Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Dom' Profesor Remoteviewer1 !....Dom' Profesor....

Spuneti-ne si noua cine spune " povesti de spus copiilor in jurul focului"....da' nu de alta sa-i stim si noi ca sa nu ne mai jucam cu ei că sunt răi si ne invata sa facem prostii...ha ha ha .....

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

porto wrote:Si ca sa ajung si unde crezi tu ca ai probleme asta eu cred ca este problema de reglaj antiskating adica nu ai destul si forta centripeta trimite bratul spre mijlocul tablei.
forta centripeta arunca inafara cercului si nu inspre interior. Daca antiskatingul este prea puternic reglat arunca bratul inspre interior dar asta se poate judeca-observa (corect) numai si numai in functionare (cand se invarteste discul si doza citeste). In mod static e normal ca antiskatingul sa arunce bratul inspre interior deoarece asta e rostul lui, sa contracareze forta centripeta, de aceea e ultimul care se stabileste in ordinea reglajelor.

Dar (ca tot am scris), parerea mea este ca sa discuta prea mult de reglajele astea si unii care nu au experienta deloc inteleg gresit ca ar fi stiinta rachetelor. Ori nu e deloc, si nici prea complicat nu este. Cand dozele decoleaza sau o iau aiurea, de obicei e un defect major la brat (sau o dereglare masiva). Majoritatea tablelor canta si reglate prost, multa lume nici nu si-ar da seama.
Dar mai e si un alt aspect, unele doze sunt critice la "calcatura" (reglaj). Chestia asta vine in combinatie cu bratul. Nu toate bratele tin doza la fel de bine. Unele sunt mult mai tolerante la reglaje, altele nu. Si nu e neaparat o chestiune de calitate cat e o chestiune de potriveala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by tatatodor »

http://www.fileshare.ro/e3171847229" onclick="window.open(this.href);return false;

Am incercat sa prind in poza pozitia dozei,cam asa e situatia cu azimuth-ul.
Multumesc pt link si indrumari,consider toate observatiile/indrumarile primite de bun simt,aplicabile,acum ce se va dovedi eficient in situatia mea,trebuie gasit prin pasi mici si urechi maaaaaari.
.Nu am inca facuta o poza(va urma sa o prezint) cu o imagine care sa surprinda si platanul si headshelul in acelasi cadru,pt a se putea vedea acel paralelism/planeitate dintre ele,plus pozitia interesanta a cantilever-ului.Jucandu-ma cu offset angle,rotind ff usor stinga/dreapta doza in headshell,m-am trezit ca pierd sau castig frecv. joase,basul!S-a auzit ff evident,far efort de perceptie.(binenteles ca si mediile&inaltele se vor fi modificat,dar perceptia pe moment a fost asupra registrului de joase.Poate si pasajul muzical sa fi fost mai bogat aici,dar nu am sesizat o pierdere de medii-inalte,din cate ma tine memoria auditiva,zic eu)
Remoteviewer1 nu pot zice ca mi-am ales TD 145-ul in mod voit,m-am trezit cu vanzatorul la usa,si cum atunci nu aveam platenspiler in casa,l-am luat.El nu stia ce vinde,eu nu stiam ce cumpar.
Baiul e reglajul azimuthului cel afurisit,sti tu mai bine,dat fiind constructia specifica acelui headshell.
https://www.google.ro/search?q=tp+60+th ... 31&bih=736" onclick="window.open(this.href);return false;
O solutie/upgrade ar fi acest headshell,care,se mentioneaza,da posibilitate f facila de reglaj azumuth. http://www.ebay.com/itm/360801632810" onclick="window.open(this.href);return false;
De mare folos ar fi ascultarea reglarea pe un disc corect inregistrat/intretinut,pt a avea un reper bun de plecare,nu ascultarea pe diverse sh-uri luate din praf din obor.
Orice inadecventa de mai sus rezida din slaba mea calificare in acest domeniu,rog rabdare mai multa si intelegere.
Back in the days music was the only drug you needed

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by tatatodor »

Linkul e informativ,poza fiind ca a mea.
Pe scurt,problema care o am este data de necentarea/nefixarea corecta a mufei cu pini in corpul headshelului,este un pic rotita.Mufa cu pinii mama din brat,consider eu,are pozitia corecta.
Sistemul de fixare a mufei cu pini de headshell nu l-am dibuit inca,intr-un link ebay un elvetian ce vinde acele mufe cu pini,plus alte subansamble thorens,zicea ca se fixeaza prin lipire corpul metalic(in care se introduce mufa cu pini,iar un bolt folosit si la ghidaj o face sa nu iasa afara) de headshell
Doza Ortofon a fost pe pick-up,la momentul cumpararii,nu am idee daca din fabrica a venit cu altceva.Oscilatiile mentionate de remoteview exista,probabil postarea unui filmulet va fi mai edificatoare.
http://www.vinylengine.com/turntable_fo ... 18&t=79315" onclick="window.open(this.href);return false;
https://pics.ricardostatic.ch/ImgUsers/ ... _5_Big.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Back in the days music was the only drug you needed

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Pentre momolo...

http://despretot.info/2014/03/forta-cen ... definitie/" onclick="window.open(this.href);return false;

aici este un desen simplu la inceput care arata cele doua forte.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

porto, intradevar, am gresit confundand denumirile, centrifuga cu centripeta (aveam in cap numai forta centrifuga - si imi este greu sa inteleg forta centripeta...). Merci pentru link.
Din ce stiam eu, mecanismul antiskating compenseaza doar forta centrifuga (care arunca bratul inafara cercului).... sau ma insel ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kostas »

Din ce am observat eu, ajuta si la trecerea cu succes peste zgarieturi, iregularitati ale discului, de unde si denumirea - antiskating, fara el acul are tendinta sa sara din diverse motive.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Etapele folosite in reglarea unei table

( tinind cont ca in prealabil tabla a fost verificata daca este așezată in pozitia perfect orizontala , daca platanul nu are dâmburi, daca rulmentul nu scârțâie , daca brațul este amplasat la distanța recomandata fata de spindle )


1. Overhang-ul

2. Folosirea protractorului pentru a obtine așezarea corecta a vf acului impreuna cu cantilever-ul de obicei eu folosesc Baerwald imprimat pe o hartie cât mai de calitate si mare atenție ca masura de distanța ce este imprimata pe protractor sa corespundă perfect cu masuratoarea reala cu o rigla

3. Se pune din start o apasare estimativă care poate fi oriunde intre minimul si maximul permis pentru cartușul respectiv dar cred eu că e mai bine sa fie la jumatatea intervalului

4. Se reglează antiskating-ul ( AS ) si cea mai usoara metodă este sa punem ducem ansamblul brațului cu cartușul la capatul dinspre interiorul discului , acolo unde este partea netedă si asezam vf acului nu in șantul discului ci chiar pe partea lucioasă si acolo sa observăm cum se comporta...dacă va veni rapid spre centrul discului sau daca va veni spre exteriorul discului atunci AS nu este bine reglat si vom regla din butonel așa fel incat acul sa alunece spre centrul discului dar cu o viteza mult mai mica decat ar fi facut-o daca acul ar fi fost așezat in șanțul care duce spre centrul discului.

Țin sa menționez ca eceasta metoda este cea mai simpla dar in acelasi timp cea mai putin precisă....dar totusi mult mai bine dacat să il punem asa cum ne vine....exista și alte metode dar mai alambicate si poate un pic mai precise....nu am timp sa explic acum....

5. Azimut. In afara de reglajul ochometric care poate regla un azimut grosier exista un reglaj de azimut care poate sta la indemâna oricui ce are un ipad sai telefon inteligent care are printre aplicații și masurarea nivelului de zgomot ( decibelmetru) si inca ceva foarte important un disc de test care sa aiba printre aplicatii pasajul cu identificare canalelor cu o anumita frecventa de ex. 1000 hz si atunci punem aceasta parte si cand spune acum ve-ti auzi in canalul din dreapta tonul , vom pune instrumentul de masura ( ipad sau tel. inteligent ) cat mai aproape de boxa opusa si vom observa un maxim care il tinem minte apoi vom face acelasi lucru cu celalalt canal si apoi Vom masura si canalele propriuzise adica vom avea 4 masuratori ...atunci cand dupa masuratori vom ajunge la o cat mai mare distanta intre canala si opusul canalelor dar in acelasi timp sa fie cat de cat egale canalele intre ele azimutul il putem considera reglat.

6. Apăsarea ( VTF) asta este cel mai greu de reglat si tine de puterea fiecaruia de concentrare si mai tine si de experienta acumulată in perceperea sunetului real. Sunt mai multe metode dar niciuna nu garanteaza rezultate fara o ureche formata. O metoda ar fi un disc mono cu o voce de femeie care canta foarte dinamic dar care este inconjurata si de instrumente si care consta in perceperea cat mai reala a vocii si locului de unde vine ea...din gura...si pur si simplu sa fie atat de bine reglat sunetul incat sa ne inchipuim cat mai precis cu putiinta aceasta gura...nu e gluma...o voce care se va auzi mare ca la cinema si nedefinita nu e bine ci trb.fie cat mai perfect conturată....sunt multe de spus...

Exact aceasta ordine este de urmat , in opinia mea , pentru a putea regla cât mai bine o tabla..... care nu e defectă.....


Romi

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Un alt lucru bine de precizat este că dacă cineva dintre voi ma intreaba ....dar tabla ta ai reglat-o ? le raspund cu " simț civic " , ca " simplu cetațean" , că...NU ! ( atat cat imi doresc ) ...si asta datorita faptului ca ultimul punct dintre reglaje si anume Apasarea este cel mai complex si greu de atins....inchipuitiva ca punctul dulce al apasarii ideale sta undeva in limita de 0,02 mm ( sau pe aicea ) a miscarii in sus sau in jos a bratului....si asta dupa ce ai descoperit greutatea ideala....ha ha ha!!!
Mai poate fi si faptul că.....poate imi doresc ceea ce nu se poate.....este greu de spus pentru ca mai intervine si faptul ca dupa ce ai obținut un anume sunet abia dupa ceva zile sau chiar saptamani iti dai seama ca ....totuși parca lipsește ceva....și tot așa....

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Da da da....fraților am reușit...da am reușit!!!!!!!!!!!!!!

Dupa ce am scris pasii de urmat in reglarea unei table am venit acasa si am inceput metodic cu pct. 1 samd pana la Apasare iar aici pentru prima data am facut acest lucru stând in fotoliul de ascultat si soțioara mea a trecut la reglajul VTA adica rotea de o rotiță dar foarte incet ....nu mai mult de un sfert de tura odata asta traducându-se pe inaltime o zecime sau doua de milimetru si asa cum v-am povestit am pus un disc mono de jazz cu o cântareață si ceva instrumente si am inchis pur si simplu ochii si in minte aveam doar vocea femeii și mi-o imaginam cum deschide gura....m-am concentrat foarte mult și soția schimba inalțimea numai când îi spuneam eu....a durat reglajul asta cu soția cam jumatate de ora...la un moment dat mă saturasem , pentru ca pe moment mi s-a parut ca totul suna la fel sau aproape la fel....ei acest aproape la fel a facut o mare dar mare diferență.

Apoi a urmat faza pe discuri adica dai ascultări si schimbarea cea mai mare am simțit-o la al doilea disc cu Mia Braia un disc mono adica vocea ei nu mai era așa de mare ca inainte ci mai mica si parca mai concentrata in schimb instrumentele și-au inceput dansul....muzica ce mai....inima incepea să mi se umple de bucurie si un zâmbet imens de mulțumire si in acelasi timp m-au apucat fiorii....
Când am trecut la The Wall la partea intâi al celui de-al doilea disc deja umblam prin casa....inchipuiți-va ca vocea solistului se aude undeva in spate mult mai in spate ca de obicei si in jurul lui curgea muzica....mi s-a ridicat parul pe mâini si in momentul ala am telefonat la prietenul meu la Toronto si aproape țipat i-am dat vestea cea mare....dupa ani si ani de cand tot ma chinui am in casa un sunet adevarat, ancorat, curat cu mult mai puține distorsiuni si multa multa muzica....si acum sa va spun placa cu datul sunetului mai tare!?.... Da v-o spun ....așa e !!!!..." Da-l mai tare și inchide-l"... glumesc....


Romi

Ordinea etapelor de mai sus este extrem de importanta si....mai trebuie sa aveți si o soțioara cum am eu....Mulțumesc !

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Ca o paranteza, in opinia mea ne putem rataci complet (prin balarii) daca nu avem reper de comparatie a sunetului obtinut in propriul sistem audio de acasa. Comparatia e totul intr-o apreciere cat mai corecta (si lucida). Am vazut prea multe cazuri in care posesorul sculelor audio era teribil de mandru de sunetul pe care-l obtinuse la domiciliu si abia dupa ce a audiat alte scule in alt domiciliu (sau showroom de dealer) i s-a prabusit tot. Un termen de comparatie excelent este si mersul la un spectacol de muzica clasica (evident) fara amplificare. Unii chiar si cand merg la un spectacol cu muzica amplificata (jazz, rock, pop, etc) pot sa aiba revelatia prabusirii sunetului de acasa. De aceea inclusiv parerile prietenilor (audiofili.... si mai ales aceia care nu tin neaparat sa faca pe "profesorii") sunt de mare folos (pentru o eventuala trezire. Evident, numai daca e cazul deoarece sunt si situatii in care totul e ok).

Si inca o paranteza - in opinia mea diferentele intre LP-uri sunt atat de mari incat un reglaj (probabil) bun ar fi un compromis de mijloc. Adica putem regla perfect pe un LP si apoi pe alt LP nu e bine, trebuie din nou modificate unele reglaje. De aceea parerea mea este ca-i de mare importanta muzica pe care alegem sa reglam (la ureche.... pentru ca pana la urma asta e reglajul final). In cazul asta eu unul aleg muzica clasica complexa si nu simpla (adica numai o voce si o balalaica). Dar mai depinde si de gusturi, unora nu le place clasica si astfel ar alege mai bine un jazz sau chiar ceva rock. Cert imi este din ce in ce mai mult ca nu exista un punct fix si suprem de reglaj, e cumva si pe preferinte. Dar cel mai greu este de redat este muzica clasica complexa, orchestrele mari, piese cu multi instrumentisti.

porto, revin cu intrebarea - care e situatia cu forta centripeta si ce compenseaza antiskatingul ? Numai forta centrifuga sau si altceva? Si treaba avem cu forta centripeta?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

porto
Dom' Profesor Remoteviewer1 !....Dom' Profesor....
Nu stiu ce ai inteles tu porto din ce am scris eu, cert este faptul ca am vrut sa spun altceva: la reglarea ultimului Thorens am petrecut cateva ore sa reglez suspensia(o chestie destul de complicata la tabla in sine), restul reglajelor(Overhang, VTA, Azimut, VTF,antiskating,lubrefiere, curatare mufe,pini, etc) luandu-mi maxim 30-40 de minute(pentru a obtine un sunet decent cat se poate dintr-o tabla de 40 de ani cu motor de ascutitoare de creioane). Profesor am fost odata (cat eram student la Doctorat, predam Transformatele lui Fourier, calcularea THD si alte teorii de analiza a semnalelor, bazele electrotehnicii, etc.), acu' nu mai sunt..., in audio m-as numi mai degraba Trancotar! Reiterez: la familia de table helvetiene in cauza, reglarea suspensiei pe arcuri (planeitate si saltareala) este vitala si pain in the ass! Restul reglajelor sunt mai umane...

Cu privire la restul subiectelor, antiskating-ul, din ce stiu eu, functioneaza ca o "centrifuga" compenseaza centripeta(ca reactie a fortei centrifuge originale) ce are tendinta sa duca acul spre centrul discului.

http://despretot.info/2014/03/forta-cen ... definitie/

Cu privire la paranteza lui momolo sunt 110% de acord, cel mai mare pericol al pasionatului de scule si muzica este izolarea(si mandria)!Ceea ce astazi ti se pare nirvana, maine poti arunca la gunoi!

Si pentru a va da exemplu cat de trancotar sunt, aseara am aruncat la gunoi regula calcularii frecventei de rezonanta brat/ac doza, am pus pe un brat de 33 de grame masa efectiva (adica greut) o doza cu compliance 20Cu(mediu spre sus, de care tot netul spune ca e mare), ceea ce ma duce la vreo 6Hz. Nu am avut timp de o evaluare relevanta, nedefinitivand reglarea VTA-ului, insa sunetul era decent, o sa mai revin cu observatii. Am impresia ca producatorii de doze calculeaza dupa ureche compliance-ul si singura metoda precisa (si scumpa) este probarea in viata reala si renuntarea la calcule sterile pe foaie.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Ce face antiskating-ul este foarte simplu...face ca sa echilibreze forta centripeta care trage ansamblul brat-cartus spre centrul discului si in acelasi tim , daca este bine reglat sa pastrze cale acului intre cei doi pereti ai inregistrarii cat mai echidistanta...in acest fel informatia culeasa de vf. aculului este cat mai echilibrata cu informatii din ambele canale.

Toutsi sa revin la ce am facut aseara ....si vreau eu sa-mi explic....focusand la maximum vocea intamplat un fenomen si anume ca toate instrumentele din jurul vocii umane au iesit la iveala pana la un anumit nivel care este forte echilibrat....ca daca va ve-ti uita la unul din desenele ce ilustreaza punctul de maxima focusare el este ca un V intors adica daca ai trecut de acest punct pierzi acest echilibru...ce mai vreau sa spun este ca TOATA muzica de pe discuri , dar mai ales la cele bine inregistrate devine mult mai relaxata si tot spectrul muzical este prezent in mod echilibrat adica apare basul si inaltele , basul foarte realist si carnos cu inalte gingase si extrem de placute urechii dar in acelasi timp si linia medisna este si ea prezenta in totalitate si ca de fapt totul are un extrem echilibru....

Romi

daca sunt greseli de ortografie sunt din cauza activarii automate a corectorului care nu am avut timp sa-l dezactivez

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Sunet decent cum bine spui remoteviewer1 am avut si eu dar acest sunet care a iesit aseara din tabla mea este cu totul si cu totul altceva...numai cine va incerca sa regleze sunetul in acest mod il va putea intelege.
Si eu inainte faceam cum spune momolo incercam urecheste sa ajung la un sunet echilibrat dar mereu si mereu ceva nu ieșea asa cum imi doream....ei bine cu aceasta metoda si cu o maxima concentrare am ajuns la cel mai frumos si echilibrat sunet pe care eu l-am avut vreodata...sunt multe de spus dar trebuie sa ma duc pe un alt șantier....

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

porto wrote:Ce face antiskating-ul este foarte simplu...face ca sa echilibreze forta centripeta care trage ansamblul brat-cartus spre centrul discului si in acelasi tim , daca este bine reglat sa pastrze cale acului intre cei doi pereti ai inregistrarii cat mai echidistanta...in acest fel informatia culeasa de vf. aculului este cat mai echilibrata cu informatii din ambele canale.
forta CENTRIPETA din cate inteleg eu este cea care trage spre centru cercului (si cea la care aveam dificultati de intelegere). Forta CENTRIFUGA este cea care arunca inafara cercului. ANTISKATINGUL trage bratul catre centru cercului si in cazul asta nu are cum sa contracareze forta CENTRIPETA care are aceeasi directie (si dimpotriva, se insumeaza). De aceea antiskatingul (adica o forta care trage spre centrul cercului) compenseaza/contracareaza forta CENTRIFUGA (si nu forta centripeta).
Cel putin asa inteleg eu teoria respectiva.
Si mai stiam (poate ma insel) ca bratele lungi (de exemplu cele de peste 12") nu au dispozitiv antiskating deoarece... nu au nevoie ?! Noi discutam in general de bratele "standard" de 9". Mai exista si unele de 10". Probabil mai rare.
Si daca ma gandesc bine, forta CENTRIFUGA ar trebui sa fie mai mare la turatie mai mare, deci pe turatia 45 probabil ar trebui re-compensat totul. Presupun.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply