Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
Adam7
Posts: 22
Joined: 31 Mar 2016, 09:31

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Adam7 »

Nu imi place cand conducatorii de aici impun ce marci de aparate sa ne luam, cenzurand pe cei care jncurajeaza productia autohtona. Eu Alexandru, Mihai, Dorel si cum vreti voi, numueke este aleator, mesajul conteaza. Chiar daca va fi sters, traiasca dictatira stalinisa .

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by gabip »

Adam7, te faci ca nu intelegi mesajul moderatorului. Vrei sa-ti deseneze cu carioci? Romanul daca nu comenteaza sa se afle in treaba nu e el! Chiar nu stii ca s-a perindat pe aici un "derbedeu" de Bucuresti asa zis dyyyyer, nu dau nume ca nu are rost! Nu-l cunosti? Iti dau coordonate pe PM.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
Adam7
Posts: 22
Joined: 31 Mar 2016, 09:31

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Adam7 »

Nu cumosc nimic. Cine este acest derbedeu?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Din pacate uzerul Adam7 ia pauza o luna pe acest blogg.
Subiectul asta atat de frumos si important pentru acest FORUM, a fost dus in balarii.
Sper ca Adam7 sa revina la sentimente mai bune peste o luna cand va avea sansa sa se integreze in aceasta micuta comunitate de oameni cu bun simt. Daca nu va intelege lucrul asta, va trebui sa ne paraseasca.

Mergem mai departe. Deocamdata sau definitiv nu doresc sa sterg nimic din balariile de mai sus. Daca altii considera ca merita facut curat (sters), o sa sterg. Raman la principiul meu de a cauta sa sterg cat mai putin posibil, spre deloc si de a nu imparti/ciunti subiectele din intentia de a ordona discutii. In real life niciodata o discutie nu pastreaza strict subiectul si tema, mereu exista off-topic, adica face parte din viata, adica viata este dezordonata prin definitie.

Astfel, va invit sa ignoram episodul si sa mergem mai departe cu acest minunat subiect!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kostas »

Am eu banuiala/senzatia ca bratele usoare drepte cer platane mai grele, cu inertie mai mare in timp ce bratele in S sunt in general mai prietenoase cu orice tip de platan?!

Intrebarea a aparut si in urma unei discutii cu un constructor de pickupuri roman, care nu activeaza pe nici un forum romanesc (prietenii stiu de ce), omul construind multe platane excentrice/exotice, cu platan cat mai gros, brat cat mai usor, pour l epate les bourgeois, fiind constient ca de la un un parametru de marime in sus, exagerarile, care dau bine in poza, nu aduc nimic in plus in sunet, dar... asta e piata. A nu se confunda acest tip de platan excentric cu pickupurile profesionale de studio, in consola inalta, puse direct pe podea, facute pentru salvarea de pe disc a unor inregistrari a caror master pe banda nu mai exista, situatie frecventa pentru inregistrarile eanilor 50. Si in cazul acesta avem un constructor roman care realizeaza ocazional astfel de aparate, dar asta e o alta discutie.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by catacore »

Aveti cumva idee cum suna discurile "direct-to-disc" (D2D)? Unii zic ca excelent din punct de vedere "audiofil"/prezenta, altii ca groaznic din punct de vedere "emotie" (din cauza de artisti stressati sa nu greseasca).

http://www.berlinermeisterschallplatten.de/en/catalogue" onclick="window.open(this.href);return false; - ma bate gandul sa incerc marea cu degetul, insa nu ma atrag titlurile si nici nu gasesc preturi.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kostas »

