Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by hondaru »

Poate am fost un pic cam pesimist si mesajul s-a inteles gresit.
Nicidecum reglajul unui pick-up nu necesita studii superioare, ci este foarte simplu, ca sa nu mai vorbim de tablele simple care nu ai ce regla la ele!
Bineinteles ca CD-ul suna prost si ca abia-l pot digera dupa un timp de liniste pentru urechi. LP-ul il ascult cu placere cap coada oricand! Dealtfel si ca fundal sonor folosesc tot LP. CD se foloseste la petreceri pe motive de siguranta :twisted:
Muzica este garla pe LP pe toate gusturile iar cea populara este exclusiv pe LP! Iar copertile LP-urilor sunt unele atat de frumoase ca le poti pune in rama pe post de tablou!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by PolyGram »

Mersi fain de raspuns.
Inaite sa iau pick-up-ul actual, un Dual CS 750-1, am intrebat pe unii, pe altii (neavand multa experienta in doze) si, intr-adevar, mi-au confirmat si m-au asigurat ca e o doza buna. Chiar si Marius S din Baia Mare pe care il stii.
Inainte am avut un pick-up Thorens TD 166 mkII cu o doza Stanton 680 ee parca. Cred ca era o doza MI. Asa am gasit pe undeva. Pentru acesta am vrut un Ortofon sau un Goldring - pe care puteam sa iau de noua la 200 euro. Era un pret bun pt ca ea costa 300 la dvdplanet. Intre timp a aparut acest Dual cu doza Shure, arata ca nou, mi-a placut si l-am luat. Mai am o doza la el, cea cu care venea echipat din fabrica, ceva Ortofon facuta special pt Dual si am si doua ace de schimb pt ea. Fostul proprietar a schimbat-o cu acest Shure pt ca a vrut o doza MM buna. Acul nu este uzat. Cel putin fostul proprietar asa m-a asigurat. Mi-a mai dat si o curea de schimb si o perie din aceea cu brat ce curata discul in timp ce merge.

Inainte de Thorens am avut o chinezarie modificata/tunata cu o doza care mi-a placut foarte mult - ma rog, era prima doza MM pe care am ascultat-o, una de la Linn. Bratul neecranat imi baga un brum, un bazait in boxe si era cam enervant. Doza mi-a placut si am renuntat pt ea la un pick-up Clearaudio Concept cu doza lor,dar una MC. Initial mi-a placut. (A fost primul pick-up.) Pana cand am ascultat la cineva acea doza Linn. Doza as fi pastrat-o, dar am dat-o la pachet cu acel pick-up chinezesc, Sunses parca si m-a bucurat ca am scapat de el.

Inca ceva. Momentam am un preu C. Audio 640P. De mult tot vreau sa-l schimb, dar nu am posibilitatea sa probez ceva inainte sa cumpar. Dupa cateva documentari pe net - nu e prea sanatos, dar n-am de ales - m-am oprit asupra unora: Clearaudio Nano, Atoll P 200, Creek OBH 15 sau un Puresound P10 pe lampi. Atoll-ul m-ar tenta ca nu este cu operationali, ci cu tranzistori. Ce parere aveti?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by catacore »

uau! s-a scris ceva de la ultimul meu post, cel cu paypal-ul. Insa, ca sa nu ramana lucrurile neclarificate, revin la treaba aia (ca raspuns pentru momolo): dupa fiecare tranzactie cu plata prin paypal (indiferent ca produsul e luat depe ebay sau nu) eu primesc un email dela service@intl.paypal.com. Acolo imi spune ce si pentru ce am platit, e practic chitanta mea/dovada de plata (cu care, de exemplu, cei dela vama ar vrea sa vii si sa le-o arati atunci cand iti ridici produsul cumparat din afara EU). Iar mai jos zice:" Currency conversion: To complete this transaction, we converted the payment amount to the currency of your card based on our agreement with you. PayPal's currency conversion fee is added to the exchange rate, set by an external financial institution. For more information about fees, see our user agreement." Daca avem rabdarea sa clickaim si pe user agreement, o sa aflam ca: "Where your payment is funded by a Debit or Credit Card and involves a currency conversion, by entering into this agreement you consent to and authorise PayPal to convert the currency in place of your Credit or Debit card issuer.
A Currency Conversion Fee (as set out in Schedule 1 of this Agreement) will apply whenever PayPal performs a currency conversion." Nu cred ca mai e nevoie de alte lamuriri. Asa ca ei, dupa ce-ti ofera un curs stabilit de o "institutie financiara externa", iti mai iau si un "fee". Seamana putin cu bankpostu', parca.....
Eu am carduri la bcr si raiffeisen, si, la fiecare plata/tranzactie prin paypal banca imi mai ia ceva bani care apar ca "comision pentru tranzactia xxxxx". Asadar ceea ce-si ia banca apare clar si separat de tranzactia in sine.
Inainte vreme, cand plateam prin paypal, imi aparea intotdeauna suma, in lei, pe care o aveam de plata (alaturi de cea in valuta). Acum "baietii" se jeneaza sa-ti mai afiseze suma si in banii tai, ca platitor, acum apare doar suma in valuta in care ai facut cumparaturile.
Iar ca o concluzie: ar fi bine sa nu traim cu impresia ca furtul a fost inventat in Romania. Ca ai nostri o fac mai din topor, e adevarat, insa "aia civilizatii" ti-o trag mai cu stil. Ajuta la ceva?

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by hondaru »

Nici o plata prin indiferent ce metoda nu este furt pentru ca trebuie autorizata de persoana imputernicita. Faptul ca respectiva persoana nu cunoaste politica de tarife si comisioane a bancii sau a instrumentului de plata nu este vina lor. Cand semnezi ordinul de plata implicit agreezi ca vei fi comisionat conform politicii de comisioane in vigoare. Furt este in momentul in care aceasta politica se schimba si nu esti anuntat.
Pentru a evita toate aceste neplaceri ramane plata cash la tranzactie si mai ai si avantajul ca vezi produsul inaintea cumpararii. Daca pui la socoteala drumul si timpul atunci comisionul bancii este mizilic. Trebuie sa traiasca toti. Ca bancile noastre traiesc cam bine pe spinarea noastra este doar vina noasta a utilizatorilor. Scuze de offtopic! cred ca poate fi mutat la topicul dedicat....
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

PolyGram wrote:Mersi fain de raspuns.
Inaite sa iau pick-up-ul actual, un Dual CS 750-1, am intrebat pe unii, pe altii (neavand multa experienta in doze) si, intr-adevar, mi-au confirmat si m-au asigurat ca e o doza buna. Chiar si Marius S din Baia Mare pe care il stii.
Inainte am avut un pick-up Thorens TD 166 mkII cu o doza Stanton 680 ee parca. Cred ca era o doza MI. Asa am gasit pe undeva. Pentru acesta am vrut un Ortofon sau un Goldring - pe care puteam sa iau de noua la 200 euro. Era un pret bun pt ca ea costa 300 la dvdplanet. Intre timp a aparut acest Dual cu doza Shure, arata ca nou, mi-a placut si l-am luat. Mai am o doza la el, cea cu care venea echipat din fabrica, ceva Ortofon facuta special pt Dual si am si doua ace de schimb pt ea. Fostul proprietar a schimbat-o cu acest Shure pt ca a vrut o doza MM buna. Acul nu este uzat. Cel putin fostul proprietar asa m-a asigurat. Mi-a mai dat si o curea de schimb si o perie din aceea cu brat ce curata discul in timp ce merge.

Inainte de Thorens am avut o chinezarie modificata/tunata cu o doza care mi-a placut foarte mult - ma rog, era prima doza MM pe care am ascultat-o, una de la Linn. Bratul neecranat imi baga un brum, un bazait in boxe si era cam enervant. Doza mi-a placut si am renuntat pt ea la un pick-up Clearaudio Concept cu doza lor,dar una MC. Initial mi-a placut. (A fost primul pick-up.) Pana cand am ascultat la cineva acea doza Linn. Doza as fi pastrat-o, dar am dat-o la pachet cu acel pick-up chinezesc, Sunses parca si m-a bucurat ca am scapat de el.

Inca ceva. Momentam am un preu C. Audio 640P. De mult tot vreau sa-l schimb, dar nu am posibilitatea sa probez ceva inainte sa cumpar. Dupa cateva documentari pe net - nu e prea sanatos, dar n-am de ales - m-am oprit asupra unora: Clearaudio Nano, Atoll P 200, Creek OBH 15 sau un Puresound P10 pe lampi. Atoll-ul m-ar tenta ca nu este cu operationali, ci cu tranzistori. Ce parere aveti?
Nu cunosc cum suna tablele DUAL. Am ascultat doar putin pe la altii niste Thorens "vintage" si in ciuda constructiei cam neserioase, nu sunau rau. Cred ca le trebuie doze rezolute cum sunt Micro Benz de exemplu.
Am vaga senzatie ca dozele LINN sunt defapt Audio technica rebranduite asa cum dozele Roksan Chorus sunt Goldring.
Preu "Cancibridge" 640P ("Azur" parca) am avut si eu. Tin minte ca erau doua feluri, l-am avut pe ala mai scump care stia si de MC. Mi s-a parut bun la pretul lui. Dar cand mergi inainte, dupa o vreme iti dai seama ca e entry-level. Chinezaria tot chinezarie ramane. Nu cunosc cele enumerate de tine, Clearaudio Nano, Atoll P 200, Creek OBH 15, Puresound P10 pe lampi. Poate stiu doar Creek-ul care nu e rau dar e tot un entry-level. M-am uitat acum pe net ce-i cu ele. M-as feri de cutiuta Clearaudio Nano, de obicei in cazul asta platesti numele, inauntru gasesti un integrat chinez, poate decent dar cred ca ar trebui sa mergi mai sus. De Atoll P 200 chiar habar nu am, pe vremuri am vazut, auzit, testat Atoll integrate si player; mi se pareau decente la nivelul lor dar nu sa cad pe spate. La Puresound P10 m-am uitat acum pe net, vad si poze cu matzele. Nu-mi inspira incredere deloc (ma refer la aspectul matzelor). Eu unul prefer preampuri phono pe siliciu, tranzistoare si integrate (exista si integrate bune dar nu chinezariile moderne). Am avut si ascultat cateva preuri phono pe tuburi si nu mi-au placut. Inclusiv realizari DIY. Parerea mea este ca lampile nu se descurca prea bine cu semnale mici, nu e, hai sa zic asa, "talentul" lor la treaba asta. Asa ca un preu phono pe tuburi e greu de facut. Insa am ascultat preu phono pe tuburi care m-a facut praf (adica mi-a placut mult de tot) insa era o cutioaie de la LAMM si costa doar 8.500 euro! :D
Ca preu phono ieftin am testat o data si mi-a placut, apoi l-am si recomandat (lui oake care si l-a cumparat si-l are si azi) un EAR, Tim de Paravicini, EAR model 834P:
http://www.ear-yoshino.de/index.php?mac ... eturnid=60" onclick="window.open(this.href);return false;
Asta e cel mai ieftin de la brandul asta si exista 2 variante, unul cu fatzaul cromat frumos (ca in poza) si unul mai ieftin cu fatzaul negru. Inauntrul cutiei sunt 3 lampi ECC83 marcate EAR care sunt defapt Electro Harmonix. Suna mai bine cu tuburi NOS. Pentru intrarea de MC are trafuri ridicatoare. E o solutie buna, implica zgomot mai mic insa are distorsiuni mai mari. Se auzea fain pe MC, muzical, placut. Jucaria depinde in mod dramatic de cablul de alimentare, trebuia un cablu care costa de trei ori cat preul sa ramai cu mirare. Conta si daca il bagam pe un conditionator. Am concluzionat ca lampile astea sunt foarte sensibile la alimentare si vibratii. EAR-ul asta nu e rau deloc dar acum eu am pretentii si mai mari decat atunci. Dar practic asta e cel mai ieftin lampadar phono care mi s-a parut sa merite luat. Ai putea sa iei legatura cu oake, poate te ajuta sa asculti cand vi la Bucuresti.

Insa daca ar fi sa compar cu variante pe siliciu la aceeasi bani, lampile ies invinse. Au un singur avantaj, muzicalitatea si sunetul totusi fain pe medie. Dar dezavantajul e coloratia, precizia mai mica, coloratura.

As putea sa-ti recomand un CEC PH 53 ( http://www.cec-web.co.jp/products/amp/ph53/ph53_e.html" onclick="window.open(this.href);return false; ). E mai scump decat cele din lista ta, mai scump si decat EAR-ul pe tuburi dar chiar si asa la banii lui intra in liga superioara, adica aici discutam de alta clasa si diferentele sunt mari. Totusi CEC-ul are o problema, performanta maxima este pe balansat, atat pe iesire cat si intrare, adica pe XLR da tot ce poate (si poate mult peste clasa de pret!). Iar intrarea balansata vrea numai MC, deci trebuie sa mergi pe MC ca sa scoti untul din el si sa ai amplificare balansata. Cu intrarea balansata nu e problema, e simplu, practic doza intra pe pinii + (2) si - (3) iar masa ramane carcasa pe pinul (1). E ok si altfel, adica pe MM nebalansat (reglajele acelea cu switch-uri rosii actioneaza numai asa, MM nebalansat; sunt complexe, adica permite setari complicate. Cand merge pe input balansat, reglajele nu mai actioneaza, este complet automat dar si calitatea e cam fabuloasa). Asta ar fi cam sa zic asa... inceputul drumului spre "hiend". Cele din lista ta sunt foarte probabil sau sigur mai bune decat Cambridge Audio dar totusi sunt entry-level, adica jucarioare ceva mai scumpe decat chinezu'.

Nu cunosc cum suna ca nu am auzit dar investigand serios, o varianta interesanta ar si un preu phono de la ..... :roll: Moon Audio, exemplu: http://www.simaudio.com/en/product/41-p ... ifier.html" onclick="window.open(this.href);return false; (o sa zica unii ca m-am dilit!)
Dar cred ca e mai scump decat CEC-ul si totusi eu nu l-am auzit/testat. Insa am referinte bune, serioase si nu din Romania. Partea buna e ca (din cate imi imaginez) il gasesti in Romania, poate sa-l poti si testa inainte.

Ar mai fi multe altele daca vrei ceva de nou (caz in care pretul, dupa cum vezi, sare lejer de mia braia de euroi, adica sub "mia braia" nu merita luat nimic, lucru de nou).

Dar avand in vedere ca ai ofilitul ala de chinez de la "Cancibridge" Audio (care nu-i greu de depasit), ai putea incerca partea phono din diverse trancote integrate din anii 70....80, modele mai rasarite. Cum ai deja doza MM (si ti-am zis mai sus, Shure V15 este o doza excelenta cu care poti ramane fericit) e mai bine sa mergi pe trancote care au numai intrare MM, integrate din anii 70, model cat mai in varf, nu conteaza greutatea, cu cat erau mai grele, cu atat mai bine facute. Te poti uita la "argintaria" anilor 70 de la Rotel, Philips (sa fie totusi made in Japan, cele din Europa sunt pamant de flori la ora asta), AKAI, Technics (unele sunt foarte faine!), JVC, Sansui, bine inteles Luxman (cele din anii 70 sunt delicatesuri), Yamaha, chiar si unele Denon, DUAL (chit ca-s urate si au mufe DIN si sunt facute in Germania, au preuri phono foarte reusite... dar trebuie un pic sa te pricepi la fire, letcon, scheme, etc), Harman Kardon care are unele modele vechi de toata frumusetea pe phono, etc, etc, sunt sigur ca am scapat o groaza.

Din pacate nu exista reteta si nu putem discuta la modul, "brandul X e cel mai bun". Diferentele sunt mari de la model la model insa daca ai doza MM e bine de mers pe phono din anii 70 care stie numai MM. Unele phono mai ales dupa anii 80 care incepusera sa cam fie toate dotate si cu intrare MC, erau proiectate in principal sa performeze pe MC, intrarea MM fiind un fel de bonus sa fie pe acolo. E vorba chiar de modele de integrate faine, topuri care merita folosite numai pe MC, ori la tine (si la mine) nu e cazul in prezent.

Asa ca unele preuri numai MM si chiar simple din anii 70 ("argintarie" grea) sunt de preferat. Eu am gasit unele amplifuri integrate care au partea phono numai pe integrat (Japan, anii 70) si care suna incredibil de bine. De obicei daca e sa alegi teoretic (eu unul caut inainte pozele cu matzele si schema) e de preferat sa iei ceva cu partea de phono cat mai mare, cat mai incinsa (clasa A) si cu cat mai multe tranzistoare. Nu conteaza ca trebuie sa alimentezi ditamai hardughia de 14 kile doar pentru un phono, totusi solutia asta e una ieftina si sa sti, se bat periculos cu prospaturile astea moderne care costa, ai vazut, peste castigul mujicului care-si frange spinarea in campul muncii. Adica in loc sa dai vreo 500 euro pe cutiuta chineza cu integrat chinez, mai bine cumperi de 50.....300 euro trancota argintata si grea. Cu refacutul la condensatori e poveste complicata, eu unul nu sunt nici acum convins ca exista o unica solutie. Pe unele daca le "capacitezi" le strici la sunet, pe altele le ridici, depinde de conservare, depinde de cat de rezistente au fost piesele si modul de pastrare. E loz in plic la treaba asta dar e ieftin cu satisfactii frumoase. Altfel, cu bani multi gasesti calitate, cumperi un phono nou si scump, ai rezolvat treaba.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by PolyGram »

Am incercat si preuri din amplificatoare vechi, dar nu m-au incantat. Ma rog, erau de la Sony, dar QS si chiar ES. Cel mai mult mi-a placut un preu de linie, Yamaha c2a (pe care am dat 250euro), dar avea un sunet cam inchis, intunecat. O fi fost prea vechi si prea uzat, o fi fost prea uscati condensatorii... nu stiu.

Dintre preurile noi, in productie, nu e de preferat neaparat unul pe tranzistori? Gasesti preuri bune si cu operationali?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by PolyGram »

Poate sa-mi aduca cineva, la pret bun, un Pro-Ject - modelul de top de la ei.

http://www.project-audio.com/main.php?p ... es&lang=en" onclick="window.open(this.href);return false;
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

PolyGram wrote:Cel mai mult mi-a placut un preu de linie, Yamaha c2a (pe care am dat 250euro), dar avea un sunet cam inchis, intunecat. O fi fost prea vechi si prea uzat, o fi fost prea uscati condensatorii... nu stiu.
Yamaha c2a am si eu la colectie, chiar ascult la el in acest moment ca mi-am adus aminte (folosit doar ca preu phono). Al meu nu are sunet inchis, intunecat. Banui ca al tau avea probleme de batranete. Merge super incins, dupa o ora poti sa faci cafeaua pe el, frig pana si butoanele (care sunt de aluminiu)! Aparatele se uzeaza functie de temperatura iar C2a e foarte vechi si lucreaza teribil de incins pentru ca e in clasa A. In opinia mea suna excelent dar evident, conteaza matchingul cu amplificarea, cu doza/cablul phono dar si starea tehnica, uzura. Asta depinde de cum si cat a fost folosit, depinde unde si la ce temperatura a stat depozitat. E clar ca-s aparate foarte vechi si de aceea necesita unele interventii. Mai putea fi si riscul ca un "dorel" sa fi umblat in al tau.

Pro-ject am ascultat, nu modelul ala, cele mai vechi, cunoscute. Mi se par niste pocnitori, cred ca pana si Cambridge-ul tau e mai bun. Nu stiu de modelul asta dar nu am incredere in Pro-ject.

Mai sus ti-am recomandat doua preuri bune, CEC-ul si Moon-ul. M-am uitat pe net si cred ca ai posibilitatea sa le gasesti in Romania, eventual sa asculti inainte de cumparare. Cele din lista ta si Pro-ject-ul, asa cum am spus mai sus, sunt in zona gri. Ar trebui sa faci efortul cu banii sa treci peste zona asta, e cea mai nefericita. Pana si Cambridge-ul tau e de preferat, chiar daca e mai slab ca unele din cele mentionate de tine, totusi este ieftin si la pretul lui e chiar bun. Vorba aia, macar daca nu suna, nu plangi dupa bani.
Din pacate la ora asta calitatea costa indecent.....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by PolyGram »

Moon 310 LP este in Romania dar costa 7750 lei.

Cei de la Sugden doua modele mai accesibile, A 21SE - Stage One si Stage Two. Stii ceva de ele?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Nu stiu nimic de acele phono Sugden. Doar am auzit dealungul vremurilor diverse amplificari Sugden, si mie nu-mi plac deloc, nu-s pe stilul meu.
Cred ca acel phono Moon este foarte fain. Ti-am zis, din pacate exista o categorie intre chinezarii care sunt ieftine, nu suna nemaipomenit dar isi merita banii (deoarece sunt ieftine) si aparatele care incep sa fie cu adevarat bune. E pe undeva un prag invizibil si nu e precis delimitat, la preuri phono ce-i sub "mia braia" (sau chiar mai mult) e in categoria asta gri cu raport foarte prost intre ceea ce platesti si ceea ce asculti. Treaba asta e valabila la toate, boxe, amplificare, playerecd, surse diverse. Lumea e cam polarizata la ora asta, adica ai cam 3 categorii, aia de jos chinezofila de massmarket si supermarket care-i proasta dar e atat de ieftina ca in anumite conditii chiar merita, urmatoarea (de mijloc) care e cea mai proasta varianta, adica nu ai nici calitate si nici pret mic si categoria care incepe deasupra unde pretul incepe sa fie "de porc", dar incepi sa ai si calitate audio. Adica ieftin si bun nu exista. Si in lumea audiofila exista in mod real un fenomen - pretul e pus in principal pe cum se aude indiferent cat a costat sa fie produs aparatul (asta ii roade cel mai tare pe DIY-eri la ficati). Daca a costat putin si arata de vai mama lui dar suna, e norocul celui care-l vinde. Evident, exista si alti factori, brandul/faima, marketingul/reklama, aspectul/greutatea, etc. Adica exista niste limite impuse de alti factori decat ala de, "cum se aude".
Dupa ce asculti si vezi multe iti dai seama ca intre anumite limite exista o apreciere obiectiva pe toata planeta, adica oameni care nu se cunosc si se afla la capete opuse ale lumii, ajung cumva sa aprecieze cam la fel. Adica e o meserie si asta! Chit ca noi pe forumuri si mai mult trancotarii facem mare caz ca totul e subiectiv, pe gusturi, pe mofturi, pe chefuri. Dar credinta asta e mai mult ignorantza, dupa ce auzi si vezi multe iti dai seama care e regula si care este exceptia, adica iti dai seama ca in realitate e invers de cum credeai cand erai trancotar suparat pe audiofili. Astfel, in lumea celor care produc scule si boxe audio exista un anume, hai sa-i spun, profesionalism in ceea ce priveste aprecierea calitatii audio. Indiferent de firma si loc pe planeta. Asa ca aparatele care suna mai bine.... de obicei costa mai mult. Cu, evident, multe exceptii si cazuri aparte. Pe mine ma pasioneaza sa gasesc tocmai exceptiile bune. Dar sunt rare, dispar rapid si mai degraba cautarea aduce satisfactie decat rezultatul care e mereu, evident, subiectiv. Pentru ca, "cel mai bun din lume" este intotdeauna doar propriul orizont.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by catacore »

pe mine m-a "luat" cu vinilul din decembrie. Am avut si inainte un pickap de Electromures, de-ala cu preu inclus, si doza Mf-104 (parca).

eu n-as zice ca treaba cu vinilul e "indecent de ieftina" (lasand la o parte pretul LP-urilor noi). In afara de cazul cand cineva iti spune exact ce "vechituri" sa-ti iei, adica cineva care a trecut prin asta, a bagat bani in scule, a comparat, s-a edificat si mai si are urechile educate. Asta ar putea fi cazul lui momolo, care ar putea sti acum exact ce scule vintage sa-si ia si cati bani sa dea pe fiecare (in caz ca le gaseste de vanzare). Si-atunci si-ar incropi un sistem "decent" cu bani putini. Insa la noi piata de "vintage" cred ca e cam slaba, n-ai de unde alege, nici ce compara.
In plus, la "vintage", mai trebuie sa si surubaresti, lipesti, schimbi piese, etc. Iar asta nu e la indemana oricui.

Iar relativ la sculele din "noul val" analogic, zicea cineva pe-aici ca te ingrozesti ce (putin) stiu sa faca la banii (multi) pe care-i cer pe ele.

Io zic ca nu e simplu, nici ieftin. Cel putin pentru cei cu "experienta" (ca mine, de ex.) si care vin pe forum sa intrebe "ce pre/pickup/doza sa-mi cumpar?". Usor e pentru cei care stiu raspunsul la intrebarile astea.

Insa merita efortul!

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by hondaru »

Toti trecem prin acest proces de invatare. Spre deosebire de folosirea PC-ului la care citesti pe 3 formuri ce si cum si gata stii si tu, aici, la sunet, treaba este cu totul altfel. Ideea este zic eu sa cumperi chestii ieftine la inceput pa care sa-ti dezvolti cunostintele apoi pe masura ce experienta este capatata se poate trece la esalonul superior! Cum zice si titlul nu esti audiofil daca n-ai (gustat) vinil! :twisted:
Sunt destui cei care citesc si intreaba forumurile ce si cum si apoi iau o decizie la 180 grade! Sa treci podul trebuie sa ajungi intai la el, si se face pas cu pas. Fast forward nu prea exista in hobby-ul acesta.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by catacore »

hondaru wrote: Ideea este zic eu sa cumperi chestii ieftine la inceput pa care sa-ti dezvolti cunostintele apoi pe masura ce experienta este capatata se poate trece la esalonul superior!
pai toate astea costa, chiar daca-s ieftine (pana la urma, ce inseamna ieftin?), si apoi te alegi cu 5 pickup-uri, 3 pre-uri, 7 doze si 10 ace......si cand faci socoteala cat au costat toate.....
este chiar un topic pe vinylengine cu titlul "cate pickup-uri aveti, si cate-s functionale". Primul raspuns zice "am 36 de pickup-uri si 22 is functionale". Io, personal, m-as multumi cu un pickup, un pre si o doza cu ac de rezerva. Nu prea m-ar interesa restul "cercetarii", mai ales pe banii mei.
Deci: exista o reteta de pickup + pre + doza bune si ieftine?
Pana la urma, eu vreau sa ma bucur de muzica, nu de drumul pina la a descoperi "reteta".

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by hondaru »

Ar merita o rectificare la ceea ce am spus mai sus si anume ca acei care au cerut parerile pe forum si au luat decizii total opuse si apoi mai si blamau cat puteau de tare ca respectivul nick da informatii aiurea si induce in eroare.
Tare mi-e teama ce erau aceelas tipar: genul "eu nu-mi cheltui banii pe experimente" vin aici si iau rezultate de-a moaca si daca nu-mi place cum suna apoi improsc cu noroi comunitatea de cheltuitori care mi-au vrut binele dar eu m-am incapatanat s-o iau pe scurtatura!
Scurt pe 2 ia-ti ce pick-up iti permite buzunarul cu o doza ce apare in statistici cel mai des (se poate face asta cu ajutorul computerului) si preu asisderea! Orice aparat este bun atata timp cat se potriveste cu restul sistemului. Reguli si formule de potriveala nu exista, decat testul practic. Ieftin este pentru mine un pick-up de 300-400 RON (nu vorbesc de rasnite de 50 RON bune de stricat discurile si de pus pe foc daca au corpul de lemn). Abia dupa aceea putem discuta, pentru ca, in orice domeniu este necesar un anume bagaj minim de cunostinte (teoretice si practice) pentru a purta un dialog. De ce?! Pentru ca daca ai probleme ti va spune de exemplu: ai verificat overhang-ul sa fie 15, este VTA-ul corect? Daca nu stii cu ce se mananca cum poti merge mai departe?! Cand vei experimenta singur vei intelege mai bine decat 1000 de cuvinte scrise aici. Daca nu-ti plac experimentele solutia este dealerul "onest" si buzunarul gros. Cum o dai tot la bani ajungi.
Inaintea aparitiei calculatorului si a forumurilor oamenii cu aceleasi pasiuni se adunau in cluburi printre care la unele nu aveai acces dacat daca te aducea unul dintre membri. Iti permiteai sa-i spui unuia in fata ca nu vrei sa-ti cheltui banii TAI pretiosi pentru a afla ceea ce ei stiu deja?! Acum la adapostul nick-ului putem scrie orice. Accesul la forum e gratis. Informatii la un click distanta insa respectul e la ani lumina departare....pacat.
Proverbul romanesc "Cine se aseamana se aduna" este foarte adevarat!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by catacore »

ups!
io cred c-am "incurcat borcanele". Sau nu stiu, sincer, ce sa mai cred.

Tu ai afirmat ca vinilul e o "afacere" scumpa (cred ca mi-ai zis asta chiar si pe privat). Apoi momolo te-a contrazis, si a zis ca e "indecent de ieftina". Apoi m-am bagat si eu cu parerea (din vasta-mi experienta de 3 luni) ca n-ar fi, totusi, asa de ieftina pasiunea pentru vinil, fiindca trebuie sa-ti gasesti singur "componentele" si drumul (care are multe variabile), decat daca-ti spune cineva care-i "solutia cea ieftina" (adica "drumul vinilului" poate fi ieftin doar pentru cei care-l cunosc) Apoi hop! mi-ai zis ca-s nesimtit ca vreau solutii la cheie. Io credeam ca asta-i una din menirile unui forum: sa ne impartasim din cunostinte.

Imi cer scuze!

Post Reply