Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Că vrem ....sau nu vrem....depinde mult de ceea ce se petrece ....la o tabla...de "angrenajul" la un nivel foarte mic.

Sau ca să ma exprim mai plastic inchipuți-vă modul cum ne incaltam adică la "ansamblul" format de picior cu talpa piciorului si încălțările noastre....adica ne simțim cel mai confortabil daca ne punem papucii la modul corect si daca ne incalțam pe dos ( exagerez aici ) sau daca ne chinuim sa ținem in interiorul papucilor un pic calcâiul ridicat in interiorul papucului vom simți in timp un inconfort si care , daca vom rezista , in timp va duce la distrugerea prematura a papucilor....sau chiar dacă vom folosi niste șlapi si vom ține călcâiul ridicat vom avea un incomfort...

Acum eu nu vreau să spun ....sub nici o forma....că cineva care are un picap nu poate face reglajele asa cum crede inimioara lui dar la modul absolut nu exista decat un singur reglaj care va faca ca muzica pe care o ascultam să fie cat mai "relaxată" cu putință.

Pentru mine acest reglaj reprezintă o tintă dar nu pot să afirm in nici un caz că il voi putea să îl ajung vreodata.
Tot ce pot să fac eu este să incerc.

De când am incercat prima data acest reglaj și pâna acum am luat-o de la capat cu reglajele de inca trei ori ( impreuna cu soția ca ea are auzul mai "ascuțit" decât al meu) si din aceste incercari numai incă o singura dată am reușit sa percepem acel punct ( așa cred eu) de maximă focalizare a vocii feminine pe un disc mono ( pentruca , pentru a gasi " zona" , trebuie o concentrare foarte mare).
Ce am mai observat este ca pentru a gasi zona trebuie repetata o mica sevență de pe disc de pana la un minut.
O alta observație ar fi ca am gasit aceasta zona ( sau am perceput-o mai ușor ) numai la o anumită plaja de apasare care s-a situat in zona de 0,15 gr ...aproximativ...față de apăsarea pe care am gasit-o initial dupa primul reglaj reușit.
Un alt lucru este cert si anume ca dacă pierzi aceasta zona dupa ce ai gasit-o vreodata vei tinde mereu sa o regasesti si asta datorita faptului ca e ca un " drog" care te atrage ( dușmanul binelui este și mai binele ).
Poate o să va intrebati.....bă da' asta mai ascultă și muzică din cand in cand....ei bine cu siguranță DA !...si ca o paranteză am descoperit o pianista exceptională ( din punctul meu de vedere ) si anume CLARA HASKIL.
Si inca ceva ...dupa acest reglaj "efectul de scenă" se adancește foarte mult.
Un alt lucru este ca dupa acest reglaj mi-am dat mult mai bine seama ce clapacioc imi place cel mai mult.
Pe mine acest reglaj m-a dus la cel mai placut sunet pe care l-am avut dar asta nu inseamna ca există si alte căi de a ajunge aici.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Si eu as dori sa recomand 2 concerte de pian deosebite cu care m-am delectat in acest week-end, Prokofiev: Concerto No.2 for Piano and Orchestra(Victoria Posnikova) si Piano Concerto no.3 Sarcasms (Dmitri Alexeyev), ambele in editie Melodia. Copertile sunt modeste, a la Electrecord, insa ce se ascunde inauntru :shock: ...am discuri Philips, DG, etc. ce au de luat lectii la cum sunt inregistrate rusoaicele acestea modeste. Nu stiu cu ce trageau (discurile) predecesorii lui Putin(o fi avand scule analogice pe lampi?), dar pot sa zic ca se pricepeau la calitate un pic pe vremea respectiva. Incep sa devin fan...daca vedeti muzica ce va place in editie Melodia, nu ratati ocazia, sunt deosebite!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by DAN_TM »

M-a mancat undeva sa-mi iau un pick-up modest zic eu, Technics SL-D310 la un pret ridicol ptr ce ofera.Cred ca nu e cale de intors.Am vreo cateva zeci de viniluri in stare aproape impecabila, luate cu un pret ridicol.E altceva.Si cd e ok, dar vinilul nu ma oboseste.Preul din Accuphase e-206 ma multumeste.Suna foarte frumos.E viata in vinil.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Pai ( remoteviewer1) te rog pune un site ceva ca sa vad si eu exact despre ce discuri este vorba.
Iți dau dreptate cand zici ca sunt trase bine si mai ales din ce am ascultat eu , alea care au eticheta albastra , adica editiile mai vechi.
Dar totuși daca ai ocazia incearca si EMI HMV ASD ...cu toate ca si aici nu pot sa spun catoate sunt dătătoare pă spate...asta inseamna ca daca nu vrem să ne prăjim pe bani multi probabilitatea sa cumperi un disc excepțional este foarte buna la Melodiya.
Eu am chiar și de la Muza discuri care sunt trase exceptional si aș recomanda cu mare caldura acest disc


http://www.cdandlp.com/en/bach-konstant ... 115189547/" onclick="window.open(this.href);return false;

Este pur si simplu de aur acest disc....

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Dear porto recomandarile mele erau doar pentru casa Melodia, pe care am ignorat-o in ultimii ani asociind rusii cu stii tu ce...in general cu non calitatea. Discurile de mai jos nu reprezinta inregistrari de parada, ci doar 2 discuri aleatoare gasite in talcioc de vechituri ce suna nesperat de bine la banii lor. Cel de-al doilea paraie un pic la inceput, apoi se linisteste si canta muzica.

http://www.discogs.com/S-Prokofiev-Dmit ... se/4116122

http://www.discogs.com/S-Prokofiev-Vict ... se/6242155

Cum ar zice francezu', "I am a sucker for Chopin, Prokofiev, Shostakovich, Rachmaninoff, Liszt", etc., deci cumpar in necunostinta de cauza orice sonata, concert de pian, etc. ale mentionatilor, indiferent daca o mai am pe acasa in alta interpretare. Sper totimpul sa gasesc discul ala magistral care sa ma puna la pamant, deobicei nu se intampla, dar dupa cum spunea un mare intelept, nu avem noi scule sa ascultam muzica de pe discurile existente. In acest caz, trebuie sa mai lucrez la sistem pentru a scoate tot ce e pe discuri, fie ele si Melodia.

DAN_TM foarte frumos spus, din acest motiv imi tot bat gura pe aici, vinilul trebuie incercat, gustat, investitia initiala putand sa fie nesemnificativa in raport cu poarta spre un nou univers, o alta dimensiune muzicala.Pentru cine nu se regaseste, intoarcerea e foarte simpla, insa pentru cine prinde gustul...auleu! Pentru mine a fost ca si cum as fi intrat intr-o gaura de vierme si as fi fost transportat in al sistem solar. Vinilul nu exista in detrimentul cd-ului, ci pentru a-l completa, sunt doua sisteme de redare total diferite ce circula in paralel, nu in detrimentul unuia. Pacat pentru cei ce le au pe amandoua, este ca pot sa faca diferenta si sa aleaga in functie de gusturile personale...Pana la urma muzica conteaza nu formatele, fisierele, etc! Eu ascult in ultima vreme multa muzica clasica la...tanaaa...sistemul meu Bose (ati cazut toti pe jos...acum..) din masina...Radio Muzical mi se pare un radio de calitate cu transmisii Live si chiar am auzit multa muzica buna pe care nu o am nici pe vinil nici pe CD. Imagine stereo din dreptul volnului la un concert de pian nu se compara cu ce aud acasa, insa ce conteaza...emotia muzicala este tot acolo!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Aceste discuri de la Melodiya sunt editii din anii 80 si eu tind sa cred ca nu au fost trase pe tuburi si te-as sfatui daca poti sa gasesti cele care au eticheta albastra pe disc ca astea sunt editii incepand cu sfarsit de anii 60 si suna mai bine ca astea cu eticheta rosie.

eXtremZ
Posts: 37
Joined: 17 Sep 2014, 07:33

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by eXtremZ »

Ca fost ascultaret de "flacuri de de canapea", pot spune, cu mana pe inima, ca oricine trebuie sa asculte vinil ... macar din simpla curiozitate.
Ca idee, sistemul meu actual consta in :
Sursa : Pick-up Dual 410 (varianta de prin 1980 cu doza originala)
Amplif: Dual CV 1600
Boxe : Siemens RL 706 (refoamed by me)
Sarme: diy din cabluri cupru romanesc de prin 1990 cumparate de la cineva care a "dezmembrat" o balastiera.
si suna dupa parerea mea muuuuult mai bine decat tot ce am avut inainte.
Mi-am scos laptopul, si cd- playerul din schema, primul pentru ca de fiecare data cand treceam de la vinil la digital simteam o lovitura sub centura, cd-ul pentru ca nu prea am cd-uri bune.
Norocul meu e ca am un prieten in Germania care ma aprovizioneaza cu viniluri de calitate (recent am primit Requiem-ul de Mozart nou, sigilat - o editie din ~1980 - suna superb).
Stiu ca nu e un sistem hi-end si ca sunt la inceput de drum, dar deocamdata ma bucur de fiecare moment din "noul" univers al vinilului.
PS: am descoperit din nou bucuria de a asculta muzica in loc de a "skipui" flacuri din 3 in 3 minute.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Am multe discuri vinil de la casa Мелодия (Melodia) inca de cand eram copil. Prima oara le cumpara tata, apoi le cumparam eu.
Nu cred sa existe o diferenta de calitate (audio) functie de culoarea etichetei rotunde. Am LP-uri exceptionale cu toate culorile Melodia, rosii, albe, albastre si sincer nu tin minte daca existau si alte culori. Probabil da. Parca erau si galbene sau negre.

In opinia mea a fost o casa de productie de inalta calitate (nu stiu ce mai face acum, de vreo 20 de ani suntem total rupti de piata ruseasca).
Am chiar si discuri din anii 50, groase, grele, mono. Unele sunt incredibile! Altele sunt proaste (audio).

Majoritatea productiilor 100% Melodia sunt bune sau foarte bune. Unele sunt incredibile! Din ce stiu ei s-au digitalizat foarte tarziu sau chiar au refuzat digitalizarea.
Primii comunisti digitalizati au fost cehii de la Supraphon deoarece ii urmau pe mentorii lor nemti de la DG care s-au aruncat primii pe digital cu toate bagajele (prin 1980). Pe vremea anilor 80 toata lumea credea ca digitalul este "the shit", suprema chestie, finalul, noua era. Daca aveau fonduri s-ar fi digitalizat toti deodata. Noroc de faptul ca nu toti aveau bani (costa mult la inceput) sa-si arunce sculele analoage la gunoi. Rusii au fost mai "inapoiati" si au pastrat magnetofoanele si mixerele analogice. Apropos, imi aduc aminte ca in 1993 am vazut/auzit/pipait primul mixer digital. Am avut un moment de ezitare deoarece mi s-a parut ca suna mai prost (mic, meschin, sec, neplacut, simplificat) dar a fost numai ceva trecator deoarece m-am lasat incantat de facilitatile fabuloase, eram uimit cum poti face din sunet ceea ce vrei pe ecranul LCD in care arata sinusoida si toate malformatiile infinite. Prima chestie care m-a cucerit (in consonanta cu indoctrinarea generala, am zis, erau vremurile in care lumea credea sincer ca digitalul a rapus definitiv nesuferitul de analog) era lipsa zgomotului de fond, lipsa fashaitului! Toate mixerele si sculele analogice fasaiau. Alea digitale erau moarte.... dar moarte si in sunet! Este fascinant cum oamenii nu vad si nu aud ce se vede si se aude! Majoritatea vad si aud in mare parte ceea ce asteapta sau sunt pregatiti dinainte sa vada si sa auda! Stiu bine deoarece am trecut prin asta si sunt "vaccinat". Nu am incredere in cei care s-au trezit ieri si se dau viteji. Oricine poate cadea in capcana asteptarilor care defapt influenteaza perceptia. Contrar trancotarilor, acest fenomen nu este "placebo", este doar o problema de educatie si autoeducatie, chestiuni aparent simple dar cum vedem in jur, al naibii de complicate, multi se duc la groapa fara sa fi apucat sa se trezeasca vreodata. Iti trebuie o doza puternica de scepticism, nihilism, revolta si mai ales autonomie (mentala) sa nu cazi in capcanele modei si vremurilor.

Preluarile inregistrarilor de la alte case de productie (import) nu sunt toate bune la Melodia. Dar nici aici nu e o regula. Am discuri cu preluari din RFG, musica clasica. In timp am gasit si originalele nemtesti. Dupa care am constatat, culmea, versiunea sovietica Melodia e mai buna decat versiunea DG!....

Cam dupa 1980 discurile ceva mai putin reusite s-au inmultit. Dar nici aici nu e o regula, am LP-uri produse in anii 80 care suna la nivel top audiofil. In special cele inregistrate de sovietici.

Insa cand discutam si de continut, aici din nou am cuvinte de lauda. Interpreti sovietici necunoscuti dar care sunt formidabili si de cele mai multe ori si inregistrarea este superba!

In concluzie, eu nu pot emite o regula de genul etichetelor albastre.

Si mai este un aspect - URSS exporta ceea ce era mai prost. Ceea ce era mai bun ramanea in piata interna. Multe LP-uri sunt scrise numai in slavona si alea sunt excelente. Mai ales in perioada de sfarsit sovietic, discurile aduse de faimosii bijnitari ukrainieni care vindeau prin pietele si talcioacele din Bucuresti, au etichete albe din hartie igienica tiparite cu scris manjit iar copertile sunt oribile, hartie mata de ambalaj. Insa placile sunt trase (multe din ele) foarte bine. Din pacate multe strambe doarece le indesau in sacose.

Apoi cred ca mai era un aspect, exportul in fostul lagar comunist est european era diferit de exportul in lumea capitalista, in special exportau in RFG. La capitalisti se punea accent pe ambalajul frumos.

Totusi, azi partea buna cu discurile Melodia provenite din second hand vestic - sunt mai putin distruse. Cele provenite din piata interna au fost in majoritate arate pe trancote primitive cu doze cu quartz. Putini aveau doze MM in vremurile comuniste. Aproape nimeni.

In RFG era exact invers, majoritatea aveau doze MM, rari erau aia care pastrasera "plugurile" din anii 50-60. O placa care a trecut macar o data pe un "plug" cu quartz este iremediabil compromisa (arata). Pe langa apasarea uriasa mai este si bolovanul de ac cu care este arata. Din pacate! Asa s-au distrus mare parte din placile Melodia de la noi din tara. Si din pacate si in fosta zona sovietica situatia a fost la fel, majoritatea "arau" cu plugul in placi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Eu am scris așa Melodiya deoarece daca vrei sa gasesti cat mai multe discuri de această casă de discuri in acest mod vei gasi de trei ori mai multe discuri decât daca scrii cum mi se pare și mie firesc Melodia.
Totusi eu nu as exagera cu calitatea lor si comparativ cu cele mai bune case de discuri lor aș spune , neținând cont de preț , ca daca cumperi discuri de la EMI sau Decca England sunt șanse mai puține sa se auda mai prost. Dar ce este mai rau la aceste doua case este ca s-a ajuns la prețuri aberante si pentru cei ca mine normal ca ma bucur cand Melodia se aud bine.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

The label is also known as Melody, Melodia or Melodiya
http://www.discogs.com/label/15486-%D0% ... 0%B8%D1%8F" onclick="window.open(this.href);return false;

Cand ai cu ce scule audio reda placile astea, iti dai seama ca unele sunt pur si simplu incredibile. Daca nu auzeam (pe super sistem mega, mega) nu as fi zis. Puseram dupa aia placi DECCA si alte haudiofile celebre si parca ne lipsea ceva.
Greu de facut clasamente. Evident, multe alte case de discuri sunt cel putin la fel de bune. Si evident, toate casele de discuri au scos placi bune si mai putin bune.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

"SEISMOGRAF" - am "descoperit" intamplator cum se poate improviza un seismograf :) . Cu un pickup (doza MM, ca dozele MC sunt prea scumpe sa ne batem joc). Se lasa doza pe placa stationara (de preferinta in zona spre cotor unde santurile nu au semnal) si se amplifica. Este recomandabil sa avem VUmetre la amplificare deoarece frecventele foarte joase nu-s redate de multe boxe si defapt nici nu se aud prea bine la ureche. Insa VUmetrele simt (evident, cele bune. Nu e musai sa fie Vumetre analogice, merg si cele cu LED-uri sau fluorescente). Astfel, daca doza stationeaza pe placa si amplificarea merge data destul de tare, sistemul simte si cele mai mici miscari ale casei. Ma gandesc, in loc de VUmetre mai bun ar fi un osciloscop, asta vede orice urma de semnal.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by lordu73 »

DAN_TM wrote:M-a mancat undeva sa-mi iau un pick-up modest zic eu, Technics SL-D310 la un pret ridicol ptr ce ofera.Cred ca nu e cale de intors.Am vreo cateva zeci de viniluri in stare aproape impecabila, luate cu un pret ridicol.E altceva.Si cd e ok, dar vinilul nu ma oboseste.Preul din Accuphase e-206 ma multumeste.Suna foarte frumos.E viata in vinil.
Felicitari, sa-l stapinesti sanatos! Pre-ul este AD30 ? Ce boxe ai ?
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

ionroata
Posts: 41
Joined: 15 Aug 2012, 11:42
Location: Piatra Neamt

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by ionroata »

Va salut
S-ar putea sa postez unde nu trebuie dar poate intereseaza pe cineva.
http://gizmodo.com/the-technics-1200-tu ... 1751157898" onclick="window.open(this.href);return false;

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Un articol despre varietatea de forme ce o poate lua diamantul unui cartus in "lupta lui" de a extrage cat mai mult din shanturile unui disc.

http://www.sound-smith.com/articles/sty ... nformation" onclick="window.open(this.href);return false;

Acum imi pun o mica intrebare....daca avem table mai cu putine reglaje fine se merita sa avem cele mai avansate forme ale diamantului ?...sau chiar... aceste mai avansate forme ale diamantului nu accentueaza anumite "parti" din muzica sa fie mai putin a muzica...adica nu ajungem sa facem cu aceste diferite forme ale diamantului o "analiza pe text" ?
Imi pun aceste intrebari deoarece in viitor m-ar interesa sa modific forma diamantului unui cartus MM care sa suna bine sa il fac sa sune ...poate ...si mai bine.


La noul Technics 1200 ce l-au scos ma intreb si eu de ce bratul ala de magneziu va fi disponibil numai la varianta limitata la 1200 de bucati. Si inca ceva extrem de important ...bratul va avea reglaj de VTA ca de nu ne putem c...a pe el linistiti si in voie...

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Spirit Crusher »

What about that : http://www.magic925.com/rdub/new-laser- ... hing-them/" onclick="window.open(this.href);return false; ?
Harbeth, vinyl and tubes...

Post Reply