Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by c6t9 »

momolo wrote: Trecerea la CDDA a fost un pas inapoi. Asta e opinia mea.
a fost facut in ideea de evolutie, dar si de protectie maxima la piraterie. nu banuiau ei ce va veni peste multi multi ani ce-i drept.
s-a dorit si rezolvarea unor neajunsuri ale placilor si benzilor magnetice.
apoi sa nu uitam de etapa semi-intermediara pana la CD, a discului laser, ditamai monstrul, pt filme.
practic a fost un pas inainte firesc, asa cum va fi si eliminarea lui pana la urma.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by TomJones »

O mare problema esta ca marile companii de muzica mai au doar vechile instalatii de creat viniluri, asa zisele "cutting machines", un fel de capete de taiat viniluri care nu se mai produc de catre cei care s-au ocupat cu asta odata: Neumann, Studer, Scully.... practic in lume nu stiu cine mai creaza o astfel de masina. Cei de la electrecord au vandut in 1997 instalatia de viniluri unei firme engleze care a luat-o la scimb cu o instalatie de matritat cd-uri...adica un chilipir....uitati aici cum arata instalatia de viniluri de la opus3records
http://www.opus3records.com/vinyl.html

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by yinyangbt »

porto wrote:Pentru yinyangbt as vrea sa spun ca inaltimea bratului am reglat-o pe invers adica am adaugat placi cat mai vechi si drepte sub covorul de cauciuc pe care sta placa de pe care citeste doza si astfel am ptut sa fac un reglaj de vreo 10 mm dar la nevoie poti sa adugi sub bratul Rega cateva saibe.
Da, e o varianta de reglare.Poate incerci cu alta doza, care nu are nevoie de modificarea VTA si sa vezi (auzi) daca mai apare respectiva distorsiune.Poate , intr-adevar , nu se impaca doza cu bratul ?Mai studiez putin sa vad daca gasesc ceva date.
Pot sa-ti spun ca un Goldring Elektra ( MM )vine perfect pe RB 250 si 300 fara modificari de vta. E relativ ieftina (mocca fata de ce ai tu :lol: ), ti-o poti permite ca sa verifici(e varianta cu care vine echipat RB 250 din fabrica pe NAD si Goldring). O alta varianta , pe MC e Benz Micro MC20E2 L sau H, o am eu instalata si masurata de mine e OK.(drept ca nu cu micrometrul-dar se comporta fara distorsiuni pe sistemul meu).
Cred ca merita sa faci testul asta, o sa-ti ia ceva timp intr-un week-end.
Experienta buna cu brat Rega are si mselescu, din ce stiu eu

Lyra Helikon 2248.00 € Prices incl. German V.A.T. (19%), excluding shipping costs Technical Data


principle MC
stylus type Lyra spezial
weight (gr) 8.00
tracking force (mN) 17.00
output voltage (mV) 0.50
fixing Half-inch
compliance (µm/mN) 12.00

Goldring Elektra 71.80 € Prices incl. German V.A.T. (19%), excluding shipping costs Technical Data


principle MM
stylus type elliptisch
weight (gr) 4.2
tracking force (mN) 17.00
output voltage (mV) 5.00
fixing Half-inch
compliance (µm/mN) 16.00

Benz Micro MC-20 E2 H 159.00 € Prices incl. German V.A.T. (19%), excluding shipping costs Technical Data


principle MC
stylus type elliptischer diamant
weight (gr) 4
tracking force (mN) 20.00
output voltage (mV) 2.20
fixing Half inch
compliance (µm/mN) 10.00

vad ca pe vinylengine se da caracteristica de greutate a dozei pentru Rega 300 intre 4-11 grame, lyra se incadreaza.
Poate ca si alinierea ar trebui sa incerci sa o faci cu protractorul Rega.Si vezi sa ai greutatea recomandata de apasare pe ac (masurata cu balanta speciala, nu pe bijbite , numar de rotatii contragreutate, etc. Incearca sa verifici asta intii )
Mai verifica si reglajul antiskatingului, poate si de acolo sa ai ceva probleme


"* A tonearm whose effective mass is rated at 10 grams or below is considered low mass (e.g. early SME’s, Grace 747 etc.). A tonearm whose effective mass is rated between 11 and 25 grams is considered moderate mass (e.g. SME 309, IV, IV-Vi, V, Triplanar, Graham). Arms above 25 grams of mass are high mass in nature (Eminent Technology, Dynavector).

* A phono cartridge whose compliance is rated at 12 x l0ˉ6 or below, is considered low compliance. A cartridge whose compliance is rated between 13 x l0ˉ6 and 25 x l0ˉ6 is considered high to very high. Note: Another way of expressing compliance is um/mN. Here a rating of 5 to 10 is considered very low, 10 to 20 is moderate and above 35 is very high.

* Low mass arms mate well with both moderately high and very high compliance phono cartridges.

* Moderate mass tonearms are good companions for moderate to low compliance cartridges.

* If a low compliance cartridge is used with a low mass tonearm, undesirable resonances can occur in the audible range. Mistracking may also be a problem.

* When a high compliance cartridge is mated with a moderate mass tonearm, resonances in the infrasonic range may occur in addition to some unwanted high frequency damping."


Din cele de mai sus, teoretic nu ar trebui sa apara rezonante ca urmare a unei nepotriviri Lyra Helikon e o doza cu complianta medie (intre 10-20 um/mN) care se potriveste bine cu brate de masa medie (intre 11-25 g) cum e Rega 300
Last edited by yinyangbt on 26 Feb 2009, 16:26, edited 1 time in total.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by LEKTOR »

TomJones wrote:.... practic in lume nu stiu cine mai creaza o astfel de masina.
Pai tot japonezii astia creaza si asa ceva

VESTAX VINYL RECORDER

http://www.vestax.com/v/products/recorders/vrx2000.html

Cum bine zicea cineava pe un forum, "it's time to transfer all those mp3 on vinyl " :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by c6t9 »

uite asa mi-am gasit si eu semnatura :mrgreen:
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by yinyangbt »

cosmin , am editat raspunsul pentru tine cu citeva link-uri

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by LEKTOR »

Iar daca nu vrei sa dai $ 10,000 pe acel Vestax, poti trimite mp3 tale la o companie care le transfera pe vinil - http://www.customrecords.com/index.html

Si de ce zic eu despre mp3 - pt ca frecventa de inreg este intre 20-12,5 khz - http://www.wtc.mb.ca/mp/web/vestax/cutter/index.htm
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by cosmin »

mai degraba as trimite flac-uri la compania aia... :wink:
mp3-urile au dinamica la pamant fata de CD-ul audio, care e cam mult sub vinil.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

legat de vinil, sunt imens de multe de spus!

Eu din tot ce am aflat si investigat, treapta unu de initiere este atunci cand iti dai seama ca e important ca doza sa se pupe cu bratul. Insa ultima faza este atunci cand iti dai seama de importantza tablei ! Iar asta nu din cauze de rumble, asta e chestie puerila.
Aia greii, initiatii, spun ca tabla e totul ! E un mod de a vorbi, e totul dupa ce ai rezolvat cu doza+brat+preamp, dar fara tabla adevarata nu ajungi in Nirvana.....

O chestie foarte importanta este compliance. Trebuie sa se potriveasca cel al dozei cu cel al bratului.

De aia acum ma uit dupa un brat greu.....defapt visez! :D Deoarece la mine s-a produs fenomenul invers, acum mi-as fi luat un pickup pe masura dozei si nu invers!...
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by cosmin »

momolo, din cate vad eu nu e lucru usor de realizat in privinta calitatii cu picupurile.

Ce vreau eu este insa sa imi precizati careva un model de picup bun in maxim 2000 EUR. Sa nu trebuiasca sa-mi fac probleme de compatibilitati intre doza, brat, platan, etc. Ceva dovedit, in banii astia, ca e bun. Mai mult nu pot aloca anul asta pe picup nici in ruptul capului.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

iti trebuie ceva cu tot cu doza de la mama lui, setat de om care se pricepe (cunosc un adevarat expert in Bucuresti, dl. Liviu).

Trebuie sa iei in considerare si preul de doza. Cablurile (bune si potrivite) nu te costa mult.

Alegerea este a ta. Eu, sti ce mi-am ales pentru mine, ca am scris in alt topic. Sunt foarte multumit de el, mai ales ca acum cara o namila de doza cu compliance de 3 ori mai mic decat trebuie teoretic (si se aude superb).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by yinyangbt »

cosmin wrote:momolo, din cate vad eu nu e lucru usor de realizat in privinta calitatii cu picupurile.

Ce vreau eu este insa sa imi precizati careva un model de picup bun in maxim 2000 EUR. Sa nu trebuiasca sa-mi fac probleme de compatibilitati intre doza, brat, platan, etc. Ceva dovedit, in banii astia, ca e bun. Mai mult nu pot aloca anul asta pe picup nici in ruptul capului.
cosmin , aici e tot gesheftul in treaba cu pick-upul : sa-ti alegi si sa-ti tot potrivesti sistemul, obtinind cresteri audibile de calitate. Aici e toata placerea .daca nu-ti bati capul , pierzi jumatate din toata distractia !!!!!!! :lol: :lol:
2000 E e pentru tabla+brat+doza ? sau include si preampliful de doza ?
pentru ca un preu bunbun de doza e undeva pe la 800-1000 E. Bunbun, momolo stie mai bine, a ascultat mai multe.Asta te duce la 3000.
Fiecare isi alege pentru el in functie de buget.nu poate altcineva sa aleaga pentru tine.
documentare :
http://www.phonophono.de
Cred ca un Thorens TD 160 HD sau Spacedeck sau Transrotor sau Roksan sau sau sau...nu te-ar face de ris :lol:
Daca bugetul pt tabla+doza e 1000 ....Rega P3 + Benz Micro Gold e o sugestie.
Acum , depinde si de restul sistemului , cit e de rezolut , si de cite viniluri ai ,sau cita muzica asculti/vei asculta pe vinil comparativ cu restul surselor.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by cosmin »

Nu am foarte multe viniluri - circa 50.... Insa sunt pe cale sa negociez cu un amic sa ii preiau toata colectia de viniluri - circa 2000 :wink:
Bun, deci e musai sa cumpar un preu de picup ? Nu ar fi suficienta o intrare de phono de amplif integrat Unico 100 ?
Si alta intrebare: cat de mult si de repede se uzeaza un disc de vinil ? Evident ca in functie de nr. de ascultari.... :lol: dar, cred ca si aici ar trebui sa fie diferente intre picup-uri, nu ?
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by yinyangbt »

cosmin, ce sistem ai ? sistemul trebuie ,in principiu,sa fie echilibrat. Probabil ca pentru inceput ar fi suficient preul inclus in integratul Unico, nu l-am ascultat si nu ma pot pronunta la ce nivel e.
Depinde in ce stare sint vinilurile si depinde cum umbli cu ele.Trebuie sa inveti chestia asta.
Poate e mai bine sa mergi la audiofili care au sisteme pe vinil sa vezi daca ti se potriveste.Pick-upurile audiofile, in general, nu au autostop, la 15-20 min trebuie sa te ridici sa-l opresti manual(sau sa-l intorci pe partea cealalta).Nu e ca Cd playerul sau cass deckul, cu automatizari diverse; daca esti obisnuit cu asa ceva (sau cu IPodu'-ptiu, drace !!!! :lol: ) s-ar putea sa nu-ti placa.
Sfatul meu, daca imi e permis, fiindca vad ca esti novice in zona asta, e sa nu te "arunci" numai ca e "fancy".Vezi daca te poti obisnui cu asa ceva. Si nu e neaparat sa "spargi" 2000 E pe un pick-up, mai ales la inceput.
Citeste atent viewtopic.php?f=1&t=27 unde am pus si eu ceva informatii si link-uri utile , te-ar putea ajuta.

si, ca sa raspund la intrebarea din titlu, cred ca nu e obligatoriu.

omudenisip
Posts: 35
Joined: 05 Feb 2009, 15:45

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by omudenisip »

@yingyangbt,
cum esti multumit de pre-ul de doza din semnatura ta?
eu,dupa ce am studiat tot forumul asta citind toate paginile despre subiect am facut si eu un modding la al meu si pot spune ca in acest stadiu nu suna rau deloc - am avut avantajul de-a descarca de pe acel forum schema electrica in detaliu (inclusiv cea de pe alimentare) si astfel sa o pot "bibili" dupa propriile idei/gusturi
http://www.vinylengine.com/phpBB2/viewt ... &start=435
cea mai importanta modificare a fost schimbarea condenstaorului de intrare in paralel cu doza cu unul de valoare 68pF in loc de 220 originali,swap-ul operationalelor ordinare cu AD826 si cond. de intrare cat si cele de iesire, din alimentare nu am mai putut stoarce nimic fiind the best asa cum e...
pt. pretul care e acest preu si costul modificarilor declar ca nu mi-as lua ceva mai scump in limita a 300 viniluri cate am in colectie :)
am ascultat si preu pe lampi (diferite scheme/implementari) si nici unul nu mi s-a parut asa detaliat ca si AZUR-ul...pesemne ca nu e deloc rea nici implementarea lor originala cu acei tranzistori pe intrari comparativ cu alte pre-uri chiar si din clasele imediat superioare ca pret
just my 2 cents...

Post Reply