Eu, ce am ascultat a sunat foarte bine, trecerea la un disc normal s-a simtit imediat. Problema cu stresul apare oricum la inregistrari. Nimanui nu-i place sa faca o piesa din bucati, nemaivorbind ca uneori se si simte lipitura pe o sursa foarte fidela. Ideal e sa mixezi doar diferitele instrumente inregistrate separat dar cantand cap coada. In muzica clasica se fac lipituri de la pauze, se reia interpretarea de la masura x... Stresul exista oricum!
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Am vazut zilelea astea ca m-a ajutat foarte mult in stabilirea VTA-ului cat mai corect si a fortei de apasare ( bineinteles dupa ce am ajuns in"zona buna" ) bucati de banda de teflon din ala mai grosut ( nu cel alb ca e prea subtire si e mai migalos sa faci greutati ) care au latimea cat sa intre fest intre cele doua surubele care tin cartusul , pe care le-am pus rand pe rand dupa ce am ajuns la o greutate din "zona buna".

https://www.flickr.com/photos/42208830@ ... ed-public/" onclick="window.open(this.href);return false;

La mine la un moment dat a facut mare diferenta 2-3 sutimi de gram de parca mi-ar fi dat una dupa cap...vezi ma ca asta este cea buna !!!!....
Bratele oricat ar fi de bune sunt greu de reglat cu precizie de sutimi de gram si mai ales ca e mult mai greu sa tot reglezi la spate si sa cantaresti mereu...asa bucatelele aste ale poti schimba extrem de usor si poti sa faci foarte repede comparatia de sunet adica nu va disparea "de pe creier" cum suna
Eu folosesc discul de la Ortofon

http://www.ebay.co.uk/itm/ORTOFON-PICK- ... 7675.l2557" onclick="window.open(this.href);return false;

de test care de departe e cel mai bun pe care il am...este cu explicatii de cum ar trebui sa sune pentru fiecare piesa de pe disc si daca la inceput pare un pic ( cel putin pentru mine ) alambicat ce spun acolo in timp iti vei da seama cu siguranta ce au vrut sa spuna si mai ales dupa ce ai ajuns in "zona extra " din interiorul "zonei bune".

Diferenta aia de 2-3 sutimi de gram a fost de la un sunet bun la un sunet extraodinar si mai ales la "realismul vocii" umane.
Bineinteles ca e bine sa avem brat cu reglaj de VTA deoarece atunci cand cobori greutatea trb sa cobori si VTA-ul ca daca nu sunetul va fi un pic mai pe inalte.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Thomas Edison’s Musical Recordings

Post by DorinD »

http://spectrum.ieee.org/geek-life/hist ... recordings" onclick="window.open(this.href);return false;
"It is never too late to have a happy childhood"

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Cum e facuta Rega RP8


https://www.youtube.com/watch?v=LGrHf8t2tGI" onclick="window.open(this.href);return false;

...foarte interesant....

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Ma gandesc, ar fi util sa discutam si despre pickupuri proaste (si scumpe), astfel forumul capata utilitate pentru oamenii neinformati (dar isteti, cei care stiu sa citeasca pe net).

Am observat (practic) ca oferta noua (sub preturile din inaltul cerului pentru zona "hai-end"), absolut sinistra! Am observat ca branduri vechi si serioase se prostitueaza vanzand chiftele chineze la preturi asanumite "entry-level", preturi care in realitate nu sunt mici deloc. Pe vremurile bune HiFi, pe aceeasi bani luai scule de scule, era concurenta mare pe piata internationala si puzderie de branduri. Acum doar cateva branduri mai produc scule audio STEREO, publicul larg punand (azi) accent pe telefoane "smart" (pentru stupid peoples - more smart is the phone, more stupid is the owner - e o completare la aforismul despre masina mare si lunga la scula mica si scurta), calculatoare sub toate formele (taman bune de rulat piraterie de film si audio - mocangeala fiind axa "audiofilului de computer" care intreaba vesnic, "cu ce DAC sa-mi ascult fiserele luate pe-dea-moaca din torenti?"), televizoare (smart pentru more stupid peoples.... in caz ca-si inchipuia cineva ca prostia are limite, adica televizoare care te filmeaza pe ascuns cand umbli in chiloti prin casa, momente fericite in cazul multor boarfe care alearga precum gaina in speranta sa se impiedice, "Oops!...I Did It Again"), etc, etc.

Ok, revenind la subiect, incep a da un exemplu de "chiftea chineza" (nu au avut nici macar o matrita decenta sa toarne plasticul drept!) a cerei achizitie va duce clientul la concluzia instanta ca "digitalul e mai bun in toate pozitiile", al carei pret sfideaza bunul simt (adica mai bine bei banii la carciuma sau te impusti in cap!):

http://www.whathifi.com/audio-technica/lp5/review" onclick="window.open(this.href);return false;

Ma intreb cat i-au costat acele stelute rosii?! (site-ul What HiFi fiind de multa vreme un bordel sau un tonomat, adica bagi fisa si canta ce comanzi de cat platesti).

Asta e unul din multele exemple de moartea pasiunii. Pe aceeasi bani nu se poate cumpara un pickup vintage (mult) mai bun.... ci vreo 4 bucati! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

OK, sunt informat ca un grup de onanisti trancotari au marit viteza labutzelor pe taste si ma bucur ca i-a excitat opinia postata de mine mai sus.

Intai trebuie sa precizez ceva - intotdeauna am scris opinii (evident personale, evident dupa gustul personal) in urma experientelor reale si practice (adica nu obisnuiesc sa critic sunetul dupa poze), de multe ori experiente personale care evident m-au costat bani si timp. Si mai evident, foarte putine experiente le public pe forum. Pe vremuri eram mai entuziast in treaba asta, acum mult mai putin.

Incriminata chiftea chineza (citata mai sus) costa cat multi (peste jumatate) din conationali nu castiga salariu intr-o luna de munca (de multe ori munca grea!). Ceea ce reprezinta un pret foarte mare pentru un aparat care doar invarte un disc de vinil.

Incriminatul Audio Technica AT-LP5 costa (la pret redus) 1900 lei (merita sa vedeti si pozele marite, cei care nu l-ati pipait, o sa observati ceva. :wink: ):
https://www.avstore.ro/pick-up/audio-technica-at-lp5/" onclick="window.open(this.href);return false;

Inainte de a exemplifica diverse exemple din foarte multe variante pickup (exemplu multiplu de mai bun si MULT mai ieftin) tin sa precizez cateva consideratii importante pentru acei oameni fara experienta dar cu mintea deschisa (exclus mare parte din forumistii autohtoni care pe masura prostiei, fuduliei, mitocaniei, nepriceperii si surzeniei personale fac zgomot pe anumite formuri prea permisive, zgomot/bruiaj dupa principiul - cu atat mai surd si nul = cu atat mai mare "professor si somitate" in domeniul audio/stereo/trancoto-hiend si mai harnic datator cu parerea despre orice).

Mi-au scris dealungul vremii multi oameni care nu posteaza niciodata pe forumuri cu rugamintea sa-i sfatuiesc in tot felul de probleme audio. La majoritatea am observat influenta celor citite pe principiu "majoritatii care a spus asa si asa"; un criteriu foarte prost deoarece nu de putine ori pe internet o singura opinie poate fi cea adevarata si corecta in timp ce alte o suta de opinii pot fi complet anapoda cu drumul (am exagerat metaforic insa sunt cazuri!).

Am zis si alte dati, pe internet se tine olimpiada handicapatilor (si onanistilor), multi dorind cu orice pret sa castige premiul cel mare (laba de haur) postand in forumuri de audio despre, exemplu oarecare, "DecoRatiuni Arte plastice, arhitectura, peisagistica,stiluri, gherghefuri, cum sa picuram zacusca pe ziar sau sa picuram altceva privind poze cu fete frumoase pe net, etc".

Astfel, enumar unele considerente care ar trebui luate in seama (de orice incepator doritor a invata) inainte de orice intreprindere cu vinilul:

- comparatia e mama adevarului in audio. Cand aveti ocazia nu ezitati si cautati sa nu va mintiti singuri. Nimeni nu are urechea perfecta incat sa ramana imun la propria obisnuinta cu sunetul prost, gresit, aiurea. Prietenii care iti spun ceea ce nu-ti convine (cu politete si respect) sunt prieteni adevarati, cei care-ti spun numai ceea ce vrei sa auzi nu-ti sunt prieteni. (Si) in audio avem nevoie unii de altii, cateodata un prieten care te viziteaza si iti spune ce tampenie de sunet ai in casa (sunet de care poate esti mandru nevoie mare in acel moment), te poate trezi si ajuta sa faci un pas inainte. La randul tau si tu il poti "trezi" pe el intr-o zi. Ne putem ajuta unii pe altii insa numai cu respect si bune intentii. Cel care se izoleaza de prieteni (adevarati) ramane singur (poate inconjurat doar de lingai din interes - lingai care in ziua in care nu mai au ce ciuguli, incep sa muste pe la spate), cel care e autosuficient si pe deplin multumit 100% de el insusi (de ispravile sale, de credintele sale 100% definitive), ajunge in scurt timp cu oistea audio in gardul trancotariei. Acestia sunt oamenii care pierd lupta cu propriul orgoliu si spectacolul este pe atat de urat cat e de trist.

- la un pickup, o sa radeti, cel mai mult conteaza "amanuntele" (considerent trancotar). De exemplu o potrivire minunata intre o doza si un pickup (brat) poate transforma acel exemplar pickup din gloaba in armasar. Alt aspect important este cablul fono. Multe "trancote" cu matz atarnator sunt penalizate (in sunet) exact de acest fir captiv. Daca schimbati sarmele din interiorul bratului cu un set foarte bun, s-ar putea sa nu va mai recunoasteti "gloaba", adica s-o gasiti mancand jaratic. Conteaza inclusiv micutele fire de la un headshell tip SME (sau de alt tip). Conteaza chiar si micutele contacte intre firutze si cracii dozei sau pinii headshell-ului. Unii trancotari (de bezna mintii) lipesc cu cositor fire pe pinii dozei. Nimic mai idiotic decat sa incalzesti doza si sa te bazezi pe un contact prin cositor. Cel mai bun contact ever este cel mecanic. Si avand in vedere cat de mic este semnalul unei doze MM (una MC are semnal si de zece ori mai mic), orice contact conteaza! Mie mi s-a intamplat o data sa-mi cada un canal la MM cu -3 dB, deci enorm (nu la MC!!! Acolo ar fi fost mult mai rau!) din cauza unei mufe RCA la cablul fono. Ulterior am vazut pe netul romanesc mufele respective recomandate/laudate de un "mare professor" (din secta lui Onan). Niste mufe nici macar chineze ci, culmea, taiwaneze! Ba am vazut un necopt la minte (unul care a imbatranit degeaba) care face de la o vreme (prea multe) valuri pe anumite forumuri ca le folosea in facerea diverselor cabluri trancotare spre cadorisirea piscotarilor.
Astfel, in cazul semnalului foarte mic se poate intampla orice pe traseu din cauza contactelor, chestie care poate afecta sunetul dramatic si noi sa concluzionam gresit ca aparatul este prost. Astea sunt "amanunte" pentru un trancotar autentic dar chestiuni serioase pentru un audiofil autentic. Aici se despart apele intre trancotari si audiofili, la "amanunte" (de exemplu frecat stechere, intors siguranta, etc).

- un pickup suna.... de suportul pe care sta asezat. Schimbi rackul, se schimba dramatic totul, schimbi o placa pe care sta trancota, se schimba sunetul complet, schimbi ceva la picioruse, se schimba sunetul, schimbi "mat"-ul, se schimba daravela, etc, etc. Spre socul si groaza trancotarilor, la sisteme audio adevarate din varful dealului chiar si faza in care bagi pickupul deck in priza, conteaza in sunet! Electronistul si frizerul ar striga la unison, "- Ce treaba are sarma aia ca doar alimenteaza un motor?!". Ei bine, exista si pentru asta explicatie tehnica dar nu e subiectul de fatza.
Problema sta nu in a detecta cu urechea schimbarile (daca nu le detectati mai bine va ocupati cu altceva, de exemplu suptul de sigle auto, trolllingul pe forumuri sau coaseti la gherghef cu castile pe urechi in timp ce va curge zacusca din gura pe ziar). Pur simplu cauza poate fi medicala (nu e nici o problema, nimeni nu cere unui orb sa devina colectionar de tablouri - insa daca doreste cu dinadinsul, avem caz patologic) sau in dotarea tehnica prea low level sau chiar perfecta rea vointa (adica prostul daca nu e si fudul, nu e prost destul. Daca a apucat sa spuna ca e alba, poate sa-i intre cioara direct in ochi si tot "nu o vede" neagra - se numeste fudulie mioritica, este jalnica, merge de mana cu lasitatea si lipsa celor 7 ani de acasa).

OK, v-am avertizat ceea ce conteaza INAINTE sa va dati cu parerea despre un pickup. Evident, conteaza (foarte mult) si:

- starea tehnica a trancotei (tinuta in garaj/groapa de gunoi sau la om civilizat in casa?)

- reglajele de pozitie doza despre care se cam exagereaza pe net. Evident, cand atingi nirvana intr-un sistem audio adevarat, orice adiere de vant asupra dozei conteaza. Insa daca asculti intr-o hala de manele pe niste lazi cu difuzoare si o amplificare facuta pentru carciuma (mai rea ca Vermona din vremi comuniste dar si mai prost lucrata!), chiar nu conteaza daca doza ara deacurmezisul santului!

- preul si amplificarea pe care degeaba le ai bune daca pickupul nu suna! Nici eu nu credeam pe vremuri ceea ce audiofilii adevarati si cu vechime spuneau (spre nemultumirea si revolta mea de atunci), "-Pickupul suna asa si pe dincolo!" Eu credeam atunci ca pickupul nu are cum "sa sune", ca numai doza si preul suna! Nimic mai fals, orice pickup are ca tot unitar un sound al lui! (insa in cuvinte e mai greu de povestit sunetul) E mai important chiar decat doza sau preul!
Astfel, pot spune ca cei batrani aveau dreptate, "pickupul SUNA!" (sau nu....). Insa pana sa afli, pana sa-ti dai seama ce si cum, e cale lunga! Cum ziceam, comparatia e totul!
O sa va mirati (unii) dar degeaba puneti mega doza pe nu se stie ce pickup daca asta nu se place cu doza sau nu se ridica la nivelul ei. Culmea este ca aceeasi doza mutata pe unul si pe altul dintre pickupuri poate sa sune mult diferit de la un caz la altul. Iar sunetul are o mie de fetze, nu e format numai din basi, medii, inalte si detalii sau sounstage sau mai stiu eu ce atribut! Putem avea de exemplu pickup de 25.000 euro cu doza de 7.000 euro care sa sune extrem de detaliat si precis insa sa nu ne spuna nimic despre muzica, sa nu se ridice peste un cdplayer bun si putem avea un alt pickup care nu stie sa redea basina babei din randul 52, nici scartiala din stanga scenei la actul 4, dar sa ne transmita Muzica vie asa cum a fost ea inregistrata! E vorba si de timp, ritm, de masura, de echilibru, de timbru, de viteza, de multe! De aceea e greu de judecat in lipsa unor repere (si a unor urechi educate cu mintea deschisa). De aceea comparatia ajuta deoarece inseamna raportare la repere si mai inseamna, invatare!

Ok, astea fiind spuse (si ar fi fost mai multe, dar sa nu obosesc cititorul), voi trece la o sumara exemplificare de "table" ( :P ) ieftine si bune (pentru omul sarac insa destept!). Evident, nu voi expune decat foarte putine exemple. Sunt chiar foarte, foarte multe! Incerc sa insir in ordinea valorii. Insa valoarea de piata second hand e foarte variabila si depinde de multi factori.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Pioneer PL-4
Greu gasiti ceva mai ieftin si mai umil ca aspect!

https://www.vinylengine.com/library/pioneer/pl-4.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Nici macar facut in Japan (in anii 80 cand toate erau facute in Japan!) ci in Koreea!
Bratul este unul usor si cere o doza usoara cu apasare mica. O buna potrivire este cu un Ortofon OM10 super sau ceva similar ( https://www.ortofon.com/stylus-10-p-370" onclick="window.open(this.href);return false; ). La aceste doze (OM) conteaza enorm acul, diferenta in sunet poate fi efectiv enorma! (din cauza acului).
Un alt exemplu (scump si rar) este Micro-Acoustics, un brand disparut demult ( http://www.roger-russell.com/sonopg/micropg.htm" onclick="window.open(this.href);return false; ) cu un sistem original si interesant. De exemplu modelul 630MP ar fi potrivit insa pretul dozei este de multe, multe ori pretul "tablei"PL-4. Dar merita!
Un alt punct tehnic forte al acestei "table" este motorul DD lucrat minunat cu un lagar pe care l-am vazut doar la chestii mult mai scumpe si mai cotate. Ceea ce ma face sa ma gandesc ca si alte modele Pioneer din perioada cu brat din plastic-carbon ar fi interesante (desi unele arata nasol la o privire trancotara)
Ca sunet aceasta trancota se remarca printr-un bas foarte bun (surprinzator, nu?! Specialistul electronist se uita pe date si spune, "Ce jeg!"). De exemplu la o comparatie cu o bijuterie vintage foarte scumpa, frumoasa si bine cotata, Denon DP-47F ( http://www.audioscope.net/denon-dp47f-h ... p-393.html" onclick="window.open(this.href);return false; ) micutul si subtiraticul Pioneer PL-4 il depasea la bas din toate punctele de vedere si pe multe doze!
Evident, asa cum am spus, starea tehnica, ungerea, reglajele, conteaza decisiv. Nu putem lua un exemplar de langa tomberon si gata, avem premiantul!
Asta e un pickup care ar trebui sa coste cam 100....150 lei (nerestaurat). Asa cum am specificat mai sus, eu insir exemple concrete care depasesc (unele dramatic) chifteaua chineza de mai sus care costa cat un salariu pe o luna la mujic mediu in Romania. Dar nu uitati factorul MUNCA si PRICEPERE! Eu de drag am muncit multa vreme la unul luat efectiv din gunoi, numai soarece mort nu avea inauntru! La urma arata ca nou, desfacusem tot pana la cea mai mica piesa, inclusiv bratul bucatele! (de multe ori aparate zacute murdare si uitate undeva sunt cele mai bune.... dupa curatare!) Cu doza potrivita (si cu o vaselina japoneza super speciala in motor) e chiar ingrijorator de bun! E genul cu care vrei sa faci "surprize" neplacute! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Cele doua "plastice"GRUNDIG care sunt defapt SANYO! Culmea, culmilor, fratiorul SANYO (sau alte denumiri) in ciuda asemanarii si originii comune, nu suna ca Grundig! De ce?!...Nu stiu!...

Grundig PS 1010 belt drive
http://www.hifi-wiki.de/index.php/Grundig_PS_1010" onclick="window.open(this.href);return false;
Image
In foto cine are spirit de observatie mai afla ceva util!

si

Grundig PS 1020 direct drive:
http://www.radiomuseum.org/r/grundig_pl ... _1020.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Image

Acum sa nu ma intrebati care e mai bun?! Depinde de gusturi si potriviri! Belt drive suna de obicei mai "poetic", mai rotund, iar DD suna mai precis, mai detaliat si mai vitezos.

Eu nu sunt descoperitorul ci un audiofil grec! Dar il gasisem si eu inainte atat ca nu i-am dat atentie pana la grec. El zice ca ala pe curea e usor mai bun, eu cred ca depinde mult de sistemul de amplificare, l-am pastrat la colectie pe cel DD.

Aceste "table" sunt integral din plastic (pana si parti din brat sunt tot plastic) insa sunetul e grozav pentru un sistem de amplificare rezolut si cu tenta bright. DD-ul are o vraja a lui pe care niciodata nu mi-am explicat-o deoarece nu e campionul rezolutiei si preciziei.
Potriveala e buna cu MM-uri medii, de exemplu Shure M75 si alte variante din aceasta familie mai putin faimoasa V15 (cam taioasa). Dotarea din fabrica este pe SHURE cu ac cu apasare foarte mica, adica maxim 1,5 grame. Interesant este ca grecul zicea ca la 0,75 grame suna cel mai bine..... si avea dreptate, uimitor! Nu stiu daca ati incercat vreodata 0,75 grame?! E foarte putin! Un brat care poate sa tina asta, e OK!
Firele atarnatoare sunt proaste si merita inlocuite. Chiar si sarmele din brat. Evident, trebuie uns cu ce trebuie si reglat (si are buba neagra la potentiometrii). Greutatea (pucul) ajuta la rezolutie. Conteaza "mat"-ul si se pare ca-s mai multe variante de mat, una fiind cea mai buna (si e si cea mai urata :) )

Pretul acestui plastic nu ar trebui sa sara de 250...450 lei (exemplar virgin, nerestaurat). Insa depinde mult starea tehnica.
Nu recomand celor care au o amplificare dark si nerezoluta.
Sunt muzicale si au o anume vraja inexplicabila (o data ce-s aranjate bine = MUNCA si PASIUNE fara lauda/laba pe net sa vada onanistii si sa scrie, "Felicitari, felicitari, felicitari si-o limba in cur").

Chifteaua chineza de 1900 lei poate fi folosita la sprijinit usa sa stea deschisa (sa aerisim, poate am mancat fasole) in timp ce ascultam unul din cele doua plastice de mai sus (bine setate si numai pe doze MM, nu MC!)

Foarte ciudat, SANYO frate din aceeasi fabrica nu suna la fel de meritos! Una din supozitii ar fi... plasticul! Grundig are un plastic.... mai prost, mai moale! :D Acustica e parsiva, poate stiati! Probabil japonezul a masurat mai mult SANYO decat sa-l asculte in timp ce neamtul a tras cu urechea si i-a spus japonezului ce sa faca.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

NORDMENDE HiFi RP 1300
http://www.radiomuseum.org/r/nordmende_ ... 1180h.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Este un JVC in toata splendoarea. Bratul este JVC pur si unul din cele mai bune brate medii (chiar ma gandeam sa-l rapesc dar si restul e foarte bun, inclus motorul excelent si electronica ok. Are buba neagra la potentiometre si oxizi, deci munca de chinez - orice poate fi restaurat NU trebuie schimbat cu piesa noua de rahat. Ca de obicei sarmele sunt mediocre si trebuie schimbate).
Full automatic, e placere pentru cei care nu vor sa puna mana pe brat vreodata! Are chiar niste functii mecanice foarte complicate pe care nu prea le-am vazut la altele, adica poate fi facut sa cante de multe ori la rand. E un alt exemplar care mi-a mancat timp de restaurare, munca grea, foarte complicat de facut bucatele si facut la loc!

Un exemplar virgin nerestaurat eventual murdar dar functional poate costa cam 350....450 lei insa acum depinde si de vremuri, inteleg ca s-au scumpit toate si pe buna dreptate.

Se imbuca cu doze surprinzatoare si greu de imaginat! A cantat minunat cu niste Acutex care vor brate usoare si a mai cantat minunat si cu doze care vor brate grele! Inexplicabil! Asta se da fioros si la MC-uri!

Bratul are o mare precizie, sunetul este foarte detaliat, precis, vanos si-l recomand in sisteme audio dark, bashite si lipsite de rezolutie. Are o buna viteza in sunet, e totusi un JVC, poate stiti ce scumpe si apreciate sunt unele modele originale!
Evident, fabricat in Japan la o calitate excelenta. Recomand oamenilor comozi care nu au rabdare. Nu va strica niciodata un disc.
Da ura si la gara diverselor solutii "entry-level" care costa de la un salariu de ruman majoritar in sus. Atentie mare la cabluri! Si la asezare pe rack audiofil! (exclus sticle si lespezi funerare).
Exista un model superior astuia pe care insa nu l-am studiat (inca :D ).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply