Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

uite o bijuterie desteapta, merita toata stima.

http://www.reddiamondaudio.net/articles ... racer.html" onclick="window.open(this.href);return false;
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

un tangential biotracer!

http://www.reddiamondaudio.net/sony_ps- ... _sale.html" onclick="window.open(this.href);return false;
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

oake
Păi bine mă maestre nu tu mi-ai băgat mortul în casă cu ''idlerul''?
Eu, ca un neofit credul, te-am ascultat şi uite ce frumuseţe de sculă a ieşit.
Din punct de vedere mecanic '' placa de mormânt'' e suspendată pe picioare magnetice care pe lângă faptul că îşi face treaba, se transformă într-un pendul antirezonator omorând vibraţiile.
Eu, pe sculele mele nu aud motorul dar aud freamătul instrumentului, îmi transmite acel fior al sunetului.
ma confunzi, nu am fost eu avocatul idlerului (adica fuliei :D ) ci altcineva. Eu nu spun nici ca e bine, nici ca nu-i bine. Intr-o vreme voiam sa ma apuc de idler dar nu am avut timp. Atunci poate ai auzit de la mine ce voiam sa fac si ai purces si tu dar, nu vreau sa dau nume, avocatul idlerului este altcineva, prietenul nostru care intre timp.... a renuntat la idler si a mers mai departe pe o tabla audiofila cu platan cat borcanul de gogonele plin si ....curea ! (adica "belt" in engleza). Nu stiu daca esti informat, eu nu vreau sa fiu gura goala.
Ei bine, asta nu demonstreaza nimic, nici ca idlerul este bun si nici ca-i prost (voi afla in ziua cand o sa am timp sa-mi fac si eu Lenco-DIY) dar la tine nu cred ca ai conditii prea bune sa-ti dai seama de diferente asa subtile ca intre table cu principii diferite. Nu vreau sa ma pronunt in sensul unor opinii pe care dealtfel le am deja, vreau doar sa te atentionez ca pentru a judeca un pickup e nevoie totusi de un sistem cu un minim de rezolutie si transparenta. :wink:

comanr, din ce stiu eu Micro Seiki dqx 1000 nu e o tabla iesita din comun, unii spun ca e chiar slabuta si altii spun ca Micro Seiki suna in general perfect ....ca un cdplayer.
Sony Biotracer nu am avut ocazia sa ascult dar Sony PS-X555ES ( http://www.thevintageknob.org/sony-PS-X555ES.html" onclick="window.open(this.href);return false; ) am avut ocazia si daca e dotat cu o doza usoara precum Ortofon X5, suna chiar ingrijorator de bine insa mai spre partea rezolutiei deosebite sau preciziei decat a muzicalitatii deosebite. Probabil PS-X800 e varianta mai de lux si nu ma astept sa aiba mai multa muzicalitate.
Intre Pio 1000 al tau si Sony 555ES mi-ar fi greu sa aleg desi Pio e construit mai trainic, e mai mare, mai greu, mai de lux ca aspect. Primul suna mai greu si mai unsuros dar nu as spune nici la asta ca debordeaza de muzicalitate (totusi l-am audiat cu o Audio-Technica de varf si se stie ca AT nu-s cele mai muzicale doze). Usor as inclina totusi catre (culmea!) Sony 555 cu Ortofon X5 (care din pacate nu se mai fabrica....asa am auzit!) insa nici unul din tangetialele astea nu sunt varful dealului. Si apropos de subiect, au fabricat modele tangentiale chiar si firme de care habar nu avem ca au facut asa ceva vreodata, a fost o anume moda prin 1978....1985, era un fel de "sport", fiecare fabricant dorea sa arate ca poate si tangential. Dar intr-un final tangentialul nu a prins la popor, a ramas un sector de nisa si inca o data subliniez, sunt de aceeasi opinie cu VTP, tangentialul ca sistem are unele probleme. Si oricum, totul e o suma de compromisuri, depinde ce dorim fiecare insa eu as dori sa nu am LP-urile arate stramb si nici sa-mi sune pickup-ul "perfect" ca un cdplayer.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

claim ul celor de la sony vis a vis de biotracer ar fi ca nu exista rulment pe brat in timpul functionarii si ca sunetul este neutru pentru ca nu se atinge de nimic.

nu stiu cat de plauzibila poate fi observatia insa in mod sigur, dupa ce spun ei nu ar afecta muzicalitatea, ar oferi un comportament extrem de neutru al bratului, la doza baniesc ca nu se refereau.

eu apreciez genul asta de inovatii, pentru ca in mod sigur au fost un pas inainte, mult peste o piatra de cimitir cu o curea sinistra.

sant de acord ca daca pateste ceva o scula din aia si o ia naiba trebuie sa plangem intai si apoi sa ne sunam unii pe altii ca disperatii.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by VTP »

comanr wrote:claim ul celor de la sony vis a vis de biotracer ar fi ca nu exista rulment pe brat in timpul functionarii si ca sunetul este neutru pentru ca nu se atinge de nimic.

nu stiu cat de plauzibila poate fi observatia insa in mod sigur, dupa ce spun ei nu ar afecta muzicalitatea, ar oferi un comportament extrem de neutru al bratului, la doza baniesc ca nu se refereau.

eu apreciez genul asta de inovatii, pentru ca in mod sigur au fost un pas inainte, mult peste o piatra de cimitir cu o curea sinistra.

sant de acord ca daca pateste ceva o scula din aia si o ia naiba trebuie sa plangem intai si apoi sa ne sunam unii pe altii ca disperatii.
Lucrurile sunt simple pana la urma si deja lucrurile sunt in matca lor de mult timp!
Matritele se taie cu brate tangentiale din motive care cred ca sunt clare pentru oricine.
Reproducerea a fost incercata in ambele variante. Solutia care este utilizata si acum dar si la apogeul vinilului, s-a impus, ca totdeauna, prin compromis si rezultate.
Acelasi lucru a impus si difuzorul dinamic in detrimentul altor solutii care, din multe motive ii sunt superioare.
Nu se poate spune ca este vreo inovatie, odata ce a aparut INAINTE de pick-up-ul considerat acum clasic. Si nu este vreo inovatie in acest domeniu: provine din sistemul tangential de inregistrare pe tamburi acoperiti cu ceara. Redarea lor cu acelasi sistem a dus rapid la identificarea defectelor, si trecerea la patefon s-a facut integral la sistemul cu brat articulat. Asta-i istoria, vrem, nu vrem! :twisted:

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

fiecare cu opinia sa, asta e frumusetea unui forum.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

comanr wrote:fiecare cu opinia sa, asta e frumusetea unui forum.
opinia ta mi se pare de orientare inginereasca dar si maestrul VTP este inginer. Cu "oleaca" de experienta in plus. :wink:

Apropos, am avut dealungul vremii toate sistemele de pickup, mai putin se pune ala cu fulie deoarece sasiul Lenco zace de peste doi ani si nu am timp iar pe vremuri am avut un DUAL cu fulie (functional ca nefunctionale mai am prin lada de gunoi) si ala suna de porc parlit.
Nu pot spune ca un sistem e mai bun ca altul. Este si foarte dificil de comparat doua "table" deoarece apare o dilema - avand in vedere importanta potrivirii dozei cu bratul daca am lua doua table si le-am pune acelasi tip de doza (care ar trebui sa aiba acelasi grad de uzura... iata cat de aberanta devine problema!), tabla care are un brat mai compatibil cu doza va avea un avantaj evident. Daca le-am pune la fiecare doza cea mai compatibila cu fiecare brat atunci vom avea diferente foarte mari din doza, asa cum se stie de la un tip de doza la altul difera foarte mult nivelul de semnal, sunetul, etc. Ca sa nu mai spun de potrivirea unei anume doze cu anume preamplificator. Pai da, exista si genul asta de compatibilitate dincolo de teoria inginereasca cum ca orice doza intra in orice preu. Chiar si cu mama reglajelor la preuri sofisticate, unele doze nu se pupa cu aparatul si asta e situatia! O spun tot din experienta practica.

Ar mai fi situatia cand am folosi pe doua table diferite doua brate identice fiecare cu aceeasi doza ( uzata idem sau ambele noi :lol: ... dar stai putin! Exista diferente cateodata chiar crunte intre acelasi model de doza! Iei 2 bucati identice si nu suna identic. Am patit-o consistent! Exemplu, am avut 2 Shure M97XE noi noute si una nu avea treaba cu ailalta, adica nu sunau la fel si diferenta era chiar crunta! Apoi am patit-o si cu alte marci de doza noi noute. Exista chiar si diferente de nivel intre una si alta "identica"). Insa am analiza numai jumatate din problema si iar avem o diferenta de compatibilitate, bratul in dublura pentru comparatie ar putea sa se potriveasca mai bine cu una din table (chestie de sensibilitate la anume vibratii, etc, exista o anume compatibilitate intre o tabla si un anume brat, chestie care mi-e clara din experienta si nu din citit pe net - aici e de mentionat ca un producator competent nu pune orice brat la tabla lui ci cauta unul sa se "armonizeze". Nu vizual! De aia imi plac mie Doreii aia care dupa ce-si fac capul mare pe net isi schimba bratul la pickup sau fac ei nu se stie ce combinatie fantastica. Pe scurt, prefer calea conventionala, adica sa merg pe mana producatorului luand tabla cu brat asa cum e facuta).

In concluzie, e cam greu de comparat pickup-uri. Si faptul ca sunetul depinde in mare masura si de preamplificare, cablaraie, amplificare, boxe, camera.... chestia asta cu tabla A suna mai bine ca tabla B poate fi oarecum reala dar in mod cert este consistent relativa si al naibii de subiectiva.

Ar mai fi ceva, uzura LP-ului care ramane in urma. Unele doze scurma mai rau ca altele dar si unele tipologii pot afecta mai mult ca altele, de exemplu tangentialele imperfect reglate sau/si pe discuri nu foarte rotunde. Dar evident, factorul de uzura e direct proportional cu apasarea. Conteaza si praful care e abraziv, conteaza si varful acului care poate fi de mai multe forme si chiar tocit.

Asa ca oricum am da-o problema e cam relativa.

Apropos, mi-au placut si unele table pe curea clasica. Asa ca nu pot spune de unul din sisteme ca-i cel mai bun insa pot spune ca in timp am ajuns la o concluzie - cu cat mai simplu, cu atat mai bine!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

corect, valabil in orice domeniu.

advarul este ca unele alegeri se fac si cu inima, pentru ca santem oameni.

personal imi place foarte mult cu arata si cum functioneaza pioneerul, daca se va strica iremediabil il voi transforma in bibelou, arata bine ca bibelou :D , desi am dubiile mele ca asta se va intampla vreodata.

pana una alta cele mai mari probleme le am avut cu CD playerul vechi, pickup ul as putea spune ca e foarte fiabil, pick up ul o sa ingroape CD ul din ce observ :D

este o mare diferenta intre a da play la un mp3 si a invarti un vinil pe acel tangential atat ca experienta vizuala cat si acustica.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

Să compari un pick-up cu altul e o nebunie intreagă. În primul rând munceşti atât de mult (asta în momentul în care au braţe relativ egale ca masă ca să poţi folosi aceaşi doză) încât, la sfârşit eşti sfârşit :wink:
Cred că trebuie să ne bucurăm de solutiile găsite la un moment dat, asta dacă ne îndeamnă să ajungem ''inevitabil'' la vinil.
Dacă nu, mai e de muncă şi de cercetat.
Că un sistem poate fi mai bun sau nu decât altul putem doar teoretiza.
Subscriu totuşi la ideea ca mai simplu e mai bine şi asta doar pentru faptul că sunt mai comod şi că îmi place mai mult mecanica pe care o pot controla după ştiinţa mea.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Gabriel_Wo »

Ne zbatem sa ajungem toti la un consens vis a vis de sunetul perfect, atat cel din doza, cat si cel dintr un bloc optic.. :roll: Imposibil de gasit..

Avand prilejul sa cutreier Jassy (Florenta saracului) cu prilejul slujbelor de Pasti (anul acesta ortodoxii si catolicii le sarbatoresc impreuna), mergand direct la sursa naturala, am ascultat slujba si la Catedrala Mitropolitana ortodoxa, am intrat alaturi de ea si la Catedrala catolica, la cateva sute de metrii se gasea si Biserica Pravoslavnica lipoveneasca, in alta parte si singura Sinagoga mozaica ramasa (Templul coral) din Jassybourg.

In fiecare lacas de cult pe langa tipologia diferita de a se canta, puteai afla si o acustica variata!
Cele mai mari diferente le am intalnit la Prohodul ortodox, unde se ..duelau..doua coruri, dintre care unul amplificat prin microfon si boxe (calitatea componentelor fiind irelevanta), celalalt cor dand raspunsurile in mod natural. Diferenta acustica apreciabila intre ele! (din punct de vedere al auditiei profane!)

In cazul vizionarii unui concert de muzica simfonica sau camerala, va conta si sala sau locul unde are loc auditia!

Cu siguranta alt sunet au fanii muzicii lui Wagner in templul lor din Bayreuth, alt sunet vor avea cei din peluza fierbinte de la Scala din Milano, alta acustica este in catedrala Westminster Abbey din Londra, alta intr o biserica atonita veche de 900 de ani, orga se va auzi diferit in Biserica Neagra, ori voci solo si instrumentisti intr o simpla capela protestanta, alte sonoritati in Domul mare din Salzburg (unde se tin celebrele festivaluri mozartiene), o simfonie de Bruckner cu Daniel Barenboim la pupitru in sala Musikverein din Viena, va suna total diferit fata de aceiasi lucrare condusa de Cristian Mandeal in Ateneul roman.

Revenind pe taramuri mai telurice :) , ma gandesc ce diferente majore sunt la inregistrarea unui disc, aici banalul ..microfon ce devine zeul suprem al acusticii, pe langa evidenta maiestrie a inginerului de sunet.

Cum experienta strict personala si urechea cultivata fac diferenta, chiar imi inchipuiam ca ascult muzica corala din biserici..pe castile mele simple de 1000 de euro, ajutate prietenos si placut de un simplu CDM2 si de banalul TDA 1541 (o referinta ca si un 1540, iata de 30 ani..) si nu pe acele hornuri de 200.000 de euro, si nu pe o tabla la 20.000 de dolari sau pe un digital de 40.000 de euro..

Invingatori si invinsi nu vor exista in nici o tabara (vinyl vs compact disc), la fel si concluziile finale le consider desuete..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

:lol:

vorbeam strict de gunoaiele mele, un marantz cd-65 cdm2 care a fost resuscitat bine fata de pickup care e un tanc.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Cica utilizarea intensa de casti audio te lasa fara auz. Dupa aia ajungi sa nu mai distingi intre un CD si un LP. Chiar si pe casti de 1000 euro !
Defapt surd te pot lasa in democratica masura atat castile de 10 euro cat si alea de 1000. Dupa aceea "concluziile si cugetarile" vin ca de la sine, asa cum bei apa sau cum respiri.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

momolo wrote:Cica utilizarea intensa de casti audio te lasa fara auz. Dupa aia ajungi sa nu mai distingi intre un CD si un LP. Chiar si pe casti de 1000 euro !
Defapt surd te pot lasa in democratica masura atat castile de 10 euro cat si alea de 1000. Dupa aceea "concluziile si cugetarile" vin ca de la sine, asa cum bei apa sau cum respiri.

alea rusesti nu! :lol:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

comanr wrote:alea rusesti nu!
:lol: :lol: :lol: Dupa aia nu-l mai distingi nici pe Putin de Obama daca folosesti crema de ghete NOS sovietica !

Apropos de subiectul topicului, belt drive reiese din discutiile noastre un soi de Cenusereasa, bleah, bleah !!! :D Iata un belt drive, motoras, curea, brat normal, chestii banale doar ca i-au pompat aer prin cur:

http://www.thevintageknob.org/micro_sei ... 55FVW.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.thevintageknob.org/micro_seiki-SX-111FV.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.amp8.com/amp-etc/record/micro/111fv.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

din fericire este un DD :)

sant uimit de calitatea lucrului vechi, solid, facut sa tina si sa sune intr un mare fel. parca si lipiturile erau facute sa reziste, acuma cad tranzistoarele de pe placi.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

Post Reply