Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
_BGD_
Posts: 414
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by _BGD_ »

Inevitabil ajungi si la vinil.
Si la mag, si la deck, la CD, si la DAC, si la DAT si la cam tot ce poti accesa fara mare bataie de cap/efort financiar, macar de dragul experientei.

Si te stabilizezi la cateva formate cu care rezonezi.

Am placere sa invart o banda, sa pun un disc. Am momente cand arunc un CD sau las DAC-ul conectat la foobar si canta DSD, DSF de 800 mb o melodie si ma uimeste cat de bine se aude.

Acum depinde si de starea pe care o am. Si desigur, cat de curat este curentul la priza :)))))))

PS: a mai observat cineva lipsa lui momolo?

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by resitent »

Mă refer la banda ca și concept, mai rău de atât este firul, sarma de pe vremuri
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by trancotistu »

Mai citește cineva pe aici și ia opiniile tale de bune. Aici e topicul pentru vinil, atenție!

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by resitent »

Sa nu te oftici chiar așa, nu are sens
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by trancotistu »

Bineînțeles că se simte lipsa lui momolo.

Aș vrea să clarific public aspectul care m-a determinat să intervin. După această postare voi fi rezervat în ceea ce privește discuțiile pe lângă subiectul topicului.
În spatele nick-name-ului se află o persoană care de obicei este cunoscută în cercurile mai restrânse ale pasionaților și am să ilustrez practic devoalând parțial ce încărcătură simbolică poate avea un simplu nick-name.
Pentru că îi știu de aproape un deceniu îmi permit să aleg (fără permisiunea domniilor lor) două nick-name: horex1952 , respectiv resitent. Toate sursele de informare în ceea ce privește afirmațiile mele sunt publice și verificabile. horex1952 este unul din importanții colecționari de aparatură audio prin mâinile căruia au trecut sute de magnetofoane și mii de benzi (în general din zona profesională). Este electronist (așa mi-a fost prezentat și îl recomandă și portofoliul) și aș îndrăzni să spun (în mod subiectiv) și restaurator. resitent (deduc subiectiv) este electronist dar sigur este singurul din zona europeană care a reparat și poate repara un cablu panglică - prin urmare restaurator.
De peste zece ani am mai tot aflat, învățat și înțeles lucruri care sunt în raza muzicii și a aparaturii de reproducere a ei. Recunosc că sunt părtinitor, nu a fost ocazie să nu aflu câte ceva nou de la horex1952 și sunt reținut acum în afirmații. De la resitent am învățat cum e să fi un bun român! Astfel am aflat că sunt axis mundi (buricul pământului), că în general știu cam tot despre toate și pot intra în dialog oricând cu oricine oriunde și în orice împrejurare. În general și eu sunt tot atât de îndreptățit prin educație și geneză să am o părere și tot în general a mea e cea corectă și cea care ar trebui să conteze întotdeauna. Dacă cineva îmi greșește (lezmajestate) cumva cu gestul, fapta sau măcar gândul sau dacă îl bănuiesc că ar fi mai inteligent decât mine atunci e dreptul meu dar mai ales obligația de a-l denigra, înjosi sau chiar umili în public. Eu mă bucur că românul folosește aceste principii imuabile care l-a făcut să țină piept istoriei tulburi prin care a fost nevoit să treacă. Astăzi ne putem bucura și chiar face o horă a frăției de la autogara din Berceni până la podu” Londrii și dincolo de ocean. Semințe avem, muzică așijderea, trântim un grătar cu mici și bere la maieu și papuci de spumă chiar la umbra bazilicii din Barselona... să să știe!!!
... și lucrurile astea sunt verificabile...

Îmi cer scuze pentru atitudine deși nu e scuzabil.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by resitent »

V ați adunat pe acest forum ca niste yesmani, învățați să acceptați că există și alte păreri vis a vis de mediile de stocare. Învățați că lucrurile evoluează, uneori un lucru mai prost construit poate fi mult mai evoluat.

E absolut irelevant daca pentru 2 electroniști banda de magnetofon reprezintă Sfântul Graal atât timp cât pentru restul lumii (miliarde), ea nu este.

Din postările voastre ultime citesc un sigur lucru. Nu mai aveți ce fund sa sărutați și umblați așa cu limba pe sus: fund fund fund
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by kaav »

resitent, consider ca nu ai dreptate (acum); din simplu motiv ca pui problema strict in ''alb sau negru'' cand sti foarte bine ca exista o Infinitate de nuante. Fara suparare, dar forumistul trancotistu a scris de-a lungul timpului cele mai frumoase texte legate de muzica, aspect la care niciodata, ''eu'' sau ''tu'' nu il vom atinge. Simplu. Semn clar de pasiune, neviciata de orgoli de om necizelat. Nimeni nu pupa fundul nimanui aici. Esre o chestiune de canalizare a intentilor si fara ''restrictii'' complet asumate nu exista de fapt libertatea expresiei. Sper sa nu consideri ca am ceva cu tine ca ar fi aiurea. Tonul face muzica, asta ''e tot''.
Apropos de vinil, am asculta un Technics sl 1200 legat la niste monitoare active de la Mackie si am ramas placut surprins. Frumos.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by resitent »

Eu am ascultat și ascult la vinil și cd. Am avut și magneton mișto 2 track pe care l am vândut. Vă zic și de ce. Benzile sunau foarte bine în funcție de sursa de pe care le înregistrări dar niciodată mai bine decât sursa, absolut logic.

La astea mai adaug și timpul pierdut pentru a trage benzi. Ca sa tragi benzi trebuie să treacă timpul pe lângă tine și eu nu am ajuns la acel moment. Mai am și acum amintiri cu vremurile când mă chinuiam cu casetele, le trăgeam pe viteza normală că la repezeală sunau mai prost.Nu mai zic de programe și jocuri spectrum care efectiv îți mâncau o zi întreagă foarte ușor.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by kaav »

resitent wrote:
05 Jun 2021, 08:07
Benzile sunau foarte bine în funcție de sursa de pe care le înregistrări dar niciodată mai bine decât sursa, absolut logic.
Este logic ce declari. Cele mai usor de uitat lucruri, cateodata sunt tocmai aspectele evidente. Inseamna ca aparatura in cauza respecte cerintele minime ca un sistem stereo sa fie etichetat la categoria ''hi-fi''. Dar totusi are ceva in plus, sunetul benzi de mag, ceva ce nu are radioul/''flac-ul'' sau cd-ul. Banda nu rezista acum, doar din nostalgie in plina epoca a gadgeturilor si a facilitatilor.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by resitent »

Absolut deloc, preul din magnetofon da o anumită nuanță sunetului, lucru observat la folosirea unor magnetofoane pe post de amplificator (ex Rostov). Însă este și mult subiectivism și no cunoaștere, majoritatea pasionaților de magnetofoane sunt persoane apuse, cu hobbyuri in domeniu și care se autolimiteaza pentru a-și proteja propriile crezuri și convingeri. Asta se întâmplă și în religie și toate alea. Limita nu este la scule, este la om
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by resitent »

Maniac fiind nu m-am lăsat până nu mi am luat o colecție de jazz italiana pe vinil din anul 1979. I grandi del jazz. As Pune aici o poza dar forumul asta nu funcționează.....
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1880
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by SOLO »

Ai incercat sa atasezi fisierul si nu a functionat?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by resitent »

Îmi spune că dimensiunea ei prea mare și ar trebui sa redimensionez etc....In ziua de azi lumea e comoda, bine prea putini mai forumesc, Facebook Instagram etc.
Chiar nu mai pot in 2021 sa redimensionez ceva, defapt nu știu dacă nu mai pot sau nu mai pot psihic. Prefer sa pun link direct in fbuc
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Shambala »

Dl Horex se refera in general la benzi "master" inregistrate in studiouri, pe 2 piste si pe viteze mari (38 si 76cm/s).
Nu se pune problema de a inregistra singur astfel de benzi caci nu cred ca are nimeni de aici studiou acasa (si daca ar avea probabil ar prefera o solutie digitala de inalta rezolutie). Si nici sa le copiezi nu poti, ca nu prea ai de la cine.
Ca sa le cumperi, pretul lor variaza pe ebay intre 100 si peste 500usd/bc.

Marea majoritatea a celor de pe forumurile noastre poseda magnetofoane pe 4 piste.

Acum, ce ramane indiscutabil este calitatea foarte inalta a sunetului unor astfel de benzi - evident peste cea a unui vinil. Dar este o zona unde aerul este rar si putini au acces.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by resitent »

Benzi master și fișiere raw digitale (master digital) sau magnetofoane digitale. E plina lumea de așa ceva, chiar cred că majoritatea pasionaților de magnetofon la asta se referă și asta asculta.
Toată lumea știe că masterul (fie el digital sau analog) pe banda sau fișier este sursa oricărui album înregistrat. De aici și până la a face un mag versus Vinil sau Cd e cale lungă. Normal că nu comparam așa ceva. Comparam ceea ce există (niste copii de pe cd) cu cd ul in sine.
Oricum și astea sunt moarte și îngropate și vinil și cd. Totul este streaming, totul este in cloud.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Post Reply