Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Carcosa »

Poti sa imi dai mie un pm pls !

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Stronghold wrote:
06 Dec 2023, 12:09
Daca nu e o problema din punct de vedere al regulamentului, al administratorilor eu ofer informatiile solicitate
probabil este Petra de la Iasi: https://petra-toroid.ro/about-us/?lang=en

Daca ati fi citit mai mult din forumul asta ati fi stiut ca nefiind ceva care sa aduca profit (si se vede instant ca acest site nu contine reklame) nu e interzis sa mentionati firme /etc. Dar evident, numai cu bun simt. Daca vreunul incepe sa faca reklama pe aici si e "mirosit" ca face asa ceva, este ejectat instant. Nefiind cazul in aceasta discutie, evident.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Stronghold »

momolo wrote:
07 Dec 2023, 18:17
Stronghold wrote:
06 Dec 2023, 12:09
Daca nu e o problema din punct de vedere al regulamentului, al administratorilor eu ofer informatiile solicitate
probabil este Petra de la Iasi: https://petra-toroid.ro/about-us/?lang=en

Daca ati fi citit mai mult din forumul asta ati fi stiut ca nefiind ceva care sa aduca profit (si se vede instant ca acest site nu contine reklame) nu e interzis sa mentionati firme /etc. Dar evident, numai cu bun simt. Daca vreunul incepe sa faca reklama pe aici si e "mirosit" ca face asa ceva, este ejectat instant. Nefiind cazul in aceasta discutie, evident.
Sincer, am citit regulamentul, insa prefer sa nu avem discutii legate de limitele regulamentului.
Si da, faceam referire la societatea mentionata. Din putinele informații pe care le am la dispozitie se pare că sunt buni profesionisti.
Deocamdata sa vad daca ma inteleg cu vanzatorul pentru a cumpara pickupul.

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Carcosa »

Ce ar fi sa discutam de durata de viata a acelor / dozelor ?
Evindet ca ea depinde de multi parametrii , cum ar fi : starea discurilor si gradul de curatenie, tracking force-ul utilizat,marca ,tip ac ,etc .
As fi curios de experientele voastre cu diverse doze .
Evident ca e greu sa stabilesti cate ore a cantat , ma indoiesc ca sunt oameni atat de chitibusari sa contorizeze .
Dar avand in vedere ca o doza bunicel de acceptabila nu e tocmai ieftina eu zic ca e un topic de interes.
LEgat de povestea asta am gasit ceva material pe la altii :

https://forums.stevehoffman.tv/threads/ ... ll.842572/

Denon meu Dl 110 pe care rulez frecvent are cam 2 ani si nu da semne de oboseala . Insa discurile sunt impecabile cand sunt pe platan.
La 2-3 discuri curat si ac cu solutie audiotehnica speciala.
Media de utilizare sa zic 35 ore maxim pe luna . insa nu suspectez mai mult de 600 ore in ultimii 2 ani.
Cum ne dam seama cand nu mai e in parametrii ?
Ma tenteaza sa iau un microscop usb sa cercetez acele din cand in cand .E o jucarie de 100 si ceva lei.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by _BGD_ »

Salut,

O varianta, disc de test:

https://www.avstore.ro/accesorii-pick-u ... st-record/

Si osciloscop.

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Stronghold »

Subiect interesant. Am citit una alta insa voi urmari cu placere discutiile pe această tema.

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Stronghold »

Detine careva doze Nagaoka MP 200 sau 500? Am inteles ca 200 e mai muzical in comparatie cu 500. In ceea ce priveste o comparatie intre Denon dl 103 r (daca nu ma insel, citeam ca detine Momolo) si Nagaoka mp 200.
Vreau sa cumpar in zilele urmatoare careva dintre ele, si nu am posibilitatea sa le ascult in zona mea.

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Carcosa »

Vezi ca e un japonez care face un review intre Nagaoka Mp150 (mm) si Hana El , pe youtube. Acuma nu stiu cat de platit e :
https://www.youtube.com/watch?v=oowfH1DllXI

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Carcosa »

M-am mai uitat un pic si deja suna a reclama :
Comparatie Mp150 cu Mp200 , suna mai bine 200 si merita banii :
https://www.youtube.com/watch?v=E4G7hSUQoOc
Si ce e cel mai culmea scoate mai bun Mp-110 in fata la Goldring si E2 si E3 .
https://www.youtube.com/watch?v=E_98fKQtuhs
Daca la Mp150 si Mp200 as avea dubii in a imi da cu parerea , la Mp110 o cunosc si am ascultat si mi se pare un partz .
Concluzia e ca micul chinez scoate toate Nagaoka ca fiind foarte grozave ceea ce e dubios .
Exista 2 variante : ori omul chiar i-ai place si e convins ca e f bine , posibil sistemele lui sa aiba o sinergie cu dozele acestea si varinta 2 si-a luat un banut cinstit de la cei de la Nagaoka .Si nu stiu de ce varianta asta pare cea mai plauzibila !

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

de pe net, youtube, etc, nu o sa aflati nimic util, este o aiureala, multi au interese directe comerciale, altii sunt fanatici pe diverse chestii ca asa le vine, fiecare cu pasaricile lui. E tare greu chiar si in realitate sa faci comparatie intre doze, chiar cu maxima bunavointa. In final e foarte pe gusturi. Care pot fi diferite de la om la om.
O doza nu canta singura. Conteaza foarte mult potrivirea cu bratul si "tabla". Degeaba ai doza buna daca nu ai pe ce-o pune. Diferente de sunet exista, evident, insa nu sunt atat de importante precum potrivirea dozei cu bratul, cu "tabla" si cu..... preamplificatorul phono. Pare straniu ce spun, dar am constatat ca exista pana si aceasta potrivire.
Asa cum poate am mai scris, parerea mea, sunetul din "vinil" depinde in cea mai mare masura de pickup, adica de "tabla" dupa care urmeaza doza, preul, sarmele. Cum canta "tabla" asa ai si sunetul, nu poti urca prea mult chiar si cu cea mai scumpa doza (ca atat poate "tabla", punct!). Adica trebuie sa existe o proportie de bun simt si cum spuneam, si o mare potrivire. De aceea sunt cazuri in care doze ieftine pot sa "cante" mai bine ca doze scumpe. Iar acest "bine" este evident, relativ la gusturile si nivelul omului.

Am si Denon DL-103 cu ac Shibata, am si DL-103-R, am si Nagaoka 500 si am si alte doze. Acum eu ascult pe Goldring E3 (mi-am cumparat 3 bucati sa am de rezerva! :) ) si sunt tare multumit! Mi le-am cumparat de aici: https://www.avstore.ro/doze-pick-up/goldring-e3/ (acum ca am 3 bucati va zic si voua). In opinia mea doza asta ieftina este o minune. Dar probabil sau chiar sigur, la mine s-a potrivit. Nu-mi bat capul, ma bucur de muzica.

Pentru DENON DL-103 sau 103-R trebuie un brat greu, peste 25 grame (eu am de 11 grame), cam musai si daca se poate si unul lung de 12". Ideal. Nu am.

Nagaoka suna cumva dulce si dulcegarit, e simpatica, insa din anumite puncte de vedere as vrea mai mult. E acea situatie draguta si simpatica dar care ma lasa cu sentimentul permanent ca ceva lipseste. Evident, trebuie gasita potriveala.

Deci raspunsul la inrebare e simplu - alege doza cu care se potriveste cel mai bine tabla pe care o ai.

PS - cat priveste MC-urile....... ce sa zic, au mai multa rezolutie. Insa rezolutia si muzica sunt doua chestiuni diferite. Trebuie din ambele, nu numai dintr-una ca altfel te doare capul dupa ceva vreme.

PS2 - Cea mai rara floare este muzicalitatea. Ajungi sa iubesti asta dupa ce treci prin diverse faze. Trancotarul la inceput este flamand de rezolutie. Asta il lasa uimit, e cazut in limba sa aiba rezolutie ca saracul care se indoapa de frica foamei. Dupa o vreme ii vine mintea la cap (nu la toti) si isi da seama ca ceva il enerveaza. Dupa care descopera ca rezolutia si muzicalitatea sunt doua muze diferite si deloc prietene. Dupa care trece in faza urmatoare...... si tot asa.... Abia in final dupa ce a platit cu varf si indesat (timp si bani) ajunge la ceva simplu. Dar frumos, autentic si mai ales, uman! Cateodata nu ne descurcam singuri, apare cineva si ne ajuta, ne lumineaza. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Stronghold »

,, Cateodata nu ne descurcam singuri, apare cineva si ne ajuta, ne lumineaza. :wink:,,

Eh... Aici e punctul. Cumparam, ascultam, dar tot sfaturile sunt cele care te indruma in directia buna.
Cat priveste compatibilitatea, sa vedem?.... Jvc ql-a7 sau yamaha yp-d 7 sau 10 (depinde care oferta imi va fi acceptata) , preamplificator Yamaha C-2, doza (ramane de vazut).
Multumesc mult pt sfaturi.
Am si facut comanda la 2 buc E2 de la avstore :lol: :lol: :lol: :lol:

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Carcosa »

Eu zic ca ai cumparat cam in blind 2 bucati dar ma rog .. nu sunt scumpe de loc fata de ce se poate in domeniul asta .
Teoretic ar trebui sa se pupe cu brat in S a acestor pick-upuri mediu ca si greutate .
Acuma ca si constatare personala , pickupurile mai bune japaneze ,mai Hi end din vremurile alea , aveau capacitatea sa accepte o plaja mai variata de doze decat cele entry level care de obicei erau gandite cu anumita doza .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

E3 si nu E2
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Stronghold »

momolo wrote:
05 Jan 2024, 11:58
E3 si nu E2
Da., E 3 am cumparat. Ma tot corecteaza telefonul.
De scump nu e scump, e chiar la reducere.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

trebuie sa o montezi cu un protractor specific "tablei" respective, cele universale in opinia mea sunt niste tampenii inutile. Eu daca nu am protractor dat de producatorul bratului mi-l fac singur in autocad (folosind parametrii bratului).

Dupa pozitionarea cu protractor (specific, calculat pe bratul respectiv) trebuie bibilita in "real life" pentru gasirea corecta a VTA.... in caz ca trancota permite asemenea reglaj. VTA e important! Si nu exista regula, unica fiind.... la ureche.

La orice doza conteaza totusi aceste reglaje. Eu am avut unele in plus deoarece am unipivot, deci si mai complicat. Dar am scos ce trebuie din doza asta. De exemplu apasarea are ca marja in datele tehnice destul de mult plus si minus, nu e musai ca cea mai buna pozitie sa fie la mijlocul marjei.

In final trebuie toate reglajele sa fie facute.... la ureche, cu rabdare, adica reduci/plusezi, asculti, vezi in ce directie o ia sunetul, daca nu e bine, maresti/scazi apasarea si tot asa pana o gasesti pe cea care trebuie si asa cu toate, practic dupa protractor si teorie verifici la ureche. Nu mai spun, ca si antiskating-ul trebuie gasit la urma, tot la ureche, de folos ar fi si o placa LP speciala.

Totusi la doza asta nu mi-a luat mult timp, a fost chiar prietenoasa. Si pentru faptul ca s-a potrivit cu bratul. E destul de universala, facuta OEM de Audio-Technica (pentru Goldring) pe "calapodul" clasic al anilor 70-80.

Exista si rodaj, evident. Primele vreo 10....20 ore sunt mai critice.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply