Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by tatatodor »

S-ar zice pentru unii ca inevitabilul nu i-a dus la vinil,ci la mag-uri:

http://www.theverge.com/2015/10/5/94095 ... udio-trend" onclick="window.open(this.href);return false;
Back in the days music was the only drug you needed

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Eu de mult tot spun ca magnetofonul este regele absolut al tuturor surselor! In opinia mea e peste pickup. Chiar si din punct de vedere tehnic (masurabil) este peste.
Pacat ca numai in tarile civilizate se vand benzi trase direct din studio din alte benzi master! (de exemplu in USA). Am auzit doar de cateva ori asemena benzi (nici macar trase la prima mana) si mi-a cazut basca din cap!

Spirit Crusher, ELP laser pickup costa enorm. Acum cativa ani a fost pe la noi informatia ca se poate comunica cu producatorul japonez. Am scris si eu, omul a fost extrem de amabil si mi-a trimis (mie si altora) un cd mostra si niste prospecte in plic mare. Au sosit exact in 3 zile din Japonia (din usa in usa). Discul este un CDR (de computer, nu e audio) tras cu mostre in comparatie intre, asa cum spun ei, un pickup conventional si pickupul laser (care pentru cine nu stie, este full analog, nu are nimic digital). Am ascultat discul mostra pe un sistem audio de mega top (ceva ce costa cat o vila), ceva cu transparenta imensa si am constatat definitiv (deja aveam aceeasi impresie si la mine) ca.... ceea ce fusese ripuit din pickup conventional (cu paraieli, unele crunte) suna mai natural, mai bogat in informatie, mai realist, in final mai bine. Pe CD au dorit mai ales sa demonstreze ca laser pickupul nu paraie. Defapt marketingul lor se axeaza in primul rand pe lipsa paraielii (sau o paraiala mai mica) precum si pe faptul ca un asemenea aparat poate citi si placi sparte in bucati si lipite la loc. Ceea ce este adevarat. Dar sunetul pare cumva "de plastic", asta a fost concluzia mea din mostra primita pe CD.
De stiut si faptul ca japonezii sunt extrem de cinstiti (cred ca le lipseste gena excrocheriei) si sunt sigur ca CDR-ul a fost facut cu buna credinta din sursele reale fara sa fi cautat sa puna in lumina proasta pickupul conventional. Nu m-as mira sa fi folosit un Technics 1200 pentru ca este cat se poate de conventional si onorabil.
Unii ar spune ca e vorba de un CD. Asa este, dar multi deja stiu ca se poate forma o oarecare parere prin comparatie chiar si cu un sunet captat de o camera video care filmeaza un sistem audio sau mult mai bine prin captarea/conversia unei surse analogice in digital, recte CD audio. Multi stiu cum suna un CDR facut din transfer din analog (pickup, magnetofon). Nu are rost sa povestesc, cine stie, stie. Cine nu, sa asculte si mai discutam. Astfel de CD-uri suna mai bine decat multe CD-uri "de fabrica".

Dar intr-un final am aflat ca aceste aparate sunt extrem de scumpe. Doar sunt fabricate in Japonia! Din ce am retinut, un minim este cam de 8....9K euro model basic, evident teoretic prin traducerea pretului din Japonia direct. Insa in eventualitatea unui import in UE, cred ca pretul ar sari considerabil. Deci sunt aparate de peste 10K euro (modelul de top peste 20K). In cazul asta, daca ne gandim ce pickup conventional (cu tot cu doza, cabluri si chiar preu phono) putem cumpara la banii astia (daca i-am avea), nu stiu cat de atractiva e asemenea ciudatenie. Cert este ca japonezii astia au rezistat cu inventia lor inca din anii 80 sau chiar mai demult. Stiu ca inventia asta e foarte veche.
Iar de avantajul eliminarii paraielii si citirii discurilor cu problema (sparte sau care sar in santuri) ma lipsesc bucuros daca costa mult (in cazul asta enorm) si suna mai prost decat metoda conventionala (cu paraiala). Caci zgomotul de fond, paraiala, etc, sunt obsesii trancotare. Calitatea sunetului nu sta in asta. Unele din cele mai fabuloase inregistrari din lume dateaza din anii 50-60 si au fashaiala, brum si eventual paraiala la greu! Cu toate astea suna fabulos! (viu, prezent, real, creeaza spatiu, emotie, induce senzatia de realism, autentic, simti muzica cum a fost aproape pe viu, etc).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

The Technics SL-1200 turntable returns in two new audiophile models
http://www.theverge.com/2016/1/5/107182 ... n/10480171" onclick="window.open(this.href);return false;

si Sony la CES:
https://youtu.be/maA0y7puB5Q" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by catacore »

momolo wrote:
porto wrote:Ce face antiskating-ul este foarte simplu...face ca sa echilibreze forta centripeta care trage ansamblul brat-cartus spre centrul discului si in acelasi tim , daca este bine reglat sa pastrze cale acului intre cei doi pereti ai inregistrarii cat mai echidistanta...in acest fel informatia culeasa de vf. aculului este cat mai echilibrata cu informatii din ambele canale.
forta CENTRIPETA din cate inteleg eu este cea care trage spre centru cercului (si cea la care aveam dificultati de intelegere). Forta CENTRIFUGA este cea care arunca inafara cercului. ANTISKATINGUL trage bratul catre centru cercului si in cazul asta nu are cum sa contracareze forta CENTRIPETA care are aceeasi directie (si dimpotriva, se insumeaza). De aceea antiskatingul (adica o forta care trage spre centrul cercului) compenseaza/contracareaza forta CENTRIFUGA (si nu forta centripeta).
Cel putin asa inteleg eu teoria respectiva.
Si mai stiam (poate ma insel) ca bratele lungi (de exemplu cele de peste 12") nu au dispozitiv antiskating deoarece... nu au nevoie ?! Noi discutam in general de bratele "standard" de 9". Mai exista si unele de 10". Probabil mai rare.
Si daca ma gandesc bine, forta CENTRIFUGA ar trebui sa fie mai mare la turatie mai mare, deci pe turatia 45 probabil ar trebui re-compensat totul. Presupun.
momolo wrote:
porto wrote:AS trage bratul in sens opus forței centripete adica se adauga la forta centrifuga care nu este suficienta sa contracareze forta centripeta ce apare când acul este in șantul discului care se invârte.
complet gresit! Este fix invers. Antiskatingul trage bratul inspre centrul cercului. Forta centripeta trage inspre centrul cercului. Aceste doua forte SE ADUNA. Ar fi o aiureala. De aceea antiskatingul se opune FORTEI CENTRIFUGE care trage inspre exteriorul cercului.
Deci, porto, hai sa o luam babeste:
- in ce directie trage forta centripeta ? (inspre interior)
- in ce directie trage antiskatingul ? (inspre interior)
- in ce directie trage forta centrifuga ? (inspre exterior)

am lipsit ceva vreme de pe forum si se pare ca mi-au scapat niste discutii tare interesante ;)

partea cu bratele de 12 inci si antiskatingul se poate rezolva simplu cu o cautare pe net, dupa poze.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by hondaru »

La unele brate vintage mai apare o greutate numita greutate de balansare laterala. Stie cineva cum se regleaza aceasta?!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by catacore »

hondaru wrote:La unele brate vintage mai apare o greutate numita greutate de balansare laterala. Stie cineva cum se regleaza aceasta?!
daca o sa cauti pe vinylengine bratul Grace G-545, de exemplu, acolo, in manual, iti explica exact ce-si-cum alaturi de 3 desene.

http://www.vinylengine.com/library/grace/g-545.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;

insa s-ar putea sa fie diferit la alte brate.....

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

catacore wrote:am lipsit ceva vreme de pe forum si se pare ca mi-au scapat niste discutii tare interesante

partea cu bratele de 12 inci si antiskatingul se poate rezolva simplu cu o cautare pe net, dupa poze.
indemnul tau pe cat este de inutil scris (adica sa vedem poze pe net) pe atat este de subtil jignitor (pe un forum ca al nostru unde circaria, scandalul si mitocania nu sunt permise iar nivelul de inteligenta si educatie trebuie sa depaseasca un anume prag, altfel out!).
La randul meu iti adresez acelasi indemn, de data asta nu sa te uiti la poze ci sa citesti texte. Ti-as sugera in primul rand sa citesti REGULAMENTUL acestui forum si mai ales sa intelegi spiritul acestuia (prietenia, respectul, comportamentul lipsit de frustrari, fara dorinte de razbunari, fara competitia handicapatilor pe internet, etc) si nu neaparat litera acestuia.
Sper sa nu te faci ca nu ai inteles ce am inteles eu! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by hondaru »

daca o sa cauti pe vinylengine bratul Grace G-545, de exemplu, acolo, in manual, iti explica exact ce-si-cum alaturi de 3 desene.

http://www.vinylengine.com/library/grace/g-545.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;

insa s-ar putea sa fie diferit la alte brate....
Multumesc pentru link, dar din pacate nu clarifica situatia. Am cautat la multe brate in speranta ca voi reusi sa-mi explic fenomenul din spatele acestei greutati care se pare ca este bine ingropat intrucat anumiti producatori spun doar ca pozitia greutatii este reglata din fabrica si nu trebuie miscata.
Tu catacore spre exemplu poti regla practic stiintific orice brat cu asemenea greutate? Chiar si la bratul exemplificat reglajul este descris ambiguu "ajustati greutatea asa fel ca capul bratului sa nu sara din sant sau sa creeze subpresiune asupra acului si va face ca urmarirea santului discului sa fie smoothly" Usor de zis greu de facut. Mai ales cand ai de gand sa asezi pe headshell o doza gen Nagaoka 500 care costa cat bratul. Cantare si alte dispozitive nu duc lipsa insa fenomenul imi scapa. Cum stim cand pozitia este cea corecta?
Eu caut sa inteleg fenomenul asa cum am spus. Abia atunci voi putea spune ca stiu sa reglez orice brat. Simplul overhang ascunde niste situatii geometrice care unui utilizator superficial pot scapa cu usurinta cu toate ca sunt elementare, dar, daca nu ti le expune nimeni nici nu-ti trec prin cap. Din aceasta cauza exista mai multe protractoare.
Poate este cineva sa ma lumineze....stiu ca din motive de economie luminita de la capatul tunelului a fost stinsa insa eu tot sper... :D
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by catacore »

Eu folosesc LP-ul HIFiNews pentru reglarea dozelor. Are si vreo 3 protractoare inauntru. Si ai piste pentru toate reglajele pe care ai nevoie sa le faci, inclusiv de azimut. Si ceva explicatii la fiecare track (sau band, cum zic ei). Si teste de rezonanta brat/doza (verticala si orizontala).

La Grace G-545 de care ziceam, eu sunt 99% sigur ca reglajul "Lateral Balance" e antiskatingul (pe care il maresti sau il micsorezi lungind respectiv micsorand bratul fortei de greutate al greutatii "sub-weight" - "sub-weight" iti da si apasarea!). Iar pe "Stability Control" il vrei, probabil, maxim, ceea ce ar insemna ca sub-weight sa stea fix sub axul bratului, insa atunci pierzi anti-skatingul (bratul fortei, in cazul asta, e zero). Deci trebuie sa alegi o pozitie de compromis, insa in nici un caz sub-weight nu trebuie sa ajunga deasupra axului bratului (ca in figura 1) fiindca atunci e clar ca dezechilibreaza bratul. Contra-greutatile, la brate, stau pe axul bratului (in majoritatea cazurilor) sau sub axul bratului (pentru un echilibru maxim al bratului, practic stau in aceeasi pozitie fata de brat ca si doza).
Acel "sub-weight" nu e fix, pe ala il modifici ca sa obtii apasarea (dupa ce ai echilibrat bratul cu doza folosind "main-weight").
Spor!

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by catacore »

momolo wrote:
catacore wrote:am lipsit ceva vreme de pe forum si se pare ca mi-au scapat niste discutii tare interesante

partea cu bratele de 12 inci si antiskatingul se poate rezolva simplu cu o cautare pe net, dupa poze.
indemnul tau pe cat este de inutil scris (adica sa vedem poze pe net) pe atat este de subtil jignitor (pe un forum ca al nostru unde circaria, scandalul si mitocania nu sunt permise iar nivelul de inteligenta si educatie trebuie sa depaseasca un anume prag, altfel out!).
La randul meu iti adresez acelasi indemn, de data asta nu sa te uiti la poze ci sa citesti texte. Ti-as sugera in primul rand sa citesti REGULAMENTUL acestui forum si mai ales sa intelegi spiritul acestuia (prietenia, respectul, comportamentul lipsit de frustrari, fara dorinte de razbunari, fara competitia handicapatilor pe internet, etc) si nu neaparat litera acestuia.
Sper sa nu te faci ca nu ai inteles ce am inteles eu! :wink:

indemnul cu pozele de pe net era pentru cei care stiu cum arata sistemul de antiskating. Si care se poate vedea in poze, in caz ca el exista. Stiu, nu toti de pe acest forum au "manipulat viniluri inca din anii '70", deci s-ar putea ca unii sa nu stie dupa ce sa se uite.

ma mir ca nici macar "prietenii" nu te-au tras de maneca (pe privat, ca pe forum era "rusinica") sa-ti semnaleze aberatiile scrise cu majuscule.

despre jignirile directe pe care mi le-ai adus de cand activez pe forumul tau nu are rost sa mai amintesc, ele sunt deasupra "REGULAMENT"-ului acestiu forum, sunt sigur de asta.

spor in toate si duminica placuta! ;)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

catacore, pe acest forum incerc sa sterg cat mai putin, asa mi se pare "fair".

As fi putut sa-mi sterg oricand si instant aberatiile proprii mentionate de tine (scrise de mine mai sus, culmea si cu majuscule ca prostu', asa cum ti sa evidentiezi tu acum) dar asta ar insemna o atitudine nu tocmai "fair" din partea mea ca moderator cu acces la butoanele acestui forum. De aceea spre, te citez, spre "rusinica" mea le-am lasat, sunt nevoit atata vreme cat vreau sa fiu "fair", adica Legea sa fie pentru toti deopotriva, sa nu existe "imunitati".

Insa atitudinea "fair" trebuie sa plece si de la useri, nu numai de la moderator. Iar de la tine nu pleaca, dimpotriva. Mai sus ai gasit de cuvinta sa-mi citezi aberatiile de "rusinica" cu scopul evident sa ma ataci (ceea ce este evident contra REGULAMENTULUI, dar in cazul asta eu sunt subiectul si trebuie sa rabd, ca sa fiu "fair"), adica sa-ti arati muschii cu evidenta ostilitate.

In primul rand nu e "fair" din partea ta. Postarea ta de mai sus este numai in scop de atac. Atunci cand un coleg de forum scrie niste tampenii si tu doar citezi tampeniile respective pe ton de zeflemea, se chiama in mod neaos, atac. Daca o faceai impotriva altuia (nu mie), te taxam pe loc conform REGULAMENTULUI! (adica cel putin te mai suspendam o data)

Am observat (asa tin minte) ca de cand ai intrat aici pe forum ai o atitudine dusmanoasa la adresa mea Eu unul nu te cunosc, esti un user anonim pe, culmea, forumul meu! Te-am sanctionat atunci cand meritai si am osbervat de la inceput un lucru, pari arogant, infatuat si pe alocuri agresiv. Poate in realitate nu esti asa, dar asa pari. Si in mod evident ai un cui impotriva mea (nu stiu de ce, am zis, nu te cunosc. Daca ai avea spinare si demnitate ar trebui sa-mi scrii eventual in privat, ce problema ai la adresa mea, si poate rezolvam).

Iar contributia ta la acest forum pana in acest moment este egala cu zero pentru a-ti permite pozitia sa faci pe "desteptul".

Nu retin pentru ce te-am taxat in trecut (evident, pe merit) insa de acum incolo sansele tale sunt reduse in acest club daca nu-ti schimbi atitudinea dusmanoasa. Altii au zburat pentru mai putin. Aici selectia este dura!

Si avand in vedere aportul tau (zero virgula...) la acest forum, consider ca am dat dovada de multa rabdare cu tine.

PS - nu am considerat niciodata ca pe forum particip la o competitie, "cine e mai destept si mai tare" sau cine e mai "guru atoatestiutor". Consider ca genul asta de competitie, adica generic spus, "cine e mai tare din parcare" (adica o fudulie ridicola), este pentru oamenii cu probleme reale (nivel scazut de inteligentza, nivel scazut de educatie si cultura, etc). Cu totii putem gresi iar civilizatia adevarata se masoara in atitudinea noastra fatza de cei slabi sau gresiti.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Marius Titulescu
Posts: 1
Joined: 26 Jan 2016, 15:50

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Marius Titulescu »

catacore wrote:
hondaru wrote: daca o sa cauti pe vinylengine bratul Grace G-545, de exemplu, acolo, in manual, iti explica exact ce-si-cum alaturi de 3 desene.

http://www.vinylengine.com/library/grace/g-545.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;
Principiul e acelasi, nu cred ca e vreo diferenta tehnica.
________________________________________________
Marius
Prodima confectii metalice

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Daca nu ati aflat vestile fulger inca de pe acest forum, pot sa apun ca astazi m-a muscat vipera, sau mai bine zis colegul nostru de forum viperu.

De ceva vreme sunt in cautare de preu phono decent si tot am studiat multe variante in ultimile luni, clearaudio, sutherland phd3, ear 834p, unison research, rega aria,ps audio, moon, etc. Ce sa zic buget limitat, insa pretentii mari. Cand analizam mai atent, toate aceste variante pareau sa aduca anumite compromisuri, nu reuseam sa ma decid la un anumit preu. Apoi am inceput sa sondez si piata sh si am gasit in romania doua posibile variante, printre care si Plinius M14. Recunosc ca mini-review-ul lui momolo mi-a starnit curiozitatea, am inceput sa ma documentez despre acest "preuloi" phono, gasind pe web exclusiv remarci laudative. Bineinteles mi-a atras atentia pretul de vanzare de la vremea sa si "tonajul", vorbim de 10 kg fata de "tantarii" de 2-3 kg pomeniti mai sus. Adus acasa, acest preu integrat intre pick-up-ul Kenwood si amplificatorul Luxman parca a schimbat totul! Nu pot sa disec exact in detaliu schimbarea (cu exceptia bas-ului ce parca a inflorit), pur si simplu sunetul are mai "de toate", mai luminos, mai repid, mai clar, mai rapid, cu capetele de banda mai pronuntate. Imi dau seama ca preul phono integrat al Luxmanului era ok-ish si doar atat. Toate discurile ascultate suna mult mai bine, sunetul este mai carnos, mai viu, mai transparent, instrumentele fiind delimitate mai bine cu mai mult aer in jurul lor.Am luat la testat discurile mai "dificile" din colectie, si toate suna binisor.

In concluzie, cu tancul phono Plinius parcat langa Kenwood sunt cat de cat multumit...insa exista si un dar, un mare Dar. Vedeti voi...colegul nostru de forum viperin (dealtfel un baiat de nota 10+++) ca un adevarat audiofil mi-a bagat mortul in casa astazi...a se citi un interconect Siltech Compass Lake, scump..., ce sa zic, mai scump decat tot sistemul meu, pretul este din 4 cifre in euroi si incepe cu 8...Ei...cand am conectat acel cablu intre Plinius si Luxman, m-am udat total in chilotei, parca a deschis cineva robinetul cu sunet bun ce umplea camera. Imbunatatirea era pe toate nivelele, am ramas mut dupa ce am inceput sa simt energia intrumentelor in camera. Nu mai vorbesc de inalte, medii, basi, totul era superior, parca se luase un val de pe boxe, sunetul era cristalin, fin, intr-un cuvant delicios. De curiozitate ne-am intors la configuratia veche pe care o aveam in casa (fara Plinius si Siltech) si sunetul era la nivel de...mp3. Nu glumesc, nu stiu cum puteam sa ascult un sunet asa sters, infundat, amestecat. Am incercat si trecerea la Plinius only(utilizand inteconectul din dotare Luxman), sunetul isi pierdea din magie, energia instrumentelor parca nu mai era aceasi fara Siltech. Nu vreau sa imi inchipui,daca sistemul ar fi fost cablat integral cu Siltech(boxe, power, phono), ce ar fi putut sa gangureasca Harbeth-urile mele, ce m-au uimit inca odata.

Odata scoase din sistem cablul minune, am ramas un pic cu un gust amar, mi-am dat seama cat mai am de lucrat si cat de departe sunt pana sa ating potentialul pick-up-ului si a boxelor din dotare. A fost o zi interesanta, in care am invatat multe, ii multumesc pe aceasta cale lui viperu pentru timpul acordat, inca odata este un baiat de clasa AAA+++ Stereophile. Si mie personal, imi urez sa castig la Loto, poate voi reusi sa imi cablez si eu sistemul cap coada cu minunatiile albastre zamislite din aliaje de argint si haur...

Auditii cat mai placute va urez!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

remoteviewer1, sa-l stapanesti sanatos! Ma bucur pentru tine! Ai luat un preu cu adevarat high-end, apropos de termenul prea des folosit (aiurea) de forumisti.
Ma bucur ca ai inteles pe pielea ta ce importanta au cablurile! Mult hulitele cabluri care trezesc razboaie intre trancotari.
Macar acum poti fi bucuros ca sti ce vrei.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

momolo si eu iti multumesc pentru recomandare (facuta indirect), fara interventia ta de pe forum acest preuloi inca isi cauta un camin, oricum a fost nevoie de un joc al sortii pentru a ajunge la mine, avand in vedere ca anterior a fost refuzat de alti potentiali cumparatori, in acest caz more power to me! In al doilea rand fostul proprietar mi-a vizitat modestul barlog cu pre-ul sub brat ( :lol: )pentru teste intensive, am petrecut cateva ore ascultand impreuna muzica clasica, electronica, jazz, coloana sonora, etc. nu pot decat sa ii multumesc inca odata.

Mai jos gasiti niste link-uri cu matele preuloi-ului sa va mai clatiti ochii (dupa o runda de cosmetizare cu bete de urechi si carpa cu microfibra):
https://www.flickr.com/photos/96298085@ ... ed-public/
https://www.flickr.com/photos/96298085@ ... ed-public/
https://www.flickr.com/photos/96298085@ ... ed-public/
https://www.flickr.com/photos/96298085@ ... ed-public/

Cu privire la cabluri, nu prea des am avut ocazia sa testez niste ozn-uri in sistemul propriu, la mine acasa, pe propria canapea si pe propriile discuri. Am mai "auzit" sisteme OZN in show-room, insa nu la mine acasa pe muzica proprie. Diferenta intre un interconect XLR decent (Luxman) si Siltech Compass Lake era imensa, bine acum depinde cum privesti lucrurile, daca vii cu urechea obisnuita cu zgomotec, nu observai nicio diferenta. In primul rand decay-urile instrumentelor erau mai naturale, parca completau notele nu le manjeau. In al doilea rand, muzica avea o energie imensa inmagazinata, nu te lasa deloc indiferent, dimpotriva iti capta atentia si te lasa fara suflare. Toate discurile pareau foarte bune, melodioase, bine masterizate, nu trebuia sa ciulesti urechile la anumite instrumente din baground, erau acolo se auzeau in fundal. Basul era mult mai visceral, se simtea canapeaua cum se misca, se simteau si ecourile camerelor in care se interpreta muzica. Blue Train a lui John Coltrain suna uimitor la mine in sufragerie, se simtea energia band-ului. In amonte era doar o doza buna MM si un pick-up vintage decent, nu vreau sa imi inchipui situatia cu un MC de calitate si un pick-up high end...Revelatia a fost ca discurile din propria colectie au o calitate uimitoare ascunsa in ele ce a iesit la iveala, eu cred (ca un trancotar) ca un cablu bun desfunda instalatia, nu pune de la el...
momolo
Mult hulitele cabluri care trezesc razboaie intre trancotari
Exista trancotari si trancotari, unii ca mine mai ciulesc urechea si incearca sa invete, altii se gandesc numai la ce isi permit si hulesc ceea ce le iese din orizontul lor mental, este plina lumea de ei...

momolo
Macar acum poti fi bucuros ca sti ce vrei.
Da stiu ce vreau, imi mai lipseste...timpul :lol: (a se citi $$$$).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply