pun pe headshell . Daca nu imi place cum suna fac 14 sau 16 overhand , ma joc cum vreau.La final de tot verific si antiskating cu un laser disc (pe cat posibil sa nu se miste de la jumate . Dozele cu adevarat bengose ( am vazut la Vanderhul ) iti zic ei ce valoare de antiskating sa folosesti. Peste tot se traieste cu concept ca antiskating tb sa fie egal cu forta de apasare , insa nu e prea adevarat . la reglaj cu disc cu fata blanc sau laser disc o sa constati ca uneori e sensibil mai mica .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Carcosa wrote:
08 Jan 2024, 13:39
Peste tot se traieste cu concept ca antiskating tb sa fie egal cu forta de apasare , insa nu e prea adevarat
aceeasi constatare o am si eu.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Stronghold »

Carcosa.... Faina treaba.... Insa pentru cei priceputi. Nu cred ca operațiunea mentionata este chiar la indemana oricui.

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Carcosa »

Nu vad de ce nu ar fi la indemana oricui , chestii necesare sunt :
-cantar de doza(nu va luati dupa gradatia pickup ca aveti surpize mari ,si nici nu mai tb sa gasiti balansul orizontal al bratului -va scuteste munca )
- bula cat mai mica de boloboc rotunda
-dummy de la Dl110 , asta se poate gasi cred pe undeva .
- un disc cu fata blanc , un disc de oglida sau laser disc .
Apropos de asta si nu e offtopic :
Vine un amic la mine in vacantacu doza lui noua grado black, incantat nevoie mare sa vada cum suna si la mine , headshell etc .
Pun dummy pe ea era peste 25 overhang ca nici nu era pe scala . El aranjase sa vina frumos in headshell .Si imi zice ca ce conteaza pozitia in headshell daca e mai in fata sau mai in spate , ca ceea ce conteaza e forta de apasare . Evident m-a busit ras . am reglat frumos dupa metoda mea si i-am zis sa incerce reglaj meu si acasa evident corentand forta de apasare .
Cum venise cu ea reglata evident ca era braila si pe protractor . Cum am setat la 50 in dummy era bun si in protractor , aproape ( cam belicos headshell acela AC cu reglaj ca era pe imbus).

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Stronghold »

Conteaza si headshelul in sine

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Stronghold »

Buna seara. Urmeaza sa ajunga pickup ul VICTOR QL-A7, insa fara headshell si fara doza. Momentan am o doza Goldring 3, insa nu am gasit headshelul original victor. Din informatiile gasite headshelul are 10,5 g. Insa, discutand putin si cu colegul Carcosa, va trebui sa potrivesc cu grija doza-headshelul-bratul ( care cel mai probabil va fi UA 5045). Bratul necesita o doza si headshell intre 14-32 g. O recomandare cu privire la headshell? La ce sa fiu atent? Multumesc

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Carcosa »

Teoretic inafara de partea de greutate si geometrie a headshell ar fi bine de vazut cum se poate prinde doza in headshell . Sunt unele doze care nu permit decat pe sus montaj si sunt unele headshell care au motnaj de suruburi doar pe jos . Bratul tau permite reglaj VTA ceea ce e un lucru f bun ca poti duce bratul la orizonatala in pozitie coborat pe ac . Pickup cu brate mai banale nu permit asta.Headshell si dozele nu au inaltimi constate sunt dupa bunul plac al producatorilor si atunci cand sunt montate cu reglaj anterior pot sui de "cur sau cobora daca nu bate cu ce a fost montat anterior . Daca e coborat de nas si nu ai reglaj al VTA poti compensa prin niste placute interpuse intre doza si headshell (dozele mai istete iti si dau 1 sau 2 ) , daca e ridicat si nu ai reglaj vta e mai trist , ca tb sa gasesti in anumita limita un slipmat mai subtire , insa daca diferenta e mare ....that is that .
Sunt multe variabile dar in cazul de fata cred ca ai multe alternative noi si sh .Din ce vad doza asta tb sa montezi suruburile pe sus deci un headshell de genul mai jos NU e bun ;
https://www.avstore.ro/accesorii-pick-u ... a-at-mg10/
Tb ceva in genul ;
https://www.avstore.ro/accesorii-pick-u ... re-carbon/
asta insteresant are si azimuth reglabil( nu rar mi-a fost dat sa vad ca din constructie era inclinata in plan orizontal).

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Carcosa »

Acuma , ca tot ati venit si mi-ati dat idei , a se citi user Momolo si Stronghold, vin si eu si bag bat prin gard .
Goldring are si E4 care dupa specificatii pare mai bengos , cu ac nude . Evindent asta vine si cu un pret mai mult decat dublu fata de E3.
Si da , nu ascultam specificatii pe hartie , ascultam muzica insa este cineva care a testat ?
Money wise logic ca e mai bine sa ai 2 E3 , dar daca ...
Si ce sa vezi daca ai E3 si te superi cumperi doar AC si o faci E4 ( evident ca nu e asa rentabil sa faci asta ca si trecerea de la E2 la E3).

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Stronghold »

Mulțumesc momolo pentru sfaturi. Chiar ma gandem la ceva asemanator cu ce mi ai trimis in link. Is foarte curios de starea tehnica a bratului. M am documentat cu ceea ce mi ai spus in urma cu cateva saptamani (partea de cauciuc, si problema specifica acestor brate), am imprimat manualul service si cateva discutii de pe un forum de pe afară.In prima il pun in bratele unui prieten de incredere, pentru partea cu condensatoarele electrolitice ( sa nu fie curse, umflate, problema cu lipiciul acela specific si altor scule japoneze).
Momentan am pus ochii pe un brat UA 7082 la un pret bunicel, dar sunt si vreo 26 de ofertanti 🤣🤣. Slabe sanse sa il pot cumpara.
Poafe si un brat UA 7045 ar fi pe masura.
Carcosa...., is chiar curios cum ar fi un Goldring E4. eu luasem 2 buc E3 pentru ca am prins o reducere destul de mare.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by hondaru »

Stronghold wrote:
21 Jan 2024, 19:24
Buna seara. Urmeaza sa ajunga pickup ul VICTOR QL-A7, insa fara headshell si fara doza. Momentan am o doza Goldring 3, insa nu am gasit headshelul original victor. Din informatiile gasite headshelul are 10,5 g. Insa, discutand putin si cu colegul Carcosa, va trebui sa potrivesc cu grija doza-headshelul-bratul ( care cel mai probabil va fi UA 5045). Bratul necesita o doza si headshell intre 14-32 g. O recomandare cu privire la headshell? La ce sa fiu atent? Multumesc
Eu am in colectie un frate adica QL-7. Poti pune cam orice headshell important este sa fie pozitionat corect (are reglaj de inclinare stanga dreapta). Bratul JVC este foarte bun, insa sufera toate la suspensia contragreutatii. Se vede cu ochiul liber ca axa axului contragreutatii nu este coliniara cu axa bratului. Electronica e de tanc. Are cuplu mare si ajunge instant in turatie. Mentine turatia chiar si cand stergi praful de pe disc cu peria. Eu am schimbat cablul RCA cu unul de argint pur si e diferenta clara. Mai ramane sa schimb firele interne in brat dar nu mai am timp…E o tabla cinstita. Suna bine cu orice doza. Maximul de rezolutie il obtii cu doza MC. Antiskating-ul oricat l-ai regla functioneaza bine doar intr-o zona a discului acolo unde fortele date de raza unde atinge acul discul se egaleaza. Nu am intalnit inca antiskating mecanic sa compenseze ptr orice pozitie a acului pe disc. Totul e un compromis. Am folosit doza E3 fara headshell-ul original si suna bine. As putea zice ca headshell-ul in cazul bratului acesta nu este critic, am pus si grele si medii si usoare si nu a fost vreo diferenta notabila in sunet. Din anumite headsheluri poti regla usor overhang-ul. Bratul are reglaj VTA primitiv dar bun. Tabla are un sunet specific asa cum au de altfel toate. De-aia am 5! ;)
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Carcosa »

Da ,e f apropiat QL-7 de A7 , insa mai ieftinut . Ceva mai putin sofisticat brat desi cred ca tot UA 5045 e la baza , insa partea de prindere si reglaj vta e mai din topor cum zicea si Hondaru . Motorul e identic TT-71 .
Daca ne uitam la greutate A7 e cu 2 kg mai greu decat QL-7 deci e clar ca ceva e mai light pe acolo si aici tind sa cred ca , cutia e in mai putine straturi de pal ca toata electronica din el nu are 2kg .
Cam toate sufera de sindromul cur lasat , adica contragreutate lasata , acolo e un cauciuc siliconic care dupa mai bine de 40 ani se cam duce , insa cu putina pricepere se poate inlocui .
Bratul asa e , accepta cam orice doza si headshell , insa eu am gasit ocazii cand inaltime doza cu geometrie headshell rezulta incompatibilitate cu pick-up ( prea inalta sau prea jos si sare din raza de reglaj VTA admisibila a bratului ) .
Pt ca A7 m-a fascinat de cand l-am vazut am ramas balind la el desi am destule pick-up , faptul ca e f fain ca si cutie cu furnir natural , brat arata bine , pana si knob de cue e fain , am comandat si eu unul chiar daca e "cur lasat" pt ca am gasit la un pret irefutabil.Acuma sper sa nu vina mai multe piese daca a fost proiectat. :)

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by hondaru »

"UA 5045" Asta e bratul si la QL-A7 cu aceelas reglaj VTA doar ca are o parghie de la butonul de cue la liftul bratului si i-au facut baza aia din plastic negru sa mascheze mecanismul de ridicare al bratului. Sa schimbi suspensia nu necesita doar pricepere, ai sa vezi cand ajungi acolo. Bratul e foarte bun la banii lui.
Tabla in sine e identica si eu as lua un TT daca este mai ieftina si as face o plinta custom "altii moare si-asa n-are" :lol: Motorul este identic, cu toata electronica inauntru. Din experienta greutatea totala a ansamblului nu are legatura cu sunetul. Am 2 exemple concrete acasa si este inexplicabil de ce acele table suna si altele mai scumpe si mai elaborate nu. Sa le stapaniti sanatosi! P.S. bratul se poate folosi si mai atarnat, chiar imi amintesc de Audiotehnica ca facuse un brat cu greutatea dispusa mai jos decat axa bratului. Eu l-am folosit atarnand si singura limitare era cand o doza necesita o apasare mica, ca, greutatea atingea cand ridicam bratul sa-l deplasez.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Stronghold »

Hondaru, mulțumesc pentru informatii. In zilele astea, pickupul ar trebui sa ajunga la mine. Carcosa, tot din Japonia l ai comandat?

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Carcosa »

SAlut ,
Da tot din Japan am luat si eu de pe ebay , 100 v . nu am nici un stres cu cei 100 v ca mai am si stiu ca e f bine.
Un pic mai scump gasisem si Pl-1200 de la Pioneer , care nu e nici ala rau , cam tot pe acolo dupa mine ca si sunet .
Insa la capitol design , A7 bate la cur Pioneerul de la distanta. Pur si simplu e fain.

Hondaru ,
Ziceai ceva de cablu argint phono . Ne poti da niste amanunte ? De unde se poate procura ?
De ce fac intrebarea , in general cablul stoc gandit pe pick-up astea mi-am dat seama ca nu e oarecare si e f bine ales de japonezi .
Astia nu erau tampiti , faceu teste multe si au oameni antrenati sa auda diferente .
Este f greu sa gasesti un cablu care macar sa se auda la fel cu cel original , dar mai sa sune si mai bine .
Multumesc !

Post Reply