Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by trancotistu »

Aici ai dreptate, omu' nu era fulgerat de nici o îndoială și ți-a răspuns cu aroganță. Eram curios ce adevăruri esențiale promitea.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

trancotistu wrote:
21 Apr 2022, 17:16
Eram curios ce adevăruri esențiale promitea.
nici unul. Oamenii astia sunt ca niste cani pline, nu mai incape nimic in plus, sunt autosuficienti (si de obicei le stiu pe toate).

Revenind la subiect, ultimele mele experimente au aratat ca cele doua, "clampa" (puc-ul) si mat-ul sunt impreuna, adica tin una de alta. Ma refer la cum se aude, adica la sunet. Unele puc-uri merg tare bine cu unele mat-uri si inversa e valabila. Evident, aprecierea sunetului e o treaba subiectiva insa pot spune foarte clar ca aceste chestii schimba sunetul. Cat il schimba?! Greu de apreciat, tine de fiecare si de nivelul de calitate audio obtinut. Daca se schimba in bine?! Si mai complicat, intervin chiar si gusturile personale.
Pickup-ul e o chestie care tine de vibratii. Nu pot fi anulate vibratiile niciodata din punctul meu de vedere, adica nu exista fara vibratie. E mai mica sau mai mare. Si cred ca cel mai rapid si eficient rezultat se obtine la ureche.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

Eu zic că vibrațiile țin de uzură, cât de îngrijit este, cum e întreținut. Mie, japonezele mi se par cele mai performante la capitolul silențiozitate. De exemplu, am un Pioneer idler din 1967 (PL7, luat din târg de la unul care vindea mobilă, am dat pe el puțin) , și pot spune că este extrem de silențios. Nu rumble, nu fluctuație de viteză. Punând mâna pe plinta, nu simți nimic... Singurul dezavantaj e brațul puțin prea greu, și că periodic trebuie uleiat. Altfel, mișto mașinărie. Am văzut o altă chestie : unele discuri induc vibrații (sunt fie descentrate, fie nu sunt egale în consistență) , altele nu. Discurile deformate iarăși pot induce vibrații urâte.
Pucurile sunt mai mult ca să poți ține o placă(deformată) întinsă pe platan, unele au și nivelă de plan, ba altele au și vernier stroboscopic și astfel vezi și dacă merge prea repede sau încet. Mie personal, nu mi-ar conveni să dau minim 300 lei pe un puc, atâta timp cât este o piesă perfect realizabilă în fel și chip la un strung, din ce material vrei tu [metal (magnetic sau non magnetic), plastice, lemn, sticlă (aici e mai greu), materiale compozite, sau diverse combinații).
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Kross wrote:
22 Apr 2022, 05:23
Eu zic că vibrațiile țin de uzură, cât de îngrijit este, cum e întreținut. Mie, japonezele mi se par cele mai performante la capitolul silențiozitate.
trebuie sa trainic si musai sa aiba doua trafuri!
Kross wrote:
22 Apr 2022, 05:23
Mie personal, nu mi-ar conveni să dau minim 300 lei pe un puc, atâta timp cât este o piesă perfect realizabilă în fel și chip la un strung, din ce material vrei tu
fa si mie unul din asta pe strungul tau! (vezi ca are mecanism cu buton pentru strangere):
https://www.hifido.co.jp/sold/19-22017- ... html?LNG=E
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Shambala »

Discurile vinyl nu se magnetizeaza - nu au cum, ci se electrizeaza, adica se incarca electrostatic. Asta era una din greselile la care se refera Trancotistul.
A doua se referea la polimeri, acestia sunt materiale organice.
A treia nu mai stiu ... nu conteaza :mrgreen:

Perfect de acord cu spalarea discurilor, o sa imi cumpar si eu o masina cu ultrasunete ... dar dupa razboi, ca acum sunt stresat si am blocat toate investitiile in lucrurile dragi.

Eu am doua "pucuri" de la Record Doctor Record Clamp (unul negru si unul transparent) si am mai incercat vreo 3 manufacturate, unul din bronz, unul din aluminiu si unul dintr-o combinatie de rasini. Cele de la Doctor Record sunt cu strangere pe ax, celelalte sunt gravitationale - simple greutati. Cel din aluminiu si cel din rasini erau destul de usoare (150-180 gr), cel din bronz era f greu, aproape 300gr.
Treaba lor principala este sa aseze mai bine pe platan discurile [usor] ondulate, si fiecare o face cat poate. Daca discul este puternic odulat (stramb de-a dreptul), fireste ca e nevoie de o forta mare de apasare, si atunci este preferabil cel cu
strangere/ surub. Dar discuri f ondulate nu prea se mai pot numi discuri ... :mrgreen:
Pickup-urile sunt un Thorens TD 160 putin tunat (plinta schimbata) cu doza M75 noua, si doua mai modeste, pt discurile mai zgariate - un Unitra Adam si un PD-D 350 Electronica Industriala.
Comparatii intre "pucuri" am facut doar pe Thorens, si in toate situatiile cel mai bine s-a simtit (sau nu s-a simtit), Doctor Record Clamp.
Urma sa cumpar o doza buna pt Thorens dar acum mai astept.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Shambala wrote:
22 Apr 2022, 13:09
Eu am doua "pucuri" de la Record Doctor Record Clamp (unul negru si unul transparent)
exact pe asta transparent cu strangere mi l-am luat eu acum (luata de aici, e cu reducere: https://www.avmall.ro/detalii/clamp-rec ... acryl.html ). Imi place, e chiar bun. Acrilul imi place mie ca material pentru "table". Altora nu le place.
Shambala wrote:
22 Apr 2022, 13:09
Pickup-urile sunt un Thorens TD 160 putin tunat (plinta schimbata) cu doza M75 noua
eu am un TD166 care e la fel ca al tau. I-am luat headshell facut de Audiosilente ( http://www.audiosilente.com/ ) din Roma (Simone Lucchetti - daca vrei iti dau datele de contact in pm - ca daca te intereseaza te-ar costa mai ieftin daca iti dau o informatie) si e cu totul altceva decat uratenia originala (nu exista termen de comparatie - in sunet). Tot de la Simone mi-am luat fulie de dural cu ambreaj, facuta de el si mi-a reparat o DL-103 veche (uzata), pus cantilever nou de boron si ac Shibata (o minune!).
Doza M75 e buna la trancote (pentru cei care scriu mai sus pe aici, cei care nu aud diferente) dar daca discutam de un nivel ceva mai ridicat e o "trompeta jalnica".
Iti recomand Denon DL-103 sau DL-103R (greu sa ma hotararasc care imi place mai mult, parca R-ul nou, insa si DL-103 cu Shibata este formidabil!).
Shambala wrote:
22 Apr 2022, 13:09
Urma sa cumpar o doza buna pt Thorens dar acum mai astept.
o sa tot astepti si nu e bine sa asteptam in viata. Ca se duce repede! (viata). Deci.....curaj! (incearca sa eviti stirile pe cat poti, este sursa de otrava extrema, mai ales in ultima vreme! Bonus ca de fapt nu sunt stiri ci o propaganda super agresiva de spalat creiere - deci, cu cat ii bagi mai putin in seama, cu atat vei fi mai castigat! Sa invatam din pandemia de 2 ani! Eu mi-am dat seama ca trebuia sa o bag mai putin in seama si ar fi fost mult, mult mai buna viata in cei doi ani! Oricum, fiecare cu soarta lui. Poti muri de o racheta ruseasca care iti cade pe bloc sau de un ghiveci care iti cade in cap de la etajul 7, insa Ieshul nu este tinta lu'Putin, eventual Bucale pe viitor, vaz azi ca pe ai nostrii ii mananca in cur, dar asa cum "miros" eu situatia precum Moromete, nu e cazul nostru, aia o sa se consume intre ei mult si bine de acum incolo fara rezultate clare, insa cine e mai slab de nervi si consuma propaganda, trece pe medicamente in viitor, deci va da banii pe altceva, nu pe doze si clampe).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by _BGD_ »

momolo wrote:
22 Apr 2022, 16:04
Doza M75 e buna la trancote (pentru cei care scriu mai sus pe aici, cei care nu aud diferente) dar daca discutam de un nivel ceva mai ridicat e o "trompeta jalnica".
Mandru posesor de M75s, chiar :D

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Shambala »

Ei, nu am cheltuit aiurea banii stransi, inca ii am :wink:
Si am facut si o "mica" exceptie, am cumparat duminica trecuta cateva discuri la targul de viniluri, din care unul chiar semnificativ (pt mine).
https://i.postimg.cc/ZYfJ2Y3v/Whats-App ... -36-11.jpg
In tipla - mint.

Multumesc frumos pt sugestii. Gandul meu era sa schimb bratul cu totul, dar pt asta mai trebuie stransi niste bani. Probabil mai multi decat a costat pickup-ul pana acum :mrgreen:

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by trancotistu »

momolo wrote:
22 Apr 2022, 16:04
Doza M75 e buna la trancote (pentru cei care scriu mai sus pe aici, cei care nu aud diferente) dar daca discutam de un nivel ceva mai ridicat e o "trompeta jalnica".
Nici o masă fără pește - SHURE M75 care echipează un DUAL 1219 ... idler...
Shambala wrote:
22 Apr 2022, 20:16
Ei, nu am cheltuit aiurea banii stransi, inca ii am :wink:
Si am facut si o "mica" exceptie, am cumparat duminica trecuta cateva discuri la targul de viniluri, din care unul chiar semnificativ (pt mine).
https://i.postimg.cc/ZYfJ2Y3v/Whats-App ... -36-11.jpg
In tipla - mint.
ICONIC - NO COMENT

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by _BGD_ »

Shambala,

Despre ce targ este vorba?

multumesc.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Shambala »

In Iasi cativa pasionati de vinyl organizeaza lunar un targ de discuri. Cu ajutorul nepretuit al proprietarului clubului Rock'nRolla - am inteles ca o face din amabilitate, nu ia nici un ban.
in general se vand discuri SH dar sunt si unele noi. Uneori vine cate un tip din Cluj cu multe discuri noi, majoritatea oferite cu un discount sensibil sub pretul din magazine.
Majoritatea vanzatorilor de discuri imi trimit lunar pe mail lista cu albumele oferite, unde se precieaza si producatorul, starea discului si starea copertii. Aceste liste nu sunt exclusiviste, cine vrea poate sa ceara si ii retrimit pe MP ofertele. Nu sunt insa nici exclusive, la targ mai apar si discuri care nu erau pe liste. De ex. acel Pink Floyd japonez.
In perioada pandemiei nu prea s-au tinut targurile (doar 5 sau 6 cred), dupa cum au fost interdictiile.
Sunt intalniri placute, mai stam de vorba la o cafea, un suc sau o bere si ne numaram si renumaram banii (poate mai ajung de inca un album) :mrgreen:

Am inteles ca astfel de targuri se tin si in Cluj, Timisoara, Sibiu si Bucuresti. Poate si in alte orase.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Shambala wrote:
22 Apr 2022, 20:16
Multumesc frumos pt sugestii. Gandul meu era sa schimb bratul cu totul, dar pt asta mai trebuie stransi niste bani. Probabil mai multi decat a costat pickup-ul pana acum
actiune care se incadreaza la capitolul "tichie de margaritar....etc" (am zis mai sus) similara cu pistolul electrosttatic pentru trancotarii de mai sus. Chiar si de pretul aberant speculat de cei care vand pe netul romanesc (se cer sume halucinante pe un Thorens ca ale noastre care sunt la fel) nu-ti ajunge nici de un stecher bun (audiofil), darămite de un brat "nobil". Netul e plin de surubari care au pus brate "nobile" pe Thorens-ul asta, insa eu nu vad rostul cheltuielii. Bratul original este chiar foarte bun (daca nu e rablagit, cica se mai zdrangane din balamale si in cazul asta noi stim sa-l reglam la loc) si este un brat de tip greu (cam de unde incepe capitolul "brate grele", tin minte ca are cam 25 grame, cele grele sunt cam in plaja 25-60 gr - deci de aia merge cu DL-103).
Probabil multi nu stiu ca acel headshell original este prost si dauneaza. Asa ca ce am spus mai sus este reteta unei investitii minime cu rezultate bune in raport calitate-pret.
Nu e vorba de tine, dar ce am observat eu la modul general este ca trancotarul adevarat, neaparat e si fudul, apeland la solutii megalomanice si inutile in loc sa se rezume la bunul simt care il asteapta la indemana si mai ales, "posibilitati" (de obicei sunt oameni saraci si frustrati).
Daca as avea un brat de pickup din categoria "nobila" cumparat separat nu l-as monta pe un Thorens din asta ca al nostru, as cauta o alta "tabla" mai rasarita.
Un brat din asta second hand (evident de dincolo..... ca aici in RO e saracie si iar saracie, nu a auzit nimeni de girafa) nu gasesti la minim decentza sub 500 euro, dar ce spun eu sunt idealisme, abia cu 1000 euroi ai ce face, si nici asa sa rupi gura targului, mai modest.
Uite mai sus alta "tabla", cea a trancotistului, DUAL 1219 (am si eu doua ingropate pe undeva), are platan pe care daca il scapi pe picior ajungi direct la UPU, din pacate lagarul e cam dubios, o teava foarte groasa deoarece aveau nevoie de mecanismul ala central de pus mai multe placi (dar nu e neaparat ceva rau), si mai ales pentru ca are fulie (in englezisme i se spune "idler" ca mai nou uitam sa vorbim romaneste), deci poate as prefera sa pun bratul "nobil" mai degraba pe un DUAL 1219 (dupa eliminarea/castrarea balariilor teribile, adica mecanismul ala automat) decat pe Thorens-ul nostru care asa cum e facut, e o trancota decenta si simpatica care se mai poate drege subtil cu ce am spus, plus un fund din ceva MDF mai zdravan si evident, fire, mufe, etc, chestii uzuale si ieftine pe care le simt (valabile la orice trancota).
Shambala wrote:
23 Apr 2022, 08:49
In Iasi cativa pasionati de vinyl organizeaza lunar un targ de discuri.
foarte frumos, nu stiam. In Bucuresti eu unul nu stiu de asemenea actiuni. Insa la cum sunt oamenii si piata ma astept ca la orice astfel de actiune marfa sa fie mai scumpa decat in mod normal pe net (adica unul care vinde placa pe oleix cu 30 lei sa vina la actiune cu pretul de 50 lei - asta e stilul pe aici!). Ce vad in Bucuresti in materie de vinil LP, preturi "de porc". Cu cele noi e problema, mai ales daca sunt discount bun, e posibil sa fie serii proaste, sfarsit de uzura la matrite, fabrici dubioase care fac facaturi. M-am cam invatat minte sa iau placi noi din piata autohtona. Am luat unele care prima oara dupa desigilare paraiau in veselie chit ca aratau curate ca din fabrica. La placi (asa cum stim) conteaza seria presarii. Pe langa faptul ca se preseaza pe mai multe matrite (la serii mai mici una ajunge), si pe langa faptul ca poate nici matritele astea la fel... nu sunt chiar la fel, mai intervine si ordinea presarii, primele ies bine, pe la mijloc mai putin bine si la urma, pana sa consideri matrita dusa, obosita, alea ies prost si probabil se trimit in zone din astea de lumea a treia cu discount.
Din ce am observat eu, piata americana e cea mai calitativa si de incredere. Iar in UE este cumplit de scump, daca vrei o placa pe gustul inimii (ma refer la continut, muzica) cu 35 euroi pe bucata abia gasesti dupa ce cauti mult.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by brighty »

momolo wrote:
23 Apr 2022, 09:59
In Bucuresti eu unul nu stiu de asemenea actiuni. Insa la cum sunt oamenii si piata ma astept ca la orice astfel de actiune marfa sa fie mai scumpa decat in mod normal pe net (adica unul care vinde placa pe oleix cu 30 lei sa vina la actiune cu pretul de 50 lei - asta e stilul pe aici!).
Sunt si in Bucuresti asemenea targuri, cunosc cel putin doua care se organizeaza lunar, pe terasa sau in interiorul unor cluburi. Preturile sunt usor piperate... dar, daca va intereseaza si considerati ca nu este o problema publicitatea lor, ma pot oferi sa postez periodic evenimentele, cu data, ora si locatia, intr-un topic separat.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

brighty wrote:
26 Apr 2022, 13:03
dar, daca va intereseaza si considerati ca nu este o problema publicitatea lor, ma pot oferi sa postez periodic evenimentele, cu data, ora si locatia, intr-un topic separat.
excelenta ideea, e binevenita! Nu exista interese comerciale pe acest forum, deci e liber..... sa fiti liberi!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Cip.I.
Posts: 12
Joined: 07 Mar 2022, 18:05

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Cip.I. »

Intrebare - voi ce cabluri phono ati descoperit a fi mai bune in zona ieftina (umana) de pret ??
...Sa nu va inghesuiti cu raspunsuri! :lol:


Este prima mea postare, asadar s-ar putea sa dau gres cu layout-ul; oricum, de citeva zile incoace am citit tot (TOT) topicul, pina aici, incepind de la prima pagina. Voi avea mai multe de spus / scris dupa ce ispravesc tot, dar acum, ca veni vorba despre cabluri, pot recomanda Roland (nu, n-am treaba cu firma, pe linga cablurile cu pricina mai detin si un combo de chitara Roland, niste pedale BOSS si atit):

https://www.roland.com/us/products/rcc-3-2r28/

Singura lor problema este ca mufele RCA sint cam stiff, se prind tatii asa de bine de mame (obsedati sexuali?), incit e destul de greu sa-i tragi inapoi fara diverse rasuciri etc. E cam 70 de lei un cablu de 1m / 1.5m, insa diferenta de sunet fata de o panarama de 20 de lei este incomensurabila. Inca o problema: au mufele cam mari (ma refer la lungimea din spate, la cit iese din mufa mama) si ocupa in spate cam mult spatiu (ma refer la spatele amplificatorului); cind voi sti cum sa atasez si poze o voi face. In concluzie, daca ar fi sa va luati dupa parerea mea, recomand cablurile astea (le-am luat de la Thomann). Pe curind!

Post Reply